REKLAMA

SNB interweniował na rynku? Frank się osłabił

2020-01-22 13:16
publikacja
2020-01-22 13:16
Shutterstock

Po rynku walutowym rozeszły się pogłoski, jakoby Szwajcarski Bank Centralny miał w środę interweniować w celu osłabienia franka. Na pewno wiadomo tylko tyle, że helwecka waluta nagle osłabiła się względem euro.

Na początku tygodnia para euro-frank była notowana na najniższych poziomach od kwietnia 2017 roku. Im niższa wartość kursu EUR/CHF, tym mocniejszy jest frank wobec euro. Zatem mówiliśmy o franku najmocniejszym od niemal trzech lat.

/ Bankier.pl

Jednakże w środę rano doszło do skokowego wzrostu kursu EUR/CHF, który w ciągu kilku minut podniósł się z 1,0744 do 1,0783. O 13:05 euro było wyceniane na 1,0761 franka. Na polskim rynku walutowym przełożyło się to na spadek notowań franka o ok. pół grosza.

- Ten ruch był relatywnie dziwny zważywszy na fakt, że na szerokim rynku niewiele się działo. To prawdopodobnie sygnał, że szwajcarski bank centralny nie czuje się komfortowo z walutą na tych poziomach – powiedział Thu Lan Nguyen, strateg walutowy Commerzbanku cytowany przez agencję Reuters.

Od momentu zerwania z quasi-sztywnym kursem wymiany franka na euro SNB otwarcie przyznaje, że jest gotowy bezpośrednio interweniować na rynku walutowym w celu osłabienia franka. O możliwości takiej interwencji spekulowano w sierpniu, gdy kurs EUR/CHF obniżył się do poziomu 1,0840. SNB nie podaje do publicznej wiadomości wartości i czasu dokonywanych zakupów walut obcych, ale ich skalę można oszacować na podstawie publikowanych co tydzień danych o depozytach banków komercyjnych.

Od stycznia 2015 roku SNB utrzymuje najniższe na świecie stopy procentowe. Stopa depozytowa wynosi -0,75% i ma na celu zniechęcanie do lokowania kapitału w Szwajcarii. Helweci chcą w ten sposób uniknąć nadmiernej aprecjacji franka, która mogłaby mieć negatywny wpływ na nastawioną na eksport gospodarkę tego alpejskiego kraju.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
leotdi
I jeszcze jedno. Środa - wyskok EUR/CHF. Czwartek - posiedzenie EBC (13:45).
Pytanie: czy SNB wie coś o czym śmiertelnik nie wie? Możliwe, że EBC złagodzi jeszcze bardziej politykę stóp procentowych (?) i stąd zakup aktywów UE przez SNB?
leotdi
Interwencja - to możliwe. Zapewne kupował obligacje, albo akcje za EUR (lub jedno i drugie). Jednak trendu to nie zmieni. Zbyt dużo jest niepewności na rynkach, i zbyt dużo negatywnych informacji ze strefy EUR. Dodatkowo SNB musi uważać na Trumpa, gdyż USA ponownie "wciągnęło" Szwajcarię na listę manipulatora Interwencja - to możliwe. Zapewne kupował obligacje, albo akcje za EUR (lub jedno i drugie). Jednak trendu to nie zmieni. Zbyt dużo jest niepewności na rynkach, i zbyt dużo negatywnych informacji ze strefy EUR. Dodatkowo SNB musi uważać na Trumpa, gdyż USA ponownie "wciągnęło" Szwajcarię na listę manipulatora walutowego. Z jednej strony gospodarka - słaby frank to lepsze wyniki eksportu (Szwajcaria jest znaczącym eksporterem np. do strefy UE) - a z drugiej strony są naciski ze strony banków szwajcarskich, ponoszących straty w wyniku działalności SNB. Stawiam na spadek EUR/CHF do 1.063-1.065 (będzie podwójne dno, a potem odbicie EUR).
wizytator
SNB będzie interweniowało na tzw."wolnym rynku". I co im zrobicie?
A jeżeli "interweniuje" dwóch leszczy na NC to mają KNF o 5 rano pod drzwiami.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki