REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Są pieniądze na eksport dla firm z Polski Wschodniej

2017-08-23 12:40
publikacja
2017-08-23 12:40

Przedsiębiorcy, którzy działają przy wschodniej granicy i planują obecność na rynkach zagranicznych, mogą skorzystać z dofinansowania na rozwój eksportu.

Ze składaniem wniosku trzeba się pospieszyć – można to zrobić jeszcze tylko do końca sierpnia.

fot. / / YAY Foto

Dla kogo dotacje na eksport?

Unijne dotacje z przeznaczeniem na rozwój działalności eksportowej na rynkach zagranicznych przysługują sektorowi mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Warunkiem jest, by firma prowadziła działalność w makroregionie Polski Wschodniej, który obejmuje województwa: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie.  

Reklama

O dofinansowanie mogą starać się firmy, które chcą wprowadzić nowy lub istniejący już produkt (wyrób lub usługę) na nowy rynek zagraniczny. Nie można starać się o dofinansowanie na rozwój działalności eksportowej na rynku, na którym firma jest już obecna.

Przedsiębiorca, który składa wniosek powinien dodatkowo:

 • przed dniem złożenia wniosku mieć zamknięty przynajmniej jeden rok obrotowy;
 • osiągnąć przychody ze sprzedaży nie mniejsze niż 200 tys. zł w minimum jednym zamkniętym roku obrotowym w ciągu trzech ostatnich lat;
 • stworzyć projekt, który nie dotyczy rynku i produktu, który był już objęty wsparciem ze środków publicznych;
 • stworzyć projekt, którego wartość netto nie przekracza dwukrotności maksymalnej wartości wskaźnika EBITDA (zysk operacyjny przed potrąceniem odsetek, podatku i amortyzacji) w okresie dwóch ostatnich lat.

Pełna lista kryteriów oceny wniosków dostępna jest na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Warto zaznaczyć, że firmy, które starają się o dofinansowanie, powinny mieć opracowany nowy model biznesowy, czyli strategię wprowadzenia swoich produktów na rynek zagraniczny. Co ważne – przygotowanie takiego modelu można zlecić profesjonalnemu doradcy, a koszty z tym związane uwzględnić później w budżecie projektu (o ile zostały poniesione w ciągu 6 miesięcy przed złożeniem wniosku).

Jakie koszty dofinansują Fundusze Europejskie?

Pieniądze można przeznaczyć na skorzystanie z usług profesjonalnego doradztwa. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli otrzymać przydatną wiedzę na temat wchodzenia na rynki zagraniczne, zapłacić za diagnozę potencjału firmy w zakresie internacjonalizacji, przygotowanie przedsiębiorstwa i jego oferty pod kątem eksportu oraz aktywnego poszukiwania partnerów biznesowych.

Za pomocą unijnych środków można sfinansować:

 • koszty usług doradczych świadczonych przez doradców zewnętrznych, które dotyczą opracowania zaprezentowanego we wniosku o dofinansowanie nowego modelu biznesowego związanego z internacjonalizacją działalności,
 • koszty usług doradczych związanych z przygotowaniem do wdrożenia nowego modelu biznesowego związanego z zagraniczną działalnością, w tym m.in.:
 • koszty wyszukiwania, selekcji, a następnie nawiązania kontaktów z partnerami zagranicznymi,
 • koszty doprowadzenia firmy do etapu negocjacji handlowych,
 • koszty przygotowania produktu do potrzeb rynku docelowego (np. badania marketingowe na rynku docelowym, przygotowanie planu kampanii promocyjnej, projektowanie materiałów reklamowych i promocyjnych, stron internetowych i aplikacji mobilnych przeznaczonych do promocji i sprzedaży produktu na rynkach zagranicznych),
 • koszty zakupu wartości niematerialnych i prawnych w formie autorskich praw majątkowych lub licencji, związanych z nabyciem oprogramowania niezbędnego do automatyzacji procesów biznesowych w związku z przygotowaniem do internacjonalizacji działalności, a także doradztwo z tym związane,
 • koszty udziału w międzynarodowych targach, wystawach lub misjach gospodarczych.

Pełen katalog kosztów kwalifikowanych znajduje się w Regulaminie konkursu.    

Jakie dofinansowanie można uzyskać?

Maksymalna kwota dofinansowania projektu wynosi 550 tysięcy zł. Dofinansowanie kosztów usług doradczych związanych z opracowaniem zaprezentowanego we wniosku nowego modelu biznesowego nie może przekroczyć 30 tysięcy złotych.

Dofinansowanie projektu nie może przekraczać 80% kosztów kwalifikowalnych.

Szczegółowe  informacje na temat dostępnych środków można znaleźć tutaj. Pełna dokumentacja konkursowa dostępna jest na stronie www.parp.gov.pl.

Bankier.pl

Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
bankierkomentuje
ustawiajcie sie po jalmuzne a potem zacznijcie juz lizac UPE Pani Babci Konserwie z Niemiec aby wam kroplowki z Brukseli nie ograniczyla.
Babcia Konserwa pokaze paluszkiem to musicie robic tak jak pokazuje bo innaczej zawola zabojada Macrona i przerobi was na makaron Fusli a gratis dorzuci paru podpalancow ktorzy mieli gosci u
ustawiajcie sie po jalmuzne a potem zacznijcie juz lizac UPE Pani Babci Konserwie z Niemiec aby wam kroplowki z Brukseli nie ograniczyla.
Babcia Konserwa pokaze paluszkiem to musicie robic tak jak pokazuje bo innaczej zawola zabojada Macrona i przerobi was na makaron Fusli a gratis dorzuci paru podpalancow ktorzy mieli gosci u babci Konserwy na kolacji ale ta jeszcze sie nie odbyla.
bankierkomentuje
Juz widze jak taki Janusz czy Jarek z Lubelszczyzny wchodzi z impetem na rynek zachodni, doskonale zna jezyk angielski: yes, no, maybe, you know, tri pipty oraz prezy bicki kiedy lamanym angielskim probuje wyjasnic komus cos przez telefon po co on do niego dzwoni.
Ludzie sloma musi w filcu pozostac jeszcze przez min 10 lat kiedy
Juz widze jak taki Janusz czy Jarek z Lubelszczyzny wchodzi z impetem na rynek zachodni, doskonale zna jezyk angielski: yes, no, maybe, you know, tri pipty oraz prezy bicki kiedy lamanym angielskim probuje wyjasnic komus cos przez telefon po co on do niego dzwoni.
Ludzie sloma musi w filcu pozostac jeszcze przez min 10 lat kiedy przyjdzie nowe pokolenie ktore zna komunikatywnie, powtorze: komunikatywnie jezyk i nie ma PRLowskich nawykow.
Ludzie ktorzy urodzili sie do roku mniej wiecej 78-80go ciagle maja nawyki ciulacza a nie biznesmena a przez to cierpia dumnie nazywani przez przedsiebiorcow: robole ktorzy dymaja za 1200zl dla takiego Pana z Lublina a pani sprzataczka za 5zl na godzine. Oczywiscie Pan i wladca z lubelskiego czy rzeszowskiego sie cieszy brnac glebiej w te wschodnie G-O-W-N-O.
Brawo byznesmeny ze wschodniej Polski, do zachodu to brakuje wam oglady, etyki biznesu i przynajmniej jezyka.
zenonrobak
Ja osobiście skorzystałem z usług Dunevia , samemu ciężko wszystko zorganizować , a maja duże doświadczenie również w ekspansji, nie zależnie czy na Polskę czy na UE
marcingorniak
Czy ktos ukladal sam model biznesowy dla swojej firmy ?

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki