REKLAMA

SUPO: w Finlandii działa dużo obcych wywiadów

2019-03-21 20:20
publikacja
2019-03-21 20:20

Na terenie Finlandii działa duża, jak na jego wielkość tego kraju, liczba przedstawicieli zagranicznych organizacji wywiadowczych - poinformowała w czwartek fińska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Kontrwywiadu (SUPO).

/ fot. Jule_Berlin / YAY Foto

Według opublikowanego w czwartek rocznego raportu SUPO, obce wywiady działające w Finlandii w 2018 r. zainteresowane były zwłaszcza fińskim stanowiskiem dotyczącym sankcji nakładanych przez Unię Europejską, debatą dotyczącą współpracy z NATO (Finlandia nie jest członkiem Sojuszu, ale jego partnerem) i fińską linią polityki zagranicznej oraz bezpieczeństwa, w tym w regionie Morza Bałtyckiego.

Celem obcych wywiadów było przewidywanie różnych posunięć polityki fińskiej i wpływanie na podejmowanie decyzji politycznych - podało SUPO.

Dodatkowo - podkreślono - w ubiegłym roku zaobserwowano, że zagraniczne służby wywiadowcze zainteresowane były działalnością władz Finlandii w ramach jej prezydencji w Radzie Arktycznej (dwuletnie rotacyjne przewodnictwo w latach 2017-2019).

Oprócz tego ważne dla obcych służb były prace legislacyjne nad przepisami nadającymi nowe uprawnienia funkcjonariuszom kontrwywiadu oraz wywiadu wojskowego (zostały przyjęte przez parlament po kilkuletniej debacie na początku marca tego roku). Istotna, w ocenie SUPO, była również prowadzona przez Finlandię międzynarodowa współpraca wojskowa.

Według raportu w ostatnim czasie odnotowano także liczne przypadki cyberszpiegostwa, którego celem były nie tylko struktury państwowe, ale także przedsiębiorstwa czy pojedyncze osoby. Według szefa cyberdepartamentu w SUPO Jyrki Kaipanena świat cyberszpiegostwa stał się bardziej agresywny.

Jak podkreślono w komunikacie, choć obserwuje się nasilenie cyberszpiegostwa, to służby wywiadowcze wciąż usiłowały znaleźć i pozyskać także "osobowe źródła informacji", jak również pozyskać do współpracy tych, przy pomocy których udałoby się "wpłynąć bezpośrednio lub pośrednio na decyzje polityczne bądź na opinię publiczną.

Fińska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Kontrwywiadu obchodzi w tym roku 70-lecie działalności.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ az/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki