REKLAMA

Czerwony tydzień w Ameryce. S&P500 i Nasdaq przełamały wsparcia

2022-01-21 22:05
publikacja
2022-01-21 22:05
Czerwony tydzień w Ameryce. S&P500 i Nasdaq przełamały wsparcia
Czerwony tydzień w Ameryce. S&P500 i Nasdaq przełamały wsparcia
fot. pathdoc / / Shutterstock

Piątek był czwartym dzień spadków na nowojorskich giełdach. Ostatnia sesja wyraźnie popsuła sytuację techniczną. S&P500 wyłamał linię trendu wzrostowego, a Nasdaq przebił wsparcie wyznaczane przez zeszłoroczne minima.

To był spadkowy tydzień na Wall Street. Gdy po wydłużonym weekendzie we wtorek wznowiono handel, kierunek był tylko jeden: w dół. Szczególnie ostro zniżkował Nasdaq, któremu najmocniej szkodziły nasilające się oczekiwania na normalizację polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną. Przez niemal dwa lata Fed utrzymywał ultra-luźną politykę pieniężną, łącząc zerowe stopy procentowe z bezprecedensowym tempem kreacji pieniądza. Obie te rzeczy mają skończyć się w marcu i według ekonomistów powinny zostać zapowiedziane już na środowym posiedzeniu FOMC.

Po marcu 2020 to właśnie szaleńcza polityka Fedu, EBC i innych banków centralny pchała w górę wyceny aktywów, generując regularną manię spekulacyjną w segmencie nierentownych spółek technologicznych oraz kryptowalut. Od listopada z tego balona coraz szybciej uchodzi powietrze.

Wystarczy spojrzeć na Nasdaq, który od listopadowego rekordu spadł o 15% i po piątkowej sesji znalazł się na najniższym poziomie od czerwca. W ten sposób rozbite zostało wsparcie wyznaczane przez lokalne minima z lipca i października. Tylko w piątek Nasdaq spadł o 2,72%, w skali całego tygodnia tracąc 7,6%. W cztery dni S&P500 oddał 5,7%, a DJIA 4,6%.

Sytuacja robi się też coraz mniej komfortowa na szerokim rynku. Indeks S&P500 zniżkował w piątek o 1,9% i zakończył tydzień na poziomie 4 397,76 pkt. W ten sposób przełamana została linia trendu wzrostowego rysowana od jesieni 2020. W dół poszedł też Dow Jones, który straciwszy 1,3 % zameldował się na poziomie 34 265,77 pkt.

Był to szczególny piątek, ponieważ podczas sesji wygasały styczniowe serie kontraktów terminowych i opcji. Nie był to klasyczny dzień „trzech wiedźm” (ten odbywa się pod koniec kwartału), ale w Ameryce wygasały serie opcji na akcje opiewające łącznie na 1,3 bln dolarów. Coś takiego może w nieprzewidywalny sposób „zakręcić” rynkiem kasowym.

Sytuacji giełdowych niedźwiedzi nie poprawiało załamanie notowań Netfliksa. Akcje platformy streamingowej przeceniono aż o 22% po publikacji wyników za IV kwartał. I to w dodatku w sytuacji, gdy zysk na akcję okazał się wyższy od oczekiwań analityków. Inwestorów jednak bardzo nie spodobało się to, że spółka nie zrealizowała własnej prognozy dotyczącej przyrostu liczby abonentów. Ta sytuacja pokazuje, jak kruche są astronomicznie wysokie wyceny technologicznych big-techów.

Warto też odnotować wyraźne wzmocnienie przecenionych ostatnio amerykańskich obligacji skarbowych. W piątek rentowności Treasuries odnotowały kilkupunktowe spadki na całej długości krzywej. Można to interpretować jako próbę wymuszenia przez rynek zmiany decyzji na Rezerwie Federalnej. W końcu w poprzedniej dekadzie Fed nie raz i nie dwa zmieniał swą politykę pod wpływem spadków na Wall Street.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (20)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
No i do tego braki w ZooPatrzeniu:
Taka heheszka. i popularny komentarz pod tym komunikatem
Powyżej znajduje się niedawny tweet z USA DC Homeland Security and Emergency Management Agency (DC HSEMA) całkowicie zaprzeczający temu, co prezydent Biden powiedział społeczeństwu w ubiegłą środę, że obrazy pustych półek sklepowych
No i do tego braki w ZooPatrzeniu:
Taka heheszka. i popularny komentarz pod tym komunikatem
Powyżej znajduje się niedawny tweet z USA DC Homeland Security and Emergency Management Agency (DC HSEMA) całkowicie zaprzeczający temu, co prezydent Biden powiedział społeczeństwu w ubiegłą środę, że obrazy pustych półek sklepowych w supermarketach to fałszywe wiadomości.

„Kupuj tylko to, czego potrzebujesz”: DC prosi ludzi o ograniczenie zakupów w supermarketach, ponieważ wciąż są puste półki.

Komentarz:
Waszyngton DC jest źródłem ogromnej większości problemów i obaw zwykłych Amerykanów. Waszyngton DC jest złośliwym rakiem w Ameryce. To siedlisko korupcji, przestępczości i zdrady. Rząd federalny sprzymierzył się z najlepszym interesem narodu amerykańskiego i naszej Republiki Konstytucyjnej. My, naród Stanów Zjednoczonych, powinniśmy domagać się, aby rząd federalny nie był finansowany podczas następnych negocjacji w sprawie budżetu federalnego. Ojcowie założyciele Ameryki do tej pory spaliliby doszczętnie każdy budynek federalny.
qonradx
Czerwony tydzień w Ameryce? WOW!... w Polsce trwa czerwona dekada! Od kiedy PIS doszło do władzy, nic tylko, 500+ deputaty, kapitaly, bony, nowe łady i dopłaty! Własnie Piski Socjalizm wchodzi w kolejną fazę - hiperinflacji (jak kazdy socjalizm)
oilman
Marne to pocieszenie, ze na tzw. ZACHODZIE podobnie lub wrecz tak samo:(
obiektywny_komentator
Trzepanie stopów na przelewarowanym rynku i nic więcej. Na rynku krypto katastrofa, ale pieniądze zarobionych na tych aktywach wartych 0 przejdą na rynek akcji. Potencjał spadów akcji niski, potencjał wzrostów DJ, Nasdaq100, S&P 500 -teoretycznie nieograniczony, szczególnie przy takiej inflacji i wiadomym już wszystkim spatologizowaniu Trzepanie stopów na przelewarowanym rynku i nic więcej. Na rynku krypto katastrofa, ale pieniądze zarobionych na tych aktywach wartych 0 przejdą na rynek akcji. Potencjał spadów akcji niski, potencjał wzrostów DJ, Nasdaq100, S&P 500 -teoretycznie nieograniczony, szczególnie przy takiej inflacji i wiadomym już wszystkim spatologizowaniu członków banków centralnych, którzy nie realizują zadań statutowych. Wkrótce usłyszymy o nowych "stymulusach" - gdy obywatele wydadzą do końca wydrukowane pieniądze. Na rynku blue chipów możliwe, że zobaczymy strzały w górę jak na kryptowalutach u zarania. Blue chipy będą permanentnie i absurdalnie przewartościowane bo w globalnej walce o hegemonię (np. Apple vs Huawei) politycy nie będą rozbijać ich monopoli, co już dawno powinni zrobić. Utrudni to wejście i rozwój nowych innowacyjnych firm, przejmowanych na etapie start-upów przez w/w oligopole. Złoto mimo, wydawałoby się wysokiej obietnicy ochrony przed inflacją -zadania raczej nie spełni.
oilman
Na razie indeksy leca w dol i tego sie trzymajmy, wiec puki co gram na krotko:) Niebawem sie okaze, czy bedzie trzeba odwracac pozycje. Co do krypto, to jak BTC spadnie w okolice 20K to kupie co nie co:) Udanego polowania:)
oilman
W sumie to mozna niezle zarobic dzieki takiej polityce FED-u. Najpierw na krotko, az rynek zejdzie w dol jakies 20-30%, a potem odrocic pozycje. Trzeba tylko caly czas sie wsluchiwac w komunikaty FED-u i nie doszukiwac sie zadnej racjonalnosci, bo sie jej nie znajdzie:)
midas69
80% istniejących obecnie dolarów jest młodszych niż 2 lata. Pieniądza a więc długu jest zwyczajnie ZA DUŻO i nikt go juz nie chce ale jest on drukowany coraz szybciej. Powrót standardu złota jest nieunikniony bo obecnego systemu zwyczajnie nie da sie utrzymać w obecnej formie.
oilman odpowiada midas69
No i ma Kolega przepis na godziwy zarobek:) Akcje kopalni metali szlachetnych, ewentualnie same metale szlachetne:)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
janoz_lobolotorant
Łol Strit wyraźnie dało znać FEDowi co myśli o zmniejszaniu luzowania ilościowego (QE), a Netflix był przykładem jak balony z FAANNGMTCBŚ+ potrafią spektakularnie pękąć, gdyby chciano redukować sumę bilansową

niskie stopy procentowe i drukowanie pieniędzy zostanie z nami na dłużej, za chwilę powtórka z wigilii 2018 roku -
Łol Strit wyraźnie dało znać FEDowi co myśli o zmniejszaniu luzowania ilościowego (QE), a Netflix był przykładem jak balony z FAANNGMTCBŚ+ potrafią spektakularnie pękąć, gdyby chciano redukować sumę bilansową

niskie stopy procentowe i drukowanie pieniędzy zostanie z nami na dłużej, za chwilę powtórka z wigilii 2018 roku - SP500 równiutko -20% od szczytu - na scenę wychodzi "Plunge Protection Team" z FEDu, unosi uspokajająco rękę w górę by zapanowała na sali cisza i przemawia "DRUKOWALIŚMY, DRUKUJEMY I BĘDZIEMY DRUKOWAĆ!!!! WIĘCEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK" a drugą ręką z kapelusza wyjmuje nie królika, tylko bilion dolarów - jeszcze ciepłych, świeżo wydrukowanych - oczywiście bez pokrycia - na drugi dzień SP500 +5% i rozpoczął się rajd który trwał do marca 2020

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki