REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

SN: Poszkodowany w wypadku nie jest konsumentem

2015-09-10 18:55
publikacja
2015-09-10 18:55
SN: Poszkodowany w wypadku nie jest konsumentem
SN: Poszkodowany w wypadku nie jest konsumentem
fot. Kuzma / / YAY Foto

Orzeczenie Sądu Najwyższego, że poszkodowany w wypadku komunikacyjnym nie jest konsumentem uderzy w ofiary wypadków, które próbują dochodzić swoich praw, status konsumenta zapewnia bowiem szczególną ochronę słabszej stronie w sporze z przedsiębiorcą - ocenił UOKiK.

fot. deyangeorgiev / / YAY Foto

Jak podał Urząd, 9 września Sąd Najwyższy (SN) wydał uchwałę, w której stwierdził, że poszkodowany w wypadku komunikacyjnym nie jest konsumentem.

"W związku z tym, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie będzie mógł interweniować w interesie osób dochodzących odszkodowania z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej" - poinformował Urząd.

W opinii UOKiK, status konsumenta przyznany powinien być każdej osobie fizycznej, o ile działa ona w celu niezwiązanym bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

"Zwracamy także uwagę na cel ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, którym jest ochrona słabszych, nieprofesjonalnych uczestników rynku przed naruszającymi ich interesy działaniami przedsiębiorców - profesjonalnych podmiotów" - napisał UOKiK w oświadczeniu.

Uchwała SN jest wynikiem zapytania Sądu Apelacyjnego. Zostało ono skierowane przez SA w wyniku apelacji UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń do wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymującego decyzję Prezesa UOKiK.

W decyzji tej Urząd uznał za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów działania UNIQA Towarzystwa Ubezpieczeń polegające na ograniczaniu zakresu odpowiedzialności wobec konsumentów realizujących roszczenie z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego.

Ubezpieczenia komunikacyjne, zwłaszcza OC, to najczęstsza przyczyna skarg i sporów z zakładami ubezpieczeń. Według Rzecznika Ubezpieczonych, skargi związane z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym OC stanowiły prawie połowę wszystkich spraw skierowanych do Biura Rzecznika w pierwszym półroczu tego roku.(PAP)

mww/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~asd
Wyrok jest słuszny. Konsumenta łączy z przedsiębiorcą umowa - np. umowa ubezpieczenia. Jeśli dochodzimy odszkodowania od swojego ubezpieczyciela, wówczas jesteśmy konsumentami, bo z przedsiębiorcą wiąże nas umowa. Proste jak drut. Jeśli domagamy się odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy - gdzie tutaj jest umowa? Jesteśmy poszkodowani,Wyrok jest słuszny. Konsumenta łączy z przedsiębiorcą umowa - np. umowa ubezpieczenia. Jeśli dochodzimy odszkodowania od swojego ubezpieczyciela, wówczas jesteśmy konsumentami, bo z przedsiębiorcą wiąże nas umowa. Proste jak drut. Jeśli domagamy się odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy - gdzie tutaj jest umowa? Jesteśmy poszkodowani, ale nie jako konsumenci.
~ania
niestety panstwo polskie tylko potrafi okradać poszkodowanych w wypadkach, sądy na pasku tego skorumpowanego państwa , pilnują interesy ubezpieczycieli. a nasze przepisy i unijne stanowią że w ciężkim uszczerbku na zdrowiu , sąd nie może zasądzić mniej niż 5mln euro, sąd zasądza takie kwoty ale swoim kolesiom , biednym 90.000 zł . wstyd
~qwe
Lobby ubezpieczycieli działa dobrze.
Chyba w zeszłym roku wszedł w życie przepis. "poza terenem zabudowanym pieszy idący poboczem drogi musi mieć odblaski" liczba mnoga nie przypadkowa .
Jeżeli masz jeden odblask lub wcale i zostaniesz potrącony przez samochód jesteś winny potrąceniu, zapomnij o odszkodowaniu i
Lobby ubezpieczycieli działa dobrze.
Chyba w zeszłym roku wszedł w życie przepis. "poza terenem zabudowanym pieszy idący poboczem drogi musi mieć odblaski" liczba mnoga nie przypadkowa .
Jeżeli masz jeden odblask lub wcale i zostaniesz potrącony przez samochód jesteś winny potrąceniu, zapomnij o odszkodowaniu i zapłać za uszkodzony pojazd
~MTR odpowiada ~qwe
co najwyżej przyczynienie, i to o ile zostanie wykazany adekwatny związek pomiędzy konkretnymi elementami. Kwestia odblasków nie może przewrócić do góry nogami podstawowych zasad odpowiedzialności odszkodowawczej. Inaczej będziemy mieli zasadę ryzyka, zasadę winy i zasadę odblasków.(pomijam omijane w praktyce z słuszności czy "instytucję' co najwyżej przyczynienie, i to o ile zostanie wykazany adekwatny związek pomiędzy konkretnymi elementami. Kwestia odblasków nie może przewrócić do góry nogami podstawowych zasad odpowiedzialności odszkodowawczej. Inaczej będziemy mieli zasadę ryzyka, zasadę winy i zasadę odblasków.(pomijam omijane w praktyce z słuszności czy "instytucję' gwarancji absolutnej, o ile w ogóle istnieją).

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki