SLD prosi o szczegóły prywatyzacji Zespołu Elektrociepłowni w Łodzi

W środę (18 maja) połączone komisje Sejmu: gospodarki, skarbu państwa i samorządu terytorialnego mają dyskutować nad obywatelskim projektem ustawy o restrukturyzacji i prywatyzacji łódzkiego Zespołu Elektrociepłowni. Taki wniosek złożył Kazimierz Pietrzyk, poseł SLD, podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie.

Projekt, który zakłada wydzielenie z ZEC sieci cieplnej przed prywatyzacją i oddanie jej nieodpłatnie w zarząd gminie, wzbudził wiele wątpliwości posłów SLD. Prace w połączonych komisjach mają je wyjaśnić. Reprezentanci PSL, PiS, PO, UP zadeklarowali poparcie dla ustawy. Posłowie LPR zasugerowali, by gmina Łódź ubiegała się nie tylko o sieć cieplną, a całą elektrociepłownię. Zygmunt Wrzodak, reprezentujący LPR, zapowiedział, że jego klub złoży taką poprawkę do projektu.

Zdaniem władz Łodzi, tylko przekazanie sieci cieplnej miastu przed prywatyzacją ZEC pozwoli uniknąć drastycznej podwyżki cen ciepła. Natomiast pozostawienie produkcji i przesyłu ciepła w rękach zagranicznego inwestora grozi monopolem. Ministerstwo Skarbu Państwa nie przyjęło tych argumentów, dlatego 26 listopada ubiegłego roku zarejestrowano Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. Trzy miesiące zbierano podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, mówiącym o wydzieleniu sieci cieplnej przed prywatyzacją. Projekt poparła wymagana liczba 100 tys. łodzian, w lutym trafił do Włodzimierza Cimoszewicza, marszałka Sejmu.

W Sejmie jest już identyczny projekt ustawy przygotowany przez parlamentarzystów z regionu łódzkiego. Na razie utknął w komisjach.

Resort skarbu w grudniu parafował umowę sprzedaży 85 proc. akcji ZEC francuskiemu koncernowi Dalkia SA. W styczniu związkowcy podpisali z inwestorem pakiet socjalny dla pracowników. Teraz trwają procedury administracyjne, zmierzające do podpisania umowy sprzedaży ZEC.

Dziennik Łódzki
(mp.)
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil