REKLAMA

SNB rzucił miliardy na obronę franka

2015-03-26 07:56
publikacja
2015-03-26 07:56
fot. Pascal Lauener / FORUM

Szwajcarski Bank Narodowy w raporcie rocznym ujawnił skalę interwencji walutowych przeprowadzanych pod koniec ubiegłego roku w celu obrony kursu franka.

(fot. REUTERS/Ruben Sprich / FORUM)

- Presja na franka szwajcarskiego nasiliła się w 2014 r. i pod koniec roku kurs zbliżył się do ustalonej granicy 1,20 franka za euro. W celu jego obrony SNB przeprowadzał interwencje walutowe i skupował obcą walutę za kwotę 25,8 miliardów franków szwajcarskich – czytamy w opublikowanym dziś rano dokumencie.

Dla pełnego obrazu sytuacji, do podanej dziś kwoty należałoby doliczyć jeszcze środki, które SNB przeznaczył na obronę własnej waluty w pierwszych dwóch tygodniach tego roku. Przypomnijmy – 15 stycznia szwajcarski bank centralny zaszokował rynki finansowe, ogłaszając odstąpienie od polityki obrony kursu wobec euro na poziomie 1,20 CHF przy jednoczesnym obniżeniu stóp procentowych.

W sumie w ubiegłym roku SNB zanotował zysk w postaci 38,3 mld franków wobec straty w 2013 r. rzędu 9,1 mld franków. Wartość aktywów banku sięgnęła 561 mld franków – o 71 mld więcej niż rok wcześniej. Wartość rezerw walutowych wzrosła o 64 mld franków do 541 mld franków, co było efektem zarówno zmian kursów walutowych, jak i zakupów prowadzonych przez SNB.

SNB gotów do akcji

Tydzień temu prezes SNB Thomas Jordan powtórzył prezentowane w ostatnich tygodniach stanowisko banku o gotowości do dalszych interwencji walutowych.

 - SNB będzie nadal brał pod uwagę sytuację na rynku walutowym oraz jej wpływ na inflację i gospodarkę” oraz „pozostanie aktywny na rynku walutowym oraz – w razie konieczności – będzie wpływał na warunki monetarne – powiedział Jordan.

Kilka dni temu Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdził, że SNB powinien rozważyć dalsze łagodzenie polityki monetarnej w celu ograniczenia skutków spowolnienia gospodarczego, które szwajcarskiej gospodarce zafunduje droższy frank. Według MFW, Szwajcarzy powinni przeprowadzić program zakupu aktywów, na który składałyby się zakupy zarówno obcych walut, jak i aktywów szwajcarskich.

CHF/PLN (Bankier.pl)

Dziś o 08:03 za jedno euro zapłacić trzeba 1,0529 CHF. Cena franka szwajcarskiego wyrażona w złotych kształtuje się natomiast na poziomie 3,8803 zł.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (30)

dodaj komentarz
~mDziad
Szkoda że ci wszyscy eksperci celowo przemilczają kwestię stosowania klauzul zabronionych przez banki! Tak robi mBank i przez to płacę wyższą ratę. Napisałem reklamację do banku, zawiadomiłem KNF i UOKiK. mBank odpisał że potrzebuje kolejnych 30 dni na rozpatrzenie reklamacji jakby faktycznie nie znali problemu i nie Szkoda że ci wszyscy eksperci celowo przemilczają kwestię stosowania klauzul zabronionych przez banki! Tak robi mBank i przez to płacę wyższą ratę. Napisałem reklamację do banku, zawiadomiłem KNF i UOKiK. mBank odpisał że potrzebuje kolejnych 30 dni na rozpatrzenie reklamacji jakby faktycznie nie znali problemu i nie wiedzieli że stosują klauzule zabronione, KNF odpisał że nic nie może ale mogę iść do sądu, UOKiK nie odpisał nic! GDZIE SĄ ORGANY TEGO PAŃSTWA, KTÓRE WYMUSZĄ NA BANKACH STOSOWANIE PRAWA! CZY TO PAŃSTWO NAPRAWDĘ JEST TEORETYCZNE!?
~Pietrek
Czytam i wnioskuję, iż:
+ wzrost inwestycji zagranicznych w PL, głównie nastawionych na eksploatacje taniej siły roboczej w mocno ustandaryzowanych fabrykach zachodnich marek
+ wzrost eksportu -z tychże "zachodnich" fabryk zlokalizowanych w PL oraz produktów rolniczych

- odpływ produktywnej, kreatywnej
Czytam i wnioskuję, iż:
+ wzrost inwestycji zagranicznych w PL, głównie nastawionych na eksploatacje taniej siły roboczej w mocno ustandaryzowanych fabrykach zachodnich marek
+ wzrost eksportu -z tychże "zachodnich" fabryk zlokalizowanych w PL oraz produktów rolniczych

- odpływ produktywnej, kreatywnej siły roboczej, co obniża szanse na powstawanie polskich, konkurencyjnych marek,
- ciężke życie "frankowców", którzy jak te chomiki zapieprzają w nadgodzinach w ww zachodnich i wystandaryzowanych fabrykach, próbując dogonić rosnące raty kredytowe.
~wrer
nie powinni kupowac walut ale akcje, jak by tak kupili nasze akcje to jeszcze by zarobili
~kkriszok
Mieć dużo pieniędzy, potrzebnych na działalność państwa to jest OK.
Coś zupełnie innego jest mieć mocną walutę wobec sąsiadów lub kraju
z którym prowadzimy wymianę towarową. W Polsce jest to wszystko
odwrócone, a najgorsze to to, że wszyscy idioci są z tego zadowoleni !!
~Jalas
Możesz to krótko rozwinąć? Dla ekonomicznych analfabetów takich jak ja. :)
~ji
Polacy są jedynym narodem, który cieszy się że nasza waluta się wzmacnia. Pozostałe państwa walczą jak lwy o osłabienie swojej waluty, co przeklada się wprost na wzrost gospodarczy. Słaba waluta = wzrost inwestycji z zewnątrz + opłacalny eksport. Nie mówiąc o milionach Polaków przywożących walutę z tytułu pracy Polacy są jedynym narodem, który cieszy się że nasza waluta się wzmacnia. Pozostałe państwa walczą jak lwy o osłabienie swojej waluty, co przeklada się wprost na wzrost gospodarczy. Słaba waluta = wzrost inwestycji z zewnątrz + opłacalny eksport. Nie mówiąc o milionach Polaków przywożących walutę z tytułu pracy za granicą. No ale tani pracownik to jest w końcu nasz hit eksportowy :).
~roger45
Ogolnie lepiej miec mocna walute, to chyba oczywiste.
Mlodzi Polacy uciekaja do GB bo tam praca i mocna waluta. Koszt tej emigracji dla polskiego spoleczenstwa mozna liczyc w setki miliardow usd/euro. Wychowanie, wyksztalcenie czlowieka do 18 roku zycia kosztuje 200 tys euro w statystycznym przyblizeniu, Pomnozmy to przez miliony emigrantow
~janek
Przesadzasz. Nie każdy Polak ma kresyt w CHF, aby generalizować że mamy parcie na mocnego złotego.
~janek
Tak tylko sobie głośno myślę - około 700 tysięcy polskich rodzin mających kredyty indeksowane walutami byłoby "bardzo"szczęśliwe znacznym osłabieniem złotówki.
~seth
eksportujesz coś? bo ja nie! Za to kupuje importowane paliwa czy elektronikę. Ile w Polsce jest polskich firm? A co mnie obchodzi że na przykład banki zagraniczne kupią sobie mniej euro za zyski z naszych odsetek.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki