SKOK: Powstało Ukraińskie Towarzystwo Ubezpieczeniowe Spółek Kredytowych

W dniu 30 marca 2007, w hotelu Ruś w Kijowie, odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia Ukraińskiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego Spółek Kredytowych – Ukraińska Strahowa Kompania Kredytnych Spiłok. Powstanie Towarzystwa Ubezpieczeniowego jest wspólną inicjatywą ukraińskiego i polskiego systemu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, stanowiącą kolejny etap realizowanej od blisko 15 lat współpracy pomiędzy instytucjami spółdzielczości finansowej w obu krajach. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele ukraińskich i polskich władz, reprezentanci rynków finansowo-ubezpieczeniowych i systemów spółdzielczych kas w obu krajach.
Po wielu latach nieobecności, na początku lat 90-tych, w Polsce odrodziły się spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (zwane dzisiaj SKOK-ami) świadczące usługi finansowe na rzecz swoich członków. W tym samym czasie na Ukrainie powstawały ich odpowiedniki – kredytnyje spiłki; obie instytucje kierują się tymi samymi zasadami działania: zrzeszają osoby, najczęściej niezamożne korzystające z podstawowych usług oszczędnościowo-kredytowych, pozwalających na bezpieczne oszczędzanie i pozyskiwanie drobnego kredytu na finansowanie niezbędnych potrzeb bytowych. W Polsce działa obecnie prawie 1600 placówek spółdzielczych kas, o łącznych aktywach w wysokości blisko 6 miliardów zł; kasy te należą do ponad 1,55 miliona członków. Na terenie Ukrainy jest 757 kas, o aktywach w wysokości 3.2 mld hrywien.Ukraińskie kredytnyje spiłki liczą blisko 2 miliona członków. Kasy w obu krajach należą Światowej Rady Związków Kredytowych (World Council of Credit Unions – WOCCU).

Powstające Towarzystwo Ubezpieczeniowe jest owocem zaangażowania ukraińskich i polskich udziałowców: ukraińskich spółek kredytowych oraz instytucji ubezpieczeniowych polskiego systemu SKOK: TUW SKOK i TU Życie SA. Dzięki ich współpracy powstaje przedsięwzięcie, które wzmacniając bezpieczeństwo działalności kas, ich majątku i zasobów finansowych, stworzy możliwości ich dalszego rozwoju. Warto podkreślić, że w procesie budowy towarzystwa wykorzystywane są dotychczasowe rozwiązania finansowo-ubezpieczeniowe od lat z powodzeniem stosowane na rynku SKOK w Polsce (w tym funkcje funduszu stabilizującego działalność kas), co pozwoli na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej w najlepszy sposób odpowiadającej potrzebom towarzyszącym działalności ukraińskich kas i występujących w życiu członków kas oraz ich rodzin.

Utworzenie Towarzystwa Ubezpieczeniowego wpisuje się w różnorodność prowadzonych od wielu lat wspólnych działań służących rozwojowi spółdzielczych kas w obu krajach. Prócz rozpoczynanej właśnie działalności ubezpieczeniowej, od lat trwa wymiana doświadczeń dotyczących działalności operacyjnej kas w obu krajach. Od kilku lat blisko współpracują systemy nadzoru nad działalnością kas. Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa i Państwowa Komisja Nadzoru nad Rynkami Usług Finansowych Ukrainy współdziałają w wypracowywaniu metod i narzędzi skutecznego nadzoru i kontroli nad operacjami kas. Od kilku lat, dzięki wsparciu rządu Rzeczpospolitej Polskiej, realizowane są przez Fundację na Rzecz Polskich Związków Kredytowych i jej ukraińskich partnerów programy finansowane ze środków polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, służące rozwojowi ukraińskich kas i wzajemnej współpracy. Z powodzeniem realizowany jest również program współpracy partnerskiej między indywidualnymi kasami w obu krajach.

Kapitał zakładowy Ukraińskiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego Spółek Kredytowych wynosi 1 mln 100 tys. EURO. Obecnie w całości należy do polskich spółek ubezpieczeniowych systemu SKOK. Do końca roku ukraińskie Kasy obejmą 25% udziałów z możliwością zwiększenia swojego zaangażowania w kolejnych latach. Towarzystwo będzie się koncentrowało na oferowaniu niedrogich ubezpieczeń majątkowych i osobistych członków ukraińskich Kas. Towarzystwo będzie działać wyłącznie na rynku ukraińskich spółdzielczych Kas.

SKOK / www.prnews.pl
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne