REKLAMA

Sachs: Polska powinna teraz postawić na technologie i innowacje

2015-10-02 13:07
publikacja
2015-10-02 13:07

Polska to przykład gospodarczego sukcesu, teraz powinna postawić na rozwój technologii i innowacji - powiedział w piątek w Sopocie dyrektor Instytutu Ziemi na Uniwersytecie Columbia Jeffrey Sachs, który współtworzył program polskiej transformacji po 1989 r.

Jeffrey Sachs / fot. Lars Pehrson / SvD / TT / FORUM

Amerykański ekonomista jest gościem trwającego od środy w Sopocie Europejskiego Forum Nowych Idei 2015, którego głównym organizatorem jest zrzeszająca polskich pracodawców Konfederacja Lewiatan.

Sachs jest przekonany, że zmiany w Polsce są największym sukcesem w historii przekształceń w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 r..

Polska gospodarka w dalszym ciągu zachowuje siłę. Znakomicie radziła sobie po kryzysie finansowym w 2008 r. i również w ciągu ostatnich lat, kiedy w Europie szalała recesja. Polska w tym czasie miała dobre wyniki i wzrost gospodarczy - powiedział na briefingu prasowym Sachs.

Jego zdaniem, kluczową sprawą dla dalszego rozwoju polskiej gospodarki jest skierowanie jej w stronę zaawansowanych technologii, co pomoże też w integracji z gospodarką Niemiec i krajów skandynawskich.

Polska powinna postawić na konkurencyjność, którą można osiągnąć za pomocą technologii i innowacji, dlatego że nie da się już dłużej konkurować tylko niskimi płacami - ocenił.

Podkreślił, że ważne jest też podnoszenie zdolności technologicznych. W edukacji i na uczelniach potrzebne jest sprofilowanie rozwoju na nauki ścisłe i wydziały inżynierskie - dodał.

Uważa, że Polska powinna podwyższyć wydatki na badania i rozwój do 2 proc. PKB.

W opinii Sachsa, przy spełnieniu tych warunków jest możliwe, aby w ciągu jednego pokolenia roczne zarobki Polaków wzrosły z 15 do 40 tys. dolarów. (PAP)

rop/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (89)

dodaj komentarz
~obiektywny
Nie ma to jak pochwalić swoje dokonania. To się nazywa obiektywizm.
~luz
Panie Sachs ,, tacy jak pan na polskiej transformacji zarobili miliardy ,, ale nie o tym chciałem ,, tacy jak Pan SĄ TERAZ PRACODAWCAMI POLSKIEGO ROBOTNIKA ,, WIĘC DO KOGO TA MOWA ,, kto ma podnieść te pensje ja się pytam ?? kto ?
~Elblag
Pracuje drugi miesiąc w Elblagu jako kierowca autobusu, mam 10zl netto. W tym miesiącu zarobiłem 1640zl. Uczę się angielskiego, w przyszłym roku wyjeżdżam. Nie obchodzi mnie kto dojdzie do władzy. Róbta co chceta, ja wyjeżdżam.
~poldek
Ja inżynier budownictwa, 11 lat stażu, w międzyczasie podyplomowo logistyka (ukończona 2008), uprawnienia budowlane (w 2011), rok temu podyplomowo zarządzanie projektem. Moja pensja wzrosła z 3000 brutto w 2006 roku do 4200 brutto od września br., czyli o 40%. Sprzątaczka w biurze w 2006 zarabiała minimalną 899 brutto, Ja inżynier budownictwa, 11 lat stażu, w międzyczasie podyplomowo logistyka (ukończona 2008), uprawnienia budowlane (w 2011), rok temu podyplomowo zarządzanie projektem. Moja pensja wzrosła z 3000 brutto w 2006 roku do 4200 brutto od września br., czyli o 40%. Sprzątaczka w biurze w 2006 zarabiała minimalną 899 brutto, w tym roku 1750 brutto -wzrost o 95%. 12 zł za godzinę sprawi, że w 2016 dostanie ona 2016 brutto, czyli o 124% więcej niż w 2007 roku. Jej pensja rośnie 3 razy szybciej niż moja, ale to ja się dokształcam, wykonuję poszukiwany zawód, mam pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo budowy i późniejszych użytkowników. I to jest właśnie komuna -kolego.
~as
Akurat tu ma rację. Albo chcemy byc dalej Bangladeszem i produkować fizycznych za nędzne stawki, albo pójdziemy w drogie wyroby wysokich technologii i jak Niemcy będziemy kasowac za to konkretnie.
~owal
My nie skasujemy. Skasuje właściciel fabryki, po czym zysk wytransferuje do rodzimego kraju
~tow_Wiesław
To jest architekt polskiej transformacji ustrojowej zwaną potocznie jako Terapia Szokowa (tzw. "Plan Balcerowicza"), w której tow. Balcerowicz odegrał rolę figuranta i wprowadził ludzi w spiralę zadłużenia, nędzy i bezrobocia.

W sumie powiedział to o czym wszyscy wiemy, tak więc profesorku zakichany zachowaj
To jest architekt polskiej transformacji ustrojowej zwaną potocznie jako Terapia Szokowa (tzw. "Plan Balcerowicza"), w której tow. Balcerowicz odegrał rolę figuranta i wprowadził ludzi w spiralę zadłużenia, nędzy i bezrobocia.

W sumie powiedział to o czym wszyscy wiemy, tak więc profesorku zakichany zachowaj swoje przemyślenia dla siebie bo ich nie potrzebujemy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~RICO
Już kiedyś nam doradzał no i wyszliśmy na tym jak Zabłoccy na mydle !
~plutarch
Putin prosił o więcej hejtu na Sachsa!

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki