REKLAMA

SUEDDEUTSCHE ZEITUNG: brak środków na poszerzenie

2000-10-30 00:00
publikacja
2000-10-30 00:00


SUEDDEUTSCHE ZEITUNG: brak środków na poszerzenie

Instytucje UE bez wyjątku unikają dyskusji o finansach poszerzenia Unii na Wschód - stwierdził w piątek Sueddeutsche Zeitung. Komentując dyskusję nad unijnym budżetem 2001, monachijski dziennik podkreśla, że w dwa lata po uchwaleniu Agendy 2000, widać coraz wyraźniej, że pieniędzy na poszerzenie Unii nie wystarczy. Brak jest solidnych wyliczeń kosztów poszerzenia. Zresztą wyliczenia takie są nawet niepożądane, bo mogłyby stłumić euforię, skłaniającą polityków do oferowanie kandydatom korzystnych terminów poszerzenia - stwierdza gazeta.

Sueddeutsche Zeitung przypomina, że Agenda 2000 przewiduje kwotę 600 mld euro dla obecnych krajów Unii, gdy biedni kuzyni ze Wschodu otrzymać mają tylko ok. 80 mld. To groteskowa dysproporcja, świadcząca o panującej w krajach UE ignorancji - podkreśla.

Podejście Unii do kwestii finansowych wynika, zdaniem gazety, z chęci zachowania staus quo, m.in. w sferze dopłat do rolnictwa. Można spierać się, czy proste przeniesienie praktyk subwencyjnych na kraje wschodnioeuropejskie jest sensowne. Wspaniałomyślne dopłaty bezpośrednie prowadziłyby do tego, że przestarzałe gospodarstwa nie miałyby żadnego bodźca do reform i modernizacji. Czy Unia troszczy się jednak rzeczywiście tak bardzo o wschodnioeuropejskich rolników? Chodzi jej głównie o zapebezpieczenie miliardowych subwencji dla własnej klienteli.

H.T.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki