REKLAMA

SLD: zmienić służbę zdrowia, odwołać Arłukowicza

2013-01-19 12:40
publikacja
2013-01-19 12:40
Zdecydowane działania, ale nie rewolucja. Tego - zdaniem SLD - potrzeba służbie zdrowia. Dziś Sojusz zebrał się w Warszawie, by omówić sytuację w opiece zdrowotnej. Za jeden z ważnych elementów zmian SLD uważa odwołanie ministra Bartosza Arłukowicza.

Partia podsumuje 15 lat przekształceń w służbie zdrowia, a stosowny dokument przedstawi w kwietniu w Światowym Dniu Zdrowia.

lekarz
Image licensed by Ingram Image

Zdaniem szefa SLD, Leszka Millera, w tej sprawie trzeba działać zdecydowanie, ale niekoniecznie dokonywać kolejnej rewolucji. Leszek Miller, odwołując się do terminologii medycznej, wezwał do "umiejętnego posłużenia się skalpelem, aby wyciąć rozmaite patologie, które ograniczają efektywne działanie służba zdrowia."

Sojusz uważa, że nieodzowne jest odwołanie obecnego ministra zdrowia. Zdaniem Leszka Millera, przez rok kierowania ministerstwem trudno by wymieniać jego sukcesy. W opinii szefa SLD, Arłukowicz prowokuje tylko konflikty z różnymi środowiskami, by potem samemu je łagodzić. Dlatego powinien odejść ze stanowiska. W przyszłym tygodniu posłowie będą debatowali nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra zdrowia.

Leszek Miller skrytykował też 5 lat działań obecnej koalicji w sprawie służby zdrowia. Jego zdaniem, ich efektem są zadłużające się szpitale, długie kolejki do specjalistów i drożejące lekarstwa. A wszystko to przy starzejącym się społeczeństwie.

Stołeczni lekarze także chcą odwołania ministra zdrowia. Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie skierowała do posłów oraz premiera apel o głosowanie za wotum nieufności dla Bartosza Arłukowicza.

"Apelujemy, abyście Państwo w czasie głosowania odrzucili argumenty polityczne i kierowali się tylko dobrem Polski, w zwłaszcza jej chorych obywateli" - czytamy w piśmie podpisanym przez Mieczysława Szatanka, prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

ORL w swoim apelu do parlamentarzystów oraz premiera Donalda Tuska wskazuje między innymi na "brak kompetencji ministra i jego współpracowników oraz brak umiejętności rozwiązywania nawet bieżących problemów".

Zdaniem warszawskiego samorządu lekarskiego, ponad rok urzędowania Bartosza Arłukowicza to "pogłębiający się chaos, brak wizji reformy służby zdrowia, rosnące zadłużenie szpitali i narastające problemy z realizacją uprawnień pacjentów do refundacji leków".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Kamil Szwarbuła/to/dabr
Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~niuniek
klika się zgadała aby zmienić Ministra, to będą mogli robić co dusza zapragnie. Arłukowicz jako pierwszy skutecznie zmienia środowisko i stara się wprowadzić jakieś reguły które pomogą pacjentom, niestety solidarność środowiska bojkotującego jakiekolwiek zmiany daje efekty w postaci pogorszenia jakości.
~Lucyper
Zmienić arłukowicza i millera!
~ziutek
jak widze ten jego cyniczny usmieszek to szlag mnie trafia , kiedy wreszcie zajmie miejsce na lawie oskarzonych?
~KAPO
S L D i WODZ leszek Miller mysle ze nie zapomnial skad ich rod
oni za czasow socjaizmu rowniez zyli dobrze
SLD wywodzi sie z PZPR (znaczna wiekszosc czlonkow
SLD, to byli PZPRowcy). A skrot PZPR trafnie rozszyfrowal Leszek
Moczulski. Wniosek nasuwa sie wiec
S L D i WODZ leszek Miller mysle ze nie zapomnial skad ich rod
oni za czasow socjaizmu rowniez zyli dobrze
SLD wywodzi sie z PZPR (znaczna wiekszosc czlonkow
SLD, to byli PZPRowcy). A skrot PZPR trafnie rozszyfrowal Leszek
Moczulski. Wniosek nasuwa sie wiec oczywisty wniosek, ze SLD
powinno dzialac tak jak PZPR, a tym samym dzialac na szkode
Polski, byc zapleczem dla sowieckich agentow i krasc ile sie da.
Zreszta nawet bez uwag p. Waniek calkiem dobrze sobie radza..

SLD POWINNI DAWNO ZDELEGALIZOWAC!!!!
~endi
Jak źle się dzieje w ochronie zdrowia zawsze słychać " ODWOŁAĆ MINISTRA !!! " , a to nie jest żaden sposób na poprawę sytuacji . Trzeba zacząć pracę od podstaw - odciążyć lekarzy niepotrzebnymi pacjentami - wielu idzie do lekarza tylko po przedłużenie recepty lub z bolącym palcem , a to przecież Jak źle się dzieje w ochronie zdrowia zawsze słychać " ODWOŁAĆ MINISTRA !!! " , a to nie jest żaden sposób na poprawę sytuacji . Trzeba zacząć pracę od podstaw - odciążyć lekarzy niepotrzebnymi pacjentami - wielu idzie do lekarza tylko po przedłużenie recepty lub z bolącym palcem , a to przecież kosztuje ... Należy zlikwidować całkowicie bezpłatną - powszechną - czyli żadną opiekę zdrowotną , a na jej miejsce wprowadzić prywatne ubezpieczenia zdrowotne zarządzane przez fundusze non profit , lub z symbolicznym wynagrodzeniem . Znam ludzi , którzy płacą całe życie składkę zdrowotną i nigdy nie byli u lekarza , a znam też takich co pracowali 10 lat i biegają do lekarza trzy razy w tygodniu z byle g ...
~~wyrwane z kontekstu
~widz chyba nie miał problemów zdrowotnych, kiedy były kasy chorych; moje składki pracodawca odprowadzał wtedy do ZUS regularnie, ale nie było mnie w wykazach w kasie chorych,bo system nie przewidywał, że można mieszkać na stałe (wtedy istniał obowiązek stałego zameldowania) w innym województwie niż się pracuje (jak ~widz chyba nie miał problemów zdrowotnych, kiedy były kasy chorych; moje składki pracodawca odprowadzał wtedy do ZUS regularnie, ale nie było mnie w wykazach w kasie chorych,bo system nie przewidywał, że można mieszkać na stałe (wtedy istniał obowiązek stałego zameldowania) w innym województwie niż się pracuje (jak za tzw.komuny), więc do czasu przekształcenia kas chorych mogłam korzystać wyłącznie z odpłatnego leczenia i pełnopłatnych leków; dopiero rząd L.Millera zmienił to na NFZ i umożliwił leczenie się u specjalisty- wg wyboru pacjenta-w całym kraju. W kasie chorych trzeba było uzyskać promesę refundacyjną na refundację leczenia, które miało przebiegać w placówce służby zdrowia na terenie innej kasy chorych. To był koszmar. jestem za odwołaniem ministra Arłukowicza; za czasów minister KOPACZ kupowałam po groszu te leki, za które teraz płacę ponad 20-25 złotych za opakowanie. Koszt zakupu moich leków wzrósł znacznie i nie stać mnie na wykupienie wszystkich, których potrzebuję. Dłużej czekam na rehabilitację, na wizytę u kardiologa nie mogę się zarejestrować od roku, na wizytę do reumatologa także. Wydłużył się okres oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe. To jakiś koszmar!
~obserwator
Byłem dzisiaj w aptece,pani magister na moje pytanie ile będę placił?. Powiedziała że musi sprawbzić bo co 3 miesiące dostają nowe dane, ile kosztują leki w formie książki. Ostatnio sprawdzali ceny dawniejsze a dzisiejsze i wynikło że 600 pozycij zmieniło się o 1 grosz. WYWALIĆ ARUNKOWICZA NA ZBITĄ MORDĘ!!!!!! Byłem dzisiaj w aptece,pani magister na moje pytanie ile będę placił?. Powiedziała że musi sprawbzić bo co 3 miesiące dostają nowe dane, ile kosztują leki w formie książki. Ostatnio sprawdzali ceny dawniejsze a dzisiejsze i wynikło że 600 pozycij zmieniło się o 1 grosz. WYWALIĆ ARUNKOWICZA NA ZBITĄ MORDĘ!!!!!! Przecież on działa na szkodę służby zdrowia { ile kosztuje wydrukowanie tych książek żeby dostarczyć do każdej apteki i każdemu lekarzowi). Przecież może to być podane w formie aktualizacji przez internet.
~widz
SLD już dość napaskudził likwidując kasy chorych - jest centralna służba zdrowia - jak chcieli. Nic dobrego to nie dało - nie ma opieki zdrowotnej.

Powiązane: Służba zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki