Sąd Najwyższy przyjął uchwałę ws. sędziów wybranych przez nową KRS

Nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu znajduje się osoba wyłoniona na sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie - wynika z czwartkowej uchwały Izb Karnej, Cywilnej i Pracy Sądu Najwyższego. Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Jak zastrzeżono w uchwale podjętej łącznie przez ponad 60 sędziów SN i odczytanej przez I prezes SN Małgorzatę Gersdorf odnosi się ona zarówno do obsady składów Sądu Najwyższego, jak i obsady składów sądów powszechnych i wojskowych.

Jak jednak zastrzeżono w uchwale nienależyta obsada występuje, jeżeli "wadliwość procesu powoływania sędziów prowadzi w konkretnych okolicznościach do naruszenia standardów niezawisłości i bezstronności" w rozumieniu Konstytucji RP i prawa europejskiego.

Ponadto w uchwale zaznaczono, że uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Natomiast w odniesieniu do Izby Dyscyplinarnej SN ma zastosowanie do orzeczeń tej Izby bez względu na datę ich wydania.

Uchwała zapadła ze zdaniami odrębnymi sześciu sędziów SN.

Uchwała składu trzech izb Sądu Najwyższego jako niezgodna z prawem nie wywołuje skutków prawnych - napisało w oświadczeniu Ministerstwo Sprawiedliwości.

Sprawa tydzień temu została zainicjowana wnioskiem I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, która przedstawiła trzem Izbom zagadnienie prawne odnoszące się do rozstrzygnięcia rozbieżności w orzecznictwie SN, dotyczących udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS w nowym składzie i statusu takich sędziów.

Pytanie, które trafiło do trzech Izb dotyczy tego, czy udział w składzie sądu powszechnego lub SN osoby powołanej na sędziego przez Prezydenta RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa w jej aktualnym składzie prowadzi do naruszenia Konstytucji RP, Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Traktatu o Unii Europejskiej, wskutek czego osoba taka jest nieuprawniona do orzekania lub skład sądu jest sprzeczny z przepisami.

W posiedzeniu nie uczestniczyli sędziowie z Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN oraz siedmioro sędziów z Izby Cywilnej SN. Wszyscy oni zostali wyłonieni w postępowaniach prowadzonych już przed obecnym składem KRS. Na posiedzeniu nie stawił się przedstawiciel prokuratury.

W środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem RP a SN. Chodzi m.in. o przepisy konstytucji odnoszące się do podziału władz i powoływania sędziów. Prezes TK Julia Przyłębska przekazała, że w związku ze wszczęciem przez Trybunał postępowania z wniosku marszałek Sejmu czwartkowe posiedzenie trzech Izb SN - z mocy ustawy - uległo zawieszeniu.

Z kolei prezes Gersdorf w piśmie do prezes TK napisała w czwartek, że "nie ma sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym". Julia Przyłębska odpowiedziała w piśmie do I prezes, że pismo Gersdorf jest bezprzedmiotowe, a zawieszenie posiedzenia trzech Izb SN następuje z mocy prawa. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński, Mateusz Mikowski

mja/ mm/ godl/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
143 41 jag63

Słowa najwyższego uznania dla Sędziów Sądu Najwyższego.

Reduta Polski wolnej od pisiego reżimu.

! Odpowiedz
44 92 com

Nie widzę zbytniej różnicy pomiędzy kłamstwami propagandy rosyjskiej, a kłamstwami SN. Gersdorf stała się marionetką swojego środowiska. Opozycji w to im graj - skoro nie wierzą w wygranie wyborów, to będą dalej chybotać polską łódką.

! Odpowiedz
83 34 jkendy

Niby jakiego kłamstwa SN? Przecież pis wymarzył sobie że będzie kontrolował wyroki sądu, jak nie spodoba się wyrok sekretarzowi pis to usuną sędziego. Takiej Polski chcesz?

! Odpowiedz
64 16 jag63

A czy ty w ogóle coś widzisz ze zrozumieniem ?

No właśnie, nic.

! Odpowiedz
24 58 1984 odpowiada jkendy

Mogę prosić o wkazanie w KONSTYTUCJI kompetencji SN w stanowieniu prawa? Albo przepisu pozwalającego sędziemu kwestionować kompetencje innego sędziego? To chyba w OTUA znajdziesz, ew. TSUE ale to nie są źródła polskiego prawa. Zmieńcie napisy na koszulkach bo jesteście coraz dalej od ustawy zasadniczej.

KON
STY
TUC
JA?

! Odpowiedz
50 23 eresan odpowiada 1984

Sąd Najwyższy nie stanowi prawa i ta decyzja nie tworzyła nowego prawa. Ta decyzja oceniła zgodność funkcjonowania urzędu z obowiązującym prawem. I zgodnie z obowiązującym prawem, nowa pseudo KRS jest wadliwa i sprzeczna z naczelną zasadą niezawisłości sędziowskiej, zapisaną w Konstytucji, prawie UE i międzynarodowym.

Nareszcie SN pokazał jaja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
63 20 jag63 odpowiada 1984

KON-STY-TU-CJA: Art. 175, Art. 183

SN nie stanowi prawa, ignorancie.
SN zajmuje się wymiarem sprawiedliwości i nadzorem nad wymiarem sprawiedliwości.

! Odpowiedz
60 18 krokus12 odpowiada 1984

skracając kadencje KRS PIS złamano konstytucje

! Odpowiedz
15 62 1984 odpowiada jag63

Na jakiej bazie stanowi nadzór nad wymiarem sprawiedliwości? Ot tak sobie sędziowie przyjdą i powiedzą co im ślina na język przeniesie? Albo jeden sędzia powie, że wyrok jest nieważny bo drugi sędzia mu się nie podoba? Na razie tak to wygląda, jak w chwili szczerości powiedziała pewna sędzia "wyinterpretują sobie z prawa"...

A może powinni bazować na prawie ustanowionym przez WŁADZĘ USTAWODAWCZĄ? Kto w Polsce jest tą władzą ignorancie? Jaki organ zgodnie z konstytucją moze oceniać zgodność stanowionego prawa z ustawą zasadniczą? Nie widzę tam SN więc ich psim obowiązkiem jest WYKONYWANIE obowiazującego prawa, a nie jego recenzowanie!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
61 10 jag63 odpowiada 1984

Sędziowie nadzorują wymiar sprawiedliwości na bazie KON-STY-TU-CJI, ignorancie.

A minister 0 nie zna się na prawie, nie stanowi prawa, może tylko pokornie zastosować się do wyroku. Bez komentarzy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil