REKLAMA

Bez odbicia w Ameryce. S&P500 przetestował majowy dołek

2022-05-19 22:05
publikacja
2022-05-19 22:05
Bez odbicia w Ameryce. S&P500 przetestował majowy dołek
Bez odbicia w Ameryce. S&P500 przetestował majowy dołek
fot. Bianca Otero / / ZUMA Press

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła tylko niewielkie spadki głównych giełdowych indeksów. W trakcie dnia S&P500 niemal wyrównał dotychczasowe dno tegorocznej korekty, ale też nie zanotował oczekiwanego odbicia.

Jedno można powiedzieć: zmienność na Wall Street w ostatnich dniach dopisuje. Po serii pięciu spadkowych tygodni z rzędu S&P500 i Nasdaq znalazły się najniżej od jesieni 2020 roku, pogłębiając tegoroczną korektę (albo już nawet i bessę). Od początku tego tygodnia rynek próbował odbijać, ale na przeszkodzie cały czas stawały jakieś nowe negatywne informacje. W poniedziałek były to obawy o recesję w Chinach, a w środę fatalne wiadomości napływające z amerykańskich sieci handlowych.

Czwartkowa sesja niczego tu nie rozstrzygnęła. Optymiści mogą być zadowoleni z udanej próby obrony majowego dołka i odrobienia początkowych głębokich strat. I to w dość niesprzyjających warunkach (o czym za chwilę) i przy bardzo słabych nastrojach podczas „europejskiej” fazy handlu na rynkach. Sceptycy mogą jednak narzekać na brak porządnego odbicia i to na solidnie już wyprzedanym rynku.

Szyki giełdowym bykom psuły rozczarowujące wyniki Cisco Systems. Czołowy producent sprzętu sieciowego obniżył tegoroczną prognozę wyników oraz zaraportował spadek sprzedaży w poprzednim kwartale. Akcje Cisco przeceniono aż o 13,7%. Indeksom mocno ciążyły też zniżkujące o prawie 2,5% walory Apple’a oraz Broadcomu (-4,3%).

Nadal spadały także notowania wielkich sieci handlowych, które w poprzednich dniach zaznały potężnej przeceny po ostrzeżeniach o wzroście kosztów i spadku marż operacyjnych. Akcje Walmartu potaniały w czwartek o 2,7%, a Targetu o ponad 5%. Po spadku o 11% na środowej sesji o 4,4% podrożały papiery sieci Kohl’s i to pomimo tego, że zysk netto w I kwartale okazał się znacząco niższy od oczekiwań analityków. Ponadto zarząd spółki narzekał na wysoką inflację i „znaczące” osłabienie popytu konsumpcyjnego w kwietniu. Słabsza od oczekiwań Wall Street była też całoroczna prognoza wyników finansowych.

Nie najlepsze informacje napłynęły z frontu makroekonomicznego. Niepokojąco wygląda głęboki spadek indeksu koniunktury przemysłowej w regionie Filadelfii (z 17,6 pkt. do 2,6 pkt. przy oczekiwaniach na poziomie 16 pkt.). Wcześniej jeszcze głębszy regres odnotował analogiczny wskaźnik dla Nowego Jorku. Nieoczekiwanie wzrosła też cotygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (z 197 tys. do 218 tys., oczekiwano 200 tys.). Spadł także indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board. Tylko nieznacznie poniżej rynkowego konsensusu uplasowały się statystyki sprzedaży domów na rynku wtórnym (5,61 mln wobec oczekiwanych 5,65 mln i 5,75 mln w marcu).

KK

Źródło:
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki