Saakaszwili: Balcerowicz to naftalina polskiej polityki

2016-05-29 15:22
publikacja
2016-05-29 15:22

Za kłamliwe i niegodne uznał Mirosław Czech słowa Micheila Saakaszwilego pod adresem Leszka Balcerowicza. Były prezydent Gruzji, a obecnie szef obwodu odeskiego określił Balcerowicza mianem człowieka z naftaliny polskiej polityki i oskarżył go o wybielanie korupcji.

Saakaszwili: Balcerowicz to naftalina polskiej polityki / fot. Grzegorz Kawecki / Puls Biznesu

Czech jest członkiem grupy doradców strategicznych ds. reform na Ukrainie, której współprzewodniczy Balcerowicz. W sprawie wypowiedzi Saakaszwilego wysłał w niedzielę PAP oświadczenie.

Wcześniej w jednym z ukraińskich telewizyjnych show politycznych były prezydent Gruzji zasugerował także, że Balcerowicz, który w przeszłości był także doradcą władz Gruzji, pracuje na Ukrainie za amerykańskie pieniądze.

Saakaszwili insynuował, jakoby profesor Balcerowicz sam się napraszał do tej misji albo agitował go do tego ktoś z zewnątrz. Tak nie jest. Decyzja ta należała do prezydenta Petra Poroszenki - przekonywał Czech w rozmowie z PAP.

Przypomniał jednocześnie, że Balcerowicz jest przedstawicielem Poroszenki w rządzie premiera Wołodymyra Hrojsmana i oświadczył, że praca grupy doradców na rzecz wspierania ukraińskich reform finansowana jest ze środków Unii Europejskiej.

Czech odrzucił ponadto oskarżenia odeskiego gubernatora, jakoby Balcerowicz przyjeżdżał na Ukrainę raz w miesiącu jedynie po to, by odebrać swoje wynagrodzenie. Od początku działalności grupy profesor Leszek Balcerowicz pracował w Kijowie każdego tygodnia, pomagając m.in. w przygotowaniach planu pracy rządu na 2016 rok. Za swoją pracę profesor Balcerowicz nie otrzymywał dotąd żadnych pieniędzy - zapewnił.

Spór między Saakaszwilim i Balcerowiczem jest następstwem krytyki ze strony byłego prezydenta Gruzji pod adresem rządu Hrojsmana. W wywiadzie udzielonym w minionym tygodniu brytyjskiemu "Guardianowi" Saakaszwili powiedział, że rząd ten nie ma żadnej wizji reform.

Na czym oparte są wypowiedzi pana Saakaszwilego? O ile mi wiadomo nie pracował on z rządem. Ja go tam nie widziałem, więc są to oskarżenia bez dowodów. Jest to bardzo zła praktyka, która przypomina mi czasy sowieckie - oświadczył w odpowiedzi Balcerowicz.

Balcerowicz został zaproszony do pracy na Ukrainie w kwietniu. Zespołem doradców prezydenckich kieruje wspólnie z byłym ministrem finansów Słowacji Ivanem Mikloszem.

W zespole tym zasiada także m.in. Jerzy Miller, były wiceminister finansów, były szef MSWiA i były wojewoda małopolski oraz właśnie Czech, były poseł Unii Wolności i członek Związku Ukraińców w Polsce.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ksaj/ ap/ son/

Źródło:PAP
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (61)

dodaj komentarz
~Precz-
Nie zapominajcie ze Balcerowicz = Petru = Nlwoczesna = oszustwa kredytowe we frankach

Partia Balcerlwicza została przemianowana na Nkwoczesna

Zobaczcie materiały w MaxTV jedynej nieocenzurowanej TV oglądanej przez miliony ludzi świadomych ze sa okradanie przez układ PO-KOD-Nkwoczesna kradzież
~lel
bardzo dużo nieprzychylnych L.Balcerowiczowi komentarzy. Jeżeli jeden z drugim zarzucasz korupcję to wiedz, że jedynym ratunkiem na korupcję jest jak najszybsza prywatyzacja gospodarki. Balcerowicz wywiązał się z tego zadania wzorowo.
-zbyszek1
A gdyby mógł, nie stanęłaby mu na drodze polityka, kalkulacja polityczna wtedy rządzących to wywiązałby się on i pamiętajmy również Janusz Lewandowski jeszcze lepiej. Wszystko byłoby sprywatyzowane, czyli tak jak powinno być.
~Lisek
Sakaszwili to zwykły zadymiarz,wywali go zGruzji,bo mało nie doprowadził do wojny,to teraz tu sie panoszy i robi show po amerykańsku!
~morski_WILK
mysle ze o balcerowiczu dowiemy sie jeszcze ciekawszych rzeczy , ciekawe tylko na czyje zlecenie tak rozlozyl polski przemysl
~felek
Balcerowicz rozwalił przemysł dziadku ,ale to my wszyscy a szczególnie morskie wilki wolały auta zachodnie i produkty zachodnie, i mieli w d.,. zlej jakości produkty PRL-u !!!
~kreton
Takie pytanie się nasuwa. Jak nie dostawał pieniędzy od Kijowa, to od kogo?
Kto mu płacił?
~lombard
I co z tego, że jest ynteligentny, wykształcony, elokwentny, majętny, jak jest nieuczciwy i niemoralny.
-Przyzwolenie na korupcję i złodziejstwo powoduje, że wszystkie pozytywne cechy są w tym człowieku całkowicie zdyskredytowane. Nadchodzi czas sprawiedliwego osądu każdego postępowania i żaden aparatczyk od tego
I co z tego, że jest ynteligentny, wykształcony, elokwentny, majętny, jak jest nieuczciwy i niemoralny.
-Przyzwolenie na korupcję i złodziejstwo powoduje, że wszystkie pozytywne cechy są w tym człowieku całkowicie zdyskredytowane. Nadchodzi czas sprawiedliwego osądu każdego postępowania i żaden aparatczyk od tego nie ucieknie. Całym swoim życiem zasłużyli sobie na takie traktowanie.
~kilomilo
"Nadchodzi czas sprawiedliwego osądu..." masz anielskie skrzydła i kaczy dziób

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki