Saakaszwili: Katastrofa smoleńska była zemstą Putina na Lechu Kaczyńskim

Katastrofa smoleńska była zemstą Władimira Putina na Lechu Kaczyńskim za jego zachowanie w konflikcie rosyjsko-gruzińskim w 2008 roku i postawę w tamtym czasie podczas pobytu w Tbilisi - uważa były prezydent Gruzji Michaił Saakaszwili, który w piątek był gościem TV Republika.

"Nie ma takich wypadków, nie wierzę w tego typu przypadki. To było celowe działanie Putina. Jestem pewien, że był bardzo zadowolony z tego co się wydarzyło" - mówił Saakaszwili.

Zdaniem byłego prezydenta Gruzji, "można to potraktować jako akt wojny, celowe doprowadzenie do katastrofy, obojętnie, czy samolot został zestrzelony czy w inny sposób doprowadzono do wypadku, rezultat jest taki sam".

Przypomniał, że np. "przez błędne dane aparatury naziemnej doprowadzono do katastrofy z prezydentem Mozambiku, gdzieś w południowej Afryce" (chodzi o katastrofę z marca 1986 roku, w której zginął prezydent Mozambiku Samora Machel, a o spowodowano której podejrzewano służby RPA - PAP). "Jeśli ktoś wie, jak to zrobić, nie ma problemu, a Putin jest mistrzem w takich grach" - przekonywał Saakaszwili.

Jego zdaniem dla Rosji "Kaczyński był nie tylko zagrożeniem, był symbolem", a "dla Putina ukaranie swoich wrogów jest rzeczą absolutnie podstawową".

Były prezydent Gruzji ujawnił też, że dwa dni przed lotem do Smoleńska Lech Kaczyński proponował mu, aby poleciał z nim. "Odpowiedziałem mu, że przecież Putin nie wpuści mnie do samolotu, to oczywiste. Lech mówił po prostu - wejdź do mojego samolotu i polecimy razem" - opowiadał.

Saakaszwili podkreślał także, że były prezydent RP odegrał kluczową rolę w budowie bloku państw Europy Środkowej, w którym Polska odgrywała rolę mocarstwa. "Kiedy poznałem Kaczyńskiego, kiedy usłyszałem co mówi i zobaczyłem, jak się zachowuje, uświadomiłem sobie, że mam do czynienia z prawdziwym bohaterem" - podkreślał.

Opowiedział m.in. o udziale prezydenta Lecha Kaczyńskiego w wiecu w Tbilisi w sierpniu 2008 roku, po wybuchu wojny rosyjsko-gruzińskiej, a także o wspólnej z nim podróży w listopadzie tego samego roku na granicę z kontrolowana przez Rosjan Osetią Południową. Obu prezydentów, jak przypomniał, powitały wówczas strzały stojących na tej granicy rosyjskich żołnierzy.

"To była jego inicjatywa, odwiedzić posterunek oddalony niezbyt daleko, jakieś 40 minut od Tbilisi" - mówił Saakaszwili.

"Jechaliśmy kolumną, byliśmy odpowiednio oznaczeni, z kogutami na dachu i nagle pijani rosyjscy żołnierze otworzyli do nas ogień. Później mówiono nam, że było to lekkomyślne, ale prezydent Lech Kaczyński chciał zobaczyć, jak wygląda sytuacja na froncie. Wyszliśmy z samochodu, a wtedy zaczęli do nas strzelać. Widzieliśmy jak fruwają pociski. Było po zmroku, ale było je widać. Moi ochroniarze byli wyszkoleni, żeby zapewnić mi bezpieczeństwo. Kiedy rozległy się strzały, rzucili się na mnie i powalili mnie na ziemię. Zacząłem krzyczeć i spojrzałem w górę, a Lech Kaczyński stał wyprostowany. Wszyscy naokoło leżeli, a kule latały bardzo blisko. On trzymał głowę wysoko, a nawet lekko się uśmiechał" - opowiadał Saakaszwili.

"Niektórzy dziennikarze zauważyli to i pisali potem, że Lech Kaczyński stał jak bohater. Jestem pewny, że był bohaterem. Nie bał się wrogów i z otwartą przyłbicą czekał na swój los, na swoją śmierć" - dodał. (PAP)

pś/ bos/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 antonicaracal

To Saakaszwili już jest w Polsce ?
A ten pilot nie był przypadkiem też podstawiony przez Putina ?

! Odpowiedz
3 14 antonicaracal

Pogodę i mgłę też zamówił Putin !
A niedoświadczonego pilota też wstawił za stery Putin !
NIEŹLE !

! Odpowiedz
25 62 open_mind

Ale sprytnie powiązali. Jak pójdą dalej tym tropem to się okaże że w ukrzyżowaniu Jezusa też Putin maczał palce.

! Odpowiedz
12 41 kurzepietiewicz

Prawie jak Świerczewski.Człowiek,który się kulom nie kłaniał.

! Odpowiedz
13 54 tomzik

Po Ukrainie, Gruzin chce teraz polskie obywatelstwo. Moze wystawia go w wyborach na prezydenta Warszawa

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 14 tomitomi

Do moderatora :
jaki Wy standard trzymacie , że nihilista i człowiek bez zdolności honorowych , jest dal Was wzorcem opiniotwórczym ? co ?.......no jakie ? wzorce .....?

! Odpowiedz
23 23 xyz83

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, klasycznie.

! Odpowiedz
18 77 adambaginski

Teraz trafi pewnie do Zarządu jakiejs spółki no i do tzw komisji maciereweicza, musi się chłop finansowo odkuć, bo pewnie nie ma nic. Ciekawy czy minister sprawiedliwosci będzie taki chętny wydania tego osobnika do jego macierzystego kraju ( mimo iż nie ma obywatelstwa ), ze względu na postawione mu tam poważne zarzuty podparte dowodami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 kurzepietiewicz

Też tu zaglądasz?Kro..........cki

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil