SBB zwraca się do premiera w sprawie licytacji majątku zadłużonych frankowców

Stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu" zwróciło się do premiera Mateusza Morawieckiego o "podjęcie działań zmierzających do zatrzymania bezprawnych licytacji", którym podlegają zadłużeni posiadacze walutowych kredytów mieszkaniowych.

(fot. Joanna Borowska / FORUM)

Grupujące frankowców Stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu" wystosowało w piątek list do premiera Mateusza Morawieckiego. W liście, podpisanym przez prezesa Arkadiusza Szcześniaka pisze, że "ostatnie dni przyniosły informacje o kolejnych eksmisjach i licytacjach rodzin uwikłanych w tzw. kredyty +walutowe+".

"Jak podkreślają przedstawiciele miasta Poznania tych licytacji, tylko w tym mieście, jest coraz więcej. Rodzinom tym nie przysługuje lokal zastępczy, nawet w przypadku, gdy ich obecna sytuacja życiowa i materialna nie pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkaniowych. W konsekwencji rodziny te mogą być eksmitowane na bruk nawet zimą" - stwierdza SBB.

SBB przypomina, że od 2010 roku "ubyło już ok. 200 tys. umów kredytów +walutowych+". "W naszej ocenie oznacza to, że w tej liczbie około kilkadziesiąt tysięcy rodzin otrzymało wypowiedzenie umowy przez bank i zostało pozbawionych dorobku życia, a często także jedynego miejsca zamieszkania" - głosi list.

Do kolejnych dwóch licytacji, według SBB, ma dojść 9 lutego. Odbędą się one, jak zaznacza Stowarzyszenie, "na podstawie niekonstytucyjnego Bankowego Tytułu Egzekucyjnego".

Zdaniem SBB, "sytuacja ta spowodowana jest brakiem ustawowego rozwiązania problemu", natomiast "zrzucenie na wymiar sprawiedliwości odpowiedzialności za rozwiązanie problemu nielegalnych i nieuczciwych umów zawieranych przez banki z polskimi obywatelami doprowadziło do sytuacji, w której nieruchomości są licytowane wbrew przepisom konstytucji oraz wbrew zapisom Dyrektywy UE 93/13".

Stowarzyszenie uważa, że "banki w Polsce bezkarnie i z premedytacją wypowiadają umowy stosując do wyliczenia długu klauzule prawomocnie uznane za nieuczciwe i niewiążące konsumenta".

"Skala problemu i liczba podobnych jak ww. spraw nie pozwala, aby organizacje społeczne były obecne na każdej rozprawie i podczas każdej licytacji. Niestety często też sądy nie zezwalają na obecność strony społecznej podczas rozprawy" - głosi list.

"Dlatego zwracamy się z prośbą do Pana Premiera o podjęcie działań zmierzających do zatrzymania tych bezprawnych licytacji" - apeluje SBB.

autor: Piotr Śmiłowicz

edytor: Dorota Skrobisz

pś/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 11 polak2

Niektórych co brali w złotych polskich też licytują -nie słyszałem by pisali do Premiera .Niektórym się nie udało z różnych przyczyn zachorowali stracili prace są nie zaradni i oszczędni -a niektórzy nie powinni dostać żadnego kredytu bo myśleli że się spłaci samo nie maja szacunku do pieniądza ..

! Odpowiedz
6 5 marekrz

Banki z kredytu w CHF-ach potrafią zrobić dług przekraczający kilkakrotnie wartość mieszkania. Po drugie banki ponoszą całkowitą winę za nieuczciwy produkt CHF-owy: wpływały na kurs FX SWAP-ami i wpisywały do umów nieuczciwe zapisy. Do złotowych też wpisywały, ale nie w takiej ilości.

! Odpowiedz
18 19 slc350

Ja chcę zwrot kasy za zakupu dolarów po 4,0zł ! Nie miałem pojęcia, że może spaść nikt mnie nie poinformował...... :(

Jak brałem kredyt w zł to był śmiech.... no bo znajomi mają we frankach, a ja taki nie mądry mam z PLN..... Skutek taki, że ja już o kredycie zapomniałem, a oni bulą dalej.... :)

! Odpowiedz
3 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz