SNP wygrała, lecz straciła większość w parlamencie Szkocji

Szkocka Partia Narodowa (SNP) straciła w czwartkowych wyborach większość w parlamencie Szkocji, w którym zdobyła 63 miejsca na 129 - podano po przeliczeniu wszystkich głosów. Wcześniej przywódczyni SNP Nicola Sturgeon ogłosiła "historyczne zwycięstwo".

SNP znalazła się na prowadzeniu po raz trzeci z rzędu, ale straciła liczbę mandatów wobec 2011 roku, kiedy miała ich 69. Przy tworzeniu rządu będzie musiała liczyć na mniejsze partie, jak Zieloni, którzy uzyskali sześć mandatów (wzrost o cztery).

Konserwatyści mają o 16 miejsc więcej niż po wyborach w 2011 roku - 31. Laburzyści stracili z kolei 13 mandatów i wprowadzą do parlamentu Szkocji 24 deputowanych. Wybory samorządowe uznawane były za test dla partii pod wodzą Jeremy'ego Corbyna.

Po podaniu wstępnych danych Sturgeon entuzjastycznie mówiła o "historycznym zwycięstwie" swojej formacji w trzecich z rzędu wyborach.

Dzień wcześniej w ramach wyborczego maratonu, okrzykniętego "Super Czwartkiem", mieszkańcy Wielkiej Brytanii wybierali m.in. nowego burmistrza Londynu, a w Walii, Szkocji i Irlandii Północnej - deputowanych do narodowych parlamentów.

Skromniejsza niż przewidywano wygrana SNP może nieco ochłodzić deklaracje niepodległościowe, przynajmniej do czasu referendum w sprawie ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE 23 czerwca. SNP zapowiadała, że w przypadku Brexitu będzie nalegać na powtórzenie referendum niepodległościowego. Szkoci, którzy we wrześniu 2014 roku opowiedzieli się za pozostaniem w Wielkiej Brytanii, są także w większości zwolennikami pozostania kraju w UE.(PAP)

ksaj/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil