REKLAMA
DZIEŃ UE

Są wstępne wyniki wyborów prezydenckich w Turcji

2023-05-28 17:38, akt.2023-05-28 20:08
publikacja
2023-05-28 17:38
aktualizacja
2023-05-28 20:08

Obecny szef państwa Recep Tayyip Erdogan zwyciężył w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich w Turcji, zdobywając 52 proc. głosów - wynika z rezultatów opublikowanych przez agencje Anatolia i ANKA po otwarciu 99 proc. urn z lokali wyborczych. Oznacza to trzecią kadencję prezydencką Erdogana.

Są wstępne wyniki wyborów prezydenckich w Turcji
Są wstępne wyniki wyborów prezydenckich w Turcji
fot. asnan_ad / / Shutterstock

Jego rywal, wspierany przez większość opozycji przewodniczący Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) Kemal Kilicdaroglu, zdobył poparcie 48 proc. głosujących.

Frekwencja wyniosła 85 proc., cztery punkty procentowe mniej niż podczas pierwszej tury zorganizowanej 14 maja równolegle z wyborami parlamentarnymi. Do wzięcia udziału w niedzielnych wyborach upoważnionych było ponad 64 mln obywateli Turcji.

Erdogan zapewnił sobie najwyższe stanowisko w państwie po raz trzeci z rzędu. Jego kadencja potrwa pięć lat. W niedzielę po raz pierwszy w historii Turcji prezydenta wybrano w drugiej turze wyborów.

W lipcu 2018 roku Turcja przeszła z systemu parlamentarnego na prezydencki. W nowym systemie prezydent wybierany jest bezpośrednio, a stanowisko premiera zostało zniesione.

W stolicy trwa święto zwolenników Erdogana.

Prezydent Erdogan: nasz kraj jest jedynym zwycięzcą tych wyborów

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który w niedzielę najpewniej wywalczył sobie reelekcję, powiedział do swoich zwolenników w Stambule, że "Turcja jest jedynym wygranym w wyborach".

Jak relacjonuje agencja Reutera Erdogan stwierdził, że dostał od Turków nowy mandat prezydencki i odpowiedzialność za rządzenie krajem przez pięć kolejnych lat.

Prezydent podziękował za wsparcie, które pozwoliło mu pokonać kandydata opozycji Kemala Kilicdaroglu.

Oficjalne rezultaty wyborów nie zostały jeszcze ogłoszone, ale według tureckich mediów Erdogan zdobył 52 proc. głosów. (PAP)

os/ ap/

Z Ankary Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jaszczura
Dlaczego lud, który "wstaje z kolan", niedługo później bankrutuje?
jaszczura
Komentarz widzę pojawił się ponownie, szkoda, że trzeba było pisać o to specjalnego maila z zapytaniem na uwagi(@)bankier.pl. (czyżby już strach przed sułtanem i jego silną mniejszością w Niemczech)

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki