Repa: SRRK trzeba zacząć od podatków i zwiększenia płynności rynku

Najpilniejszymi zadaniami wskazanymi w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego są postulaty podatkowe i zwiększenie płynności rynku - uważa Antoni Repa, pełnomocnik ministra finansów ds. SRRK. W najbliższych tygodniach rozpoczną się też prace nad ograniczeniem przeregulowania w krajowych przepisach.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Minister finansów Tadeusz Kościński powołał na początku marca Antoniego Repę na pełnomocnika do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. W swoim pierwszym wywiadzie, udzielonym PAP Biznes, Repa przekonuje, że SRRK na tym etapie nie wymaga już kolejnych głębokich analiz, tylko skutecznego wdrażania.

"Liczę na dobrą wolę i współpracę z tymi, którzy uważają się za przyjaciół polskiego rynku kapitałowego i rozwoju polskiej gospodarki. Uchwalona przez rząd SRRK istnieje już od pół roku. Czas ją konsekwentnie wdrażać. Razem z moją ekipą w Ministerstwie Finansów będziemy współpracować z przedstawicielami rynku i wybranymi ekspertami w poszczególnych dziedzinach" - powiedział PAP Biznes Antoni Repa.

Pytany o to, jak widzi swoją rolę jako pełnomocnik ministra finansów, powtarza, że współpraca z rynkiem jest kluczem do sukcesu strategii.

"Już w pierwszym tygodniu odbyłem spotkania z dwoma ważnymi przedstawicielami rynku. Parę dni temu z prezesem GPW, ale z racji okoliczności już w formie telekonferencji. Najważniejsze jest komunikowanie się, a w tych czasach telefon jest do tego podstawowym narzędziem. Systematycznie będę kontynuować te spotkania" - powiedział Repa.

"Zależy mi na przykład, aby usłyszeć od dyrektorów finansowych prężnych polskich firm, jakie mają zastrzeżenia do korzystania z giełdy przy szukaniu kapitału w Polsce" - dodał.

W Ministerstwie Finansów przygotowany już został model zarządzania projektem.

"Każdy z 89 punktów do wdrożenia jest dokładnie określony, tj. co i z kim trzeba zrobić i na kiedy jest planowane zakończenie tematu. Będziemy na tej podstawie zarządzać realizacją SRRK, śledzić na bieżąco postępy i raportować kwartalnie" - powiedział Antoni Repa.

"Niewątpliwie jako najpilniejsze zadania należy wskazać te, o które upomina się najgłośniej rynek. Mam tu na myśli postulaty podatkowe przewidziane w Strategii, jak również te ukierunkowane na zwiększenie płynności rynku, w tym przede wszystkim głównego parkietu, czyli m.in. wprowadzenie obligacji rozwojowych. Ponadto w najbliższych tygodniach zaczniemy prace nad zidentyfikowaniem w krajowych przepisach tzw. gold-platingu (tzn. przeregulowania) w celu ich zredukowania" - dodał.

Jego zdaniem, wśród najważniejszych wniosków zidentyfikowanych w SRRK są dwa kluczowe - brak sprawnego działania głównej platformy rynku kapitałowego w Polsce i konserwatywność regulatora, który czasami podchodzi nieco zbyt restrykcyjnie do rynku i próbuje go zbytnio „chronić”, ograniczając jego rozwój.

"Inwestorzy międzynarodowi są zniechęceni taką postawą i od jakiegoś czasu coraz bardziej unikają inwestowania przez warszawską giełdę. Jeżeli to robią, to częściej poprzez wyspecjalizowane fundusze, które mają lepszy dostęp do informacji o swoich inwestycjach w Polsce. Brakuje też szerszego wykorzystania nowoczesnych technologii" - powiedział pełnomocnik ministra finansów.

Wskazuje, że na świecie istnieją i z sukcesem działają platformy, które spełniają funkcje „rynku”, jak na przykład na mediolańskiej giełdzie "Mercato Telematico Azionario (MTA) i Mercato Telematico delle Obbligazioni e dei Titoli di Stato (MOT), gdzie rozszerzone narzędzia, systemy informatyczne, i paleta produktów inwestycyjnych umożliwiają szybkie i skuteczne zawieranie różnych transakcji.

"SRRK zwraca na to uwagę i wskazuje, że powinny być takie platformy i produkty promowane w Polsce" - powiedział.

W jego opinii wśród najważniejszych wyzwań stojących przed polskim rynkiem kapitałowym jest edukacja społeczeństwa.

"Sama SRRK mocno i wielokrotnie podkreśla brak znajomości rynków kapitałowych wśród Polaków i przedsiębiorców w Polsce. Podkreśla to również prezes Giełdy Papierów Wartościowych w swoich wypowiedziach. Musimy zwiększyć zrozumienie Polaków, czym jest rynek kapitałowy i jaką rolę spełnia w prężnie funkcjonującej nowoczesnej gospodarce" - powiedział Repa.

"Rynek kapitałowy to nie tylko nasza warszawska giełda, ale mechanizmy rynkowe, platformy obrotu, produkty i usługi pośrednictwa między biorcami a dawcami kapitału. Musimy edukować Polaków o wszystkich rynkach istniejących na szeroko pojętym rynku kapitałowym i o różnych możliwościach pozyskiwania kapitału" - dodał.

Antoni Repa ukończył studia MBA o specjalizacji finanse na UCLA Anderson School of Management w Los Angeles w Kalifornii, posiada też tytuł BA (BA Joint Honours Degree) nadany przez Leeds University w Wielkiej Brytanii.

Karierę zawodową rozpoczął w Bank of America w Londynie, a następnie w United Bank of Kuwait, tradycyjnym brytyjskim banku inwestycyjno-handlowym (merchant bank), specjalizującym się w finansowaniu handlu (trade finance), zarządzaniu portfelem inwestycyjnym, obrocie papierami wartościowymi oraz bankowości korporacyjnej. Brał udział w pracach nad Narodowym Funduszem Inwestycyjnym i współuczestniczył w tworzeniu Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

"Przyjechałem do Polski w 1991, po siedmiu latach studiów i pracy z inwestorami instytucjonalnymi w Kalifornii, wówczas piątą największą gospodarką światową. Wcześniej 5 lat pracowałem w bankowości inwestycyjnej w Londynie, gdzie się urodziłem. W Polsce już prawie 30 lat pracuję na rynkach finansowym i kapitałowym" - powiedział Repa.

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego została przyjęta przez rząd na początku października 2019 roku.

W dokumencie zapisano, że należy dążyć do tego, by do końca 2023 roku wskaźnik kapitalizacji notowanych spółek krajowych w stosunku do PKB wzrósł z obecnych 35 proc. do 50 proc. Do roku 2030 wskaźnik ten ma osiągnąć poziom 75 proc., przekraczając tym samym poziom wskaźnika dla średniej w Unii Europejskiej.

Strategia zakłada też wzrost o 100 proc. współczynnika płynności obrotu w najważniejszych, z punktu widzenia rozwoju rynku kapitałowego, kategoriach aktywów (m.in. w akcjach i transakcjach repo).

Założeniem SRRK jest osiągnięcie do 2025 roku poziomu stopy oszczędności gospodarstw domowych do około 8 proc. dochodu brutto do dyspozycji (z poziomu 2,60 proc.). Do 2030 roku poziom ten ma dorównać stopie oszczędności średniej państw Unii Europejskiej (czyli około 11 proc.).

Ambicją rządu jest, aby Warszawa mogła przyciągać emitentów i inwestorów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W opinii autorów strategii, Polska może być regionalnym hubem dla rozwoju i finansowania małych i innowacyjnych przedsiębiorstw.

Piotr Rożek (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
GPW -0,51% 39,30
2020-05-25 17:03:23

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil