REKLAMA

S&P: w długim okresie rentowność sektora bankowego będzie pod presją, kluczowe ryzyko dot. kredytów CHF

2021-11-29 15:34
publikacja
2021-11-29 15:34
S&P: w długim okresie rentowność sektora bankowego będzie pod presją, kluczowe ryzyko dot. kredytów CHF
S&P: w długim okresie rentowność sektora bankowego będzie pod presją, kluczowe ryzyko dot. kredytów CHF
fot. Brendan McDermid / / Reuters

Polski sektor bankowy utrzymuje wystarczające bufory kapitałowe wobec typowych, cyklicznych ryzyk gospodarczych, w długim okresie rentowność sektora bankowego pozostanie jednak pod presją. Kluczowe ryzyko dotyczy narastających sporów sądowych związanych z kredytami hipotecznymi w CHF - ocenia S&P Global Ratings.

Agencja S&P Global Ratings podała w poniedziałek, że w ramach oceny ryzyka krajowego sektora bankowego (BICRA) zaklasyfikowała polski sektor bankowy w grupie "4"

Do mocnych stron polskiego sektora bankowego S&P zaliczyło min. m.in. solidną kapitalizację i efektywność operacyjną oraz stabilne finansowanie i płynność sektora w oparciu o depozyty klientów.

Wśród słabych stron agencja wymienia między innymi spory sądowe związane z kredytami hipotecznymi denominowanymi we frankach szwajcarskich, które stanowią czynnik ryzyka dla kilku banków istotnych dla funkcjonowania całego systemu i które mogą zagrozić ich kapitalizacji.

S&P zwraca uwagę na wysoki, choć stabilny poziom kredytów zagrożonych brakiem spłaty (NPLs) oraz straty kredytowe w porównaniu z konkurentami działającymi w innych krajach europejskich. Według agencji w długim okresie rentowność sektora bankowego pozostanie pod presją, pomimo odbicia wyników w latach 2021-2022 wobec 2020 roku.

"Uważamy, że polski sektor bankowy utrzymuje wystarczające bufory wobec typowych, cyklicznych ryzyk gospodarczych. Bufory te są w dużej mierze związane z wysokimi poziomami kapitałów banków oraz proaktywnymi regulacjami czy polityką makroekonomiczną, która stanowi wsparcie ze strony państwa" - ocenił w komunikacie główny analityk kredytowy Michał Selbka.

"Kluczowe ryzyko, które może wykraczać poza naszą aktualną ocenę dotyczy narastających sporów sądowych związanych z kredytami hipotecznymi denominowanymi w walutach obcych, które nadal stanowią ok. 20 proc. kredytów hipotecznych w Polsce" - dodał.

Podał, że oczekuje umiarkowanego wzrostu kredytów zagrożonych brakiem spłaty w 2022 roku.

"Polski bank centralny zaczął normalizować politykę monetarną w IV kwartale 2021 roku szybciej i gwałtowniej niż wcześniej zakładaliśmy, co powinno pomóc w odbiciu zysków polskich banków do poziomu sprzed pandemii. Wysoki stopień digitalizacji oraz efektywność operacyjna pomogły bankom działającym w Polsce w obronie ich obecnych udziałów rynkowych, w stosunku do nowych podmiotów lub podmiotów zakłócających funkcjonowanie sektora (platform internetowych) i utrzymać wskaźniki efektywności kosztowej" - ocenił Selbka.

"Jednak w długiej perspektywie, pomimo odbicia zysków w latach 2021-2022, banki mogą nie być w stanie w pełni zamortyzować trendu spadającej rentowności, biorąc pod uwagę potencjalnie niższy popyt na kredyty lub określone opłaty nałożone przez rząd, takie jak podatek bankowy" - dodał.

Agencja podała, że wśród innych państw grupy "4" znajdują się Hiszpania, Słowenia oraz Irlandia. Również systemy bankowe w Czechach (grupa "3"), na Węgrzech lub we Włoszech (grupa "5") są w ocenie S&P porównywalne do polskiego sektora bankowego.

BICRA to ocena w skali od "1" do "10" obejmująca systemy bankowe obarczone najniższym ryzykiem (grupa 1) po te najbardziej zagrożone (grupa 10).

Analiza BICRA uwzględnia wpływ nadzoru i regulacji systemu bankowego, włączając istniejące wsparcie systemowe – takie jak programy nadzwyczajnego wsparcia systemowego. Nie uwzględnia ona możliwości celowej interwencji rządu czy bezpośredniego ratowania poszczególnych instytucji finansowych. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki