S&P obniżył rating dla Polski, złoty bardzo mocno w dół

zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Agencja ratingowa S&P obniżyła rating dla Polski do "BBB+" z "A-" – poinformowała agencja w komunikacie opublikowanym w piątek późnym popołudniem. Obniżono także perspektywę ratingu z pozytywnej do negatywnej. To pierwsza obniżka ratingu w historii Polski. Z kolei agencja Fitch postanowiła potwierdzić rating Polski na poziomie A- ze stabilną perspektywą. Natomiast agencja Moody's nie opublikowała przeglądu ratingów Polski.

[Aktualizacja - 17.01.15, godz. 10:00]

Agencja ratingowa S&P obniżyła długoterminowy rating kredytowy w walucie obcej dla Polski do „BBB+” z wcześniejszego „A-„. Oznacza to nie tylko obniżenie ratingu o jeden poziom, ale także zejście ratingu do najniższej grupy ratingów inwestycyjnych. Agencja obniżyła także długo- i krótkoterminowy rating w walucie krajowej do „A/A-2” z „A/A-1”. To pierwsza zmiana ratingu agencji S&P dla Polski od 2007 r. Od lutego 2015 r. perspektywa polskiego ratingu w S&P była pozytywna. Jeszcze nigdy w historii Polski żaden rating nie został obniżony.

Złoty zareagował na informację o obniżce ratingu natychmiastowym, bardzo mocnym osłabieniem kursu. O godz. 18:49 kurs EUR/PLN notowany był na poziomie 4,48, czyli najniższym od 4 lat, natomiast kurs USD/PLN na poziomie 4,10, najniższym od 2003 r. Także do szwajcarskiego franka kurs złotego spada do poziomu 4,10. Tutaj polska waluta notowała najniższy kurs od dokładnie roku, kiedy to Szwajcarski Bank Centralny zakończył politykę sztywnego kursu walutowego do euro.

Kliknij, aby przejść do notowań EUR/PLN
Kliknij, aby przejść do notowań EUR/PLN (Bankier.pl)

Z komunikatu agencji S&P wynika, że bezpośrednią przyczyną obniżki ratingu nie były przesłanki makroekonomiczne, ale polityczne. Agencja uzasadnia obniżenie perspektywy swoim spojrzeniem na zmiany instytucjonalne, jakie nowy rząd przeprowadza w Polsce. Według S&P inicjatywy legislacyjne podjęte w Polsce osłabią niezależność i skuteczność kluczowych instytucji w Polsce. Chodzi tutaj o Trybunał Konstytucyjny i media publiczne. 

Zmiana perspektywy ratingu na negatywną odzwierciedla również oczekiwania agencji S&P, że proces naruszania niezależności, wiarygodności i  skuteczności działania kolejnych kluczowych instytucji będzie postępował, podając jako jedyny przykład Narodowy Bank Polski.

Komentarz eksperta

analityk Bankier.pl
Niższy rating zaszkodzi wszystkim

W pierwszą rocznicę czarnego czwartku nie zabrakło emocji. Obniżenie ratingu przez jedną z najważniejszych agencji to wynik negatywnej oceny zmian zachodzących w polskiej polityce gospodarczej. Osłabienie się złotego, jeśli trend się utrzyma, uderzy po kieszeniach m.in. kredytobiorców walutowych. Pakiet rozwiązań dla tej grupy, zaprezentowany dziś przez kancelarię prezydenta, może okazać się sprawą pilniejszą niż się wydawało.

Spadek wiarygodności kredytowej wpłynie nie tylko na koszty finansowania państwa, ale również na finanse samorządów aktywnych jako pożyczkobiorcy na rynkach długu. Wstrząsy odczuje zapewne również polska giełda. Do tej pory mogło się wydawać, że zmiana polityczna nie miała wpływu na rynki finansowe. To złudzenie zaczyna się rozwiewać.

Agencja podaje, że ocenia prawdopodobieństwo dalszego obniżenia ratingu dla Polski w ciągu najbliższych 24 miesięcy na co najmniej 1/3, jeśli podważona zostanie wiarygodność polityki pieniężnej lub jeśli finanse publiczne pogorszą się bardziej od obecnych oczekiwań S&P.

A takie sugestie można znaleźć prognozach najważniejszych wskaźników makroekonomicznych, jakie agencja publikuje dla Polski, które nie są już tak optymistyczne, jak wcześniej. Według tych prognoz, po tym jak w 2015 roku z Polski została zdjęta procedura nadmiernego deficytu, w 2016 r. stosunek deficytu finansów publicznych do PKB w Polsce ponownie przekroczy poziom 3%, osiągając 3,2%, co może oznaczać ponowne wejście w procedurę nadmiernego deficytu.

Kliknij, aby przejść do notowań USD/PLN
Kliknij, aby przejść do notowań USD/PLN (Bankier.pl)

"Zrewidowaliśmy naszą prognozę deficytu sektora finansów w 2016 r. do 3,2 proc., ponieważ uważamy, że różne działania po stronie wydatkowej, zaplanowane lub ogłoszone, nie są w pełni zrównoważone przez działania po stronie dochodowej oraz cięcia w wydatkach" - napisano w piątkowym komunikacie agencji. Te działania po stronie wydatkowej, to według S&P obniżka wieku emerytalnego, program 500+, wyższa kwota wolna od podatku, podwyżka płacy minimalnej oraz darmowe leki dla osób starszych. Zdaniem ekonomistów S&P prognozowane wpływy do budżetu są niewystarczające, aby zrównoważyć wydatki.

Kliknij, aby przejść do notowań CHF/PLN
Kliknij, aby przejść do notowań CHF/PLN (Bankier.pl)

"Z drugiej strony, odwrócenie działań rządu mających na celu zmianę i kontrolę kluczowych dla Polski instytucji, jak i trwała poprawa salda zewnętrznego prowadząca do dalszego obniżenia zagranicznego długu netto może skłonić nas do zmiany perspektywy na stabilną" - zaznacza S&P w komunikacie.

Rating na poziomie „BBB+” mają m.in. takie kraje, jak Hiszpania, Oman, Tajlandia, Meksyk, Peru, Aruba, z czego tylko Oman ma negatywną perspektywę ratingu.

W ocenie Ministerstwa Finansów, piątkowa decyzja agencji S&P o obniżeniu ratingu Polski jest niezrozumiała z punktu widzenia analizy ekonomicznej i finansowej. Decyzja ta jest sprzeczna z ocenami pozostałych agencji ratingowych, największych międzynarodowych instytucji finansowych oraz uczestników rynków finansowych. Jest tym bardziej niezrozumiała, że nie została poprzedzona zmianą perspektywy oceny ratingowej, która przed decyzją agencji S&P była pozytywna" - napisano w komentarzu resortu finansów.

 Na Twitterze swoją opinię opublikował już jednak wiceminister finansów Leszek Skiba. "Fundamenty gospodarki polskiej są stabilne. Potwierdza to raport IMF w związku z FCL i paradoksalnie raport S&P" - napisał Skiba.

"W mojej opinii dzisiejsza obniżka ratingu jest nieoczekiwana, ma wymiar polityczny. Na ten moment nie było takiej potrzeby" - uważa Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl. Cięcie ratingu było zaskoczeniem dla ekonomistów, z których niewielu przewidywało choćby obniżenie perspektywy ratingu. Na 30% oceniali prawdopodobieństwo obniżki ratingu ekonomiści biorący udział w ankiecie Reutersa. Żaden z nich nie przewidywał obniżki ratingu.

"Oczekujemy wyprzedaży polskich obligacji rządowych w przyszłym tygodniu" - powiedział Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego, cytowany przez agencję Reuters, przewidując także dalsze osłabienie złotego.

Plotki o możliwym cięciu ratingu dla Polski pojawiły się na rynku już w piątek rano, w rezultacie przed południem miała miejsce pierwsza fala osłabienia złotego. Po południu sytuacja na polskiej walucie nieco się uspokoiła, aż do momentu pojawienia się informacji o obniżce ratingu przez S&P.

Komentarz eksperta

główny ekonomista Bankier.pl
Decyzja S&P wbrew pozorom szkodliwa

S&P obniżył rating naszego kraju, ale szczęśliwie Fitch nie potwierdził tej decyzji. W mojej opinii jest ona na wyrost, kasandryczna i wbrew pozorom szkodliwa, m.in. dlatego, że osłabienie kursu złotego będzie nas kosztować, prawdopodobnie wzrośnie też obsługa polskiego długu, mogą też pojawić się problemy z przyciągnięciem kapitału zagranicznego, ale wątpię by ocena S&P wpłynęła na zdeterminowanych do inwestycji w Polsce. Z całą pewnością jutro nie znikną ulubione dyskonty Polaków.

Oczywiście, nie powinniśmy mieć patriotycznych złudzeń, że na skutek błędnej decyzji autorytet S&P obniży się tak bardzo, że nikt nie będzie brał ich ocen na poważnie. Tak nie będzie. S&P nie straci twarzy, bo gdyby miała, to straciłaby ją już dawno przy okazji innych wpadek.

Czytaj więcej

Agencja S&P, podobny ruch, jak obecnie dla Polski, wykonała w 2011 roku w stosunku do Węgier rządzonych przez Victora Orbana. Wtedy cięcie ratingu Węgier były jeszcze głębsze, bowiem rating został obniżony do poziomu "BB+", czyli poziomu spekulacyjnego, uznawanego także za pierwszy poziom "śmieciowy". Z handlem papierami na takim poziomie wiąże się bowiem, w opinii agencji ratingowej, dużo większe ryzyko inwestycyjne. Także uzasadnienie podane wtedy przez S&P było bardziej polityczne, niż ekonomiczne. Agencja stwierdziła wtedy, że polityka premiera Węgier jest "nieprzewidywalna".

Marcin Dziadkowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~ktos87

Niech teraz Arabowie uważają :) bo mają problem i to ogromny jak dalej nie będą chcieli obniżyć produkcji ropy to co chwilka będziemy się dowiadywać o jakiś atakach w tamtym kraju :) a jak widzę że i USA i Rosji to na rękę to na prawdę mają duży problem :D ten cały świat to bubel i nic więcej ale jest światełko w cieniu bo Chiny to kraj który musi importować ropę i dlatego tak bardzo interesują się odnawialnymi źródłami energii i chyba USA się skapneli bo ostatnio czytałem że jakieś stany są zakazać samochodów na ropę i benzynę :) ciekawe :) wyobrażacie sobie państwo które nie potrzebuje ropy :) potęga nie do ruszenia przez nikogo samo wystarczalna :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~-zbyszek1

Co Rosji jest na rękę?

! Odpowiedz
1 3 ~ktos87

Co Rosji na rękę no to że czerpią zyski ze sprzedaży ropy . Jak jest za tania to mają małe wpływy tak samo USA firmy które pozyskują surowiec z łupków padają :) Dużo Państw na świecie jest nie na rękę za tania ropa a jak wspomniałem w szczególności Rosji więc taki proceder nie może trwać wiecznie a czemu otworzyli się na Iran ??? Bo chcą pokazać OPEC że jak nie będą grać jak oni chcą to zawsze można kupić gdzie indziej .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~ktos87 odpowiada ~ktos87

Nawet sama Ukraina została można powiedzieć poświęcona :) jak chodzi o duże interesy czy widziałeś może kogoś kto lata z rządu USA i dogląda porozumień Mińskich ??? Jakieś ruchy nawet sankcje już chcą znieść o tyle ta solidarność zachodnia dlatego my też powinniśmy mieć silną armię ..... jak ktoś mówił że wszyscy się kłócą ale u nas spadają bomby :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~kowal

S&P to oszuści bez twarzy, analityk który podpisuje się pod "opracowaniem" to kupiony zwykły najemnik realizujący strategię szulerni jaką są takie agencje

! Odpowiedz
0 4 ~olo

na złotym, obligacjach i gpw chcą się zabawić złodzieje

! Odpowiedz
0 10 ~George

Ponoć ratingiem Polski zajmuje się dwóch analityków, którzy siedzibę mają we Frankfurcie. To chyba wszystko wyjaśnia?

! Odpowiedz
9 1 ~-zbyszek1

Co do twojego potencjału intelektualnego, jeśli w ogóle to słowo do Ciebie pasuje,to z całą pewnością twój post wszystko wyjaśnia.

! Odpowiedz
1 6 ~zupełnie_nikt odpowiada ~-zbyszek1

Za to ty Zbychu wspiąłeś się na himalaje intelektu.

! Odpowiedz
5 0 ~-zbyszek1 odpowiada ~zupełnie_nikt

Oczywiście, że nie. To co tu prezentuję jest moją najwyżej średnią. Jak będzie potrzeba to uruchomię rezerwy. Na razie takiej potrzeby nie ma.
A ten tam to prezentuje poglądy kogoś o mentalności zapijaczonego chłopka spod sklepu GS.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada ~-zbyszek1

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~-zbyszek1 odpowiada (usunięty)

Ja też?

! Odpowiedz
0 0 ~klops

WSZYSTKO. Po prostu nie mam więcej pytań...

! Odpowiedz
0 0 ~Janek

" Ponoć " to ty zielonego pojęcia o geopolityce nie masz nie masz.

! Odpowiedz
0 6 ~mkop

Niemiecki analityk - Felix Winnekens, odpowiedzialny za zmianę ratingu Polski. Czyje zlecenie polityczne wykonał?.

! Odpowiedz
2 2 ~-zbyszek1

Odpowiedzialna za wydanie ratingu jest agencja S&P. Ona i tylko ona. Nie rozumiem tej piany jaka się toczy pisiaki z waszych jap. To wszystko co się w Polsce dzieje to jeszcze nie wystarcza aby ostrzec inwestorów aby ostrożniej podejmowali decyzje o inwestycjach w Polsce?

! Odpowiedz
0 3 ~dociekliwy odpowiada ~-zbyszek1

Ale czym jest "to wszystko" ? Tak konkretnie, w punktach.

! Odpowiedz
2 3 ~-zbyszek1 odpowiada ~dociekliwy

1. Mydłek na funkcji prezydenta Polski.
2. Władza w rękach Pisowskiej czeredy.
3. Sparaliżowanie trybunału konstytucyjnego.
4. Zmiana w trybie obsadzania stanowisk w służbie cywilnej
5. Przejęcie publicznych mediów.
6. Za chwilę podporządkowanie wymiaru sprawiedliwości pisowskiej czerezwyczajce.
7. Bezprecedensowe opodatkowanie banków.
6. Niejasne plany dotyczące frankowiczów.
7. Zapowiedzi opodatkowania obrotu kapitałałem
8. Zapowiedzi realizacji niemożliwych do zrealizowania obietnic wyborczych
9. Kampania nienawiści skierowana przeciwko Unii a głównie Niemcom.
10. Obsadzenie funkcji ministra obrony przez psychopatę, zwyrodnialca który stał na czele bandy grającej trupami katastrofy.
11. Plany zmiany ustawy regulującej działalność reklamową mającą na celu ograniczenie swobód funkcjonowania prywatnych mediów.
12. Zła atmosfera wokół inwestorów.
13. Niespójność wypowiedzi poszczególnych przedstawicieli rządu.
Dorzuć coś od siebie. Pewnie jest jeszcze coś. W końcu żyjesz w naszym kraju i chyba widzisz co się dzieje?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~dociekliwy odpowiada ~-zbyszek1

Punkty 1, 2 (tylko nie PiS, ale PO+PSL), 3 (tryb konst należał do PO),5 miały miejsce za rządów PO+PSL i dotyczyły PO+PSL. Punktu 6. nie uznaję przez słowa "za chwilę...". Poprosiłem o fakty, a nie plany. Punktu 7. tym bardziej nie uznaję, bo jest pusty. Coś jeszcze masz?

! Odpowiedz
2 0 ~-zbyszek1 odpowiada ~dociekliwy

Wystarczy. Nie masz argumentów a jedyną racją bytu jest dla Ciebie kłamstwo i manipulacja. W ten sposób to Ty się baw z innymi na tym forum.

! Odpowiedz
1 3 ~Zord

Minister finansów nie rozumie czym jest rating.... ha, ha...

! Odpowiedz
2 0 ~-zbyszek1

On, mimo, że prawnik a nie ekonomista to już chyba trochę rozumie. Tym bardziej, że agencja wysyła treść ratingu przed opublikowaniem zainteresowanemu krajowi do opiniowania. To znaczy, że oni się gimnastykowali nad tym jak tę hucpę którą odwalają usprawiedliwić. I nie udało się. Bo to się udać nie może. Można ciemnemu narodowi wszystko wmówić, i ciemny naród jak mówił klasyk wszystko kupi, zresztą przecież kupił ale tamci to nie są ciemni plebejusze. Mydłek i kurdupel zapowiadają buńczucznie czego to oni nie uzyskają w Brukseli i Strasburgu, jak to oni nie będą dumnie prezentować polskie(?) stanowisko. Ochłoną. Sprowadzą ich na ziemię.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~Jasko

Odrobina najświeższej historii dot. wiarygodności:
01.07.2006 | Komunikaty prasowe | Sejm | źródło: BP PiS
Komunikat KP PiS dotyczący zalecenia Komisji Nadzoru Bankowego
Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość z niepokojem przyjmuje zalecenia Komisji Nadzoru Bankowego tzw. „Rekomendację S” wprowadzające ograniczenia w dostępności do kredytów walutowych, których głównym skutkiem będzie zmniejszenie możliwości nabywania przez obywateli (szczególnie przez młode osoby) własnych mieszkań.

Klub Parlamentarny PiS podchodzi krytycznie do tego zalecenia z co najmniej kilku powodów:
(...)
5. Komisja Nadzoru Bankowego poprzez swoje niejasne i nie znajdujące poparcia w faktach działania udowadnia, że realizuje jedynie interes korporacyjny banków. Stawia ona interes największych sieci bankowych ponad interesem zwykłych obywateli i interesem publicznym. Trudno dostrzec w polityce Komisji Nadzoru Bankowego uwzględnianie postulatów i fachowych opinii niezależnych ekspertów. Działania Komisji nie wychodzą poza ramy wyznaczane przez Radę Polityki Pieniężnej. Nie może nas to zbytnio dziwić, gdyż Komisja Nadzoru Bankowego i Rada Polityki Pieniężnej są ze sobą ściśle powiązane, chociażby osobą Prezesa Pana Leszka Balcerowicza. (...)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 6 ~jo44

To druga obnizka ratingu! Pierwsza byla w SOWIE do poziomu 'woj dopa i kamieni kopa', na a teraz SandPi. Po zamiatane, interesy juz tylko smieciowe da sie tu robic, stad taki ranking.ot. nic sie nie bujta, ropa tanieje bedzie kolejna nadwyzka w handlu zagranicznym. Wazny jest ranking agencji Dagong, serio i perspektywicznie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~Edi

Panowe idziecie tą samą drogą.

! Odpowiedz
1 1 ~-zbyszek1

To w Sowie nie padło. Słowa tak ale w innym znaczeniu. Wała z Ciebie zrobili.

! Odpowiedz
2 6 ~antyPIS

i co moderatorzy Bankiera ? giełda nie chce rosnąć ? wszyscy zaklinają rzeczywistość usuwając komentarze

! Odpowiedz
1 1 ~-zbyszek1

Nie będzie dobrze. Będą Polskę omijać szerokim łukiem. Dobrej zmiany się zachciało. A przecież pisałem - nie dopuścić hałastry do władzy.

! Odpowiedz
5 6 ~plutarch

polaczki przezywaja ze obnizono im rating. usa to nasi przyjaciele widocznie polska musiala dostac klapsa. poza tym byl to zespol rowniez niemiecki a po ostatnich wpadkach polski byc moze nalezalo sie.

! Odpowiedz
5 13 ~tytek

Felix Winnekens który nam obniżył rating to pracownik Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych w Kolonii - . Coś mi tu śmierdzi Schulzem i Tuskiem

! Odpowiedz
3 1 ~jo44

Powiew frankfurtu jk nic.. Neue Mainzer Strasse 52-58
No ale moze w sowie ustalili. To nagroda za nadwyzke w handlu z.

! Odpowiedz
3 9 ~tutek

Sankcje na które namówiła Niemcy za aferę taśmową Bieńkowska z Tuskiem jednak zostały dobrze odczytane przez S&P. Ale teraz nawet Niemcy się przestraszyły ich pomysłów bo w końcu jesteśmy montownią Niemiec i ten rating wali z cała Europę. Więc już nikt nie będzie przelewał krwi za Lisa nawet Schulz. Myślę że Niemcy pogodzą się z utratą swojej całkowitej kontroli nad Polskimi państwowych mediami. W końcu mają kontrolę na Lemingami jeszcze poprzez 90% mediów w Polsce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 6 ~ada

S&P podobno przed opublikowaniem raportu kontaktowała się z rządem - dostali odpowiedz od ziobry ze jego dziadek byl w AK i nie mają prawa obniżać rankingu :(

! Odpowiedz
5 11 ~Polak

Obniżeniem oceny Polski kierował niemiecki analityk Felix Winnekens - i wszystko jasne!
To jest kolejny punkt politycznej ofensywy Niemiec przeciwko Polsce. Muszą jakoś ratować przychody swoich korporacji u starego wasala.

! Odpowiedz
5 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 7 ~quki

po ratingach widać kto komu w kieszeni siedzi

! Odpowiedz
2 7 ~asd

Mimo przejęcia kasy z OFE dług publiczny nadal rośnie. Przekroczył już (ponownie) 50% PKB, teraz powoli idziemy w stronę 60% PKB. PiS kontynuuje politykę zadłużania prowadzoną przez PO+PSL - ba, nawet planuje nieznaczne powiększenie deficytu na 2016 względem tego co zaplanowała Platforma. Trudno w takiej sytuacji oczekiwać, że rating Polski będzie podwyższony.

Kiedy w końcu przyjdzie partia, która skończy tę spiralę długu? Kiedy przyjdzie partia, która skończy nas sprzedawać (zagranicznym) wierzycielom?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Leon

Ciekawe na kogo głosowałeś ?. Ilu to Polaków przed wyborami poparciem obdarza wolnorynkowców z partii KORWIN, a w dniu wyborów głosuje na tych wszystkich pseudo prawicowców z PiS< PO< Nowoczesnej itp. A później zdziwienie.

! Odpowiedz
7 4 ~stefek

Czym sie przejmujecie? Przeciez ratingi sa dla zagranicy. Jak ten niedobry zagraniczny kapital wyniesie sie wreszcie znad Wisly nic nie stanie na przeszkodzie do budowania nowego polskiego socjalizmu!
Brawo prezes!

! Odpowiedz
9 22 ~Leon

Trzeba być nie lada lemingiem żeby wierzyć w te całe rankingi tych szemranych agencji ratingowych.

! Odpowiedz
24 15 ~Sdfg

PIS NISZCZY WIZERUNEK POLSKI NA ŚWIECIE.

! Odpowiedz
2 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 31 ~MAX

Mhm.... rating obniżyła JEDYNIE agencja S&P... SKOMPROMITOWANA poprzez podwyższenie ratingu banku Lehman Brothers do ... najwyższego, tuż przed jego upadłością:)
Ciekawe, w jaki sposób wyliczono rating upadającego banku LB i w jaki rating Polski?:) A po wszystkim sama agencja przyznała, że rating to jedynie "luźna opinia" i nic więcej. NIKT za te opinie nie ponosi żadnych konsekwencji, więc ile one są warte?.... .
Mądry zrozumie, z głupim nie ma sensu dyskutować.
Manipulacja i tyle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 16 ~chiwd

,,Jak widać nie jest ważne kto puszcza bąki, ważne by smród się rozniósł"

! Odpowiedz
2 3 ~tro

Jechac do Frankfortu i podziekowac dziadkom!

! Odpowiedz
14 6 ~Sdfg

Wszystkich pisowców można rozpoznać po jednym, piszą o Lehmanie sprzed 8 lat. Ale na świecie ludzie słuchają S&P i opinie mają mają gdzieś.

! Odpowiedz
9 1 ~Mel

Może warto abyś dodał, że jako jedyna Agencja miała "cojones" aby obniżyć ranking USA. Ale co tam 3,5 za swój komentarz zarobiłeś :)

! Odpowiedz
2 4 ~SAID odpowiada ~Sdfg

Ile ci płacą za takie teksty antypisowskie?

! Odpowiedz
14 19 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 4 ~hahaha

świetne

! Odpowiedz
12 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 8 ~szlamowka odpowiada (usunięty)

niech wzrasta niech wzrasta dolarek wymienie po 5.50 caly milionik kupiony po 2zlote i 76 groszy. Nareszcie sie te procenciki zrealizuja bo w koncu lezaly na 2 % w Getin banku 6 lat a ostatnie lata w Banku Ziemskim. Wlasnie wykopalem -stan idealny.A pozniej za polowke kupie KAGHM POLSKA MIEDZ W OKOLICACH §& ZLOTYCH NAJDROZEJ:

! Odpowiedz
2 7 ~hm odpowiada ~szlamowka

To zakisiłeś zielone gdzieś w połowie 2011 roku. Gratuluje wyczucia no i cierpliwości.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada ~hahaha

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 5 ~muł_roboczy odpowiada (usunięty)

Po raz pierwszy takie pierdoły czytam. Za dużo fantasy ostatnio w tv i niektórym się miesza. Ludzie jak myślicie,że Polska Jest z Pisem na czele pępkiem świata to udajcie się lepiej do lekarza.
Nie podoba mi się jak jesteśmy ostatnio traktowani na arenie międzynarodowej, ale jak czytam wypociny zapatrzonych w PISowskie berety (zaćmionych) to mi się włos na głowie jeży.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 20 ~sdtgefssddds

a minister nie rozumie o co tu chodzi, ot taki minister który nie rozumie że podstawą zdrowego państwa są zdrowe finanse , deficyt rośnie a urzędników coraz więcej , przykład chcą brać z Orbana tylko że on przetrzepał administracje ze zbędnych pasożytów a u nas jak u nas nowe ministerstwa trzeba tworzyć a pieniądze na to ??? a to podatki się nałoży nowe , bo po h.j ludziom pieniądze , tak buduje się dobrobyt po pis-owsku

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 25 ~jestem_pierdu

petru musi być dumny z siebie, udało mu się jeszcze bardziej zgnoić kredytobiorców we franku na który tak namawiał:). Zaraz objawi się jako mesjasz z gotowym rozwiązaniem- sprzedajcie jak zwykle swoją własność za 5%, a oni może zmienią perspektywę. Ciekawe ile gałeczek trzeba komuś zrobić by ci zmienili rating?

! Odpowiedz
2 12 ~bolomanolo

najbardziej na kredyty we franku namawiali w latach 2005-2006 PISnieci jak KNF chciał wtedy zakazć tych kredytóww to jak PISnici na czele z Prezesem wrzeszczeli i protestowali

! Odpowiedz
2 5 ~hm odpowiada ~bolomanolo

hehe dokładnie, na stonie PiSu jeszcze wisi "Komunikat KP PiS dotyczący zalecenia Komisji Nadzoru Bankowego". Interesująca lektura i zastanawiający sposób kontrargumentacji Przemysława Gosiewskiego na postulaty Komisji Nadzoru Bankowego, bo to on się podPiSał pod tym oświadczeniem. Ciekawy jestem czy to zdejmą - ja już sobie kopię zrobiłem :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~hm odpowiada ~hm

link do oświadczenia BP PiS "Komunikat KP PiS dotyczący zalecenia Komisji Nadzoru Bankowego"

http://old.pis.org.pl/article.php?id=4415

! Odpowiedz
7 25 ~rttyuiop

Jarek nawijał że kraj w ruinie, no i wreszcie go ktoś posłuchał

! Odpowiedz
6 15 ~rttyuiop

jeszcze powinien się cieszyć że ktoś z zagranicy się z nim zgadza !!!!

! Odpowiedz
20 22 ~sdfr

Chamstwo pisowskie dało owoce. Polska bankrutuje. Kraj jest na granicy wypłacalności. Pis doprowadził kraj do upadku.

! Odpowiedz
10 15 ~lili

3 miesiące? hehe platforma oddała kraj zadłużony na ponad 1 000 000 000 000 (bilion zł), ale to pisiory go zbankrutowały buahaha pisory tylko dodadzą swoją cegiełkę lichwiarzom...

! Odpowiedz
4 10 ~franek

To prawda ze Polska jest okradana przez korporacje ,babkierow.Polska wśród 20 najbardziej „okradanych” państw świata
1. Według najnowszego raportu Global Financial Integrity (międzynarodowej organizacji zajmującej się nielegalnymi przepływami finansowymi) Polska należy do pierwszej 20-stki krajów (jest w tej grupie jedynym krajem należącym do UE), najbardziej wyzyskiwanych krajów przez zagraniczne korporacje.
Raport GFI stwierdza, że z Polski zagraniczne firmy nielegalnie wyprowadzają corocznie około 90 mld zł czyli około 5% naszego PKB i dotyczy to głównie oszustw związanych z podatkami VAT i CIT oraz cłami.
http://www.gfintegrity.org/report/illicit-financial-flows-from
-developing-countries-2004-2013/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 29 ~esv

Żydowska lichwa rękami i nogami próbuje odstraszyć Polaków od pomysłu odzyskania własnego państwa. Nie dajcie sobie wmówić, że to zła polityka gospodarcza. To decyzja czysto polityczna. Precz z zydomasońskimi lichwiarzami!

! Odpowiedz
21 18 ~Pluto

Co to znaczy "wlasne" panstwo? Masz na mysli pisowskie, wlasne panstwo kurdupla?

! Odpowiedz
4 5 ~franek odpowiada ~Pluto

https://www.youtube.com/watch?v=OzIHlUJpIbk

! Odpowiedz
7 14 ~franek odpowiada ~Pluto

Nie misiu.Wlasne panstwo gdzie media sa w rekach polskich a nie jak obecnie 80% w rekach niemieckich czy Axel Springel Media.Polecam film:Nocna Zmiana czyli Lewy Czerwcowy - Upadek Rządu Olszewskiego 1992 https://www.youtube.com/watch?v=0ducVFxpKFA

! Odpowiedz
4 6 ~edw

Masz rację żydy są wszędzie, w każdym kościele, w każdym urzędzie i niemal w każdym domu jeden taki żydowski spiskowiec wisi na krzyżu.

! Odpowiedz
9 1 ~po_25_latach odpowiada ~franek

polskiej "wolności i demokracji"mam dość kolejnych nierządów polaczków wolę Żydów,Niemców czy Rosjan polaczki to naród który nie umiał się rządzić,nie umie i nie będzie umiał po co ludzi męczyc ich nierządami

! Odpowiedz
3 0 ~Bogdan odpowiada ~franek

Franek, czas się leczyć. Jak Polacy lamusy nie potrafią stworzyć potentatów medialnych to co się dziwisz że w Polsce masz media których właścicielami nie są Polskie firmy?

W ogóle to co ci te niemieckie media zrobiły? Poopowiadaj trochę o tym :)

! Odpowiedz
10 10 ~LOL

Jak to nie zrozumiała....
A całą kampanię krzyczeli że POLSKA W RUINIE

;)

Gratuluje właścicielom kredytów w frankach którzy oddali głos na PiS ^_^
Już niebawem odkupie te wasze mieszkanka za orzeszki ziemne i garść chipsów :D

! Odpowiedz
1 4 ~Stalion

Jest ustawa na czas. Ten problem nie pojawił się przez PIS. Sam PIS nie jest też problemem. Taka ustawa i tak by powstała. A tumult zagraniczny wynika z unijnego bólu dupy i tego samego bólu u zagranicznych instytucji podpiętych pod interes banków.
Dla Polski to całkiem dobrze. Ludzie zaoszczędzą, odzyskają część zagrabionych przez banki pieniędzy.
Jeśli planujesz te mieszkania odkupować to znak, że jesteś idiotą, bo po pierwsze demografia jest tragiczna i one już nigdy na wartości nie zyskają... a po drugie ceny nie spadną nagle tylko nadal stopniowo, bo poprawi się spłacalność kredytów...
Niezły z ciebie LOL kolego ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 12 ~Pluto

Od piatku 17.01 (dokladnie od g. 17:00) jestesmy w posiadaniu twardego dowodu na to, ze nieudolna polityka rzadu naraza kredytobiorcow na comiesieczne straty materialne. Wczesniej mozna bylo tylko spekulowac jak polityka rzadu wplywa na kurs waluty ale teraz po obnizeniu ratingu jest materialny dowod.

Ponizej macie srednie kursy walut NBP z dnia 26 pazdziernika 2015 czyli daty wyborow parlamentarnych wygranych przez Prawo i Sprawiedliwosc:
euro 1 EUR 4,2605
frank szwajcarski 1 CHF 3,9444

Proponuje byscie co miesiac wysylali do siedziby PiS (najlepiej imiennie do prezesa partii) fakturke na koszty zwiazane ze zwiekszona rata proporcjonalnie do roznicy biezacych kursow splaty z w/w.

Podaje adres siedziby:

Prawo i Sprawiedliwość
ul. Nowogrodzka 84/86
02-018 Warszawa
tel.: (+48) 22 62 15 035

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 9 ~gringo7

Jeżeli podasz swój adres i telefon,chętnie podzielę się opinią na temat trafności przedstawionej opinii.

! Odpowiedz
12 5 ~Pluto odpowiada ~gringo7

Nie rozumiem po co ci moj adres i telefon.
Ja tylko chce by PiS pokrywal moje straty bedace rezultatem ich niekompetencji.
Tylko tyle.

! Odpowiedz
3 9 ~show odpowiada ~Pluto

pokryć to cie może koza

! Odpowiedz
9 4 ~Pluto odpowiada ~show

koniec argumentow, zaczynaja sie obelgi
jak to mowia chamstwo predzej czy pozniej zawsze musi wyjsc z pisuara

! Odpowiedz
1 2 ~gringo7 odpowiada ~Pluto

Jeżeli dowiedziesz zależności sprawczej,to Ci pokryją.

! Odpowiedz
3 2 ~Pluto odpowiada ~gringo7

zaleznosc sprawcza jest taka, ze tylko po ogloszeniu obnizenia eur podskoczylo o 10gr. W nadchodzacym tygodniu przywitamy 4,6PLN za eur.
Pytam raz jeszcze - do kogo mam wysylac rachunki?

! Odpowiedz
1 5 ~franek odpowiada ~Pluto

Dlaczego zadluzales sie w obcej walucie pajacu?Nie Ucz\yla ciebie H.G Walc ze dlug powinienes zaciagac i splaca we wlasnej walucie?Mamy obecnie kapitalizm.To do kogo masz pretensje ze byles nierozwazny?Idz do swojego banku i przeczytaj napisane drobnym drykiem warunki umowy.Zapytaj swojego guru Petru dlaczego dlaczego RP sie zaluzyla do poziomu prawie 55% PKB?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~franek odpowiada ~Pluto

Misiu zacignales dlug,podpisales umowe,z zalacznikiem napisana drobnym drukiem.Wyobraz sibie ze w Posce mamy obecnie kapitalizm.Zacignoles dlug w obcej walucie ,byles poinformowany o tym.Niedawno bank wygral sprawe sadowa z frankowiczem Ale ty pajacu stosujesz socjotechniczne techniki aby odwrocic kota ogonem.Pamietaj czytaj co podpisujesz.Jesli nie pasuje ci kurs -zagraj na Forexie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 5 ~niestety

nie pierwsza i nie ostatnia obniżka już się PIS o to postara

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 14 ~franek

Widze ze panowie analitycy wciaz magluja temat,opierac swoje opinie o S&P skorumpowanej agencji ktora zaplacila 1.5 mld$ kary za swoje ratingi.http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-02-03/s-p-ends-legal-woes-with-1-5-billion-penalty-with-u-s-states

! Odpowiedz
3 11 ~analityk

Głos wrogi z synagogi

! Odpowiedz
5 8 ~Pluto

A co mnie obchodzi czy ona jest skorumpoana czy nie.
Ja sie pytam czy PiS pokryje mi koszty wyzszych rat kredytowych w EUR?
Jesli pisowi nieudacznicy potrafili w kilka tygodni zniweczyc to na co tak ciezko 25 lat pracowalismy to ja sie domagam by sie dokladali do moich rat.

! Odpowiedz
0 4 ~gringo7 odpowiada ~analityk

I pomyśleć,że są też porządni Żydzi.

! Odpowiedz
3 3 ~franek odpowiada ~Pluto

Sam zauwalzyles ze przez 25 lat Walesa z Chicago Boys rozprzedali ciezko wypracowany majatek pokolen i Ty pajacu podobnie jak RP musiala sie zafdluzac. http://www.tradingeconomics.com/poland/external-debt
http://www.tygodnikprzeglad.pl/pawel-bozyk-zaklamywanie-prawdy-o-dlugach-gierka/
Nie napisales ile wynosi obecnie dlug RP zewnetrzy i wewnetrzny.Porownaj zanim napiszesz kolejne glupstwo.https://www.youtube.com/watch?v=pSpBKjBvK7k

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 9 ~drwal

ZDRAJCA petru ZE SWOJĄ DRUŻYNĄ WSI pro civili NA ZDJĘCIU WSIOK ZDRAJCA OBRONCA BANKÓW NIE DASZ CHAMIE RADY BO NARÓD MA WAS W DUPIE https://dzieckonmp.files.wordpress.com/2015/12/pe.jpg?w=960&h=676

! Odpowiedz
4 7 ~franek

Pisalem wilokrotnie.P Petru jako wspoltworca Narodowych Funduszy Emerytalnych powienien skonczyc w wiezieniu.Tzw OFE to była maszynka do okradania obywateli RP z pieniadzy.Po dziesieciu latach oszczedzania w OFE srednia emerytura wynosila mniej niż 100 zl/mc.Dlaczego bankier nie pisze o tym?Prowizje pobierane przez owe fundusze były lichwiarskie tj ok. 9% od wlkadu rocznie.Nie ma takiego precedensu w skali Swiata. W UK to jest do 1% z oplatami za prowadzenie konta emerytalnego.W OFE nie było zadnych pieniedzy gdyz ZUS wyplaca swiadczenia na biezaco.Zatem Skarb Panstwa te 37% skladek do OFE emitowal obligacje RP.Obligacja to jest dlug.Jak trzeba mieć mozg wyprany by twierdzic ze dlug ,tj obligacja oprocentowana ok. 5-7& rocznie przez potecjalnego emeryta Kowalskiego będzie jego emerytura!!!!!Wychodzi na koniec ze Kowaski placil 5-7% kosztow obligacji plus 9% kosztow OFE plus 0.4% kosztow obslugi konta emerytalnego.Sumujac konto ztw OFE Kowalskiego kosztowalo minimum. 15%-18% rocznie.Pod warunkiem ze Kowalski wykupi obligacje,tj dlug.
P Gwiazdowski pisze o tym. http://www.prawy.pl/felieton/11239-dlaczego-obroncy-ofe-nie-protestowali-w-2008-roku
Niech kazdy przemysli i przeanalizuje tem przekret.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 9 ~AgencjaAgencja ratingowa S&P pije herbatę z wody po pierogach.

! Odpowiedz
3 4 ~franek

Raczej wroza z fusow.Czytalem ze marycha stala sie legalna w niektorych stanach.Zatem trzeba miec wizje.LSD to przeszlosc.

! Odpowiedz
2 6 ~mmm

najpierw jednie przez 8 lat powtarzali "polacy nic się nie stało" - teraz drudzy przez najbliższe 4 lata też będą powtarzać "polacy nic się nie stało" ... pomiędzy PO i PiS nie ma żadnych różnic ... oni nas wszystkich doprowadzą do ruiny, może na różne sposoby, ale i tak wygląda na to, że i tak zostaniemy puszczeni w skarpetkach

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 6 ~pozdr

Rząd węgierski zorientował się, że podatek bankowy niszczy gospodarkę i stopniowo się wycofuje. No ale PiS nie może oczywiście pójść od razu po rozum do głowy...

Artykuł w temacie:
http://forsal.pl/artykuly/917992,dokrecanie-sruby-bankom-przyniesie-skutki-uboczne-tak-jak-na-wegrzech.html

! Odpowiedz
0 4 ~show

A w Polsce choćbyś stanął na głowie to i tak bangsterka zostanie uderzona w jedyny słaby swój punkt-finanse. Obiecali to w kampanii i dlatego ludzie na nich głosowali i tak mają zrobić.

! Odpowiedz
9 10 ~jaro

W Polsce były wybory i w tych wyborach demokratycznie został wybrany rząd, który realizuje swój program.
Demokracja polega na tym, że wole narodu rząd ma obowiązek realizować, jeśli tego nie czyni wtedy kończy się demokracja!!

! Odpowiedz
13 13 ~leo

Demokracja nie polega na tym, że zwycięska partia niszczy kraj i naraża jej obywateli na straty, a to robi PiS

! Odpowiedz
9 7 ~Pluto

Chcesz powiedziec, ze narod chce by Kaczynski zrujnowal nasza gospodarke i doprowadzil nas do nedzy. Bo to wlasnie w tej chwili robi.

Poza tym caly czas nie mam odpowiedzi na pytanie, czy PiS bedzie pokrywal koszty moich zwiekszonych rat kredytowych. Wzialem kredyt w EUR bo mnie Kaczynski namowil a teraz nieudolnosc pisowskiego rzadu mnie rujnuje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~kkk odpowiada ~Pluto

i trzymał ci rękę jak podpisywałeś umowę ciu..

! Odpowiedz
0 1 ~sorry odpowiada ~Pluto

Kaczyński cię namówił na kredyt w EUR? Aleś mnie rozbawił z rana pajacu.
Wy tam od tego Petru to za grosz konceptu nie macie. Napisz jeszcze, że Macierewicz ci nagana przy skroni trzymał żebyś umowę podpisywał i dlatego jej nie przeczytałeś.

! Odpowiedz
12 7 ~gość2

Polski eksport będzie bardziej opłacalny, turyści chętniej przyjadą do Polski, Polacy też zostawią kasę w kraju a nie w Egiptowie, tylko byłe platformerskie elity będą wściekłe, bo urlopy za granicą im podrożeją.

! Odpowiedz
7 10 ~Pluto

Trzymam kciuki za polski export, ale napisz prosze kto z PiSu bedzie mi rekompensowal co miesiac moje straty na racie kredytowej. Do kogo mam wysylac rachunki?

! Odpowiedz
5 8 ~gość2 odpowiada ~Pluto

Do Petru. To on zachwalał kredyty we Frankach!

! Odpowiedz
6 9 ~Pluto odpowiada ~gość2

Ja mam kredyt w EUR. Wzialem bo PiS i Kaczynski zachwalali takie kredyty. Kaczynski domagal sie nawet by ich nie wycofywac. Pytam raz jeszcze, kto z PiSu wyrowna mi straty tego nierzadu nieudacznikow?

! Odpowiedz
0 5 ~Oleś odpowiada ~Pluto

Do twórcy "Zielonej Wyspy".

! Odpowiedz
1 2 ~PL odpowiada ~Pluto

Jeśli masz we franku to możesz się zgłosić do Petru, który namawiał do kredytu w tej walucie.

! Odpowiedz
5 9 ~Pluto

Od piatku 17.01 (dokladnie od g. 17:00) jestesmy w posiadaniu twardego dowodu na to, ze nieudolna polityka rzadu naraza kredytobiorcow na comiesieczne straty materialne. Wczesniej mozna bylo tylko spekulowac jak polityka rzadu wplywa na kurs waluty ale teraz po obnizeniu ratingu jest materialny dowod.

Ponizej macie srednie kursy walut NBP z dnia 26 pazdziernika 2015 czyli daty wyborow parlamentarnych wygranych przez Prawo i Sprawiedliwosc:
euro 1 EUR 4,2605
frank szwajcarski 1 CHF 3,9444

Proponuje byscie co miesiac wysylali do siedziby PiS (najlepiej imiennie do prezesa partii) fakturke na koszty zwiazane ze zwiekszona rata proporcjonalnie do roznicy biezacych kursow splaty z w/w.

Podaje adres siedziby:

Prawo i Sprawiedliwość
ul. Nowogrodzka 84/86
02-018 Warszawa
tel.: (+48) 22 62 15 035


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 8 ~gość2

To nie jest skutek polityki rządu, tylko międzynarodowa mafia korporacji banków przystąpiła do ofensywy przeciw Polsce, które próbuje stanąć na nogi. I jak czytam już posłuszni klakierzy tej mafii się odzywają. Euro-Targowica?

! Odpowiedz
6 6 ~Pluto odpowiada ~gość2

Mnie to nie obchodzi, czy to jest mafia czy spisek. Ma to w czterech literach.
Pytam raz jeszcze - kto z pisu bedzie placil moje rachunki?

! Odpowiedz
3 5 ~aaa odpowiada ~gość2

i co myslisz ze pis wygra z tym co mowisz czy nas puszcza w skarpetkach samych ? obstawiam na 99 proc to drugie

! Odpowiedz
0 2 ~fred odpowiada ~Pluto

Gościu zrozum ze źle zainwestowałeś, było wzac kredyt w pl i kupić franka jak był na kolanach i teraz byś chwalil pis......

! Odpowiedz
0 0 ~gosc

Redaktorzy - poprawcię datę aktualizacji u góry artykułu!

! Odpowiedz
1 7 ~eszeweria

@zenek, XXL, paranoja - Dolar 1.01.2014 r. 3.03 zł, 1.01.2015 r. 3.57, 1.01.2016-ok. 4 zl. Przypominam, że PO rzadziła do listopada 2015 r. a więc mowa,ze spadek wartości złotego to wina rządów PiS nie ma pokrycia w prawdzie-widac wyraznie,że kurs zł. systematycznie spadał. Jednak ostatnie osłabienie złotego, to w odróżnieniu od lat 2014-2015 jest wynikiem ataku spekulacyjnego. Warto wiedzieć,ze agencje rattingowe to nie wyrocznia, na 2 tygodnie przed krachem i upadkiem banku Leman Brothers w 208 r.agencja S&P wydała mu pozytywna opinię.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~show

Pełna zgoda co do omylności AR, tutaj zamieszczam link niestety do GW z 2011r http://wyborcza.biz/biznes/1,101716,9923298,ABC_agencji_ratingowych__czyli_kto_rzadzi_swiatem.html

Po drugie szefem/przewodniczącym korporacji (rady dyrektorów) jest człowiek który stoi na czele systemu bankowego i każdy może sobie dopisać dalej własną ideologię.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 ~zenek

Jakims " dziwnym zbiegiem okolicznosci " w ciągu ostatnich 3 miesiecy kurs złotówki osłabił się zarówno do dolara, euro jak i franka szwajcarskiego od 10 - 12 %. Praktycznie żadna waluta swiata w tym czasie tak się nie osłabiła. Zbieg okolicznosci ???
Nie, tak spada złotówka od dnia kiedy PiS potwierdził realizację WSZYSTKICH UTOPIJNYCH obietnic przedwyborczych.
Dla realizacji tych celó gotó UTOPIĆ POLSKĘ - To jest chore.
P.S. Dolar rosnie od 01.01.2014 do euro i innych walut nieustannie. Złotówka związana jest bardziej z euro niż dolarem. Sprawdć sobie kurs złotówki do euro a nie dolara bedziesz miał własciwy pogląd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~jjj

https://www.youtube.com/watch?v=isFt_OuOONc

! Odpowiedz
0 0 ~awer

Ciekawe:)

! Odpowiedz
0 2 ~Oleś

Nonsens. Sądy, prokuratura są od czasów Mincla, Bermana, Bieruta są nieruszone.

! Odpowiedz
4 3 ~dyzma

No to czym w POLAKOW mozna jeszcze zucic bezkarnie ? A co na to nasi BRACIA z UE przeciez MUSIMY byc SOLIDARNI.

! Odpowiedz
5 4 ~spoko

" Ponadto polskim przedsiębiorcom powinien sprzyjać eksport netto, który jest wspierany przez słabego złotego " cytat z bankiera "Prognozy rynkowe Union Investment TFI na 2016 r. cytuję dla uspokojenia rwących szaty z powodu obniżenia ratingu :) jeśli chodzi o złotego to 2009 osłabił się do 4,7 a 2004 do 4,6

! Odpowiedz
2 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 13 ~waldek57

Skutki głupoty i braku umiejętności wyciągania wniosków z historii.Już kiedyś dla prywaty skarżyli się "biedni" rodacy carycy Katarzynie ,a teraz powtórka ,oderwani od koryta wystosowali
zażalenie tyle że w przeciwnym kierunku. Skutki są widoczne. Ach ten polski patriotyzm!

! Odpowiedz
19 14 ~xxl

JAKI RZĄD TAKI RATING poczatek DOBREJ ZMIANY ...hehehehe partacze i amatorzy dobrze to juz było .

! Odpowiedz
4 7 ~Darek

Ciekawe jak dlugo bedzie spadac zloty?

! Odpowiedz
15 13 ~zenek

Aż do dnia odsunięcia PiS od władzy.

! Odpowiedz
0 5 ~szlamowka

zloty moze spadac tak dlugo az gielda w USA nie odbije czyli zloto lub ropa zaczna lekkie wzrosty a dollar bedzie tracic na wartosci . To moze sie wydazyc za 2-6 tygodni po czy moga byc wzrosty czyli odreagowanie tej korekty a w okolicy letnich urlopow ponownwe wzmocnienie dollara i oslabienie PLN az do 2017 roku i po nim jakis czas tez.Tak ja mysle szlamowka i jak kazdy wolno mi sie pomylic choc praktyka robi swoje i wiem co pisze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 14 ~asa

Podatek nalozony na lobby bankowe dziala. Kto tu rzadzi ?!

! Odpowiedz
5 4 ~leo

To jest podatek nałożony na polskie firmy i Polaków korzystających z usług bankowych, także na ciebie jesli masz konto bankowe a szczególnie tych co biorą kredyty.
Nie powtarzaj PiS-owskich bredni, że jest to podatek nałożony na lobby bankowe.

! Odpowiedz
2 9 ~paranoja

4,13 za franka dzień sądu wzrost o 13 groszy 63 grosze od czarnego piątku i 2 zł 14 groszy ponad 100% od 2006 gdzie my żyjemy

! Odpowiedz
2 14 ~bogaty_finansista

Poczekaj, już niedługo, kiedy SNB podniesie stopy procentowe, co w obecnej sytuacji może nastąpić z dnia na dzień.

Wtedy zobaczysz magiczną szóstkę w parze CHFPLN. I wtedy Polakom puszczą zwieracze.

Dlatego módlcie się, żeby Dudzie udało się wprowadzić jakiekolwiek prawo, umożliwiające dofinansowanie zadłużonych we franku bankrutów.

Albo nie, dalej głosujcie na PO. Wtedy i dzieci waszych dzieci będą płacić frankowe mortgage.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 ~c2h2 odpowiada ~bogaty_finansista

Nie wszystkim Polakom tylko posiadaczom kredytów frankowych. A za przewalutowanie i tak w większości zapłaci posiadacz produktów bankowych

! Odpowiedz
9 7 ~-zbyszek1 odpowiada ~bogaty_finansista

Chyba modlić się aby mydłek niczego już nie wprowadził. Zresztą mówienie, że on coś wprowadzi jest grubym nadużyciem. On co najwyżej może firmować to co mu podrzucą z Nowogrodzkiej. Zupełnie nie rozumiem o co Ci chodzi. Naród ma się modlić o to aby mu roznieśli kraj, finanse państwa, zubożyć naród? Jaki z Ciebie finansista jeśli w sytuacji kiedy niszczą instytucje i organy państwa, system bankowy który obciążyli bezprecedensowo wysokim podatkiem, a z drugiej strony zwiększyli wskaźnik bezpieczeństwa, obciążają składkami na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, obciążają kosztami upadających SKOKÓW które przecież ich i ich media finansowały, i jeszcze kombinują z frankowiczami aby dobić tę kroplówkę dającą życie gospodarce a Ty mimo, że "Larum grają! wojna! nieprzyjaciel w granicach! a ty się nie zrywasz?" tylko brednie piszesz bez składu i ładu i nie wiadomo po co? Zaryzykuję twierdzenie, że chłopek który uprawia buraka cukrowego lub inne bulwy ma większe pojęcie o finansach niż Ty drogi ~bogaty_finansisto.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Lopez odpowiada ~c2h2

Wszystkim. Właśnie problem polega na tym, że ta sprawa odbije się na wszystkich. "bogaty" użył języka motłochu, ale to nie zmienia faktu, że ma rację. Sądzisz, że ogromna fala bankructw kredytobiorców frankowych przejdzie sobie bez echa? Nikt za to nie zapłaci? Banki i Rząd będą w plecy kolosalne pieniądze, ponieważ te niespłacone kredyty trzeba będzie umorzyć. Na tym polega upadłość konsumencka. Skoro Rząd (czyli de facto MY - społeczeństwo) oraz banki (które będą musiały gdzieś te pieniądze odzyskać) są w plecy to Ty także odczujesz to na swojej kieszeni, chociaż być nie chciał.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 14 ~lechu

Decyzja S & P to dopiero pierwsza " niespodzianka " tego rodzaju, która nas w najbliższym czasie czeka. KACZYZM / rodzaj komunizmu poplątanego z faszyzmem / nie jest tolerowany z żadnym kraju Unii Europejskiej ani w USA . Są tylko dwie możliwości : albo Polacy przetrą oczy i pogonią tą sektę rządzącą Polską, albo stoczymy się na peryferie gospodarcze, polityczne i militarne tego świata ze wszystkimi konsekwencjami, czytaj niespotykaną skalą emigracji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 17 ~bogaty_finansista

Głuptaku bez polotu i fantazji.
Jaki kur.. "kaczyzm"???? Tutaj idzie o kasiorę, wpływy i władzę!!! Ale widzę, że zwoje mózgowe ci wyprostowano, więc gadasz głupoty jak potłuczony szczyl.

Zapamiętaj jedno: z wydrukowanego z powietrza kapitału , przez oczywiście EBC, został zgwałcony Polski handel. Co roku, około 100mld zł jest wyprowadzane z Polski, właśnie w ten sposób, przez zagraniczne sieci handlowe i banki.

Powtarzam, za kasę wydrukowaną z czystego powietrza, przy zerowych stopach EBC, stawia się supermarket, który zarabia kilkadziesiąt procent rocznie, a horda prawników umożliwia wyprowadzanie zysku bez płacenia Polsce i Polakom podatków.

I to co chcą kazory zrobić, czyli zablokować wyprowadzanie kapitału z Polski, jest głównym powodem, dla którego kapitał, ten wydrukowany z powietrza, jest w stanie podpalić Polskę.

Jeśli teraz, twoje zwoje mózgowe nie zaczną falować, to lecz się na nogi bo na zwoje za późno.

KASA, WŁADZA, WPŁYWY I NIC WIĘCEJ.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 7 ~plutarch

Ja się zastanawiam i w sumie dziwię, że wystarczy zwykła większość parlamentarna, żeby sparaliżować demokratyczne państwo, z Trybunałem Konstytucyjnym włącznie. Zabrakło jakiegoś ostatecznego hamulca bezpieczeństwa, typu zapis w Konstytucji, że "władza, która łamie zapisy tej Konstytucji traci mandat legalności".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 5 ~plutarch odpowiada ~bogaty_finansista

~bogaty_finansista - troll Putina

! Odpowiedz
5 9 ~bogaty_finansista odpowiada ~plutarch

A sądzisz, że przy dzisiejszej skali zadłużenia i wyprowadzania kapitału z Polski, nigdy by nie doszło do załamania się finansów?

Zapamiętaj: w demokratycznych wyborach NARDÓD wybrał zmianę. Czy ci się to podoba czy nie, nadchodzą gwałtowne zmiany.

Twój problem polega na tym, że zamiast inwestować w zabezpieczenie posiadanego majątku, inwestowałeś w pierdoły a dzisiaj zostałeś na lodzie. Zapewne bo iluż takich Polaków ja znam - setki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 ~bogaty_finansista odpowiada ~plutarch

Chyba cię powaliło, wróć do podstawówki, czytaj książki o historii Rosji i Europy.
Putin z uwagi na geopolityczne pochodzenie nie ma wyjścia - musi trzymać społeczeństwo za ryj.

! Odpowiedz
7 5 ~pieknie-powiedziane

lechu masz racje kaczyzm to rodzaj komunizmu z nutą faszyzmu.

! Odpowiedz
0 8 ~spoko

" kurs EUR/PLN notowany był na poziomie 4,48, czyli najniższym od 4 lat, " czyli tak źle już było :)

! Odpowiedz
0 3 ~c2h2

Było w 2011 i nawet więcej w szczycie kryzysu ale kurs USD/PLN jest najwyższy od 10 lat. Mamy dużo długu w USD co bardzo zwiększy koszty jego obsługi i podatki znowu powędrują w górę.

! Odpowiedz
6 5 ~miro

mało rozumny biegnie na wybory bo myśli że tak trzeba, to jest powierdzenie kto tak naprawde rzadzi państwami, jeżeli rząd klęczy przed rasą panów to wtedy jest tzw spokój

! Odpowiedz
2 6 ~c2h2

Demagogią nie wykarmisz dzieci, wzmocnisz złotówki i zwiększysz chęci inwestycji w Polsce.

! Odpowiedz
3 4 ~Piotr

No niestety, zamiast się rozwijać, inwestować, wykupować zagraniczne firmy, to my się będziemy zwijać :-(. Żałuję, że w grudniu nie kupiłem $ :-(.
A tu polecam 2 ciekawe lokaty, dla nowych klientów:
4% w Idea Banku, bez dodatkowych opłat i zakładania konta:
http://goo.gl/T2yXet
Ponieważ sam już skorzystałem, teraz zakładam lokaty na rodzinę.
lub 3.2% w BGZ Optima:
http://goo.gl/0iL070
Niestety, nie ma nic (lokat) obecnie lepszego na rynku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 3 ~Bolo

Pewien filozof (nie pamiętam nazwiska) powiedział kiedyś, że są trzy rodzaje kłamstwa. Kłamstwo małe, kłamstwo duże i statystyka (czyli kłamstwo jeszcze większe niż kłamstwo duże). Ocena wiarygodności to nie zamknięty i niepodważalny wzór matematyczny tylko pseudo matematyczne wyliczenia na podstawie danych wziętych z przysłowiowej d..y z uwzględnieniem mało policzalnego czynnika ludzkiego. Niech lepiej opiszą jaka była próbka do badań i jakie metody liczenia. A nie podadzą bo pewnie ich nie ma, czyli wolna amerykanka :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~gf

To dlaczego skoro to tak nieistotne sam minister się wypowiada w sprawie a rating ma zasadniczy wpływ na inwestorów na całym świecie?

! Odpowiedz
10 8 ~patriota

Najgorszy rząd od 1944 r. więc nie ma się co dziwić że złoty słabnie. Gdy rząd okrada Polaków na wszystkie sposoby waluta musi słabnąć. Gdy w Polsce funkcjonuje dyktatura kaczki przy wsparciu marionetek nie ma innej możliwości że Polska staje się niewiarygodnym partnerem.
Hejterzy z PISuaru skończcie swoje wpisy za pieniądze podatników.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 6 ~plutarch

uwaga, nagły atak putinowskich klonów!

! Odpowiedz
5 7 ~plutarch

przepraszam wszystkich, nie zażyłem rano zolafrenu i miałem urojenia że otaczają mnie sobowtóry Putina. Już jest dobrze, przepraszam za wpis ale na Bankierze nie da się poprostu usunąc poprzedniego

! Odpowiedz
5 3 ~plutarch odpowiada ~plutarch

Sasza, nie kradnij mojego nicka!

! Odpowiedz
2 2 (usunięty) odpowiada ~plutarch

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 4 ~plutarch odpowiada (usunięty)

jak brakuje argumentu, to pozostaje podszyć się pode mnie, prawda? na kłamstwie nie zbudujecie "imperium" od Bałtyku po Kamczatkę.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 7 ~Dżon

Chcieliście PIS..... To macie PIS.
Tyle w temacie.

! Odpowiedz
7 9 ~ae

W Polsce były wybory i w tych wyborach demokratycznie został wybrany rząd, który realizuje swój program.
Demokracja polega na tym, że wole narodu rząd ma obowiązek realizować, jeśli tego nie czyni wtedy kończy się demokracja!!

! Odpowiedz
2 7 ~Gnida

Ależ wybór był demokratyczny, demokratycznie pozwoliliśmy PIS na objęcie całej władzy i na robienie co tylko chcą. Demokracja nie polega jednak na tym że oni mają teraz coś realizować. Demokracja polega na tym że jak nie będą realizować to za 4 lata nikt ich nie wybierze. Taki bat z opóźnionym działaniem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 ~-zbyszek1 odpowiada ~Gnida

PIS ma dokładnie tyle władzy ile poprzednie rządy. Ani więcej ani mniej. Oni nie mają większości konstytucyjnej która pozwalałaby im na wszystko. Ale oni nie mając tej większości pozwalają sobie na takie działanie jak by ją mieli, jakby już zmienili konstytucję. Tylko konstytucja jest taka jak była, ramy w których działają są te same co przed tym jak objęli władzę i wychodząc poza te ramy łamią prawo.
Muszę wszelako przypomnieć albo uświadomić bo jakoś o tym się nie mówi, że Polską tak jak poprzednio rządzi koalicja która ma imponującą większość wyrażająca się czterema głosami. Wystarczy, że z tą hałastrą rozstanie np. dwóch posłów i zaczyna się kłopot. A jak np. taki Gowin zachowa się przyzwoicie i wyjdzie z tego sprzysiężenia i co? Okaże się, że wszystko nieważne i nawet kadencja nie upłynie jak wszystko się odkręci?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 ~nana

bardzo dziwne przez lata wmawiano ze grecja portugalia i hiszpania to bankruci a też to ze Poslka my jako zielona wyspa z wysokim od lat pkb jesteśmy razem w koszyku z Hiszpanami?


tak nagle przy najniższym bezrobociu od 10 lat?

! Odpowiedz
9 11 ~Gnida

Tak... Otóż PIS w trakcie swojej akcji oczyszczania TV i banków z ludzi PO przypadkiem wypier...lił też z posad ludzi Sorosa czy też tam innych którzy pragnęli kontrolować sytuację w Polsce 'ponadrządowo'. Stąd obniżanie ratingów, kwiczenie jakichś politykó z UE itp. Urwało się to kwiczą.

PIS to zrobił zupełnie przypadkiem, myśląc że to ludzie PO.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 3 (usunięty) odpowiada ~Gnida

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 13 ~thanks

od kiedy trybunał i media mają wpływ na gospodarkę koledzy ze S&P?

to za to obniżacie rating?

zemsta za podatek bankowy?

! Odpowiedz
1 5 ~leo

Od zawsze

! Odpowiedz
0 1 ~Erty

Od kiedy w Rosji była rewolucja i ludzi stracili majątki życia.

! Odpowiedz
1 3 ~franek odpowiada ~Erty

Poczytaj, poszukaj ,poducz sie nieco a potem bedziesz mogl polemizowac.Chyba ze logiczne mysllenie sprawia Ci bol http://www.wprost.pl/ar/454096/Jak-Zachod-dolarami-uratowal-Lenina/

! Odpowiedz
9 6 ~jerry

Co nam tam obce waluty. Ważne, że mamy naszą , narodowa, patriotyczno-katolicką złotówke ..Ojciec Tadeusz ludzkie panisko, nie odmówi, przyjmie i złotówki.

! Odpowiedz
5 2 ~plutarch

co na to Patriarcha Wszechrusi?

! Odpowiedz
5 5 ~plutarch

Cytat:
"Zasadniczym przesłaniem kremlowskiej propagandy jest nie tylko konieczność odbudowy imperium rosyjskiego ale także ukazanie dekadencji demokratycznych społeczeństw Zachodu. Przesłanie to ma uzasadnić konieczność zmiany cywilizacyjnej na całym kontynencie, jakiej przewodzić ma Rosja."
Całość tutaj: Internet i „wojna informacyjna” prezydenta Putina. Raport Akademii Krzyżowa

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 5 ~plutarch

Spis treści
Od propagandowej treści do „zainfekowanego odbiorcy”. 4
Rosyjski trolling w polskiej sieci 8
Asocjacja: „Radykalna krytyka Zachodu”. 8
Asocjacja: „Naród, Narodowcy”. 9
Asocjacja: „Wołyń, banderowcy”. 11
Asocjacja: „Bądź patriotą – pilnuj swego nosa”. 12
Asocjacja:„pogarda dla państwa i kwestionowanie >systemu<”. 12
Asocjacja „nie bądź rusofobem”. 13
Putinowska polityka wpływu w Polsce. 13
Kultura polityczna a wojna informacyjna. 14
Społeczne reakcje na trolling i proputinowską propagandę. 17
Rekomendacje. 17

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~chiwd

,,Jak widać nie jest ważne kto puszcza bąki, ważne by smród się rozniósł".

! Odpowiedz
5 9 ~Księga_URODZAJU

To, że 99,9999% Obywateli nie ma dostępu do wyników prognoz symulacji makroekonomicznych Modelu PKB Polski, nie znaczy aby jawnie rozmijać się z prawdą.

Rządzący pokażcie te symulacje !!!! Ja i Wy wiemy, że nie o to WAM chodzi !!!!

! Odpowiedz
6 11 ~Księga_URODZAJU

32 mld PLN wysokość odszkodowań dla BANKÓW (przewalutowania) - brawo PIS.

Tak było na Węgrzech. Orban wypłacił bankom 9 mld EURO odszkodowań(porozumienie z bankami). W przypadku Polski to może być koszt około 20-35 mld PLN.

Tylko dlaczego Prezydent nie informuje społeczeństwo, że skarb Państwa wypłaci bankom odszkodowania, zaciągając pożyczkę z NBP. Częściowo ta pożyczka będzie spłacana przez wzrost przychodów podatkowych(od frankowiczów), a po części o udziale ok. 90% przez całe społeczeństwo.

Węgry VAT 27%, podniesiono go z 25%

http://pulsinwestora.pb.pl/4416597,90935,mbank-policzyl-banki-straca-32-mld-zl-na-chf

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pomocy-dla-frankowiczow-jednak-nie-bedzie,146,0,1998994.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 9 ~Księga_URODZAJU

DRUGI POWÓD to:

Za 1 złotówkę pozyskaną z PODATKU BANKOWEGO, społeczeństwo zapłaci 2,40-3,15 złotych !!!

Prognoza z Lipca 2015 r. mówi o koszcie 85 mld PLN dla Rynku Kapitałowego w 2015 r.
i kosztach NETTO(spadek wzrostu PKB) corocznych(8-12) mld PLN pomnożona przez zagregowany współczynnik wzrostu podstawy opodatkowania w okresie obowiązywania podatku bankowego, do roku, na który jest liczony podatek bankowy.
Firmy Ubezpieczeniowe zapłacą ok 0,5 mld podatku bankowego rocznie.

Podatek Bankowy „Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.

Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

podatek bankowy: 0,44%, aktywa do 4 mld PLN zwolnione z podatku, dla tzw. SKOKÓW=0%:

1. STRATY 2015r. ok.85 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + papiery dłużne + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

Straty w 2015r. ok 85 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 2016r,…..…,….….,…….

1 .STRATY2015r. ok. 85 mld PLN w 2015 r.

2. od 2016 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Podatek Bankowy=0,44% * (1,1 bilon mld PLN/rocznie)= ok. 4,85mld PLN
Przychody Łącznie ok. 5,60 mld PLN = 4,85mld PLN + ok. 0,75 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(12,5–16,5) mld PLN
STRATA=Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(12,5-16,5)mldPLN – 5,6mldPLN =ok.(7-11)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,40-0,62)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (125-195)% w skali roku. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (3-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co PIS proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).

Podatek jest liczony od (1 bilon 100 mld PLN)*0,44% = ok. 4,85 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !(1 bilion 100 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.). Oczywiście bierzemy pod uwagę, ze pasywa=aktywa banków.
Ściśle aktywami są udzielone, udzielane KREDYTY.

„Pozytywnym skutkiem” i w kalkulacji uwzględnionym będzie poszukiwanie dalszych, znacznych obniżek kosztów działalności operacyjnej banków. Opisałbym go mianem „rewolucyjny”.

Następnym „pozytywnym efektem”(sarkazm) z tak wprowadzonego podatku będzie moim zdaniem polepszenie wyników w sprawozdaniach finansowych SKOKÓW, choć niekoniecznie musi mieć on trwały charakter, a wszystko w ramach skoku SKOKÓW na udziały rynkowe.
Na to też należy zwrócić uwagę, aby posłowie nie wprowadzali USTAW, które zaszkodziłyby także gospodarce i WSZYSTKIM kredytobiorcom !!! - mam dość idiotyzmów

Skrót:
tego nie da się usprawiedliwić !!!

przychód łączny od banków= 5,6 mld PLN łącznie z korzyściami podatkowymi i innymi

koszty = (12,5-16,5) mld PLN,

a po uwzględnieniu niższego CIT przyjęto 1 mld PLN (o czym poniżej)

Koszt łączne= (13,5-17,5) mld PLN

koszt kapitału w % = (140-215)% rocznie,

STRATA=ok.(8-12) mld PLN
Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,45-0,69)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku).


Podatek Bankowy

Banki zagraniczne od 2016 r. wyprowadzą legalnie około 3-5 mld PLN dochodu bez opodatkowania CIT(19%), a koszty „z tego tytułu” mogą być polskich księgach uwzględnione.
Stanowi ubytek przychodu księgowego w wysokości ok. 15-25 mld PLN(wolumen kredytów) !!!.

„Wiceprezes ZBP zwrócił uwagę na jeszcze jeden element projektu - podatkiem mają być objęte polskie oddziały zagranicznych banków. - To zapewne spowoduje, że największe kredyty będą księgowały w bankach matkach, co będzie zgodne z prawem - mówił Groszek.”....

Podatek CIT od banków będzie z tego powodu w roku 2016 o ok 25-35% (0,7-1 mld PLN) niższy,
jak możliwy bez tego podatku

http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/zbp-banki-beda-reagowac-na-podatek-bankowy,602693.html

_________________________________________________________________________

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 ~Księga_URODZAJU odpowiada ~Księga_URODZAJU

To, że 99,9999% Obywateli nie ma dostępu do wyników prognoz symulacji makroekonomicznych Modelu PKB Polski, nie znaczy aby jawnie rozmijać się z prawdą.

Rządzący pokażcie te symulacje !!!! Ja i Wy wiemy, że nie o to WAM chodzi !!!!

____________________________________________________________________

! Odpowiedz
3 3 ~S-and-P

Tyle są warte oceny naszej agencji

http://wyborcza.pl/1,91446,17353673,USA_Standard___Poor_s_zaplaci_1_38_mld_USD_za_bledne.html?disableRedirects=true

! Odpowiedz
11 10 ~plutarch

Dlaczego putinowskie trolle tak wytrwale grillują mema "S&P = banksterzy"? Wygooglaj: Internet i „wojna informacyjna” prezydenta Putina. Raport Akademii Krzyżowa

! Odpowiedz
10 11 ~plutarch

PS: już przed wyborami prezydenckimi zauważyłem, że putinowskie trolle murem stoją za Dudą. W interesie Putina jest skłócona wewnętrznie Polska, rządzona przez "niepokornych", bo nimi można dość łatwo manipulować.

! Odpowiedz
5 7 ~plutarch odpowiada ~plutarch

całość na jednej stronie - łatwiej czytać: kazwoy.wordpress.com/2015/07/22/internet-i-wojna-informacyjna-prezydenta-putina-raport-akademii-krzyzowa/

! Odpowiedz
7 2 ~politolog odpowiada ~plutarch

Popukaj się w głowę PiS to skrajni rusofobi , popierajacy bezkrytycznie USA , a szczególnie neokoni.

! Odpowiedz
3 4 ~plutarch odpowiada ~politolog

Hasełko "rusofobia" w wykonaniu trolla. Polecam wygooglać: "Rusofobia w strategii Kremla. Broń masowego rażenia". Raport Ośrodka Studiów Wschodnich.

! Odpowiedz
6 19 ~MAX

Agencja S&P już się SKOMPROMITOWAŁA podnosząc rating banku Lehman Brothers do najwyższego, tuż przed upadkiem tego banku:)))))
Ktoś im jeszcze ufa i bierze pod uwagę ich ratingi po tym fakcie?:)
Mylę się? Jeśli tak, proszę o konkrety.

Ratingi, za które wystawiające je "agencje" typu S&P nie ponoszą ŻADNYCH konsekwencji w przypadku oczywistego błędu, są po prostu MANIPULACJĄ i niczym więcej.

Manipulacją używaną w konkretnym celu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 7 ~asd

troll typu kopij wklej . praca w nocy? nadgodziny? dodatkowe zlecenie?

! Odpowiedz
11 7 ~plutarch odpowiada ~asd

To jest kremlowska odmiana pracy u podstaw na młodych mózgach. Jeden cytat:
"Podatny odbiorca toksycznego mema nie ma zaufania do demokracji, bowiem w jego oczach świat jest manipulowany (przez wielki kapitał, imperializm amerykański, elity polityczne, światowe żydostwo, mafie watykańską itd.), Osobnik ten chce znać drugie dno i ukrytą elitarną prawdę. Może być w tym coś z mentalności sekciarza, który dobrze czuje się na marginesie życia publicznego, zarazem może być w nim obecny i aktywny, mając silne poczucie własnej misji."
Reszta to wygooglania: Internet i „wojna informacyjna” prezydenta Putina. Raport Akademii Krzyżowa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~asd odpowiada ~plutarch

@plutarch fajne, dzięki ;)

! Odpowiedz
5 3 ~MAX odpowiada ~asd

To jest konkret? Gratuluję inteligencji:)

! Odpowiedz
4 8 ~plutarch odpowiada ~asd

Jeszcze jeden cytat z tego raportu:
"Należy też zdać sobie sprawę z właściwości internetu, wyszukarek i sieci społecznościowych takich jak FB. Wyszukarki same podpowiadają, w zależności od twoich pierwszych kroków i ujawnionych „polubień”. z kim „chcesz być znajomym” Jeśli młody człowiek wyszuka dla swego profilu kilka razy np. „Żołnierze wyklęci” lub inne, podobnie patriotycznie brzmiące hasła, otrzyma podpowiedzi stron o podobnych tytułach, stworzonych już jednak nie przez historyków czy środowiska dbałe o historyczną pamięć. Wystarczy tylko jedno-dwa naciśnięcia myszki by znaleźć siew najbardziej doborowym towarzystwie najbardziej aktywnych siewców toksycznych memów."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 7 ~MAX odpowiada ~plutarch

Proszę KONKRETNIE. S&P podniosła rating do najwyższego bankowi, który tuż po tym UPADŁ. Co powiesz na ten temat "osobniku"?
Piszę o konkretnym ratingu dla konkretnego banku wydanym przez tą agencję ratingową.
Ufasz takiej "zaufanej" agencji ratingowej? Gratuluję inteligencji i poziomu:) Wszyscy widzą co piszesz. Ja piszę FAKTACH. Ty piszesz to, co chcesz:)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~plutarch odpowiada ~MAX

Polecam ci Raport, który podlinkowałem.

! Odpowiedz
4 4 ~erty

Plan jest taki, nacjonalizacja sektora bankowego, transfer środków w formie podatków i funduszy pod kontrolę pisu. Środki pieniężne ludności zamienić na obligacje, które w przyszłości się umorzy w zamian za obietnicę, np. opieki zdrowotnej, emerytury, czy innego czegoś...wkrótce

! Odpowiedz
2 3 ~erty

Powaga, oni o tym już gadali.

! Odpowiedz
3 3 ~ertyu

wg. pisu to polska którą gospodarczą potęgą świata jest?

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 8 ~zenek

Rząd PiS-u to wyjątkowa zbieranina dyletantów i amatorów. Długo to nie potrwa.
Z takim " MANAGERAMI " zbankrutowała by nawet fabryka piasku na Saharze.

! Odpowiedz
9 16 ~iks

Co za głąby, że "nie rozumieją".
Banksterka boi się utraty kolonii - Polski - oraz dochodów pochodzących z łupienia Polaków.
Ot i cała prawda.
Tak samo zrobili dwa lata temu z Grecją, Cyprem, Włochami. Teraz po prostu banksterka bierze się za Polskę.

! Odpowiedz
17 8 ~sdfg

Co za imbecyl, że nie rozumie jednego. Nie ma żadnych banksterów, kolonii, itp. farmazonów wymyślonych przed nieudaczników z pisu. Są twarde fakty. Liczą się Prawa i Kodeksy, liczy się dotrzymywanie umów, liczy się uczciwość. iks kim jesteś, że wiesz jaka jest prawda?

! Odpowiedz
4 6 ~iks odpowiada ~sdfg

Inwektywy zostaw dla swojej matki.

! Odpowiedz
2 5 (usunięty) odpowiada ~sdfg

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 4 ~sdfg odpowiada (usunięty)

dlatego masz rating B a jak dalej będziesz fikać to dostaniesz C a wtedy tylko kartofle i jabłka w sklepie bo za złotówki nic na świecie nie kupisz. Tak już było do 95r.

! Odpowiedz
1 3 ~iks odpowiada ~sdfg

Wiedz, dzieciaku finansowy, że na rok przed tym co dzisiaj się dzieje, pozbyłem się złotówek.
Więc sam za złotówki będziesz kupował.

! Odpowiedz
3 4 ~plutarch odpowiada ~sdfg

CZYTAJ TU: Internet i „wojna informacyjna” prezydenta Putina. Raport Akademii Krzyżowa.

! Odpowiedz
3 0 ~sdfg odpowiada ~iks

@iks pokrętną masz naturę

! Odpowiedz
6 5 ~Księga_URODZAJU

PRAWDZIWY POWÓD !!! 32 mld PLN wysokość odszkodowań dla BANKÓW (przewalutowania)
Tak było na Węgrzech. Orban wypłacił bankom 9 mld EURO odszkodowań(porozumienie z bankami). W przypadku Polski to może być koszt około 20-35 mld PLN.

Tylko dlaczego Prezydent nie informuje społeczeństwo, że skarb Państwa wypłaci bankom odszkodowania, zaciągając pożyczkę z NBP. Częściowo ta pożyczka będzie spłacana przez wzrost przychodów podatkowych(od frankowiczów), a po części o udziale ok. 90% przez całe społeczeństwo.

Węgry VAT 27%, podniesiono go z 25%

http://pulsinwestora.pb.pl/4416597,90935,mbank-policzyl-banki-straca-32-mld-zl-na-chf

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pomocy-dla-frankowiczow-jednak-nie-bedzie,146,0,1998994.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 ~Księga_URODZAJU

DRUGI POWÓD to:

Za 1 złotówkę pozyskaną z PODATKU BANKOWEGO, społeczeństwo zapłaci 2,40-3,15 złotych !!!

Prognoza z Lipca 2015 r. mówi o koszcie 85 mld PLN dla Rynku Kapitałowego w 2015 r.
i kosztach NETTO(spadek wzrostu PKB) corocznych(8-12) mld PLN pomnożona przez zagregowany współczynnik wzrostu podstawy opodatkowania w okresie obowiązywania podatku bankowego, do roku, na który jest liczony podatek bankowy.
Firmy Ubezpieczeniowe zapłacą ok 0,5 mld podatku bankowego rocznie.

Podatek Bankowy „Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.

Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

podatek bankowy: 0,44%, aktywa do 4 mld PLN zwolnione z podatku, dla tzw. SKOKÓW=0%:

1. STRATY 2015r. ok.85 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + papiery dłużne + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

Straty w 2015r. ok 85 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 2016r,…..…,….….,…….

1 .STRATY2015r. ok. 85 mld PLN w 2015 r.

2. od 2016 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Podatek Bankowy=0,44% * (1,1 bilon mld PLN/rocznie)= ok. 4,85mld PLN
Przychody Łącznie ok. 5,60 mld PLN = 4,85mld PLN + ok. 0,75 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(12,5–16,5) mld PLN
STRATA=Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(12,5-16,5)mldPLN – 5,6mldPLN =ok.(7-11)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,40-0,62)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (125-195)% w skali roku. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (3-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co PIS proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).

Podatek jest liczony od (1 bilon 100 mld PLN)*0,44% = ok. 4,85 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !(1 bilion 100 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.). Oczywiście bierzemy pod uwagę, ze pasywa=aktywa banków.
Ściśle aktywami są udzielone, udzielane KREDYTY.

„Pozytywnym skutkiem” i w kalkulacji uwzględnionym będzie poszukiwanie dalszych, znacznych obniżek kosztów działalności operacyjnej banków. Opisałbym go mianem „rewolucyjny”.

Następnym „pozytywnym efektem”(sarkazm) z tak wprowadzonego podatku będzie moim zdaniem polepszenie wyników w sprawozdaniach finansowych SKOKÓW, choć niekoniecznie musi mieć on trwały charakter, a wszystko w ramach skoku SKOKÓW na udziały rynkowe.
Na to też należy zwrócić uwagę, aby posłowie nie wprowadzali USTAW, które zaszkodziłyby także gospodarce i WSZYSTKIM kredytobiorcom !!! - mam dość idiotyzmów

Skrót:
tego nie da się usprawiedliwić !!!

przychód łączny od banków= 5,6 mld PLN łącznie z korzyściami podatkowymi i innymi

koszty = (12,5-16,5) mld PLN,

a po uwzględnieniu niższego CIT przyjęto 1 mld PLN (o czym poniżej)

Koszt łączne= (13,5-17,5) mld PLN

koszt kapitału w % = (140-215)% rocznie,

STRATA=ok.(8-12) mld PLN
Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,45-0,69)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku).


Podatek Bankowy

Banki zagraniczne od 2016 r. wyprowadzą legalnie około 3-5 mld PLN dochodu bez opodatkowania CIT(19%), a koszty „z tego tytułu” mogą być polskich księgach uwzględnione.
Stanowi ubytek przychodu księgowego w wysokości ok. 15-25 mld PLN(wolumen kredytów) !!!.

„Wiceprezes ZBP zwrócił uwagę na jeszcze jeden element projektu - podatkiem mają być objęte polskie oddziały zagranicznych banków. - To zapewne spowoduje, że największe kredyty będą księgowały w bankach matkach, co będzie zgodne z prawem - mówił Groszek.”

Podatek CIT od banków będzie z tego powodu w roku 2016 o ok 25-35% (0,7-1 mld PLN) niższy, jak możliwy bez tego podatku

http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/zbp-banki-beda-reagowac-na-podatek-bankowy,602693.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 12 ~MAX

Rating. Mhm.... . A cóż to jest za dziwadło???? :)
A ktoś może przypomni, która to agencja ratingowa podwyższyła (sic) rating banku Lehman Brothers do.... najwyższego, na .... MIESIĄC przezd upadkiem tegoż banku?:)))))

Są jakieś konsekwencje dla agencji w przypadku takiego błędu??? NIE. Bo to jedynie "luźna opinia".

A więc w du..... (buty) można sobie wsadzić te wszelkiego rodzaju "ratingi".

Tyle w temacie.

Rankingami tego samego pokroju, który był stosowany w przypadku Lehman Brothers i bez ponoszenia żadnych konsekwencji za ratingi nie zaprzątajmy sobie głowy. One nie mają żadnego znaczenia. BO CI, KTÓRZY JE WYSTAWIAJĄ SAMI TWIERDZĄ, ŻE TO JEDYNIE LUŹNE OPINIE I NIE PONOSZĄ KONSEKWENCJI ZA BŁĘDY.
Więc po co są ratingi? Mhm..... kto myśli - zrozumie. :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 2 ~asfgg

@MAX a ty skąd to wszystko wiesz? czytać umiesz? ratingi nie są dla ciebie, nie są dla polski, nie są dla nikogo kto ich nie chce. Ratingi, analizy, są dla tych, którzy ich chcą bo używają mózgu. Operują miliardami przy użyciu głowy a nie wiary. prezio jest szczęśliwym fanatykiem bo wierzy w boga i wiara daje mu siłę. To nic, że kraj rzuci w ruinę ale wiara jest silna i pozwoli mu przetrwać. To jest fanatyzm, taki sam jak na pustyni. My zdechniemy ale jego będzie zwycięstwo. Małego kutafiona

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~MAX odpowiada ~asfgg

Mhm... a dla kogo był rating banku Lehman Brothers podniesiony do NAJWYŻSZEGO na ..... MIESIĄC przed upadkiem tegoż banku?:)
Kto myślący podnosi rating w takim momencie i nie ponosi za to żadnych konsekwencji???? Sama agencja ratingowa stwierdziła, że ich rating to JEDYNIE luźna opinia i nic więcej. Myślący zrozumie, głupiemu szkoda tłumaczyć. Do których się zaliczasz, nie wiem.

Ratingi są wystawiane bez ŻADNYCH KONSEKWENCJI. To jedynie opinie i nic więcej. Opinie niekoniecznie trafne i zdecydowanie NIE bezinteresowne. Są instrumentem ogłupiania nie mającej o tym pojęcia gawiedzi:)

KTO poniósł konsekwencje za rating banku Lehman Brothers? NIKT. A jego podwyższenie było potwierdzeniem "wiarygodności" tegoż banku. Tuż przed upadkiem? Mhm.... . To przypadek? Jeśli tak, co co najmniej dziwny.

Pamiętasz jaka agencja podwyższyła ten rating, bo ja tak. I nie wierzę tej agencji. I ratingom. Bo to jedynie instrument ogłupiania społeczeństwa.

Ratingi to BZDURA i manipulacja. Nic więcej.
Chyba, że będą określone jasne zasady ich nadawania i zmiany, a na razie takich nie ma.

Agencja nadająca NAJWYŻSZY rating bankowi (miesiąc przed upadłością) w normalnej sytuacji byłaby SKOMPROMITOWANA i uznana za niewiarygodną. A ..... działa jak widać dalej i dalej robi papkę z mózgu tym, którzy nie mają pojęcia czym są ratingi.

Ucz się. I myśl. A jeśli chcesz "używać mózgu" to użyj i podaj konkrety. Ja to zrobiłem. Rating najwyższy i bank upadł po miesiącu od podwyższenia. Dziwne? Dla normalnych ludzi TAK. To nie wiara, to fakty.

Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~iks odpowiada ~asfgg

Ratingami posługują się naiwniacy.
Przed upadkiem LB miał AAA.
Ostatnio,kilka miesięcy temu papiery dłużne Puerto Rico miało AAA a też właśnie ostatnio zbankrutowało.
Ratingi są więc dla naiwniaków finansowych, którzy nie mają pojęcia o finansach, wskaźnikach, którzy nie potrafią takowych sami wyliczyć a przede wszystkim zinterpretować.
Takim właśnie "ANALOM" po spreascheetach podsuwa się ratingi, żeby podejmowali "słuszne decyzje", często w imieniu swoich deponentów.
Oczywiście wszystko w krawacie i wyprasowanej koszuli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 1 ~asfgg odpowiada ~MAX

Ale o co ci chodzi. Poniedziałek za dwa dni. Jeśli jest tak jak mówisz to po co się tyle rozpisujesz tutaj. Skoro analizy są dla naiwniaków to nie będzie dla Polaków żadnych złych konsekwencji. A twoje konkrety są niczym ponieważ podstawowa zasada, wręcz elementarna, to zasada dywersyfikacji. Ratingi służą usystematyzowaniu wiedzy o świecie gospodarki i próbie oceny ryzyka i szansy. Ty piszesz o bzdurach a w rozwiniętych krajach świata słucha się innych uważnie i wyciąga wnioski.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 0 ~asfgg odpowiada ~iks

a Ty skąd to wszystko wiesz? Oglądałeś jak analityk przez trzy miesiące buduje model do prognozowania kierunków zmian wartości konkretnych aktywów ? skąd wiesz jak funkcjonują takie zespoły? pracowałesś jako anal?

! Odpowiedz
0 7 ~MAX odpowiada ~asfgg

Konkret: S&P podniosła rating banku Lehman Brothers do najwyższego. Tuż po tym ten bank upadł. Pomyśl zanim coś napiszesz. Pomyśl jaki wpływ miało podniesienie ratingu przez TĄ agencję to NAJWYŻSZEGO poziomu na "usystematyzowanie wiedzy i próbie oceny ryzyka i szansy"..... . Biedni ci, co zaufali ratingowi. A NIKT nie poniósł konsekwencji za rating BŁĘDNY. Będący wręcz MANIPULACJĄ. Sama agencja S&P stwierdziła potem, że rating to jedynie luźna ocena i nic więcej. A jak się ma zasada dywersyfikacji inwestycji (słuszna) do ratingów?????:)
Ty w ogóle rozumiesz co piszesz?:)
Przecież to dokładnie tak samo jak ma się liczba utonięć do prędkości samochodów na autostradach.
Myśl i tyle. Nie będę więcej pisał, bo nie ma sensu dyskutować z kimś, kto nie ma pojęcia o czym pisze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 1 ~asfgg odpowiada ~MAX

No ja inaczej zapamiętałem tamte wydarzenia. Tak czy inaczej wnioski zostały wyciągnięte i jak sam widzisz, w przypadku Polski, dmuchają na zimne znacznie szybciej niż przy lehmanie. Manipulacja lehmana Cię rusza a jak na co dzień każdy księgowy w każdej firmie kombinuje jak rachunki optymalnie zrobić to nierusza? Jak rząd pisu gimnastykuje się i przesuwa księgowania w budżecie to Cię nie rusza. No to masz bardzo ciekawe pojęcie do manipulacji. Jeszcze przypomniała mi się jedna manipulacja a raczej blef. Rozpoznasz ten cytat ( z pamięci):
proszę państwa to są gotowe ustawy ( kartki papieru w dłoni). Rozpoznałeś czyja to wypowiedź, podpowiem, że chodzi o kobietę...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 ~lechu

To nie PiS ze swym wodzem zdecydują o programie 500 +. O tym zdecydują właściciele polskiego długu we Franfurcie. Londynie i New Yorku. Jak Ministerstwo Finansów nie przedstawi bussines planu na finansowanie tego programu przynajmniej na lata 2017 - 2018, to program ten nigdy nie ujrzy światła dziennego. Tak należy odczytywać decyzję 500 +.
Dla Franfurtu. Londynu, New Yorku ZARTY się skończyły.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 2 ~erty

Mylisz się, program 500+ będzie i to bez pieniędzy ! Będą kartki a za nie kartofle i jabłka. Za 500 zł wyobrażasz sobie ile będzie ziemniaków? super będzie, rzad da radę. Pyry i jabłaki.

! Odpowiedz
2 3 ~dex

Myślicie, że sprzedawać już USD, czy jeszcze poczekać??

! Odpowiedz
4 4 ~lechu

Głupszego pytania nie słyszałem. Teraz sprzedaż za 4,10, za rok po 4,50.

! Odpowiedz
2 7 ~Putin_online

Natychmiast wymień na ruble (to naszymi rakietami lata jedzenie na amerykańską stację kosmiczną, to my mamy całą tablicę Mendelejewa w glebie, i to my jako jedyni na świecie opanowaliśmy produkcję walonek i mamy 100% udziału w rynku), lub ostatecznie kup fizyczne złoto!

! Odpowiedz
4 3 ~plutarch odpowiada ~Putin_online

bardzo zacna propozycja. poleciłbym też inwestycję w ziemię rolną w Rosji, ewentualnie moskiewskie nieruchomości ;)

! Odpowiedz
6 7 ~polonus

Chcą wykupić za grosze resztę Polski , sprzedaż aktywów krajowych i prywatnych tylko w obcej walucie , tak ich załatwimy !!!!

! Odpowiedz
13 18 ~SONDA

Czy uważasz, że Jarosław Kaczyński pokona banksterów?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

! Odpowiedz
9 6 ~Rozum

Póki co przyjął kilku do rządu - bankstera z BZWBK i jeszcze perełkę - bankstera ze SKOKów - tak tych skoków krystalicznie przejrzystych heh.

Zastanawiałeś się jak funkcjonują banki? Czemu akcjonariuszom zależy na zyskach? Zobacz - nawet kościół który niby jest poza komercyjnym systemem zachowuje się jak każda pazerna korporacja, a co dopiero banki. One nie są od działalności charytatywnej. Nie pracuję w banku i nie mam z nimi nic wspólnego ale jak słyszę takie idiotyczne wypowiedzi a la zapadła komuna to aż mi się chce płakać ze wstydu że tak niewyedukowane społeczeństwo mamy. Ale pakujmy więcej religii zamiast normalnych przedmiotów to więcej takich jełopów będziemy mieli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 ~ziutek

Sądząc po majątku Kaczyńskiego można przyjąć za pewnik, że facet ma zerowe pojęcie o ekonomii i nie zdaje sobie sprawy, że o poważnych sprawach gospodarczych decydują CI CO DAJĄ POLSCE KASĘ w formie funduszy i pożyczek a nie polski sejm czy polski prezydent.
Teraz pewnie będzie musiał przejść szybki kurs reguł tego świata.
Z banksterami NIE DA SIĘ WYGRAĆ!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~sell

Trucizna w herbacie?

! Odpowiedz
3 6 ~ed

Nie da rady, zanim prezes cokolwiek zje lub wypije daje do spróbowania Andrzejowi Dudzie.

! Odpowiedz
0 1 ~zbrojarz_betoniarz

Raczej buty w cemencie dla tych managerów co nie wypracują planowanego zysku w polskich oddziałach w tym roku!

! Odpowiedz
10 8 ~toll

Jak pozbyć się prezesa?

! Odpowiedz
5 5 ~Autor

Zamienić się z Niemcami. My przyjmiemy 100 tys. imigrantów, a oni prezesa. Ale czy się zgodzą?

! Odpowiedz
0 1 ~zbrojarz_betoniarz

Musisz zbudować większość na WZA.

! Odpowiedz
9 8 ~roll

Zemsta prezesa nie zna granic. Zniszczy Polskę i Polaków.

! Odpowiedz
7 7 ~realia

Rating jest efektem tego co nasz rząd zrobił z gospodarka. Zawsze ekonomia idzie w parze z polityką bo po prostu wpływa każdy ruch polityczny (podatki, opłaty) maja odzwierciedlenie w naszych finansach i tym samym sytuacje w gospodarce. Podatki które za chwilkę wejdą własnie odbija się negatywnie na gospodarcze (600 pln za rachunek ror na węgrzech - to efekt podatku bankowego - dostaniesz 500 a stracisz 600)
Jak najbardziej ocena ratingu dobrze skalkulowana ryzykowne dycyzje to ryzyko dla gospodarki .
Dziwne ze minister finansów takie brednie opowiada. Chyba ma Polaków za zupełnych idiotów

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 9 ~bandit

a co na to PETRUUUU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
8 9 ~ad____

Na końcu pytania stawiamy pytajnik, nie wykrzyknik, mały, pisiorski móżdżku.

! Odpowiedz
7 10 ~tymc

Wiedza pis-iusiu (nie napisze z dużej litery, bo obniżyłem rating tej partii) jest na poziomie zerowym, jak chodzi o gospodarkę i finanse. Dno totalne. Ale cieszy mnie to! Jedynym sposobem na Polaka jest bieda. Tak jak na ruskiego. Bogaci Polacy dali pis-iusiowi władze, biedni im odbiorą.

! Odpowiedz
0 14 ~prześmiewca

analitycy s&p to wybitni fachowcy. kilka dni przed upadkiem lehman-brothers podwyższyli im rating. ale jest okazja zarobić na foreksie.

! Odpowiedz
2 10 ~evil

Jednak byłem w błędzie co do polityków PiSu. Są wspaniałymi fachowcami. Kilka miesięcy temu dokładnie określili stan polskiej gospodarki - ruina. Teraz potwierdza to S&P . Pełen szacun Panie Prezesie Kaczyński.

! Odpowiedz
6 19 ~polak

Teraz widac jak to wszystko dziala. Zadzwonil jakis pejsaty bangster do agencji i se obnizyli. Banki musza odbic sobie podatek bankowy w jakis sposob.

! Odpowiedz
3 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
17 10 ~rttyuiop

jestem zdania że nasi "patrioci" chcą zniszczyć nasz kraj, niemożliwe by nie wiedzeili że ich działania spotkają się z kontratakiem kapitału i gospodarki światowj którego nie sposób odeprzeć, a to dopiero początek, może to się skończyć gorzej niż w Grecji

! Odpowiedz
5 6 ~aaa

masz racje ale wiekszosc krzykaczy musi sie dopiero przekonac na wlasnej skorze

! Odpowiedz
3 8 ~kaja

bardzo mozliwe ,ze się żle skonczy ,bo zachód nie może przebolec ,ż ePolska chce sama o sobie stanowic

! Odpowiedz
14 5 ~evo

PiS: Plazma i Seriale.

! Odpowiedz
2 3 ~serty

Wspaniałe stulecie to ulubiony serial elektoratu pisu. Co za ironia.

! Odpowiedz
3 9 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 9 ~TK

PIS CZYLI: POPULIZM I SAMOWOLA

! Odpowiedz
4 1 ~ALonos

Ludzie mogą stracić wszystko banki nic:


https://www.facebook.com/radocha.b/videos/545403282302772/


Obejrzyj zanim skomentujesz.

! Odpowiedz
8 12 ~Bryndal

Sygnał do ataku dała .Targowica swoimi donosami na Polskę
Teraz każda koza skacze na pochyłe drzewo i jak mówią Volksdojcze - To jeszcze nie koniec

! Odpowiedz
7 12 ~zbyszek1

Skarżypyty z PO niszczą Polskę,na pierwszy ogień frankowicze

! Odpowiedz
2 9 ~marek

Gdyby frankowicz brali kredyt w złotówkach, jak prawdziwi patrioci, to nie byłoby problemu!

! Odpowiedz
0 1 ~noleming odpowiada ~marek

Zaraz skocza stopy procentowe i zlotowkowicze podziela los frankowiczow. Stara banksterska metoda najpierw częstuje się kredytami , a potem przychodzi czas strzyżenia owiec.Najlepiej od banków trzymać się z daleka.

! Odpowiedz
5 21 ~whiskey

Czyli S&P formalnie uzasadnia, ze choc jeszcze nie ma podstaw do oceny efektow staran polskich instytucji gospodarczych to sam wybor kierunku politycznego przez suwerena - narod - mu nie odpowiada. To paradoksalnie moze przysporzyc jeszcze wiecej sympatii obecnemu rzadowi.
Spodziewalem sie obnizki takich ratingow ewentualnie za minimum rok i to na podstawie statystyk.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 ~pogromca_głupoty

s&p osiągnął cel, pln zje... chał się przepięknie, o to w tym wszystkim chodziło ... wielki plus dla fitcha,, który nie dał się wciągnąć w polityczne gierki... pozdr

! Odpowiedz
3 8 ~lel

zmalała stabilność polityczna, a więc wzrosło ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej

! Odpowiedz
1 9 ~Xcv

@Whiskey A kto jest suwerenem w Polsce? Teksty dobre dla dziadzia kukiza. Jest ustalony ustrój w którym każdy człowiek ma zagwarantowane prawa. To teoria. W praktyce nie ma w Polsce urzędu, który by bez łapówki działał w interesie publicznym. Zaczyna się od Sejmu, senatu, sądów. Każdy wie ile kto bierze. Ile biorą z pisu, ile biorą peowcy. . N też zaczyna się rozglądać. Problem w tym, że syf był, jest i będzie do puki ludzie mają garnek pełny, seriale w tv i rentę na czas. Bardzo dużo zmieniło się lokalnie ale centralne sterowanie wciąż się trzyma mocno. Minister finansów nie zna się na finansach, gospodarki bredzi, kultury bełkocze, sportu kto to? Same figurki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 12 ~hgv

ZLODZIEJE Z usa graja na oslabienie ZLOTOWKI pamietamy lechman brothers wiemy ze kreca bo zakupy armii sie zblizaja NIE KUPOWAC jak zielony jest NAPOMPOWANY SZTUCZNIE lepiej kupic np od KANADY CZY AUSTRALII zloty do tych 2 dolcow tj 2,76zl. WIEMY ze usa to zlodziej gdzie biznes tam jankesy- ale prawda jest ze to jedyna zapora dla putina i nasze polozenie i historia a wiec nie ma wyjscia musimy trzymac z usa czyli POLSKA ZAWSZE na MINUSIE

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 ~zwyklyobywatel

Najważniejsze ze teraz Polska jest "mojsza" nie "twojsza". Skandal

! Odpowiedz
12 28 ~Kriss

Zarąbanie ludziom kasy z OFE nie wpłynęło na ratingi,
SETKI afer rządzącej partii (np. infoafera) nie wpłynęło na ratingi
Zadłużenie Polski tak wielkie, że ZAWIESIŁ sejm próg ostrożnościowy nie wpłynęło na ratingi,
Upadki polskich zakładów też nie...
itp. itd.  

Aż Petru z Tuskiem uruchomili swe kontakty, by postraszyć ratingami "Polaczków"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 11 ~lel

a co ma OFE do ratingu ? Petru z Tuskiem wpłyneli na S & P ? Cha cha

! Odpowiedz
9 7 ~rk

Widocznie stało się coś znacznie gorszego.
Po prostu Świat uważa, że nasz kraj stał się nieprzewidywalny, a co za tym idzie bardziej ryzykowny. I teraz to wycenia a my za to zapłacimy.

! Odpowiedz
11 12 ~care

Likwidacja Trubunału Konstytucyjnego to pierszy etap nacjonalizacji. Pis planuje rewolucję majątkową w Polsce. Poczytaj zachodnią prasę. Tam wprost piszą o niebezpieczeństwach. Masz amerykańców za durni? Oni przerabiają takie tematy co roku: Argentyna, Brazylia, Wenezuela, Grecja, Rosja i wiele innych. Polska to tylko kolejny kraj na liście niepewnych państw, które lepiej unikać. Sami Polacy wytransferowali za granicę miliardy przez ostatnie dwa lata. Potwierdzają to twarde dane. Pis jest najgorszą ekipą od lat.Skutki widzimy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 1 ~belzebub

wymień chociaż 101 afer, skoro było ich setki wymienisz jedynie co najmniej co drugą
mowa trawa

! Odpowiedz
8 5 ~Stanley odpowiada ~belzebub

A ty Belzebub niby potrafisz je wymienić, zauważ że wszystko pogorszyło się od momentu jak PiS zaczęło majstrować w Polsce. Nie zwalajcie winy na innych bo to oni teraz odpowiadają za to co dzieje się w Polsce i będą z tego rozliczeni. Jak PiS przyszedł stopień bezrobocia był jednocyfrowy, zobaczymy jaki będzie jak będzie odchodził. Nie mówię, że tylko oni są winni ale to oni teraz trzymają ster, a dzieje sie źle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~keszyr odpowiada ~Stanley

Dobrze wiesz że to całe bezrobocie to FIKCJA niech tylko zjadą rodacy a prawdopdobnie zjadą bo utworzą się miejsca pracy tylko cierpliwości, niebędziemy popychadłem .

! Odpowiedz
0 1 ~kersyr odpowiada ~lel

tonący bżytwy się złapie

! Odpowiedz
2 0 ~plutarch odpowiada ~care

mądre słowo

! Odpowiedz
6 16 obronca_przebraza

To, że tacy peowscy politycy jak Lewandowski, Rosati wypowiadają się w sposób "a nie mówiłem" świadczy bardzo dobitnie o nich. Jakim trzeba być zakłamanym draniem żeby myśleć, że ten rating jest wynikiem obiektywnych przesłanek płynących z gospodarki!!!
Nawet po półbilionowym długu jakie dodało nam PO za te osiem lat nie powinniśmy tak oberwać. Takie agencje oczywiście nie działają w próżni, realizują swoje cele, nie zawsze mające charakter finansowy.
Jak widać pozytywny rating jest wynikiem służalczego przyjmowania poklepywania po plecach i uczynienia z dużego europejskiego kraju, kraju w istocie afrykańskiego z czasów wiktoriańskich.
Nie głosowałem na PiS, głosowałem na Kukiz15 ale będę stał murem za Kaczyńskim, nawet wtedy, gdy przebudowa Polski będzie wymagała ofiar. Mam nadzieję, że Kaczyński nie cofnie się nawet o milimetr. To, że jesteśmy na właściwej drodze jasno pokazują nam politycy z IV Rzeszy i ich polskojęzyczne sługusy!!!
Folskojczom proponuję dialog jaki nawiązuje się między Morycem Weltem a "panem" Prezesem Kantoru, nazwiska z marszu nie pomnę, a nie chcę przekręcić, o Karolu Borowieckim z "Ziemi Obiecanej" A. Wajdy!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 4 ~llololo

Durni nie sieją. Potwierdzenie powyżej.

! Odpowiedz
2 6 ~keszyr

Nadepneliśmy co niektórym na odcisk obawiają się straty taniej siły roboczej ,

! Odpowiedz
1 4 ~mirka odpowiada ~llololo

Naiwnych też nie

! Odpowiedz
0 0 ~zz odpowiada ~keszyr

Siła robocza będzie jeszcze tańsza, przy takim kursie EUR/PLN

! Odpowiedz
2 12 ~zux

czy S&P to ci sami, którzy na tydzien przed upadkiem Lehmansa dali mu AAA? Tak tylko pytam.

! Odpowiedz
0 9 obronca_przebraza

To był jeden dzień!:)))

! Odpowiedz
0 6 ~Passenger

To Ci sami i też Ci co dawali AAA Enronowi :)

! Odpowiedz
4 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 12 ~tolio

Pis*

*nie gwarantujemy spełnienia obietnic wyborczych, nie gwarantujemy wyników gospodarczych, nie gwarantujemy realizacji wzrostu gospodarczego. Wyniki naszej polityki magą różnić się od prezentowanych w spotach reklamowych. Przed użyciem skonsultuj z lekarzem psychiatrą lub wykonaj telefon do przyjaciela.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
21 15 ~rer

Finansjera i polityka traci zaufanie do Polski. Za skutki zapłacimy wszyscy.

! Odpowiedz
7 6 ~ja

ja na tym zyskam. Więc nie wszyscy stracą ;) W sumie to ludzie pracujący za granicą będą mogli kupić więcej w Polsce, dopłaty unijne zbudują więcej, a export wzrośnie :)
W sumie to kto konkretnie straci ?

! Odpowiedz
5 7 ~rollo odpowiada ~ja

Gospodarka działa na kredyt. Kredyt kupiecki, dług publiczny, odroczona płatność, itp. Oznacza to, że gospodarka straci

! Odpowiedz
1 1 ~rer odpowiada ~ja

każdy klient banku i marketu, import towarów, państwo, gminy, osoba prywatna - drogi kredyt, turysta za granicą itd, itp,

! Odpowiedz
18 53 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 46 ~Obrońca_Przebraża

Dodam tylko, że obniżka teraz gdy notujemy historyczną nadwyżkę w handlu zagranicznym musi budzić wątpliwości nawet u folksdojczy, wyznawców Czerskiej i Wiertniczej!!!
Dla Wolnych Polaków, to nic więcej jak represje!!!

! Odpowiedz
5 18 ~spoko odpowiada ~Obrońca_Przebraża

najpóźniej za 2 lata podwyższą rating

! Odpowiedz
2 5 ~wikop

Ale na tym forum nikt nie pożycza po pół miliarda złotych rządowi codziennie....
my takiej kasy nie mamy....
To ocena ZAMÓWIONA przez rząd dla wielkich inwestorów

! Odpowiedz
3 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 3 ~PISofShit

Kto Ci matołku PISowski każe brać ten "bangsterski" kredyt? Nikt Cię do okienek bankowych nie zapędza!

! Odpowiedz
14 35 ~Sneer

Kiedy zagraniczny kapitał zaczyna atakować nasz kraj wiedz, że rząd wprowadza patriotyczne ustawy z korzyścią dla narodu!

! Odpowiedz
4 10 ~GTE

dokładnie , walczą o kasę

! Odpowiedz
7 2 ~Camelopardalis

Jasne. A najbardziej patriotyczny był Jaruzelski, na którego Stany nałożyły embargo po wprowadzeniu stanu wojennego.
Jest tylko jeden kraj, który cieszy się ze zmian w Polsce - Rosja. Ciekawe, że to forum jest wyjątkowo prorosyjskie pod artykułami o Rosji i wyjątkowo propisowskie pod innymi artykułami. Ewidentnie widać działalność trolli z Petersburga.
Teraz minusujcie, trolle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Sneer odpowiada ~Camelopardalis

Powiedziałbym, że jest raczej antybanksterskie. A porównywanie wprowadzania obecnych zmian ze stanem wojennym jest totalnie nie trafione.

! Odpowiedz
1 4 obronca_przebraza odpowiada ~Camelopardalis

Pro rosyjskość związana jest po prostu ze zdrowym rozsądkiem. W życiu, w polityce należy do bólu być pragmatycznym. Należę do ludzi, którzy twierdzą, że robienie sobie z Rosji wroga jest niczym innym jak samobójstwem. Mam wrażenie, że polska od setek lat nieumiejętnie dobiera sobie "przyjaciół". Oczywiście jest to efekt doktrynerstwa, jak i tchórzostwa jej 'elit' politycznych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 1 ~Camelopardalis odpowiada obronca_przebraza

Byliście naszymi "przyjaciółmi" przez 45 lat i wystarczy. W wyniku tej "przyjaźni" w 1989 r. razem z całym obozem socjalistycznym staliśmy się nędzarzami Europy i do dzisiaj mozolnie wychodzimy z dołka. Teraz pozwólcie nam zakolegować się z Zachodem.

! Odpowiedz
32 18 ~ania

Czy ktoś już wie kiedy Trybunał Stanu dla rządzących, czy to za wcześnie

! Odpowiedz
21 8 ~xyz

chyba w maju

! Odpowiedz
19 2 ~ddr

w lipcu

! Odpowiedz
4 17 ~sięuśmiałem

możecie sobie POmarzyć o Trybunale Stanu :))) i POgadać

! Odpowiedz
0 8 ~drwal

Idż do Trybunał Stanu , do tego weź https://www.youtube.com/watch?v=M6wRnouGZFQ

! Odpowiedz
1 6 ~h938rh

dla bienkowskiej / tuska i bula, mam nadzieje juz niedlugo ;)

! Odpowiedz
1 3 ~tak_pytam


Kiczma: E-sklepy będą zmuszone podnieść ceny Kiczma: E-sklepy będą zmuszone podnieść...
500 zł na dziecko. Gotówka do ręki czy specjalna karta płatnicza? 500 zł na dziecko. Gotówka do ręki czy specjalna...
Kuczyński: Nowe otwarcie, stare problemy Kuczyński: Nowe otwarcie, stare problemy
Propozycja dla frankowców - najważniejsze fakty Propozycja dla frankowców - najważniejsze...
Nowe formularze VAT 2016. Pobierz VAT-10, VAT-11 i VAT-12 Nowe formularze VAT 2016. Pobierz VAT-10, VAT-11...
Kilka stawek w ryczałcie wpływa na sposób odliczenia ulg w PIT-28 Kilka stawek w ryczałcie wpływa na sposób...
Rok temu Szwajcarzy wstrząsnęli rynkiem Rok temu Szwajcarzy wstrząsnęli rynkiem
Firmy w Pocztowym zapłacą za konto Firmy w Pocztowym zapłacą za konto
Fotel dyrektora w AIIB nie dla Polaka Fotel dyrektora w AIIB nie dla Polaka
Samsung też myśli o rynku "elektryków" Samsung też myśli o rynku "elektryków"...
Nie zapomnij złożyć oświadczenia o wspólnym rozliczeniu z małżonkiem lub dzieckiem Nie zapomnij złożyć oświadczenia o wspólnym...
Nie czekaj na MF. Rozlicz PIT-11, PIT-16A i PIT-28 za 2015 rok w programie PIT FORMAT Nie czekaj na MF. Rozlicz PIT-11, PIT-16A i...
S&P obniżył rating dla Polski, złoty bardzo mocno w dół
2016-01-15 17:38:00 A A+ A+
Marcin DziadkowiakMarcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl
Agencja ratingowa S&P obniżyła rating dla Polski do "BBB+" z "A-" – poinformowała agencja w komunikacie opublikowanym w piątek późnym popołudniem. Obniżono także perspektywę ratingu z pozytywnej do negatywnej. To pierwsza obniżka ratingu w historii Polski. Z kolei agencja Fitch postanowiła potwierdzić rating Polski na poziomie A- ze stabilną perspektywą. Natomiast agencja Moody's nie opublikowała przeglądu ratingów Polski.

[Aktualizacja 23:30]

Agencja ratingowa S&P obniżyła długoterminowy rating kredytowy w walucie obcej dla Polski do „BBB+” z wcześniejszego „A-„. Oznacza to nie tylko obniżenie ratingu o jeden poziom, ale także zejście ratingu do najniższej grupy ratingów inwestycyjnych. Agencja obniżyła także długo- i krótkoterminowy rating w walucie krajowej do „A/A-2” z „A/A-1”. To pierwsza zmiana ratingu agencji S&P dla Polski od 2007 r. Od lutego 2015 r. perspektywa polskiego ratingu w S&P była pozytywna. Jeszcze nigdy w historii Polski żaden rating nie został obniżony.

Złoty zareagował na informację o obniżce ratingu natychmiastowym, bardzo mocnym osłabieniem kursu. O godz. 18:49 kurs EUR/PLN notowany był na poziomie 4,48, czyli najniższym od 4 lat, natomiast kurs USD/PLN na poziomie 4,10, najniższym od 2003 r. Także do szwajcarskiego franka kurs złotego spada do poziomu 4,10. Tutaj polska waluta notowała najniższy kurs od dokładnie roku, kiedy to Szwajcarski Bank Centralny zakończył politykę sztywnego kursu walutowego do euro.

Kliknij, aby przejść do notowań EUR/PLN
Kliknij, aby przejść do notowań EUR/PLN (Bankier.pl)
Z komunikatu agencji S&P wynika, że bezpośrednią przyczyną obniżki ratingu nie były przesłanki makroekonomiczne, ale polityczne. Agencja uzasadnia obniżenie perspektywy swoim spojrzeniem na zmiany instytucjonalne, jakie nowy rząd przeprowadza w Polsce. Według S&P inicjatywy legislacyjne podjęte w Polsce osłabią niezależność i skuteczność kluczowych instytucji w Polsce. Chodzi tutaj o Trybunał Konstytucyjny i media publiczne.

Zmiana perspektywy ratingu na negatywną odzwierciedla również oczekiwania agencji S&P, że proces naruszania niezależności, wiarygodności i skuteczności działania kolejnych kluczowych instytucji będzie postępował, podając jako jedyny przykład Narodowy Bank Polski.

Komentarz eksperta
Michał KisielMichał Kisiel
analityk Bankier.pl
Niższy rating zaszkodzi wszystkim
W pierwszą rocznicę czarnego czwartku nie zabrakło emocji. Obniżenie ratingu przez jedną z najważniejszych agencji to wynik negatywnej oceny zmian zachodzących w polskiej polityce gospodarczej. Osłabienie się złotego, jeśli trend się utrzyma, uderzy po kieszeniach m.in. kredytobiorców walutowych. Pakiet rozwiązań dla tej grupy, zaprezentowany dziś przez kancelarię prezydenta, może okazać się sprawą pilniejszą niż się wydawało.

Spadek wiarygodności kredytowej wpłynie nie tylko na koszty finansowania państwa, ale również na finanse samorządów aktywnych jako pożyczkobiorcy na rynkach długu. Wstrząsy odczuje zapewne również polska giełda. Do tej pory mogło się wydawać, że zmiana polityczna nie miała wpływu na rynki finansowe. To złudzenie zaczyna się rozwiewać.

Agencja podaje, że ocenia prawdopodobieństwo dalszego obniżenia ratingu dla Polski w ciągu najbliższych 24 miesięcy na co najmniej 1/3, jeśli podważona zostanie wiarygodność polityki pieniężnej lub jeśli finanse publiczne pogorszą się bardziej od obecnych oczekiwań S&P.

A takie sugestie można znaleźć prognozach najważniejszych wskaźników makroekonomicznych, jakie agencja publikuje dla Polski, które nie są już tak optymistyczne, jak wcześniej. Według tych prognoz, po tym jak w 2015 roku z Polski została zdjęta procedura nadmiernego deficytu, w 2016 r. stosunek deficytu finansów publicznych do PKB w Polsce ponownie przekroczy poziom 3%, osiągając 3,2%, co może oznaczać ponowne wejście w procedurę nadmiernego deficytu.

Kliknij, aby przejść do notowań USD/PLN
Kliknij, aby przejść do notowań USD/PLN (Bankier.pl)
"Zrewidowaliśmy naszą prognozę deficytu sektora finansów w 2016 r. do 3,2 proc., ponieważ uważamy, że różne działania po stronie wydatkowej, zaplanowane lub ogłoszone, nie są w pełni zrównoważone przez działania po stronie dochodowej oraz cięcia w wydatkach" - napisano w piątkowym komunikacie agencji. Te działania po stronie wydatkowej, to według S&P obniżka wieku emerytalnego, program 500+, wyższa kwota wolna od podatku, podwyżka płacy minimalnej oraz darmowe leki dla osób starszych. Zdaniem ekonomistów S&P prognozowane wpływy do budżetu są niewystarczające, aby zrównoważyć wydatki.


Kliknij, aby przejść do notowań CHF/PLN
Kliknij, aby przejść do notowań CHF/PLN (Bankier.pl)
"Z drugiej strony, odwrócenie działań rządu mających na celu zmianę i kontrolę kluczowych dla Polski instytucji, jak i trwała poprawa salda zewnętrznego prowadząca do dalszego obniżenia zagranicznego długu netto może skłonić nas do zmiany perspektywy na stabilną" - zaznacza S&P w komunikacie.

Rating na poziomie „BBB+” mają m.in. takie kraje, jak Hiszpania, Oman, Tajlandia, Meksyk, Peru, Aruba, z czego tylko Oman ma negatywną perspektywę ratingu.W ocenie Ministerstwa Finansów, piątkowa decyzja agencji S&P o obniżeniu ratingu Polski jest niezrozumiała z punktu widzenia analizy ekonomicznej i finansowej. Decyzja ta jest sprzeczna z ocenami pozostałych agencji ratingowych, największych międzynarodowych instytucji finansowych oraz uczestników rynków finansowych. Jest tym bardziej niezrozumiała, że nie została poprzedzona zmianą perspektywy oceny ratingowej, która przed decyzją agencji S&P była pozytywna" - napisano w komentarzu resortu finansów.

Na Twitterze swoją opinię opublikował już jednak wiceminister finansów Leszek Skiba. "Fundamenty gospodarki polskiej są stabilne. Potwierdza to raport IMF w związku z FCL i paradoksalnie raport S&P" - napisał Skiba.

"W mojej opinii dzisiejsza obniżka ratingu jest nieoczekiwana, ma wymiar polityczny. Na ten moment nie było takiej potrzeby" - uważa Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl. Cięcie ratingu było zaskoczeniem dla ekonomistów, z których niewielu przewidywało choćby obniżenie perspektywy ratingu. Na 30% oceniali prawdopodobieństwo obniżki ratingu ekonomiści biorący udział w ankiecie Reutersa. Żaden z nich nie przewidywał obniżki ratingu.

"Oczekujemy wyprzedaży polskich obligacji rządowych w przyszłym tygodniu" - powiedział Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego, cytowany przez agencję Reuters, przewidując także dalsze osłabienie złotego.

Plotki o możliwym cięciu ratingu dla Polski pojawiły się na rynku już w piątek rano, w rezultacie przed południem miała miejsce pierwsza fala osłabienia złotego. Po południu sytuacja na polskiej walucie nieco się uspokoiła, aż do momentu pojawienia się informacji o obniżce ratingu przez S&P.

Agencja S&P, podobny ruch, jak obecnie dla Polski, wykonała w 2011 roku w stosunku do Węgier rządzonych przez Victora Orbana. Wtedy cięcie ratingu Węgier były jeszcze głębsze, bowiem rating został obniżony do poziomu "BB+", czyli poziomu spekulacyjnego, uznawanego także za pierwszy poziom "śmieciowy". Z handlem papierami na takim poziomie wiąże się bowiem, w opinii agencji ratingowej, dużo większe ryzyko inwestycyjne. Także uzasadnienie podane wtedy przez S&P było bardziej polityczne, niż ekonomiczne. Agencja stwierdziła wtedy, że polityka premiera Węgier jest "nieprzewidywalna".

Marcin Dziadkowiak

Źródło:
1179
SkomentujTematy: chf chf/pln eur/pln Polska rating usd usd/pln
NEWSLETTER BANKIER.PL

wpisz email
SUBSKRYBUJ
Przeczytaj więcej na temat: Gospodarka i dane makroekonomiczne
Moody's nie opublikowała przeglądu ratingu Polski Moody's nie opublikowała przeglądu ratingu Polski MF ocenia decyzję S&P o obniżeniu ratingu Polski jako niezrozumiałą MF ocenia decyzję S&P o obniżeniu ratingu Polski jako niezrozumiałą Fitch potwierdza rating Polski na poziomie "A minus", perspektywa stabilna Fitch potwierdza rating Polski na poziomie "A minus", perspektywa stabilna Ekonomiści: Europa wraca na ścieżkę wzrostu; korzystne perspektywy Polski Ekonomiści: Europa wraca na ścieżkę wzrostu; korzystne perspektywy Polski
zobacz więcej wiadomości na ten temat
Mamy całe mnóstwo powodów by wybrać Konto 360º, Sprawdź Sam!
Komentarze
1179
SkomentujNajnowszeNajstarsze
00 ~mmm 2016-01-16 14:54


Agencja ratingowa S&P pije herbatę z wody po pierogach.


Czy ktoś już wie kiedy Trybunał Stanu dla rządzących, czy to za wcześnie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 9 ~pytam

Czy ktoś już wie kiedy Trybunał Stanu dla rządzących, czy za wcześnie

! Odpowiedz
6 9 ~ddd

Może być nawet dzisiaj. Im szybciej się od nich uwolni nasz kraj tym lepiej dla Polaków.

! Odpowiedz
3 20 ~ass

W Polsce były wybory i w tych wyborach demokratycznie został wybrany rząd, który realizuje swój program.
Demokracja polega na tym, że wole narodu rząd ma obowiązek realizować, jeśli tego nie czyni wtedy kończy się demokracja!!

! Odpowiedz
3 2 ~aaa

To nie były do końca dobre wybory. Proszę zobaczyć ile głosów się zmarnowało partia razem 3%, korwin 4,9%, koalicja lewicowa jakaś tam 7%. Prawie 15% głosów poszło w ogień. Powinno się natychmiast znieść progi wyborcze.

! Odpowiedz
1 5 ~ass odpowiada ~aaa

Co w związku z tym? proponujesz obalić demokratycznie wybrany rząd??

! Odpowiedz
2 0 ~rtyuiop

z tego wynika że naród polski chce upadku...

! Odpowiedz
18 9 ~Pluto

Od wczoraj (dokladnie od g. 17:00) jestescie w posiadaniu twardego dowodu na to, ze nieudolna polityka rzadu naraza kredytobiorcow walutowych na comiesieczne straty materialne. Wczesniej mozna bylo tylko spekulowac jak polityka rzadu wplywa na kurs waluty ale teraz po obnizeniu ratingu jest materialny dowod.

Ponizej macie srednie kursy walut NBP z dnia 26 pazdziernika 2015 czyli daty wyborow parlamentarnych wygranych przez Prawo i Sprawiedliwosc:
euro 1 EUR 4,2605
frank szwajcarski 1 CHF 3,9444

Proponuje byscie co miesiac wysylali do siedziby PiS (najlepiej imiennie do prezesa partii) fakturke na koszty zwiazane ze zwiekszona rata proporcjonalnie do roznicy biezacych kursow splaty z w/w.

Podaje adres siedziby:

Prawo i Sprawiedliwość
ul. Nowogrodzka 84/86
02-018 Warszawa
tel.: (+48) 22 62 15 035
faks: (+48) 22 62 16 767

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 14 ~kos

Standard&Poor"s Europa Wschodnia, siedziba Warszawa, Dyrektor Marcin Petrykowski ... i wszysko jasne. Czyj koleś Balcerowicza, Petru czy kogoś innego?

- Tak jak w USA. Do sądu gnoi i puścić z torbami.

! Odpowiedz
12 5 ~ssss odpowiada ~kos

gnoi z pisu pogonić natychmiast.

! Odpowiedz
1 9 ~Sprzedajni__Polit

S&P gówniana agencja wydająca POLITYCZNE ratingi. Bo co, już trochę trudniej zachodowi dobierać się do naszego tyłka?

! Odpowiedz
4 2 ~lać_w_mordę

Obietnice PIS z kampanii wyborczej:
- każdemu dziecku da po 500 zł/mies. (teczka z ustawą pokazywana przez B.Szydło w debacie TV z E.Kopacz)
- nie dopuści do zamknięcia ani jednej kopalni i nie zwolni żadnego górnika
- reaktywuje stocznie w Szczecinie
- przywróci wiek emerytalny 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet (teczka z ustawą pokazywana przez B.Szydło w debacie TV z E.Kopacz)
- zlikwiduje VAT na ubranka dziecięce (z 8% na 0%)
- obniży podstawową stawkę VAT z 23% na 22%
- zapewni darmowe leki dla 75-latków (teczka z ustawą pokazywana przez B.Szydło w debacie TV z E.Kopacz)
- zapewni minimalne wynagrodzenie na umowach-zlecenie 12 zł/godz.
- przewalutuje kredyty we frankach po kursie z dnia zaciągania kredytu (deklaracja A.Dudy o złożeniu ustawy w ciągu 90 dni od zaprzysiężenia)
- zwiększy kwotę wolną od podatku do minimum 8000zł (teczka z ustawą pokazywana przez B.Szydło w debacie TV z E.Kopacz)
- wybuduje 3mln mieszkań komunalnych z ceną 3000zł/m2 a najlepiej 2500zł/m2 (Jarosław Kaczyński – obietnica złożona podczas spotkania z wyborcami)
- zlikwiduje wszystkie gimnazja, przywróci 8-klasową szkołę podstawową i 4-letnie licea
- przedsiębiorstwom zatrudniającym minimum 3 pracowników na umowę o pracę obniży CIT z 19% do 15%
- wyrówna rolnikom dopłaty bezpośrednie i da im rekompensaty związane z embargiem rosyjskim
- uruchomi bilion 400 miliardów zł na inwestycje (łącznie z funduszami europejskimi)
- zmniejszy deficyt budżetowy
- zlikwiduje obowiązek szkolny 6-latków
- zdywersyfikuje źródła pozyskiwania surowców energetycznych
- podniesie renty i emerytury
- podniesie najniższą pensję krajową do poziomu UE
- podwoi nakłady na polską naukę
- zrepolonizuje banki
- opodatkuje hipermarkety i banki
- w każdej szkole będą lekarz i dentysta
- zapewni bezpłatne przedszkola
- wycofa Polskę z pakietu klimatycznego
- zapewni pracę młodym i mieszkania socjalne na start
- podwoi pensje pielęgniarkom
- stworzy system obrony terytorialnej kraju
- pieniądze z likwidacji NFZ przekaże wojewodom
- zapewni wzrost liczby lekarzy i pielęgniarek
- zapewni konstytucyjną ochronę lasów państwowych
- obroni złotówkę przed euro
- obroni polską ziemię przed wykupem
- odbuduje polski przemysł
- zlikwiduje umowy śmieciowe
- zlikwiduje bankowy tytuł egzekucyjny
- wesprze i zwiększy eksport
- usprawni dyplomację

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Adam

Dajcie nam szansę na 500 dni zgody, która buduje - zaapelował Bronisław Komorowski do wyborców. (http://www.tvn24.pl)

! Odpowiedz
10 5 ~twójMózg

Polska ludowa idiotów.
Za nic mają polskie prawo, za nic mają wolność sprzedadzą się jak dziwk.i za miraż ograbienia banków i 500 zł na dziecko.
Dziecko będzie musiało spłacić 1000 bo dodatkowe 500 wezmą urzędnicy w wszystko leci na kredyt, banki wygrają tak jak na Węgrzech w sądach arbitrażowych.
Zostanie tylko państwo bezprawia, mały kurdupel rządzący przy pomocy sług i sprzedajnych mediów.
Ale co, zabawa trwa. Obserwujcie tylko oceny ratingowe, jak pójdą w dół to kto spóźni się na samolot do Dublina ten frajer

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 18 ~kamixil

Kazdy Polski ekonomista ktory zostal skazony naszym systemem edukacji jest niezdolny do samodzielnego myslenia. Wyuczyli go, ze miejsce Polaczka jest na kolanach z szeroko otwartymi ustami gdy Pan z zachodu nadchodzi. Forum bankiera utwierdza mnie, ze w tych ludziach wyksztalcono gen uleglosci wobec finansjery z zachodu. Magistry tepaki wypinac sie, byc moze tym razem wam sie poszczesci i niemiecki Pan uzyje lubrykantu!!! Spodnie w dol!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 5 ~autor

Forum bankiera utwierdza mnie, że gen głupoty rozwija się w najlepsze. Co widać w komentarzu powyżej.

! Odpowiedz
27 13 ~SONDA

Czy 25.01.2016r. będzie dymisja rządu i nowe wybory w marcu

tak- zielona łapka
nie- czerwona łapka

! Odpowiedz
1 13 ~autor

Prośba by głosować na jego sondę bo się chłopina popłacze. To jego całe życie.

! Odpowiedz
10 6 ~też_pytam

Kiedy Polska wyzwoli się od piśniętch

! Odpowiedz
3 4 ~pytam

23.01.2016 będą barykady i wiele, czy jeszcze nie

! Odpowiedz
3 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 7 ~mocarz

Głos wrogi z synagogi ?

! Odpowiedz
3 1 ~dobra_rada

bierz pół

! Odpowiedz
0 1 ~gazda1

Zaiste głos wrogi ,przeciw Syna-godze

! Odpowiedz
0 5 ~chris

Obniżenie ratnigu kredytowego było już przewidywane przed wyborami październikowymi w Polsce, jeśli oczywiście PIS wygra. No i wygrał, rating w dól. Teraz kolei na masową wyprzedaż obligacji, osłabienie złotego, wzrost zadlużenia, przekroczenie deficytu i znowu obniżka ratingu. To wszystko w trosce o polską demokrację i interesy banksterów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 ~PRL

Słucham teraz na żywo w TV, Błaszczaka : "Sytuacja gospodarcza, finansowa Polski jest bardzo dobra, wyśmienita..itd "...Zatkało mnie !... Jeszcze niedawno, słyszałem, jak PO zniszczyło finanse, gospodarkę, że "Polska jest w ruinie i zgliszczach"..itp. a tu proszę, Polska kwitnie..! ...Cud ???

! Odpowiedz
5 1 ~a_co_wymagasz

od PISnietych rozumu i logiki? to ostatnie co mozna od nich wymagać

! Odpowiedz
1 5 ~Cesa

Ha,ha ,ha manipulacje ratingami to nić nowego - http://karlin.salon24.pl/691800,standard-poor-s-znowu-manipuluje-ratingiem

! Odpowiedz
1 8 ~stany_blog_pl

Co w tym niezrozumiałego? Wali w nas Angela i cała Unia, walą w nas zachodnie media (niemieckie RMF, Onet, Interia, cały Axel Springer), wali w nas i żydowski S/P.
Skoro Petru biegał do nich wszystkich na skargę, jak pudel za kością, to co się dziwimy?!

! Odpowiedz
2 11 ~Rysiek_Petru

Zetnijmy Ryśkowi Petru włosy na ZERO

! Odpowiedz
5 2 ~-zbyszek1

Co każdy kto się wyróżnia intelektem zagraża ciemnej tłuszczy?

! Odpowiedz
0 6 ~ddr odpowiada ~-zbyszek1

Skąd wiesz że on jest inteligentny?

! Odpowiedz
1 0 ~beststar odpowiada ~ddr

On o czym innym, Ty o czym innym.

! Odpowiedz
1 3 ~twójDUDUŚ

32 mld PLN wysokość odszkodowań dla BANKÓW (przewalutowania)
Tak było na Węgrzech. Orban wypłacił bankom 9 mld EURO odszkodowań(porozumienie z bankami). W przypadku Polski to może być koszt około 20-35 mld PLN.

Tylko dlaczego Prezydent nie informuje społeczeństwo, że skarb Państwa wypłaci bankom odszkodowania, zaciągając pożyczkę z NBP. Częściowo ta pożyczka będzie spłacana przez wzrost przychodów podatkowych(od frankowiczów), a po części o udziale ok. 90% przez całe społeczeństwo.

Węgry VAT 27%, podniesiono go z 25%

http://pulsinwestora.pb.pl/4416597,90935,mbank-policzyl-banki-straca-32-mld-zl-na-chf

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 ~Zosia

S&P na niecały TYDZIEŃ przed upadkiem Lehman Brothers (amerykański bank inwestycyjny, oferujący głównie usługi finansowe dla firm, jeden z największych w kraju. Był to czwarty co do wielkości bank inwestycyjny w USA) - oceniał ich kondycję na AAA. Więc pytanie brzmi na ile te oceny są wiarygodne ? A na ile sterowane przez polityków !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~w_temacie

zagraniczny kapitał nie dywaguje, rating to rating.

Wyprzedaż długu w poniedziałek,...,...,... to pewnik

! Odpowiedz
3 3 ~dddd

Zosia jesteś trollem bo ten sam tekst jest wszędzie wklejany przez twoich kumpli.

! Odpowiedz
1 7 ~Vman

Agencje ratingowe to ściema. Jak dawali AAA obligacjom zabezpieczonym kredytami hipotecznymi (MBS), to było cacy, ale jak się system posypał, to nagle zasłaniały się wypowiedziami w stylu: "To nasze osobiste zdanie i nikt nie musi go brać pod uwagę".

! Odpowiedz
3 5 ~w_temacie

zagraniczny kapitał nie dywaguje, rating to rating

! Odpowiedz
5 3 ~wPISdu

32 mld PLN wysokość odszkodowań dla BANKÓW (przewalutowania) pójdzie na spacer

Tak było na Węgrzech. Orban wypłacił bankom 9 mld EURO odszkodowań(porozumienie z bankami). W przypadku Polski to może być koszt około 20-30 mld PLN.

Tylko dlaczego Prezydent nie informuje społeczeństwo, że skarb Państwa wypłaci bankom odszkodowania, zaciągając pożyczkę z NBP. Częściowo ta pożyczka będzie spłacana przez wzrost przychodów podatkowych(od frankowiczów), a po części o udziale ok. 90% przez CAŁE społeczeństwo

Węgry VAT 27%, podniesiono go z 25%

http://pulsinwestora.pb.pl/4416597,90935,mbank-policzyl-banki-straca-32-mld-zl-na-chf

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~Duduś

to czempion DA RADĘ

! Odpowiedz
2 5 ~windykator

Po spadku cen ropy,uwolnione kwoty spekulacyjne gdzieś szukają nowych zysków.Oslabiana od lat Polska z jej PO bananową gospodarką to nęcący cel,a wielu spekulantów z Synaju z przyjemnością nam dołoży

! Odpowiedz
0 5 ~seba

Takich prób będzie więcej.Finansiści chcą dalej doić Polskę.Więc chcą doprowadzić do upadku rządu, poprzez naciski finansowe.Kolosalne zadłużenie Polski właśnie w tym celu-kontroli zostało stworzone

! Odpowiedz
3 1 ~css

jakie uwolnione kwoty spekulacyjne? brednie totalne w stylu pis

! Odpowiedz
10 19 ~Sondaż

Na kogo dziś oddał byś swój głos?

PiS - zieleń
PO/Nowoczesna - czerwień

! Odpowiedz
6 4 ~bankierr

Jedna na trzy agencje obniżyła rating. To nic specjalnego. Zwłaszcza, ze w ten sposób ocenili stan gospodarki po rządach PO PSL. Może byc tylko lepiej. Ważne, że agencje oczekuja zwiększenia polskiego PKB w 2016-tym roku z 3,5% do 3,6%.

! Odpowiedz
2 6 ~asd

poczytaj uzasadnienie oceny. jest tam wyraźnie wskazane, że ocena dotyczy rządów PISu.

! Odpowiedz
3 6 ~qwerty

S&P - Sowa i Przyjaciele - agencja dla poprawnych politycznie

! Odpowiedz
4 3 ~asdfgh

A pis jaki jest? Kim są kundle, które niszczą własny dom?

! Odpowiedz
5 3 ~plutarch

Amerykanskie firmy sa wiarygodne. Polacy powinni wiedziec ze usa to nasi przyciele a jesli nie wiedza to tacy jak ja powinni im tlumaczyc. Zreszta to samo jest z ukraina i komentarzami ruskich trolli na forach.

! Odpowiedz
0 4 ~dziadek_franek

Międzynarodowy Fundusz Walutowy potwierdził silne fundamenty polskiej gospodarki
2016-01-13
https://www.bankier.pl/wiadomosc/MF-Miedzynarodowy-Fundusz-Walutowy-potwierdzil-silne-fundamenty-polskiej-gospodarki-3469655.html

! Odpowiedz
1 0 ~sdf odpowiada ~dziadek_franek

Silna gospodarka to nie jest to samo co zdolność państwa do spłaty długu. Polska to majątek prywatny, który ma szansę się rozwijać i własność publiczna, która jest tzw. państwem. Ocena dotyczy zdolności do spłaty długu krajowego. Na dodatek porusza wrażliwy temat nacjonalizacji majątku. Wyraźnie jest tam mowa i instytucjach niezależnych czyli gwarantach praworządności czyli nienaruszalności prawa do dysponowania majątkiem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~sdf odpowiada ~sdf

przepraszam, chodziło o zdolność do spłaty długu publicznego a nie krajowego jak wyżej.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada ~dziadek_franek

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 5 ~bankierr

To uderzenie banjsterów w POLSKĘ w odpowiedzi na podatek bankowy. Uderzenie po sesji w Polsce, więc łatwe do wykonania. Kursy odreaguję tę spekulację w poniedziałek i kolejne dni. Jednak spadek wartości walut wynika obecnie z sytuacji giełdowej i ucieczki kapitału międzynarodowego od walut krajów Rynków Wschodzących. To normalne w czasie B E S S Y, która zagościła na światowych rynkach kapitałowych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~niepisior

Dla pisiora wszystko jest normalne.

! Odpowiedz
7 3 ~KOTmoczyNOCĄ

buty prezia

Czy KUWETY będą zwolnione z podatku VAT ?.

! Odpowiedz
6 2 ~KonferencjaPISowa

KRÓL jest tylko jeden - ZUS !!!
KSIĘCIEM są SKOKI" ". bo Brzmi dumnie i są NASZE !!!
-----------------------------------------------------------------------------------------------
a MARSZAŁKIEM „PROVIDENT", bo PARABANK!!! i mamy całe KRÓLESTWO !!!
reszta banków do UDOMOWIENIA, ZREPOLONIZOWANA,

a pozostali z majątkami pow. 500. tys PLN DOMIARAMI obłożeni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 3 ~Danton

Na spotkaniu PIS w Jachrance mowiono ze PO OPODATKOWANIU HANDLU I WSZYSTKICH SKLEPOW DODATKOWYM PODATKIEM OBROTOWYM nareszcie bedzie dobra zmiana i beda SPRAWIEDLIWE CENY!!

! Odpowiedz
6 1 ~Orzeł_czy_Kaczor

Podsłuchane z za oceanu
Mosiek do Mośka:

-Powiedz mi jaki jest koszt twojego kapitału w sytuacji, gdy to TY będziesz go musiał spłacać, a wtedy ja zastanowię się czy już go wziąłem.
- odpowiedź: 3,5% rocznie,
- z podatkiem bankowym, czy bez ???,
- to ty mieszkasz w Polsce?,
- tak!,
- aaa…, z podatkiem to wychodzi 6,5% rocznie, bo tak LEPIEJ dla WSZYSTKICH,
- czyli dla kogo?,
- dla tych co u WŁADZY w Polsce !!!
- to tylko 3,5% mniej jak na Ukrainie, a tam każdy robi co chce i jak chce, no i mają „wojnę”
- a w Polsce, w umysłach: „MOCARZ rządzi, MOCARZ dzieli”, to prawie to samo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 ~OdlotKACZEK

"UDOMOWIONE polskie BANKI największą MLECZARNIĄ EUROPY " - wypłaci każdemu obywatelowi po 500 PLN/miesięcznie. Jak nie starczy to NBP będzie wspomagać !!! A SKOK zrobi skok na udziały rynkowe w ramach UDOMOWIENIA. Wszystko w ramach ODPOWIEDZIALNOŚCI, SZCZEROŚCI polityków i kosztem całego SPOŁECZEŃSTWA!!!! – da się, a co !!! , da się !!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 ~Dyrman

Koleżkowie baksterzy z Wall Street wiadomej priwieniencji już działają w odpowiedzi za opodatkowanie banków. Hehehe:))) Jak działąją agencję RATINGOWE wiedzą wszyscy rozumni, ktorych pozdrawiam. A kto nie wie, i nie chce mu sie szukać źrodeł wiedzy niech poswieci dwie godziny i obejrzy film Big Short, a zwlaszcza fragment, w ktorym toczy sie rozmowa miedzy bohaterami dramatu a szefową centrali S&P na Wall Street. Hehehe :))) rating-srating, poiedzialyby dzieci w przedszkolu:)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~KlęcznikPISowy

BANKI już księgują zagranicą polskie kredyty !!! Już jest transfer. Pozdrawiam PIS

Dwa lata temu kupiłem samochód w leasingu, który obsługiwał Volkswagen Bank Polska. W grudniu ubiegłego roku dostałem informację, że od stycznia leasingiem będzie zajmował się Volkswagen Bank z tym, że oddział w Hamburgu . ...wszystko pozostałe, w tym raty pozostają bez zmian.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 ~ekonomistka

S&P = Schetyna i Petru

! Odpowiedz
1 4 ~dew

i Kuczyński

! Odpowiedz
6 4 ~jdjs

gdybyśmy po 8 latach rządów PO nie odziedziczyli 350 mld dol zagranicznego długu to S&P mógłby nam co najwyżej skoczyć , a tak może nam robić problemy

! Odpowiedz
4 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 5 ~Luzuj_MAJTY

ROTApislamisty

Pewien karakan, wstrętny gość,
Uparcie lazł po władzę.
Lecz naród, konsekwentnie dość
W ryj dawał tej łamadze.

Więc się karakan w norze skrył
Słysząc narodu gwizdy
I zamiast siebie (sprytny był)
Wziął dwie, posłuszne glizdy.

Lecz gdy oślizgła para glizd
Wygrała już wybory,
Gdy ucichł już narodu gwizd,
Karakan wypełzł z nory!

I rządzić zaczął niby car
A glizdy wielbiąc pana,
Dziękując mu za władzy dar
Wspierały karakana.

Tak więc narodzie głupi mój
Robale twoim panem!
Dwie glizdy cię zrobiły w ch..
Do spółki z karakanem! :)))

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 5 ~svv

Potrzebna komisja śledcza dotycząca działań rządu Beaty S. Czy prawdą jest, że działania rządu są wspierane przez lobbystów? Z jakich środowisk wywodzą się owi lobbyści? Czy to prawda, że decyzje w kluczowych sprawach dla państwa podejmuje Jarosław K. podejrzewany przez społeczeństwo o próbę zemsty na Polakach? Czy to prawda, że wyprowadzono pieniądze z BFG? Pytanie uzasadnione, ponieważ wskazują na to powiązania towarzyskie działaczy partii.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~zeb2669

............ taak , jak Ryży Donek zwalniał z podatku , i zadłużał Polskę u Pejsowatych to ratingi były wysokie , a Polska była zieloną wyspą . jak ktoś chce zrobić z tym porządek jest krzyk Żydków i postkomuchów - zbliża się koniec rozkradania Polski i okradania Polaków , a to się niektórym nie będzie podobać.

! Odpowiedz
1 6 ~woj

A jaką wiarygodność otrzymali drukarze euro i dolara?

! Odpowiedz
4 2 ~dddd

Wiarygodność to coś więcej niż drukowany papier. To dotrzymywanie przyrzeczeń. W Polsce nieznane pojęcie.

! Odpowiedz
0 3 ~woj odpowiada ~dddd

Za ich drukowanie pustego pieniądza , my płacimy coraz drożej.Gdzie tu sens i logika?

! Odpowiedz
10 4 ~brawo

S&P wreszcie ktos się zabrał za PISowskie bezprawie,okradanie pracowitych i oszczędnych ludzi i rozdawanie ich kasy menelom i cwanym nierobom co nie chca splacać swoich długów
dość już chaosu,tępactwa umysłowego i złodziejstwa PISowskiego

! Odpowiedz
6 5 ~GOMUŁKAwita

Mohery nie mają kont w banku, ani kredytów. Normalni ludzie to dla nich 'żydzi i złodzieje'. Dla nich nie jesteś lepszy od banksterów. Skoro masz tyle do stracenia, to musisz być złodziejem - typowa PISowska logika.

Lenin wiecznie żywy.

! Odpowiedz
11 6 ~GłosLudu

Czy nie wcześniej niż 25.01.2016 będzie dymisja rządu, nowe wybory w marcu

i delegalizacja PISu do końca 2016r.

tak- zielona łapka
nie- czerwona łapka
______________________________________________________

BROSZKA na dywaniku 19.01.2016 w EuroParlamencie
DUDUŚ już 18.01.2016 na dywaniku RadyEuropy

zobaczymy ostrą jazdę na rynku kapitałowym wyprzedaż obligacji, akcji, PLN. Spójrz na rentowności obligacji to się zdziwisz

banki w następnym tygodniu podniosą koszt kapitału !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~GłosLudu

Przepraszam, pomyliłem się. Odwołuję wszystko.

! Odpowiedz
6 3 ~dddd

Wiecie co, wywalmy ten rząd na bruk. W demokracji jest to dopuszczalne. I po kłopocie

! Odpowiedz
2 6 ~chlej_mniej

"Gospodarka ma się świetnie" - Szałamach

"Demokracja ma sie swietnie" - Szydlo

"Konstytucja ma sie swietnie" - Duda

"Medie - maja sie swietnie" - Kurski

"Ingwilacja - ma sie doskonale" - Ziobro

"Relacje z EU - wprost oszalamiajaco maja sie swietnie"

"NATO, wojsko, policja - Macierewicz juz opanowal...- Maja sie doskonale...

"Prawo i sprawiedliwosc z ich bozkiem" - maja sie najlepiej...

Suweren - ???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 6 ~SONDA

Kto jest największym tłukiem/burakiem w PiSie? (nie liczę prezesa)

Pasztetowa?
Budyń?
Sasin?
Maciarescu?
Zero?
Krystyna Chamowicz?
Piotrowicz?
Jacek Ku...ki?
Płaszczak?
WaaSZCZYkowski?

! Odpowiedz
7 5 ~cccc

Tak, cała ta buraczana menażeria siebie warta. Buraki.

! Odpowiedz
6 6 ~dddd odpowiada ~cccc

Wiecie co, wywalmy ten rząd na bruk. W demokracji jest to dopuszczalne. I po kłopocie.

! Odpowiedz
2 3 ~cholera

przyznam że tu mi zabiłeś ćwieka rzadko to sie zdarza ale nie wiem co odpowiedzieć wszyscy pasują jak ulał może Krystyna Chamowicz? ale nie jestem pewien równie dobrze może to być
Maciarescu,WaaSZCZYkowski też mi świetnie pasi

! Odpowiedz
10 8 ~vds

Pis puści wszystkich z torbami. Rozwalą kraj, społeczeństwo. Ale nie ma co się dziwić. Patrząc na średnią wieku elektoratu pisu to ostatni dzwonek żeby nakraść ile się da.

! Odpowiedz
6 13 ~as

W Polsce były wybory i w tych wyborach demokratycznie został wybrany rząd, który realizuje swój program.
Demokracja polega na tym, że wole narodu rząd ma obowiązek realizować, jeśli tego nie czyni wtedy kończy się demokracja!!

! Odpowiedz
7 4 ~Pluto

Chcesz powiedziec, ze wola narodu jest taka by placic wieksze raty od kredytow i wydawac pieniadze na odsetki od obligacji zamiast drogi, szkoly i szpitale?

! Odpowiedz
6 4 ~ccc

Wola narodu : rozwalić gospodarkę, zniszczyć system pieniężny, poniżyć Polaków w oczach świata. To się rządowi udało.

! Odpowiedz
2 2 ~dd odpowiada ~Pluto

Czas na porządki.

! Odpowiedz
0 5 ~MacGawer

A'propos obniżonego ratingu. Od kilku lat pomagam znajomemy w racjonalizacji spłat kredytu w euro i na razie sporo zyskał na moich radach. Dzisiaj zaproponowałem mu zgłosić do banku chęć 3 miesięcznych "wakacji kredytowych". Niech się szulernia topi we własnym sosie, nie warto wymieniać kasy po obecnym kursie, A że zawczasu doradziłem wymianę większej ilości <4.2 przez ponad pół roku może się śmiać z ratingow. Ciekawe ilu znajdą naiwnych naiwnych na euro za 4.5 zł :D

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 2 ~Pluto

Nie chcesz splacac po 4,5 to bedziesz placil po 5.
To co sie teraz dzieje to dopiero poczatek.
Rekordy wszech czasow pekna jak zapalka jeszcze w tym roku. Zarowno na $, EUR jak i CHF.

! Odpowiedz
0 1 ~MacGawer odpowiada ~Pluto

To nie mój kredyt bo mam dobry zwyczaj i nie pozyczam :)

Po drugie co przemawia za takim oslabieniem zlotego? Deflacja? Nadwyżka w wymianie handlowej? Deficyt budżetowy taki sam jak w ub. latach? Zapowiedź ukrucenia procederu wyprowadzania kapitału z Polski?

! Odpowiedz
3 2 ~Księga_URODZAJU

FAKTYCZNY POWÓD !!! 32 mld PLN wysokość odszkodowań dla BANKÓW (przewalutowania)

Tak było na Węgrzech. Orban wypłacił bankom 9 mld EURO odszkodowań(porozumienie z bankami). W przypadku Polski to może być koszt około 20-30 mld PLN.

Tylko dlaczego Prezydent nie informuje społeczeństwo, że skarb Państwa wypłaci bankom odszkodowania, zaciągając pożyczkę z NBP. Częściowo ta pożyczka będzie spłacana przez wzrost przychodów podatkowych(od frankowiczów), a po części o udziale ok. 90% przez CAŁE społeczeństwo

Węgry VAT 27%, podniesiono go z 25%

http://pulsinwestora.pb.pl/4416597,90935,mbank-policzyl-banki-straca-32-mld-zl-na-chf

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~Księga_URODZAJU

DRUGI POWÓD to: Spadek WZROSTU PKB o 0,5% rocznie ( prognozowany w stosunku do wzrostu bez podatku bankowego)

Za 1 złotówkę pozyskaną z PODATKU BANKOWEGO, społeczeństwo zapłaci 2,40-3,15 złotych !!!

Prognoza z Lipca 2015 r. mówi o koszcie 85 mld PLN dla Rynku Kapitałowego w 2015 r.
i kosztach NETTO(spadek wzrostu PKB) corocznych(8-12) mld PLN pomnożona przez zagregowany współczynnik wzrostu podstawy opodatkowania w okresie obowiązywania podatku bankowego, do roku, na który jest liczony podatek bankowy.
Firmy Ubezpieczeniowe zapłacą ok 0,5 mld podatku bankowego rocznie.

Podatek Bankowy „Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.

Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

podatek bankowy: 0,44%, aktywa do 4 mld PLN zwolnione z podatku, dla tzw. SKOKÓW=0%:

1. STRATY 2015r. ok.85 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + papiery dłużne + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

Straty w 2015r. ok 85 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 2016r,…..…,….….,…….

1 .STRATY2015r. ok. 85 mld PLN w 2015 r.

2. od 2016 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Podatek Bankowy=0,44% * (1,1 bilon mld PLN/rocznie)= ok. 4,85mld PLN
Przychody Łącznie ok. 5,60 mld PLN = 4,85mld PLN + ok. 0,75 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(12,5–16,5) mld PLN
STRATA=Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(12,5-16,5)mldPLN – 5,6mldPLN =ok.(7-11)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,40-0,62)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (125-195)% w skali roku. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (3-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co PIS proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).

Podatek jest liczony od (1 bilon 100 mld PLN)*0,44% = ok. 4,85 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !(1 bilion 100 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.). Oczywiście bierzemy pod uwagę, ze pasywa=aktywa banków.
Ściśle aktywami są udzielone, udzielane KREDYTY.

„Pozytywnym skutkiem” i w kalkulacji uwzględnionym będzie poszukiwanie dalszych, znacznych obniżek kosztów działalności operacyjnej banków. Opisałbym go mianem „rewolucyjny”.

Następnym „pozytywnym efektem”(sarkazm) z tak wprowadzonego podatku będzie moim zdaniem polepszenie wyników w sprawozdaniach finansowych SKOKÓW, choć niekoniecznie musi mieć on trwały charakter, a wszystko w ramach skoku SKOKÓW na udziały rynkowe.
Na to też należy zwrócić uwagę, aby posłowie nie wprowadzali USTAW, które zaszkodziłyby także gospodarce i WSZYSTKIM kredytobiorcom !!! - mam dość idiotyzmów

Skrót:
tego nie da się usprawiedliwić !!!

przychód łączny od banków= 5,6 mld PLN łącznie z korzyściami podatkowymi i innymi

koszty = (12,5-16,5) mld PLN,

a po uwzględnieniu niższego CIT przyjęto 1 mld PLN (o czym poniżej)

Koszt łączne= (13,5-17,5) mld PLN

koszt kapitału w % = (140-215)% rocznie,

STRATA=ok.(8-12) mld PLN
Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,45-0,69)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku).


Podatek Bankowy

Banki zagraniczne od 2016 r. wyprowadzą legalnie około 3-5 mld PLN dochodu bez opodatkowania CIT(19%), a koszty „z tego tytułu” mogą być polskich księgach uwzględnione.
Stanowi ubytek przychodu księgowego w wysokości ok. 15-25 mld PLN(wolumen kredytów) !!!.

„Wiceprezes ZBP zwrócił uwagę na jeszcze jeden element projektu - podatkiem mają być objęte polskie oddziały zagranicznych banków. - To zapewne spowoduje, że największe kredyty będą księgowały w bankach matkach, co będzie zgodne z prawem - mówił Groszek.”

Podatek CIT od banków będzie z tego powodu w roku 2016 o ok 25-35% (0,7-1 mld PLN) niższy,
jak możliwy bez tego podatku

http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/zbp-banki-beda-reagowac-na-podatek-bankowy,602693.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~bezzębny_paranoik

tera to ja wam pokażę frajerzy tak że pójdziecie w PISdu hahaha

! Odpowiedz
4 6 ~pokonajrynekpl

Złoty i bez ratingu dostałby baty. To wynikało z analizy technicznej i układu, który buduje się od 2008 roku. Podniecamy się ratingiem opartym na przesłankach pozaekonomicznych. A jeszcze żadna agencja swymi ratingami w porę nie przewidziała kryzysów gospodarczych, które nawiedziły świat. Ktoś napisał, że agencja postawiła nas razem z niewiarygodnymi państwami takimi jak Rosja i Białoruś. Z drugiej strony słychać z zachodu, że z Rosją każdy chce handlować i już przebąkują zniesienie sankcji. O odwołaniu NordStream II nikt nawet nie chce myśleć. Reasumując jak jest interes to nawet z niewiarygodnym reżimem go zrobią.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 3 ~Pluto

A co mnie obchodzi czy agencja przeiwidziala kryzys czy nie? Glupota pisuarow spowodowala obnizenie ratingu i spadek naszej waluty. Od poniedzialku bedziemy mieli kontynuacje bo portfele beda czyscic ci ktorzy nie zdarzyli zareagowac (czyli w sumie wszyscy bo zaskoczenie bylo duze). Odsetki od kredytow i obligacji pojda w gore. Przez tego nieudacznika Kaczynskiego zaplacimy wszyscy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 ~cv

Teraz głupi dziennikarze co bronili demokracji wypisujac głupoty w zagranicznych gazetach zapłacą w kredytach frankowych.
Cieszy mnie to :)

! Odpowiedz
2 10 ~zakład

Fitch i Moody’s podtrzymały ratingi , gotów jestem założyć się o półlitra typu 0,7 że S&P najpóźniej za 2 lata podwyższy rating

! Odpowiedz
8 6 ~Pluto

Kaczynski w kilka tygodni narobil miliardy strat. Za dwa lata u wszystkich trzech agencji bedziemy mieli rating na poziomie Ukrainy, a w Warszawie misje ratunkowa MFW.

! Odpowiedz
0 2 ~zakład odpowiada ~Pluto

znaczy sie Pluto zakład przyjmujesz ?

! Odpowiedz
3 2 ~Pluto odpowiada ~zakład

Bez problemu.
Co wiecej uwazam ze Fitch i Moodys juz niedlugo dolacza do S&P.

! Odpowiedz
7 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
14 5 ~Pluto

Dzieki Kaczynskiemu bedziemy teraz oddawac pieniadze bankierom zamiast budowac szkoly, drogi i szpitale. W czterech literach mam, czy rating jest zydowski, czy marsjaniski. W czterech literach mam, czy to manipulacja, czy nie. Jedyne co mnie obchodzi to to, ze po zaledwie kilku tygodniach rzadow tych oszolomow straty juz ida w miliardy. Pokurcz mowil w kampanii o Polsce w ruinie i realizuje ja z uporem maniaka. Za pare miesiecy nie zostanie kamien na kamieniu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 9 ~tse

Wcale się nie dziwię Twojej złości i uważam, że za poprzedniego rządu też się to działo, tyle, że o tym nie wiedziałeś, bo wszystko było czynione w białych rękawiczkach. Dowiedziałbyś się dopiero w momencie recesji i groźby bankructwa, jak np. w Grecji. Bezrefleksyjne zadłużanie się, brak dbania o interesy własne.

Co do ratowania Polski i jej suwerenności to najpierw przy usuwaniu pasożytów "organizm" musi pocierpieć. ;). Wpierw jest gorzej, później coraz lepiej, a na końcu "organizm" jest zdrowy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Reakcja_Jarischa-Herxheimera


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 6 ~Pluto odpowiada ~tse

Za poprzedniego rzadu mielismy rating i najnizsze odsetki od obligacji w historii. Obecny rzad zrobil miliardy strat w kilka tygodni. Takich nieudacznikow jak Kaczynski, Szydlo i Duda nawet w polskiej polityce ze swieca szukac. Nie bedzie zadnego lepiej, tylko zapowiedziana w kampanii Polska w ruinie. Kaczynski okrada mnie i reszte ciezko pracujacych Polakow z naszej krwawicy, Pieniadze za miast na nas musimy przez niego wydawac na bankierow.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~asddffg odpowiada ~Pluto

Pluto bardzo dobry komentarz.

! Odpowiedz
1 2 ~tse odpowiada ~Pluto

To jest bardzo dobry wniosek. Widzę, że znasz się na temacie ekonomii i gospodarki. Na pewno też wiesz, że oceny agencji ratingowej są bardzo często niemiarodajne i wynikają często tylko z chęci zysku. (Kryzys globalny rozpoczęty w USA.) To tak jakbym poszedł do banku i powiedział, że mam jak spłacać kredyt, tylko po to, żeby dostać pieniądze. Dałbym sobie rating AAA, bo mam w tym korzyść.
Zgodzę się z tym, że za poprzedniego rządu mieliśmy najniższe odsetki od obligacji. Mieliśmy i mamy za to wysokie odsetki od długu, który został zaciągnięty. To się zmieni jak tylko wierzyciele zarządzają zwrotu całości długu.

pozdr

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~Pluto odpowiada ~tse

Nic mnie nie obchodzi czy te oceny sa miarodajne, czy nie. Przez PiS rating nam obnizyli, co nas bedzie kosztowalo miliardy PLN. Zasranym obowiazkiem kazdego rzadu jest prowadzic taka polityke by ratingi rosly a koszty dlugu spadaly. Efekty polityki nieudacznikow z PiSu sa dokladnie odwrotne. Kilka tygodni rzadow kosztowalo nas juz miliardy zlotych. Straty beda tylko rosly. PiS pusci nas wszystkich z torbami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~tse odpowiada ~Pluto

Rozumiem. Skoro Cie to nie obchodzi to nie martw się ratingami.
Jedno pytanie:
Sam sobie odpowiedz:
Co cenisz sobie bardziej: suwerenność własnego państwa czy ciszę, spokój, wysokie ratingi w państwie wasalnym lub jak to zostało trafnie określone "teoretycznym"?

Dziękuję za czas jaki mi poświęciłeś.

pozdr

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 (usunięty) odpowiada ~tse

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 3 ~Pluto odpowiada ~tse

Moderator usunal wiec pytam raz jeszcze.
Czy Kaczynski, ty lub ktokolwiek z PiSu bedzie placil wyzsze koszty moich rat w EUR?
Podaj prosze adres pod ktory moge co miesiac wysylac rachunek.

W kwestii tego co cenie tez juz odpowiadam.
Przede wszystkim cenie sobie wlasnie cisze, spokoj, wysoki rating panstwa itd.
I cenie to sobie o niebo wyzej niz tzw. pisowska "suwerennosc".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Passenger

Przecież to herr TUSK i i Vincent bez paszportu Rostowski zadłużyli nas w Euro, a nie prezes, kieruj skargi do Brukseli do rudego sprzedawczyka...

! Odpowiedz
1 13 ~obsobs

Kara za niepokorność wobec swoich byłych panów. Trzeba się więc nastawić na eksport :D

! Odpowiedz
11 3 ~assd

trzeba się nastawić na wywalenie z urzędów wszystkich pisowców. kopa w d*pe i zapominamy od straconym roku. Inaczej stracimy 5 lat.

! Odpowiedz
2 2 ~GT500

A kto Ci kupi? Niemcy na których tak plują wszyscy? A my to nie używamy importowanych surowców i półfabrykatów do produkcji dóbr eksportowych?

! Odpowiedz
10 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 4 ~echcozaburactwo odpowiada (usunięty)

raczej nie lubią chamstwa, i niekoniecznie pisowcy

! Odpowiedz
3 13 ~kol

to jest decyzja polityczna a nie gospodarcza...
Czy Polska jest w ogóle jeszcze niezależna?
Kto ma dług ten Pan.

! Odpowiedz
18 9 ~kaczysci

Kaczyzm w Polsce się odrodził nasz Fuhrer Kłamczysław rękami swoich kukiełek dopowadził do obniżenia ratingów .Przez niego mam franka po 4,14

! Odpowiedz
1 18 ~tse

Masz franka po 4,14 zł, bo wziąłeś kredyt w tej walucie, a w niej nie zarabiasz. Sklepy ratingowe obniżają ratingi, bo mają z tego kasę. Jak nie S&P to inny sklep by to zrobił.
Polecam film "Big short".
Zobaczysz ile w tym manipulacji.

pozdr

! Odpowiedz
8 2 ~kaczysci odpowiada ~tse

mam to w dupie dla mnie liczy się tylko to że przed miałem franka po 4zł z perspektywą zejścia do 3,80 a teraz mam 4,14 bez perspektyw zejscia ponizej 4zł ! wzrost o14 groszy i o 64 groszy od czarnego piątku i o 2,14 zł ponad 110% od 2007 roku

! Odpowiedz
1 7 ~tse odpowiada ~kaczysci

I ja to rozumiem, ale to jest nadal konsekwencja brania kredytów w obcej walucie. Kup trochę franków szwajcarskich i licz na to, że cena ich wzrośnie, wtedy zyskasz w złotówkach.
Bardzie powinieneś wsiąść na Petru, ponieważ on namawiał ludzi do brania kredytu we frankach nawet wtedy kiedy sam przewalutował swój na złotówki.

http://wpolityce.pl/polityka/255557-obludnapl-petru-namawial-do-kredytow-we-frankach-a-sam-szybko-sie-przewalutowal

Przykro mi z powodu Twojej straty, naprawdę... Liczę na to, że Twoja sytuacja finansowa szybko zmieni się na lepsze.

pozdr

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 12 ~Księga_URODZAJU

FAKTYCZNY POWÓD !!! 32 mld PLN wysokość odszkodowań dla BANKÓW (przewalutowania)
Tak było na Węgrzech. Orban wypłacił bankom 9 mld EURO odszkodowań(porozumienie z bankami). W przypadku Polski to może być koszt około 20-30 mld PLN.

Tylko dlaczego Prezydent nie informuje społeczeństwo, że skarb Państwa wypłaci bankom odszkodowania, zaciągając pożyczkę z NBP. Częściowo ta pożyczka będzie spłacana przez wzrost przychodów podatkowych(od frankowiczów), a po części o udziale ok. 90% przez całe społeczeństwo.

Węgry VAT 27%, podniesiono go z 25%

http://pulsinwestora.pb.pl/4416597,90935,mbank-policzyl-banki-straca-32-mld-zl-na-chf

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 6 ~Księga_URODZAJU

DRUGI POWÓD to: Spadek WZROSTU PKB o 0,5% rocznie

Za 1 złotówkę pozyskaną z PODATKU BANKOWEGO, społeczeństwo zapłaci 2,40-3,15 złotych !!!

Prognoza z Lipca 2015 r. mówi o koszcie 85 mld PLN dla Rynku Kapitałowego w 2015 r.
i kosztach NETTO(spadek wzrostu PKB) corocznych(8-12) mld PLN pomnożona przez zagregowany współczynnik wzrostu podstawy opodatkowania w okresie obowiązywania podatku bankowego, do roku, na który jest liczony podatek bankowy.
Firmy Ubezpieczeniowe zapłacą ok 0,5 mld podatku bankowego rocznie.

Podatek Bankowy „Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.

Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

podatek bankowy: 0,44%, aktywa do 4 mld PLN zwolnione z podatku, dla tzw. SKOKÓW=0%:

1. STRATY 2015r. ok.85 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + papiery dłużne + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

Straty w 2015r. ok 85 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 2016r,…..…,….….,…….

1 .STRATY2015r. ok. 85 mld PLN w 2015 r.

2. od 2016 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Podatek Bankowy=0,44% * (1,1 bilon mld PLN/rocznie)= ok. 4,85mld PLN
Przychody Łącznie ok. 5,60 mld PLN = 4,85mld PLN + ok. 0,75 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(12,5–16,5) mld PLN
STRATA=Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(12,5-16,5)mldPLN – 5,6mldPLN =ok.(7-11)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,40-0,62)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (125-195)% w skali roku. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (3-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co PIS proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).

Podatek jest liczony od (1 bilon 100 mld PLN)*0,44% = ok. 4,85 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !(1 bilion 100 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.). Oczywiście bierzemy pod uwagę, ze pasywa=aktywa banków.
Ściśle aktywami są udzielone, udzielane KREDYTY.

„Pozytywnym skutkiem” i w kalkulacji uwzględnionym będzie poszukiwanie dalszych, znacznych obniżek kosztów działalności operacyjnej banków. Opisałbym go mianem „rewolucyjny”.

Następnym „pozytywnym efektem”(sarkazm) z tak wprowadzonego podatku będzie moim zdaniem polepszenie wyników w sprawozdaniach finansowych SKOKÓW, choć niekoniecznie musi mieć on trwały charakter, a wszystko w ramach skoku SKOKÓW na udziały rynkowe.
Na to też należy zwrócić uwagę, aby posłowie nie wprowadzali USTAW, które zaszkodziłyby także gospodarce i WSZYSTKIM kredytobiorcom !!! - mam dość idiotyzmów

Skrót:
tego nie da się usprawiedliwić !!!

przychód łączny od banków= 5,6 mld PLN łącznie z korzyściami podatkowymi i innymi

koszty = (12,5-16,5) mld PLN,

a po uwzględnieniu niższego CIT przyjęto 1 mld PLN (o czym poniżej)

Koszt łączne= (13,5-17,5) mld PLN

koszt kapitału w % = (140-215)% rocznie,

STRATA=ok.(8-12) mld PLN
Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,45-0,69)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku).


Podatek Bankowy

Banki zagraniczne od 2016 r. wyprowadzą legalnie około 3-5 mld PLN dochodu bez opodatkowania CIT(19%), a koszty „z tego tytułu” mogą być polskich księgach uwzględnione.
Stanowi ubytek przychodu księgowego w wysokości ok. 15-25 mld PLN(wolumen kredytów) !!!.

„Wiceprezes ZBP zwrócił uwagę na jeszcze jeden element projektu - podatkiem mają być objęte polskie oddziały zagranicznych banków. - To zapewne spowoduje, że największe kredyty będą księgowały w bankach matkach, co będzie zgodne z prawem - mówił Groszek.”

Podatek CIT od banków będzie z tego powodu w roku 2016 o ok 25-35% (0,7-1 mld PLN) niższy,
jak możliwy bez tego podatku

http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/zbp-banki-beda-reagowac-na-podatek-bankowy,602693.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~Księga_URODZAJU odpowiada ~Księga_URODZAJU

Spadek WZROSTU PKB o 0,5% rocznie ( prognozowany w stosunku do wzrostu bez podatku bankowego)

! Odpowiedz
2 4 ~Księga_URODZAJU odpowiada ~Księga_URODZAJU

To, że 99,9999% Obywateli nie ma dostępu do wyników prognoz symulacji makroekonomicznych Modelu PKB Polski, nie znaczy aby jawnie rozmijać się z prawdą.

! Odpowiedz
3 7 ~autor odpowiada ~Księga_URODZAJU

Chłopie to już choroba. Odpowiadasz sam sobie. Czy ty masz jeszcze życie poza wklejaniem tego samego, przez cały dzień, na forum bankiera?

! Odpowiedz
2 6 ~Księga_URODZAJU odpowiada ~autor

Chłopie to już choroba. Odpowiadasz sam sobie. Czy ty masz jeszcze życie poza CZYTANIEM tego samego, przez cały dzień, na forum bankiera?

! Odpowiedz
5 12 ~vt

Węgrom S&P obniżyło rating do śmieciowego, a teraz węgierska giełda bije kolejne rekordy wzrostów, przez ostatni rok na tle świata jest jedną z najsilniejszych, jeśli nie najsilniejszą.
http://stooq.pl/q/?s=^bux&c=1y&t=c&a=lg&b=1&r=^spx+^dax+wig20
Czyli idziemy w dobrym kierunku.

! Odpowiedz
3 6 ~pozdro

bo Węgry wycofują podatek bankowy Info ze stycznia 2015r.

! Odpowiedz
2 1 ~vt odpowiada ~pozdro

A więc mieli co wycofywać?

! Odpowiedz
1 5 ~pozdro odpowiada ~vt

ten podatek szkodził Węgrom
pozostawię bez komentarza. Czytaj więcej informacji branżowych, może coś zrozumiesz

! Odpowiedz
0 2 ~kol odpowiada ~pozdro

jego celem była nacjonalizacja banków

! Odpowiedz
3 13 ~kkk

BANSKTERZY I SPEKULACYJNA KLIKA Z GOLDMAN SACHS MA SWOJE MACKI W USA I MANIPULUJE RATINGIEM.
Szkoda, że nikt nie wyciągnał wniosków z krachu i spekulacji w 2008. Wtedy była obnażenie stronniczości ratingów.

! Odpowiedz
2 5 ~Gość

Niektórzy się cieszą , że słaba złotówka poprawi eksport o ile nie wprowadzą nam w unii embarga na niesmaczne owoce nie spełniające norm i obniżą limity na produkcję, byśmy ich czasem nie zalali tanią żywnością

! Odpowiedz
7 21 ~kaźmierz

Obniżenie wiarygodności jest decyzją w 100% polityczną. Antyrządowe lobby na całym świecie będzie robiło wszystko żeby zdyskredytować rząd. Oni chcą "żeby było jak było" Polska dalej ma być wasalem Berlina i Brukseli - tak to zostało już dawno zaplanowane.

! Odpowiedz
6 9 ~Niedouczony

Czyli satanistom zza oceanu nie spodobały się polskie prospołeczne projekty?

! Odpowiedz
1 4 ~lll

w 2008 Goldman Sakchs spekulaował na PLN

! Odpowiedz
11 14 ~pluto

No i mamy pierwsze efekty "dobrej" zmiany. Zaplacimy wszyscy wyzszymi odsetkami od obligacji, kredytow i hipotek. Jeszcze rok dwa rzadow debili z pisuaru i przepowiednia Sienkiewicza o kamieni kupie bedzie nasza realnoscia. Nie bedzie juz niestety dot. spolki polskich inwestycji, ale calego kraju. Kaczor z determinacja i uporem maniaka wdraza swoj program wyborczy pod haslem "Polska w ruinie".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~bodi86

Nieźle się dzieje w Państwie. www.inwestycyjnawolnosc.pl

! Odpowiedz
13 10 ~from

sPiSkowa partia szykuję nam drugą Grecję co za wstyd !

! Odpowiedz
1 13 ~Max

Zaledwie na miesiąc przed upad­kiem banku Lehman Brothers, który wywołał panikę na światowych rynkach fi­nan­so­wych, agencja Standard & Poor's (S&P) przyznała instytucji rating A.[11] Po upadku banku, podczas dochodzenia Senatu USA światło dzienne ujrzała korespondencja wewnętrzna analityków, którzy pisali do siebie np., aby byli już „bogaci i na emeryturze, kiedy runie cały ten domek z kart”.
Na początku sierpnia 2011 r. agencja ratingowa S&P obniżyła wia­ry­god­ność kredytową USA z maksymalnej oceny AAA do AA+ uzasadniając, iż uzgodniony w Kongresie plan podniesienia limitu zadłużenia jest dla niej mało wiarygodny i może okazać się nieskuteczny w zmniejszeniu kra­jo­we­go zadłużenia Stanów Zjednoczonych. To pierwsze w historii obniżenie oceny wiarygodności kredytowej USA. Agencje ratingowe Moody’s i Fitch Ratings utrzymały dla USA ocenę wiarygodności kredytowej na poziomie maksymalnego ratingu AAA. Analitycy Moody’s ostrzegli jednak, że utrzy­ma­nie oceny na tak wysokim poziomie będzie niezwykle trudne. Reakcją Białego Domu było przemówienie prezydenta Baracka Obamy, który za­ape­lo­wał do republikanów i demokratów o wspólny wysiłek w celu na­pra­wienia gospodarki oraz ustabilizowania sytuacji fiskalnej.[12] Amerykański ekonomista Paul Krugman w komentarzu „Wiarygodność, hucpa i za­dłu­że­nie” opublikowanym 8 sierpnia 2011 r. w „New York Times” odniósł się kry­tycz­nie do obniżenia przez agencję S&P ratingu USA. Według niego, choć Sta­ny Zjednoczone nie są już tak stabilnym i wiarygodnym gospodarczo kra­jem jak kiedyś, to wiarygodność agencji S&P pozostawia wiele do ży­cze­nia. „W rzeczywistości S&P to ostatnie miejsce, do którego ktokolwiek miał­by się zwracać w sprawie oceny perspektyw Stanów Zjednoczonych [...]”.Zwrócił także uwagę na fakt, że w komunikacie dotyczącym ob­ni­że­nia ratingu USA Departament Skarbu znalazł w analizie błąd polegający na zawyżeniu o 2 bln dolarów wydatków uznaniowych rządu USA. „W wyniku negocjacji Standard&Poor`s przyznała się do pomyłki i... mimo wszystko ob­ni­ży­ła wiarygodność, usuwając z raportu pewne fragmenty analizy eko­no­micz­nej”.Administracja USA zakwestionowała wiarogodność analiz le­żą­cych u podstaw obniżenia ratingu. W USA ocena Enronu po­zos­tała na poziomie inwestycyjnym cztery dni przed tym, jak firma zban­kru­to­wa­ła, choć agencje ratingowe były świadome problemów firmy od kilku miesięcy.Ocenę wypłacalności Argentyny Moody’s obniżył 20 grudnia 2001 r., na dwa tygodnie przed ogłoszeniem przez ten kraj bankructwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 8 ~xx

bardzo dobrze zrobili po tej decyzji Niemcy dwa razy więcej będą kupować w Polsce.Słaba złotówka przyciągnie inwestorów a my to i tak wyrównamy wyższymi zarobkami .Naciski przez donaldusia i melememerker .Ja osobiście mam dobry rynek zbytu na zachodzie i chyba będę miał najlepszy rok .dzięki za decyzję .Kupujcie tylko polskie produkty

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 6 ~bmiara

Chyba nie rozumiesz idei ratingu. Rating to inaczej ocena. Agencja ŹLE ocenia zmiany (gospodarcze) w Polsce. To jest najważniejsze. To że złoty się osłabi to tylko jedna z konsekwencji.

Obniżka ratingu to swoista kartka ostrzegająca - "nie idźcie tą drogą!"

! Odpowiedz
2 7 ~-zbyszek1 odpowiada ~bmiara

Agencja nie wskazuje którą drogą Polska ma iść. Oni nie po to są aby Polsce coś radzić. Oni dają sygnał iwestorom którzy mają w Polsce interesy albo chcieliby w Polsce inwestować - uważajcie bo w Polsce dzieją się dziwne rzeczy a nie wiadomo jakie jeszcze się będą działy.

! Odpowiedz
3 2 ~opti

Gasrurkę wznieś! Szeregi mocno zwarte!
....
Jutrzenka wstanie znów w ludowej nam ojczyźnie,
I wnet nastanie gospodarczy cud!
...
Najwyższy czas zapełnić cele Mokotowa,
I ku wolności wlec w kajdanach lud!

! Odpowiedz
9 8 ~Magda

Ludzie przejrzyjcie na oczy przez nasz niwy rząd i ich z chmur ściągnięte obietnice tylko sie pogrążamy... Skończmy z walka lemingi sfeminizowane, PiS, PO kto gorszy musimy w końcu patrzeć na to co i kto bedzie dla nas najlepsze a nie obietnice... 500 PLN dla kłócącej sie patoli, podatki, wiek emerytalny srutututu

! Odpowiedz
3 21 ~Www

To samo z Wegrami próbowali w 2012.
Oznacza to ze idziemy dobra droga .

! Odpowiedz
0 6 ~Hahah

Chodzi tylko o kasę .

! Odpowiedz
0 17 ~ek

Lehman Brothers i inne banki -bankruty miały najwyższy rating AAA bezpośrednio przed swym upadkiem w tej i jej podobnych "agencjach" hahaha.

! Odpowiedz
0 3 ~tse

Lepiej brzmi sklep ratingowy. ;)

! Odpowiedz
6 9 ~poldek

Nie podoba mi się bagatelizowanie sprawy. Można się z ratingiem nie zgadzać, można go nie rozumieć, ale trzeba się z nim liczyć. Musimy ciąć koszty. Obawiam się, że nowe podatki pójdą tylko na obsługę długu.

! Odpowiedz
0 5 ~madziar

tiaaa liczyć. Rzucę ci tylko słowa klucze a jak jesteś mądry to może ci coś zaświta: Lehman Brothers, agencje ratingowe, AAA (lub wyżej).

spokojnego weekendu.

! Odpowiedz
3 24 ~bandit

ta instytucja - sp - nie raz ośmieszała się swoimi prognozami i ratingami. Koronny przykład - lehman brothers. Śmieszne.......grupka leśnych dziadków wydaje opinie i cały kraj się wali. Waluta, gospodarka, rynek. Co za SSSSSSSSSSYYYYYYYYYYYYYFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF.

! Odpowiedz
25 12 ~gfdsa

macie swój PIS
dwa miesiące rządów i z dnia na dzień coraz większy dramat.
z czego będziecie mieli te 500 zł?
gratuluję pierniczenia sprawy w tak szybkim tempie. Do grudnia to tu chyba nikt nie zostanie

! Odpowiedz
7 17 ~Dżejms

Nie pisz głupot. Jak sąsiad który od lat ciebie okrada będzie wygadywał dziwne historie o tobie to co? Zdejmiesz i oddasz mu ostatnie majty? Polecam myślenie bo ponoć nie boli. No chyba że żyjesz z łapownictwa i sprzedawania swoich rodaków to faktycznie na nic moje wysiłki z tłumaczeniem.

! Odpowiedz
3 2 ~asf odpowiada ~Dżejms

Ty Dżejms piszesz głupoty. Myślenie nic tutaj nie pomoże. Pis najlepszym przykładem, że myślenie nie pomaga.

! Odpowiedz
2 0 ~bond odpowiada ~Dżejms

Dżejms a ilu to rodaków sprzedałeś do pracy za granicą?

! Odpowiedz
2 9 ~endi

Śmiało podnieśmy sztandar nasz w górę !
Choć burza wrogich żywiołów wyje ,
Choć nas dziś gnębią siły ponure ,
Chociaż niepewne jutro niczyje ...

! Odpowiedz
28 23 ~SONDA

Czy nie wcześniej niż 25.01.2016 będzie dymisja rządu, nowe wybory w marcu

i delegalizacja PISu do końca 2016r.

tak- zielona łapka
nie- czerwona łapka
______________________________________________________

BROSZKA na dywaniku 19.01.2016 w EuroParlamencie
DUDUŚ już 18.01.2016 na dywaniku RadyEuropy

zobaczymy ostrą jazdę na rynku kapitałowym wyprzedaż obligacji, akcji, PLN. Spójrz na rentowności obligacji to się zdziwisz

banki w następnym tygodniu podniosą koszt kapitału !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Janek

zobaczcie ten krótki filmik o obecnej sytuacji, nie wiem dlaczego moder usunął go we wcześniejszym moim komentarzu,

https://www.youtube.com/watch?v=OBmDFhszUiU

! Odpowiedz
6 6 ~asd

Zainwestowałem w fundusz inwestycyjny lokujący kasę w polskiej giełdzie. To był błąd, straciłem już 15%. Polska to kraj tylko dla spekulantów.

! Odpowiedz
16 24 ~kaczejajo

Jaki rząd taki ratng, jeszcze w tym roku pewnie będzie pewnie C -, tak to bywa jak się ogłasza wydawanie grubych miliardów z powietrza, prezydencie niektórych Polaków Dudo - GRATULACJE !!!

! Odpowiedz
6 10 ~MacGawer

Popatrz na ten oto wykres (10 lat) i przemyśl jeszcze raz swoją wypowiedź. Bo IMHO to nie ten rząd jest odpowiedzialny za gwałtowny wzrost zagranicznego zadłużenia.

http://pl.tradingeconomics.com/poland/external-debt

! Odpowiedz
4 6 ~Janek odpowiada ~MacGawer

dokładnie lemingi tego nie zrozumieją

https://www.youtube.com/watch?v=OBmDFhszUiU

! Odpowiedz
2 2 ~Dżejms

A z czego inni wydają - z tego co wywieźli od nas? No na to wygląda.

! Odpowiedz
0 0 ~asd odpowiada ~MacGawer

A teraz spójrz na budżet 2016 i odpowiedz na pytanie, czemu PiS zaplanował jeszcze większy deficyt niż wcześniej uchwaliła Platforma?

! Odpowiedz
20 16 ~a5

Wszystko dzięki POLSKIM EUROPOSŁOM -którzy robią krecia robotę.

! Odpowiedz
13 20 ~obywatel

Za chwilę będzie oddolny program składaj 500 zł na bilet i uciekaj z dziećmi z tego kraju póki jeszcze możesz.

! Odpowiedz
11 18 ~kup_KOTA

Czyżby już nadszedł czas na konieczność zastosowania prawa podwójnej negacji i czytanie komentarzy najniżej ocenionych? Wiem, że klasyczna logika kłóci się z kaczlogiką Kim Dzong Kacztunga I, ale może warto spróbować? Przypominam sobie teraz jak brzmiały aksjomaty tej wolsko-koreańskiej kaczlogiki. "Nikt nam nie wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne". ~ (p=p ^ q=q), prawo negacji Kim Dzong Kacztunga I (prawnika, historyka, polityka, naczelnika, kaczlogika, domatora, sekretarza, taternika, miłośnika kiełbasy i karmy dla kotów, kociarza, z wyraźną niechęcią do dentysty).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 22 ~bmiara

"Resort finansów: decyzja o obniżeniu ratingu Polski jest niezrozumiała" - nawet dziecko domyśliłoby się, że jak zaczniecie niszczyć sektor bankowy, wprowadzać podatek handlowy, tylko po to aby rozdać ponad 20 mld rocznie (!) spowoduje to szkody w gospodarce.

! Odpowiedz
2 6 ~ciekawy

Nie tyle niszczyć co opodatkować. Święte krowy nie płacą, bo płacą lobbystom i politykom. A tu proszę jaka przykrość i niesprawiedliwość. I pewnie (teza) Citi Bank poskarżył się swoim kolegom złodziejom z S&P - no i probują jakoś wybrnąć z tej nieprzyjemnej sytuacji.

! Odpowiedz
12 23 ~malkontent

A na prawdę sądzicie, że polski dług jest spłacalny? PO w ciągu swojej kadencji podwoiło (oficjalnie) nasze zadłużenie: karmiąc swoich: autostradami trzykrotnie droższymi od niemieckich, budując bezsensowne stadiony (ten sam mnożnik) itp.. Czeka nas wariant grecki - w sprzyjających warunkach, bo świat oparty na długu się wali. No chyba, że ktoś uważa zwałki na amerykańskiej i chińskiej giełdzie za efekt działania PISu. W ostatnich latach żyliśmy karmieni odpadami ze stołu na którym biesiadowała PO. Biesiada była za nasze pożyczone pieniądze. Nadchodzi czas, że trzeba będzie za nią zapłacić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 16 ~Polak

No ale jak głupi nam dokłada że zapłacimy 4x więcej to chyba nie jest dobrze?
Za chwilę inflacja, bezrobocie i bieda z nędzą a la Białoruś. Witamy w drugim PRLu.

! Odpowiedz
3 4 ~asdf

Świat oparty na długu wali się od 5000 lat i jakoś sobie z tym radzi.

! Odpowiedz
3 0 ~GZ

Nie znacz się, to się nie wypowiadaj. Twój komentarz jest w stylu - nie wiem, ale się wypowiem.

! Odpowiedz
12 24 ~chlej_mniej

"Gospodarka ma się świetnie" - Szałamach

"Demokracja ma sie swietnie" - Szydlo

"Konstytucja ma sie swietnie" - Duda

"Medie - maja sie swietnie" - Kurski

"Ingwilacja - ma sie doskonale" - Ziobro

"Relacje z EU - wprost oszalamiajaco maja sie swietnie"

"NATO, wojsko, policja - Macierewicz juz opanowal...- Maja sie doskonale...

"Prawo i sprawiedliwosc z ich bozkiem" - maja sie najlepiej...

Suweren - ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~u_0

słaby troll

! Odpowiedz
5 23 ~shdr

Bo przecież rankingi S&P są bardzo miarodajne i ich zmiany nie są żadną formą nacisku na dany kraj... Ciekawe tylko czemu jakiś czas temu poszli na ugodę i musieli zapłacić ponad 1mld $ za zawyżanie ratingów.

! Odpowiedz
3 7 ~bbbb

sa na tyle miarodajne ze pln wczoraj stracil 10 groszy do euro a z usd musze placic 4.10, frank po tyle samo.

! Odpowiedz
2 7 ~we

To nieistotne czy są miarodajne i obiektywne, najważniejsze jak są odbierane przez zagranicę, a to najlepiej pokazuje kurs złotego...

! Odpowiedz
1 3 ~RAFAL

Dlaczego usuwacie komentaże.

! Odpowiedz
1 3 ~bbbbb

bo walisz byki dzieciaku...

! Odpowiedz
4 9 ~laick

Jeśli dla bankowca ta decyzja jest niezrozumiała , to powinien się douczyć ! Dla mnie "niebankowca" , jest całkowicie zrozumiała !

! Odpowiedz
18 10 ~A_kota_MA

Mohery nie mają kont w banku, ani kredytów. Normalni ludzie to dla nich 'żydzi i złodzieje'. Dla nich nie jesteś lepszy od banksterów. Skoro masz tyle do stracenia, to musisz być złodziejem - typowa PISowska logika. Lenin wiecznie żywy

! Odpowiedz
6 7 ~u_0

serio? w 2015 roku ktoś jeszcze używa argumentów "mohery albo my"
Obudź się, to nie rok 2007. Nie zaniżaj poziomu forum.

! Odpowiedz
10 13 ~wojtek

I co środowisko GW i wyborcy PO zadowoleni jesteście z siebie i swoich przedstawicieli? Mam nadzieję że splacacie kredyty we frankach.

! Odpowiedz
16 10 ~Polak

To PiS nam to zgotował. Zachód nie jest ślepy i widzi co się dzieje. Zachód nie chce żeby było u nas jak na Białorusi, chce widzieć w nas wiarygodnego partnera biznesowego którym w tej chwili przez PiS przestajemy być. Nikt nie chce współpracować z szaleńcem. A to właśnie powoli się u nas dzieje. Tracimy wiarygodność. Za chwilę będzie droższa obsługa długu, niższe realne pensje, inflacja, droższe produkty. Teraz się zacznie. Chcieliście PiS 5 mln Polaków - zobaczycie jak Wam zepsuje stopę życiową. Teraz wydaje się Wam że nie, ale poczekajmy z rok dwa lata. Oni tego na dłuższą metę nie uciągną. Nie potrafią. Potrafią tylko zepsuć coś co działa. Fundują nam drugi PRL.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~malkontent odpowiada ~Polak

Polak - cieszy Twoja wiara w potęgę PISu... zwałki w Chinach, USA, Brazyli, Argentynie, nie mówiąc już o Grecji. Mocarze ekonomii.

! Odpowiedz
3 2 ~bbbb odpowiada ~malkontent

tutaj nie masz racji , spojrz na czeska korone lub wegierskiego forinta. czy wczoraj dostaly w morde tak jak pln??? nie nie dostaly, trzymaja poziomy. Forint w tym roku jest poki co druga najmocniejsza waluta swiata a pln chyba piaty od konca.

! Odpowiedz
2 3 ~malkontent odpowiada ~bbbb

Ale tam przez lata nie rządzili złodzieje... na wszystko trzeba sobie zapracować. Tak się składa że, wiele rzeczy w naszym życiu jest kwestią dokonanych wyborów (osobistych i politycznych). Jeżeli wybieraliśmy ludzi nieuczciwych nie dziwmy się, że nas okradli. Upraszczając jeżeli przeleżeliśmy życie podziwiając chmury na niebie - nic dziwnego że nie mamy teraz na czynsz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 0 ~-zbyszek1 odpowiada ~malkontent

Ty mówisz o giełdzie a on o czymś bez porównania szerszym. Ty masz perspektywę kilku dni a ~Polak wielu lat. Gdybyś nawet w kontekście giełdy spojrzał na dane to łatwo byś zauważył, że zaczęła ona dołować od dnia wyboru mydłka na prezydenta.
Nie bagatelizuj tego co się dzieje bo Polska nie jest mocarstwem i swobodnie da się ją ominąć. Bo co właściwie powiedziała S&P? Uważajcie na Polskę podejmując decyzje inwestycyjne bo tam się dzieją dziwne rzeczy.
A Ty nie uważasz, że w Polsce dzieją się dziwne rzeczy, że PIS po zlikwidowaniu instytucji które mogą kontrolować stosowanie przez nich prawa może nas cofnąć cywilizacyjnie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~Fakt odpowiada ~bbbb

Najlepsze, że Orban podpuszcza Kaczora a Węgry będą jednym z największym beneficjentów tej bryndzy w Polsce.

! Odpowiedz
7 0 ~-zbyszek1 odpowiada ~Fakt

Tak jak jestem wyjątkowo spokojnym człowiekiem tak szlag mnie trafia jak słyszę nazwę Węgry. Węgry to kurdupel, wzrost PKB Węgier w okresie kryzysu ledwie pojedyncze procenciki przy naszym 25%, PKB per capita w 1990 Węgry miały ca. cztery razy większy niż Polska, dzisiaj mają wyższy ca. 30%. Węgry spacerują my biegniemy. Taka jest różnica a PKB Węgry maja mniejszy niż przysłowiowa Rumunia. To już może skończyć z tą patologią i o Węgrzech mówić ale jedynie w kontekście wyjazdu w celu zwiedzania do Budapesztu albo w celach wypoczynkowych nad Balaton. Odczepcie się od Węgier, nie róbcie z siebie błaznów. Prezes kurdupel umiłował sobie Węgry ale to sprawa karłowatości i z powodu kompleksów doboru według wzrostu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~czo odpowiada ~bbbb

"Forint w tym roku jest poki co druga najmocniejsza waluta swiata [...]" że jak?!
Oto lista kilkunastu najsilniejszych (tzn najwięcej wartych w stosunku do wartości USD) walut w malejącym porządku:
BTC 389,87
KWD 3,29
BHD 2,65
OMR 2,60
LVL 1,61
FKP 1,51
GIP 1,44
SHP 1,44
DKP 1,44
GBP 1,42
JOD 1,41
KYD 1,22
EUR 1,09
USD 1,00
CHF 0,99

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~czo odpowiada ~czo

...
PLN 0,24
CZK 0,04
HUF 0,003

! Odpowiedz
7 14 ~RAFAL

Podziękujmy UE za naukę demokracji.Stary przedpotopowy twór. Polak ma dość dymania i to nie podoba się niemiaszkom.

! Odpowiedz
6 4 ~Polak

Taaa. Stary imperialistyczny Zachód, marzy Ci się druga Białoruś, co? Druga Putinowska Rosja - tam obywatele mają tak dobrze... Chyba tylko w propagandowej TV.

! Odpowiedz
4 8 ~sfinks149

I tak by wzrosło tylko w dłuzszym czasie trzeba podziękowac firmie raitingowej bo co szybko rosnie rownie szybko spada i nie nalezy przejmowac sie takimi ocenami tylko robic swoje

! Odpowiedz
3 9 ~lol

to niemiecka propaganda niech wypadaja niemieckie banki z polski mbank i inne banki niemiecki bank okradl skarb panstwa na mld zanizajac pzu

! Odpowiedz
6 3 ~-zbyszek1

Wyrzucić niemieckie banki, zabronić współpracy z Niemcami i tacy goście jak Ty nie będą mieć co do gara włożyć.

! Odpowiedz
6 3 ~acx

A szałamacha działa na czyje zlecenie? Bo nie w interesie Polski!

! Odpowiedz
26 9 ~Szok

Tak pisowski rząd doprowadzi Polskę do ruiny. Dziady. W Polsce od "zawsze" podważało się podstawowe prawo człowieka do posiadania majątku. W końcu analitycy pokazali gdzie jest miejsce Polski w szeregu cywilizacyjnym. A będzie jeszcze gorzej jak pis nie zmieni swojej polityki albo naród nie kopnie ich. Dziadowskie rządzenie daje skutki. To, że S&P ocenia Polskę na najniższym poziomie inwestycyjnym to zasługa PO i PISu. Reforma OFE i zabranie majątku Polaków było szokiem dla ekonomistów na zachodzie. Podważyło elementarne zasady kapitalizmu. A PIS wspaniale kontynuuje niszczenie ustrojowe Polski. Taki obrazek przyklejony do Polski odbije się na wszystkich firmach, ratingi idą automatycznie w dół. Po tym jak Grecja nie spłaciła obligacji to wszyscy na świecie 10 razy zastanawiają się zanim kupią papier z grupy B. Na dodatek Polska gospodarka nie generuje zysku ponieważ system w naszym państwie zniechęca do wykazywania zysków. Teraz wszystko mści się na Polakach. Złe rządy poprzedników, złe rządy obecnej ekipy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 4 ~BB

Bardzo dobry komentarz. Dzięki.

! Odpowiedz
8 3 ~-zbyszek1

Na ranking wpłynęły działania PISu a PO nie ma z tym nic wspólnego. Za PO Polska miała stabilną pozycję, Polska była pewnym, wiarygodnym partnerem którego rentowność obligacji była na poziomie bardzo wiarygodnych krajów. Pretensje trzeba kierować pod właściwym adresem a nie na chybił trafił. Ja tylko przypomnę, że części naszego ludu spokój, stabilność przeszkadzały. Oni mają emocje takie, że wolą zawieruchę. Ciepłej wody w kranie nie chcieli. Tylko, żeby to się nie skończyło tym, ze będą musieli brać zimny tusz. Gorzej, że zapłacą za to nie tylko ci co Polsce wyfasowali kartką wyborczą taki los. Bo gdyby tylko to oni pies ich i małe pieski.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~Szok odpowiada ~-zbyszek1

Mylisz się Zbyszku, praca nad polskim ratingiem trwa nieustannie. Obecna zmiana jest wynikiem ostatnich 2 lat i nie wzięła się znikąd.

! Odpowiedz
6 1 ~-zbyszek1 odpowiada ~Szok

Dlaczego ostatnich dwóch lat? Co się stało w ostatnich dwóch latach? Najwyższy wzrost PKB, zmniejszenie deficytu w relacji do PKB, wzrost płac, spadek bezrobocia, wzrost produkcji, sprzedaży eksportu, nakładów na naukę, badania naukowe, szkolnictwo, lecznictwo, cele społeczne to wszystko legło u podstaw obniżenia ratingu przez wrogie, zdradzieckie siły?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~Szok odpowiada ~-zbyszek1

Informacje mogą być jawne lub poufne. Na podstawie tych drugich podejmuje się decyzję o wydawaniu miliardów dolarów. PKB bzdura, spadek bezrobocia bzdura, wzrost produkcji bzdura, sprzedaż eksportu bzdura, cała reszta bzdura. Co mam na myśli pisząc bzdura? Są to niewiarygodne dane. Jedynie płace są w pewnym zakresie mierzalne przez każdego.
W dzisiejszym świecie liczą się: nakłady na energetykę, komunikację, zdrowie i wypoczynek oraz edukację. Polska gdzie jest w tych tematach? Inwestycję w wydajne źródła energii powinny być podstawą dla Polski. W drugiej kolejności komunikacja. Następnie system ochrony zdrowia i sektor turystyczny. To pozwoli stworzyć fundament nowoczesnego państwa obywatelskiego. Za rozwój gospodarczy niech odpowiadają sami obywatele. Niestety w Polsce obywatele zastraszeni są przez kastę urzędniczą. D*pa blada.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 0 ~-zbyszek1 odpowiada ~Szok

Wszystkie wskaźniki są mierzalne i uczciwie przeze mnie podane. Ponieważ chcesz koniecznie zanegować to co osiągnęliśmy to twierdzisz, ze są niewiarygodne. No ale co mozesz innego zrobić aby osiągnąć swój cel?
Wzrost nakładów na lecznictwo, wzrost poziomu leczenia w Polsce jest nieprawdopodobny. Skala Inwestycji w energetykę, w energetykę wykorzystującą różne źródła jest bez prcedensu a za chwilę ruszy atomówka ca.60mld zł.
Co to znaczy obywatele są zastraszani przez kastę urzędniczą? Jak Boga kocham nie mam pojęcia. A przecież uczestniczę w życiu gospodarczym i z urzędnikami mam do czynienia często. Ja się ich nie boję. Ja ich lubię, bo nie mam za co ich nie lubić.
PO wbrew temu co ciemnemu ludowi wmówili zostawiła gospodarkę w bardzo dobrym stanie. Powiem więcej. Gdyby ten nasz lud plebejski nie był taki głupi i jeszcze do tego miał trochę instynktu samozachowawczego to by znowu wybrał PO a nie wściekłą hałastrę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Szok odpowiada ~-zbyszek1

@zbyszek1 przepraszam ale myślę, że jesteś działaczem jakiejś partii. Ja przykłady zastraszania znam. Wiem gdzie się drogi zrywało. Wiem gdzie się pity ujawnia. Wiem gdzie się domy budowało za decyzję. Wiem jak posady się ustawia. A to tylko Polska lokalna. Ale co tam, energetyka powiadasz? śmiech na sali bo wszyscy wiedzą kto wiatraki stawia i który to człowiek z ministerstwa ochrony środowiska tym interesem kręci. Wszystkiego nie wiem ale mam dosyć wiedzy, żeby wyrzygać tym. Tak jest Panie Zbyszku. A komu głowę do kibla wsadzali w urzędzie marszałkowskim na południu kraju wiesz? Wszystko jest szare. Nic nie jest jednoznaczne. Dane gospodarcze Polski to ściema. Zapytaj w gusie. NIK dysponuje sporą wiedzą. Aha, jeszcze środki unijne na miś i dofinansowania okresowe? To jest już totalana kpina.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~-zbyszek1 odpowiada ~Szok

W tej sytuacji stawiana przez Ciebie teza, że myślisz jest, delikatnie mówiąc, mocno ryzykowna. A właściwie powinienem powiedzieć jest kompletnie nie uzasadniona. Żebyś nie wiem co robił to ten twój bełkot nie przekona kogokolwiek, że masz w ogóle coś mądrego do powiedzenia.
To, że Ty bezmyślnie powiesz śmiech na sali to znaczy ,że nie buduje się instalacji energii rozproszonej, że nie buduje lub za chwilę rozpocznie się przygotowane projekty nowych bloków wartości ca. 50mld zł? Np. Opole, Kozienice, Jaworzno, Turów, rozpisany jest przetarg na blok gazowy Żerań itd. itp. a za chwilę atomówka jak wspomniałem za ok. 60mld? To jest takie śmieszne? Wiatraki stawiają różni ludzie w różnych miejscach. Jednym z takich poważnych inwestorów jest mój sławny imiennik Zibi.
Wała dałeś z siebie zrobić. Zasłoniłes oczy aby nie widzieć i dlatego dałeś hałastrze wmówić sobie, że Polska w ruinie. Tylko, że hałastra już się z tego wycofuje, już hałastra twierdzi, ze Polska gospodarka jest w dobrym stanie. To zresztą dla każdego rozumnego było oczywiste. Wniosek który powinieneś moim zdaniem wyciągnąć byłby taki: czas się wyleczyć z tej paranoi w jakiej żyjesz. To takie skierowane do Ciebie słowo na niedzielę które pozwoliłem sobie w poczuciu obowiązku obywatelskiego wygłosić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Szok odpowiada ~-zbyszek1

Nie powiedziałem, że Polska jest w ruinie! Napisałem, że wskaźniki to ściema. Nie chodzi mi też o to, że się nie inwestuje tylko o to, jak to się robi. Normalny człowiek w Polsce nie dostanie zgody na przyłącze ot tak. najpierw musi odkupić "gotowy" projekt od "człowieka" z energetyki. Chodzi o źródła. O takie rzeczy mi chodzi. Tu nie ma gospodarki rynkowej tylko jest układ kolesiowsko-biznesowy. Kto niby mógł mi to wmówić skoro ja na co dzień to widzę!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 ~edek

dlaczego gazeta usówa
komentarze dotyczonce Niemiec

! Odpowiedz
0 4 ~unclealbert

Może gościu wziąłbyś się za naukę języka polskiego.... Nawet ten twój "Niemiec" nie narobiłby tylu byków.Żenada!

! Odpowiedz
3 9 ~Księga_URODZAJU

PRAWDZIWY POWÓD !!! 32 mld CHF wyosokość odszkodowań dla BANKÓW (podatek bankowy)
Tak było na Węgrzech. Orban wypłacił bankom 9 mld EURO odszkodowań(porozumienie z bankami). W przypadku Polski to może być koszt około 20-30 mld EURO(przewalutowanie wszystkich kredytów walutowych).

Tylko dlaczego Prezydent nie informuje społeczeństwo, że skarb Państwa wypłaci bankom odszkodowania, zaciągając pożyczkę z NBP. Częściowo ta pożyczka będzie spłacana przez wzrost przychodów podatkowych(od frankowiczów), a po części o udziale ok. 90% przez całe społeczeństwo.

Węgry VAT 27%, podniesiono go z 25%

http://pulsinwestora.pb.pl/4416597,90935,mbank-policzyl-banki-straca-32-mld-zl-na-chf

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~Księga_URODZAJU

dla BANKÓW (przewalutowania)

! Odpowiedz
1 8 ~Greg

Pytanie co zrobi MF, obniży stopy procentowe od razu teraz czy poczeka? I drugie pytanie czy polski eksport wzrośnie czy spadnie? I trzecie pytanie, Kanada i Chiny robią wszystko aby deprecjonować swoją walutę bo zwiększa to ich możliwości eksportowe; szczególnie w przypadku dolara kanadyjskiego deprecjacja "looniego" przy spadających cenach surowców zdecydowanie pomaga gospodarce kanadyjskiej. Jak mamy przekonać pozostałe agencje ratingowe żeby obniżyły nam rating dzięki czemu polski eksport uzyska jeszcze lepsze wartości, a dodatni bilans handlowy Polski wpisze się na stałe do kalendarza ekonomicznego? Dziękujemy Ci S&P!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Greg

oczywiście chodziło mo o to co zrobi RPP

! Odpowiedz
6 4 ~As

Największym mistrzem deprecjacji waluty jest Rosja. Jaki dzięki temu jest tam dobrobyt wszyscy wiemy.

Polska to są tylko tanie montownie, które bardzo łatwo przenieść gdzie indziej. Sami nic nie produkujemy (no może z wyjątkiem księży i górników, ogólnie czarnuchów).

! Odpowiedz
0 1 ~bumbum odpowiada ~As

Skąd niby wiemy. Byłeś tam? W 2014 poziom życia był zbliżony do tego w Polsce, np. oddawali więcej mieszkań. Natomiast prawdziwym mistrzem pod tym względem jest hrywna, ale jak widać u nas panuje propaganda sukcesu i w kwestii Ukrainy.

! Odpowiedz
5 6 ~bankster

Zamierzałem kupić telefon komórkowy. Mój stary jeszcze działa, ale jest w kiepskim stanie. Pod koniec grudnia za wybrany, nowy telefon zapłaciłbym 1000 zł. Wkrótce ten sam telefon będzie kosztował 1050 zł. Oczywiście pod warunkiem, że złoty nie będzie się dalej osłabiał.

Pomyślałem więc, że kupię telefon polskiej firmy. Ludzie w komentarzach piszą, że słaby złoty to szansa dla polskich przedsiębiorców, że dzięki temu polski biznes się rozwinie. Więc zacząłem się rozglądać za polskimi telefonami, trochę ich jednak jest. Ale czy na pewno? Podzespoły sprowadzane są z zagranicy, fabryka w Chinach, Chińczycy te "polskie" telefony składają. Więc czym się różni "polski" producent telefonu od zagranicznego? Tym, że prezes ma biuro w Polsce? Że zatrudnia w Polsce kilku projektantów, marketingowców, księgowych? Powiecie, że polski producent płaci CIT w Polsce. Ale to samo robi importer zagranicznych telefonów. Więc jaki jest sens wybierania takiego "polskiego" producenta?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 ~bankster

Kontynuując wypowiedź - zamiast kupować nowy telefon, ze względu na wzrost cen wywołany osłabieniem złotego, po prostu wstrzymam się z zakupem. Może z rok, zależy jak się sytuacja rozwinie.

Do budżetu nie wpłynie 230 zł z tytułu podatku VAT. Ale to już nie moja wina, bo dla mnie liczy się cena takiego telefonu, a ta niestety ciągle rośnie wraz z ceną dolara.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 14 ~SONDA

Czy nie wcześniej niż 25.01.2016 będzie dymisja rządu, nowe wybory w marcu

i delegalizacja PISu do końca 2016r.

tak- zielona łapka
nie- czerwona łapka
______________________________________________________

BROSZKA na dywaniku 19.01.2016 w EuroParlamencie
DUDUŚ już 18.01.2016 na dywaniku RadyEuropy

zobaczymy ostrą jazdę na rynku kapitałowym wyprzedaż obligacji, akcji, PLN. Spójrz na rentowności obligacji to się zdziwisz

banki w następnym tygodniu podniosą koszt kapitału !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 16 ~anymous

żydzi nie darują gdy wymyka im się z łap 38 milionowy kraj. Widzę że jesteś z nimi:) Polacy dadzą radę jak nasi przodkowie dawali sobie radę niejednokrotnie choć targowiczan ci u nas dostatek...

! Odpowiedz
12 14 ~gregor330

Tak niemcy z nami pogrywają. Hitlerowi to się nie udało, to merkel nas będzie dobijać .
Teraz widać kto rządzi w Polsce niemieckie banki ,sklepy i media......brawo PO tak nas załatwiliście
Widzę tylko jedno wyjście bojkot towarów z Unii a te ich euro będzie guwno warte

! Odpowiedz
20 12 ~WROCŁAW

MACIE SWÓJ NOWY RZAD. HE HE TO JEST NIC JESZCZE, TO POCZATEK

! Odpowiedz
1 9 ~gregor330

ty to masz pojęcie o polityce..............BRAWO pewnie wyssałes to z mlekiem taty

! Odpowiedz
14 24 ~proste

a wybory za 4 lata, o wygraniu jakichkolwiek wyborów nowocześni mogą marzyć tylko w mokrych snach, Unia Merkel może nam naskoczyć, niedługo wam lemingi się znudzi to skowytanie jak dotrze do was że to nic nie daje, ataki spekulantów na złotego czy naszą giełdę i nawet agencje ratingowe także rządu nie obalą, Polacy wiedzą że sektor finansowy to jedna wielka korupcja

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 19 ~54rd

ha ha ha olać te agencje jak to zrobili ROSJANIE czy Chińczycy. Cóż się takiego w Polsce stało przez 2 miechy . PO z PSL w ciągu 8 lat zadłużyło kraj na ponad pół biliona złotych i co i agencje piały z zachwytu . Grecja na przestrzeni 2 lat pożyczyła więcej niż Polska ma zadłużenia i co i nic GRACY dalej w porównaniu z polskimi pariasami to są pany. Chce być biednym Grekiem z obniżona pensją z 3000 euro do 1500 euro , wiekiem emerytalnym [ dla wszystkich ] 63 latka no i z benzynką czy ON po 1,4 euro za literek. To tak w skrócie .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 3 ~Ola

Być jak Rosja! Marzenie każdego PISowca. Może po prostu tam wyjedźcie?

Do Grecji nas nie porównuj, bo Grecy mają euro. Dzięki takim deklom jak Kłamczyński, my nie mamy euro i dlatego w porównaniu z Grekami jesteśmy dziadami (i będziemy coraz większymi, bo zamiast wstać z kolna lecimy na pysk).

! Odpowiedz
6 21 ~jan

obniżyli rating jak piszą nie z powodów ekon. ale z powodu m.inn ustawy o mediach , niesamowite ,to atak na niepodległy kraj przez najbardziej demokratyczne państwo na świecie to jest przez jego agencje

! Odpowiedz
5 9 ~as

Złodzieje manipulują cenami...
To dobra wiadomość, następuje ograniczenie wpływu złodziei...

! Odpowiedz
4 24 ~NEOKOLONIA

mogli poczekac z tym chociaz tydzien , dwa po podpisaniu podatku bankowego, a tak to od razu widac ze to totalna I bezpardonowa walka w wplywy w neokolonii.

! Odpowiedz
22 10 ~real1

jest rzeczą oczywistą, że PiS nic nie naprawi a wiele zepsuje w ekonomii Polski. Jest to normalny proces gdy do wladzy dorywa się partia populistyczna. Obnizenie ratingu nie dziwi.
Na koniec 2016 jeden USD bedzie kosztował ok 4,3PLN

! Odpowiedz
2 14 ~asia

Miejmy nadzieję, że Twoja optymistyczna prognoza z 4,3PLN się sprawdzi. Ja się obawiam, że jednak będziemy jechać bliżej 5PLN. Szczególnie w 4 kwartale, gdy okaże się, że budżet jest pusty.

! Odpowiedz
6 20 ~ixi

Ta cała histeria środowisk lewicowych, antynarodowych i antypolskich - jak widać szkodzi bardzo szkodzi Polsce. Ale demokracja w Polsce ma się doskonale, bo gdyby było inaczej, KODowcy nie wychodziliby na ulice, a redaktorzy z wyborczej za namawianie wojskowych do buntu i nie wykonywanie rozkazów, czyli zamachu stanu, już dawno by pierdzieli w pasiakach. Polska po raz pierwszy pokazuje swoją niezależność, stąd taka histeria,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 3 ~plazowicz odpowiada (usunięty)

Osobiście nie mam żadnych obiekcji do rozwalania lewicowych mediów i zmiany ordynacji wyborczej na jakąś cywilizowaną (najlepiej JOW). Natomiast TK rozwaliło PO wybierając 5 sędziów na zapas za nowy parlament. Będę się cieszył gdy w życie wejdą reformy Ziobry. Będą masakryczne dla wielu, także tych kręcących perdolnikiem na GPW. W każdym razie bardzo to symptomatyczne za co w pierwszym rzędzie mieszacie ich z błotem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 ~Zwykłygość

Fitch i Moody's nie podzielają zdania S&P i utrzymują raitingi dla Polski na niezmienionym poziomie.
Fakt, że poniedziałek na GPW może być spekulacyjnie zaniżony ale to nie powód aby w chwili obecnej pisać dramatyczne scenariusze.
To tylko zdanie jednej korporacji która wydaje swoje komentarze i tyle w temacie.
Polska gospodarka nie bedzie się miała źle w 2016 roku z powodu kolejnej transzy środków z UE i nakręcania inwestycji środkami pomocowymi, a banki straty odbiją sobie na klientach indywidualnych i prywatnych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~u_źródła

22.01,2016r - Fitch i Moody's mogą zmienić ranking

"Fitch i Moody's nie podzielają zdania S&P" - nadinterpretacja, czytaj to co mówią

! Odpowiedz
0 3 ~IiI odpowiada ~u_źródła

wskazali na perspektywę stabilną. to znaczy że nie planują zmian w najbliższym czasie.

! Odpowiedz
1 1 ~u_źródła odpowiada ~IiI

oczywiście, że "nie planują" !!!, chyba żeby "zmienili" zdanie pod wpływem bieżących informacji.

Modele służące do prognoz, są na bieżąco szpikowane nowymi parametrami

! Odpowiedz
5 16 ~TelewizjaciPowie

Podpisal podatek bankowy i od razu zaatakowali w ten sam dzien.

Ci ktorzy rzadza naszym krajem nawet nie zachowali pozorow ze nie jestesmy Neokolonia.

Kara za proby niepodleglosciowe,oraz negacja wyboru dokonanego przez "wolny" narod w wyborach.


! Odpowiedz
5 5 ~Księga_URODZAJU

GENIUSZ PISu, czy nienawiść WIEDZY ???

Za 1 złotówkę pozyskaną z PODATKU BANKOWEGO, społeczeństwo zapłaci 2,40-3,15 złotych !!!

Prognoza z Lipca 2015 r. mówi o koszcie 85 mld PLN dla Rynku Kapitałowego w 2015 r.
i kosztach NETTO(spadek wzrostu PKB) corocznych(8-12) mld PLN pomnożona przez zagregowany współczynnik wzrostu podstawy opodatkowania w okresie obowiązywania podatku bankowego, do roku, na który jest liczony podatek bankowy.
Firmy Ubezpieczeniowe zapłacą ok 0,5 mld podatku bankowego rocznie.

Podatek Bankowy „Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.

Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

podatek bankowy: 0,44%, aktywa do 4 mld PLN zwolnione z podatku, dla tzw. SKOKÓW=0%:

1. STRATY 2015r. ok.85 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + papiery dłużne + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

Straty w 2015r. ok 85 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 2016r,…..…,….….,…….

1 .STRATY2015r. ok. 85 mld PLN w 2015 r.

2. od 2016 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Podatek Bankowy=0,44% * (1,1 bilon mld PLN/rocznie)= ok. 4,85mld PLN
Przychody Łącznie ok. 5,60 mld PLN = 4,85mld PLN + ok. 0,75 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(12,5–16,5) mld PLN
STRATA=Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(12,5-16,5)mldPLN – 5,6mldPLN =ok.(7-11)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,40-0,62)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (125-195)% w skali roku. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (3-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co PIS proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).

Podatek jest liczony od (1 bilon 100 mld PLN)*0,44% = ok. 4,85 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !(1 bilion 100 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.). Oczywiście bierzemy pod uwagę, ze pasywa=aktywa banków.
Ściśle aktywami są udzielone, udzielane KREDYTY.

„Pozytywnym skutkiem” i w kalkulacji uwzględnionym będzie poszukiwanie dalszych, znacznych obniżek kosztów działalności operacyjnej banków. Opisałbym go mianem „rewolucyjny”.

Następnym „pozytywnym efektem”(sarkazm) z tak wprowadzonego podatku będzie moim zdaniem polepszenie wyników w sprawozdaniach finansowych SKOKÓW, choć niekoniecznie musi mieć on trwały charakter, a wszystko w ramach skoku SKOKÓW na udziały rynkowe.
Na to też należy zwrócić uwagę, aby posłowie nie wprowadzali USTAW, które zaszkodziłyby także gospodarce i WSZYSTKIM kredytobiorcom !!! - mam dość idiotyzmów

Skrót:
tego nie da się usprawiedliwić !!!

przychód łączny od banków= 5,6 mld PLN łącznie z korzyściami podatkowymi i innymi

koszty = (12,5-16,5) mld PLN,

a po uwzględnieniu niższego CIT przyjęto 1 mld PLN (o czym poniżej)

Koszt łączne= (13,5-17,5) mld PLN

koszt kapitału w % = (140-215)% rocznie,

STRATA=ok.(8-12) mld PLN
Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,45-0,69)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku).


Podatek Bankowy

Banki zagraniczne od 2016 r. wyprowadzą legalnie około 3-5 mld PLN dochodu bez opodatkowania CIT(19%), a koszty „z tego tytułu” mogą być polskich księgach uwzględnione.
Stanowi ubytek przychodu księgowego w wysokości ok. 15-25 mld PLN(wolumen kredytów) !!!.

„Wiceprezes ZBP zwrócił uwagę na jeszcze jeden element projektu - podatkiem mają być objęte polskie oddziały zagranicznych banków. - To zapewne spowoduje, że największe kredyty będą księgowały w bankach matkach, co będzie zgodne z prawem - mówił Groszek.”

Podatek CIT od banków będzie z tego powodu w roku 2016 o ok 25-35% (0,7-1 mld PLN) niższy,
jak możliwy bez tego podatku

http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/zbp-banki-beda-reagowac-na-podatek-bankowy,602693.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~Księga_URODZAJU

To, że 99,9999% Obywateli nie ma dostępu do wyników prognoz symulacji makroekonomicznych Modelu PKB Polski, nie znaczy aby jawnie rozmijać się z prawdą....

! Odpowiedz
2 10 ~Adax

Film The Big Short pokazuje działanie takich agencji.

Dzięki nim w 2008 roku 8 milionów amerykanów straciło pracę, a 6 milionów straciło domy.

! Odpowiedz
4 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 8 ~Beaste

Czy chcecie czy nie agencje takie mają wpływ nie tylko na naszą gospodarkę, ale i na wszystkie gospodarki świata. Tego można było się spodziewać. No cóż oby się obudzili... Inaczej zaszkodzi to nam wszystkim.

! Odpowiedz
4 11 ~Deutsche

Kto zapłacił za ten rating? "Prawdziwym problemem Deutsche Banku jest jego zaangażowanie na rynku derywatów, czyli instrumentów pochodnych wynoszące obecnie 55 bln euro. Jest to mniej więcej dwudziestokrotność PKB Niemiec. Około 70 % wszystkich derywatów opiewa na stopy procentowe, a ich główne zabezpieczanie stanowią obligacje rządowe. "
http://independenttrader.pl/deutsche-bank-na-progu-bankructwa.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 18 ~alek

Jedna agencja chwali i utrzymuje wskaźnik pozytywny dla Polski, jakaś inna amatorska kłamliwa agencja obniża i szkodzi gospodarce Polski. Przecież widać, że jest to ściema i atak na złotego

! Odpowiedz
8 30 ~Zdrada

Wygląda na to że Michnik, Lis i Schetyna nawet tam polecieli z mordami na skargę, że im koryto odstawiono.

! Odpowiedz
2 5 ~wikol

1. decyzja o podniesieniu deficytu w grudniu
2. dodanie do deficytu za 2016 koncesji praz przemnożenie inflacją 2,5%
3. uznanie za podstawę budżetu na 2017 rok dochodów jednorazowych z 2016 roku....

Cóż i czemu się dziwić?

! Odpowiedz
2 10 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 12 ~as

A co na to Rysio

! Odpowiedz
30 15 ~SONDA

Czy 20.01.2016r. będzie dymisja rządu, nowe wybory w marcu

i delegalizacja PISu do końca 2016r.

tak- zielona łapka
nie- czerwona łapka
______________________________________________________

BROSZKA na dywaniku 19.01.2016 w EuroParlamencie
DUDUŚ już 18.01.2016 na dywaniku RadyEuropy

zobaczymy ostrą jazdę na rynku kapitałowym wyprzedaż obligacji, akcji, PLN. Spójrz na rentowności obligacji to się zdziwisz

banki w następnym tygodniu podniosą koszt kapitału !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 23 ~miro

nie ma sie co przejmować tepym zbrodniczym żydostwem.............."Agencja ratingowa S&P obniżyła przez pomyłkę ocenę Francji, sprawdza, jak mogło do tego dojść"

! Odpowiedz
17 16 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 12 ~popis

A tobie głupoty

! Odpowiedz
4 9 ~hahahahaha

http://niezalezna.pl/75051-po-co-ta-hucpa-sp-atakuje-ratingiem-gdy-agencja-fitch-chwali-polske

! Odpowiedz
3 20 ~Mathew

spekulacja sam sprzedalem zlotówki to bylo do przewidzenia jednakze mam do was pytanie co jest dla was wazniejsze czy to zeby zyc w kraju pewnej sprawiedliwoesci spolecznej gdzie sad prokuratura komornik wykonuja prace wedlug zasad na rzecz spolecznosci czy w kraju sitwy w ktorym panuje totalna degrengolada i fakt ten tylko dlatego nie przenika do swiadomosci ludkow karmionych propaganda bowiem zepsucie jest tak glebokie iz panuje kolo wzajemnej adoracji nikt nikogo nie kontroluje wszystko jest kryte izamiatane pod dywan ale niestety z tego wynikaja tragedie jednostek i wyniki wyborow oraz poparcie dla w sumie populistycznej partii pis wynika wlasnie z tego

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 32 ~bezkitu

Cytuję:
"Rok temu właściciel S&P ogłosił, że w ramach ugody sądowej jego agencja ratingowa wypłaci władzom USA 1,38 mld dolarów jako odszkodowanie za świadome zawyżanie prezentowanych im ocen walorów hipotecznych, czyli za błędne ratingi."

Dla niedowiarków (wspierających PO i Petru), napisała o tym nawet Wyborcza: http://wyborcza.pl/1,91446,17353673,USA_Standard___Poor_s_zaplaci_1_38_mld_USD_za_bledne.html

To tyle (i to ni wszystko) o "jakości" S&P i ich świadomych (nie jedynych) matactwach.

Nie bali się kitować rząd USA, to co im szkodzi blefować o jakiejś tam Polsce.
Rząd USA po wielu latach dopiero dopiął swego przed sądem.
Procesu z Polskim rządem pewnie się S&P nie boi a skoro kasy muszą na karę dla USA nazbierać, to zrobią wszystko za co im banki zapłacą (by Polskę docisnąć i trochę miliardów jeszcze wyssać)

Oczywiście przez ich matactwa cierpią ludzie, dlatego świat musi się wreszcie otrząsnąć z dogmatycznej wiary w agencje ratingowe i ich wyroki - to jak jakaś nowa, poroniona religia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~Nikodem

A co wydarzyło się pomiędzy 3, a 4 grudnia 2015. Wtedy kurs zanurkował podobnie jak teraz?

! Odpowiedz
13 38 ~Mandos_the_Ainur

Innymi słowy, międzynarodowa finansjera kontratakuje...Oceniając koncepcje zmian proponowane przez PiS jeszcze na etapie kampanii, w rozmowach z bliskimi i znajomymi stwierdzałem: jeżeli PiS wygra i faktycznie zacznie zmieniać politykę gospodarczą i zagraniczną ku większemu dbaniu o interesy Polski i obywateli (polskiego biznesu, ludzi itd.), co pozwoliłoby wydobyć nasze państwo z tej swoistej roli "półkolonii" (w skrócie: kraj-dostawca taniej siły roboczej i jedna wielka montownia z technologiami pod obcą kontrolą), to napotka opór dwóch wielkich sił: 1) Unia (a ściślej, frakcja niemiecka plus lewicowa strona polityczna w strukturach biurokracji brukselskiej ) i 2) międzynarodowa finansjera. I jedni i drudzy przyzwyczaili się bowiem, że nasze państwo jest 'narzędziem' do załatwiania ich własnych, zyskownych interesów. Tak zachwalana w mediach zachodnich "polityka transformacji" w rzeczywistości 'rozbroiła' potencjał gospodarczy naszego państwa (wiele kluczowych sektorów oddano na żenujących warunkach w posiadanie i kontrolę zagranicznego, wielkiego kapitału), a naród sprowadzono do roli "dziadów Europy" pod względem dochodów rozporządzalnych. Cały obecny 'jazgot' wokół 'stylu rządzenia' przez PiS jest tylko zasłoną dymną ,za którą rozgrywa się nowa walka o wpływy w Polsce, także o 'być ' albo 'nie być' różnych koterii powiązanych z ww. zagranicą. Można mieć zastrzeżenia do sposobu realizacji niektórych posunięć przez obecny obóz rządzący, ale różne 'akcje' i 'manifestacje' realizowane z udziałem tzw. opozycji (zwłaszcza z obozu rządzącego do niedawna przez 8 lat) i z pomocą części mediów głównego nurtu w Polsce (sztuczne podgrzewanie problemów)- jawią się, jak próba dokonania nowej "nocnej zmiany" (chodzi o obalenie - nocą - pierwszego, faktycznie niezależnego od postkomuny , rządu mec. Jana Olszewskiego w czerwcu '92r.). Wsparcia, jak widać, coraz bardziej udzielają 'kręgi zagraniczne' ze wspomnianych dwóch sił. Chcąc nie chcąc, jeżeli ten rząd przegra, to wrócą koterie służące ww. zagranicy, czyli tak, jak pod koniec 18 wieku -poprzez Targowicę - zahamowano proces uzdrowienia i przebudowy państwa. A takiego właśnie procesu potrzebujemy. Od tego zależy przyszłość Polski, przyszłość narodu, zwłaszcza w dostrzegalnych warunkach gęstniejącej atmosfery problemów na geopolitycznej scenie i być może nadchodzących mocnych tąpnięć w globalnej gospodarce (szczególnie w sferze finansowej: rynki akcji i obligacji korporacyjnych, rynki derywatów).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 12 ~edd

Upadek rządu Olszewskiego to już martyrologia wśród pisiorów, niemal jak zamach Putina i Tuska na Tu-154.
Tymczasem rząd Olszewskiego obalił sam Olszewski wraz Macierewiczem, obaj nie umieli zawrzeć kompromisu z prezydentem, w ogóle nawet nie widzieli potrzeby negocjacji.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada ~edd

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 19 ~lol

tak USA(rael) dziękuje sojusznikom... nic zamiast tarczy najwyżej postawimy wyrzutnie Rosyjskie.

! Odpowiedz
2 6 ~Ted

to tak jak w "The big short"?

! Odpowiedz
6 12 ~Pepe

Nie ma strachu teraz Polska ma silnego wodza. Nawet, jak nie splaci kredytow, to sie nie podda!
a.. Niemcy mimo miliona uchodzcow maja AAA i sa €12,5 na plusie.. jak to mozliwe???? znowu okradli biednych Polakow...?

! Odpowiedz
3 11 ~proste

gdyby mieli swoją walutę nie mieli by aż takiej produkcji u siebie, znacznie mniejszą, tylko ślepiec tego nie widzi, tak samo Chiny gdyby nie zaniżały swojej waluty nie miały by takiej produkcji - takie czary na "wolnym" rynku robią i dlatego spektakularne sukcesy są, USA stosuje podobne sztuczki "wolnorynkowe" aby zwiększać swoją "konkurencyjność"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Lenin

To są wrogie knowania imperialistow

! Odpowiedz
7 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~pio

dobre

! Odpowiedz
0 0 ~gosc

racja
100%

! Odpowiedz
18 12 ~ks

Zmiana ratingu nie ma najmniejszego znaczenia. Gdy posłowie PiS wrócą do sejmy podejmą uchwałę unieważniającą zmianę ratingu, a jak będą mieli dobry humor to go nawet mogą poprawić. Na terenie Polski będzie obowiązywał rating uchwalony przez posłów PiS.

! Odpowiedz
3 24 ~aconie

NIEE wyjdźmy na ulice POpodskakiwać to zrobimy nowe wybory i premierem zostanie Nowoczesny Petru to nam wtedy agencja da rating AAA+++ i kredyty na 0 będą perspektywy i w ogóle wszystko super zielona wyspa aby raz, po co czekać od razu by nam to dali w nagrodę nie ?

! Odpowiedz
5 5 ~horst

Nie Petru bedzie miał tylko na maxa 10% a Peo nie wejdzie do sejmu .blysnie Razem I Kukiz

! Odpowiedz
1 7 ~wszystkospokoale odpowiada ~horst

gdyby Razem rozpoczęli rządy to agencje ratingowe ogłosiłyby nasze bankructwo, może z 2 tyg by poczekali

! Odpowiedz
0 0 ~Ignacy

naucz się języka polskiego, potem pisz.

! Odpowiedz
4 29 ~pzdr

ciekawe ile S&P zarobiło na manipulowaniu ratingiem ... prywatna firemka z dnia nadzień może wyrządzić miliardowe szkody to ukazuje słabość systemu opartego na wirtualnych pieniądzach.

! Odpowiedz
1 8 ~Duszagra

Fizycznych pieniedzy nie wzieli, odbylo sie to raczej na zasadzie favor for favor.

! Odpowiedz
6 8 ~GRM odpowiada ~Duszagra

To mnie przeraża. Boje się , że nie skończy się tylko na tym. Ile jeszcze da nam była władza zmartwień :/.

! Odpowiedz
4 28 ~pzdr

ładnych mamy sojuszników którzy właśnie wypowiedzieli nam ekonomiczną wojnę...
skandal.

! Odpowiedz
7 3 ~plutarch

wowa wpłacił

! Odpowiedz
1 17 ~hmm odpowiada ~plutarch

wowa wpłacił i Petru, Schetyna i plutparch zaczęli działać ?

! Odpowiedz
19 7 ~Fred

Mieszkam od 10 lat w Londynie. Rozmawialem wczoraj z kolega, ktory zostal w Polsce. Opowiadal mi jak to jest dobrze w kraju oraz jak wiele sie zmienilo na lepsze przez dekade. Podobno, kazdy zarabia 5-8tys, co lepsi po 15tys, kazdy ma dobry woz i piekny dom (na kredyt ale podobno raty to pikus). Kumpel jest ok, raczej nie z tych co by klamali. Bede na Wielkanoc w ojczyznie to sam ocenie ten dobrobyt.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 15 ~plutarch

Może ty jednak w Workucie mieszkasz?

! Odpowiedz
1 10 ~1224332

To chyba czas zmienić zdanie o kumplu.

! Odpowiedz
3 11 ~mdd odpowiada ~plutarch

albo w okupowanym przez banderowców Lwowie.

! Odpowiedz
2 4 ~Fred odpowiada ~1224332

No wlasnie tez sie zdziwilem. Ja zycze rodakom jak najlepiej, jezeli to co mi mowi jest prawda to sie bardzo ciesze. Oby to byla styuacja stabilna, nie tylko chwilowe (kilkuletnie) polepszenie sytuacji po wstapieniu do EU.

! Odpowiedz
1 7 ~PL

Kolega za dużo oglądał propagandowej tv!

! Odpowiedz
5 5 ~plutarch odpowiada ~mdd

"w okupowanym przez banderowców Lwowie" - 100% OLGINO!

! Odpowiedz
1 4 ~Fred odpowiada ~plutarch

Mieszkam w poludniowym Londynie ale nie musisz mi wierzyc.

! Odpowiedz
0 4 ~PL odpowiada ~Fred

Niestety to nie jest prawdą co usłyszałeś od kolegi.

! Odpowiedz
3 2 ~plutarch odpowiada ~Fred

niech ci będzie. emigracja tak miewa.

! Odpowiedz
1 3 ~PL odpowiada ~Fred

PlutoParch spamuje tu więc jego zdanie się nie liczy.

! Odpowiedz
1 10 ~1224332 odpowiada ~mdd

To prawda. Jeśli Ukraina chce pełne poparcie ludzi w Polsce musi się skończyć wychwalanie UPA i Bandery.

! Odpowiedz
1 7 ~Kloszard

Gdyby to byla prawda to Amazon by tu nie otworzyl magazynow. Amazon idzie tam gdzie najtaniej i keruje sie tylko i wylacznie rachunkiem ekonomicznym. Przykro to stwierdzic ale w Polsce wyszlo taniej niz w Chinach. Taka smutna prawda.

! Odpowiedz
0 5 ~1224332 odpowiada ~Fred

Spoko, to nie jest tak , że ci nie wierzymy. Po prostu albo twój kumpel bardzo chce byś wrócił do Polski (ja też chce) albo zwyczajnie jest mitomanem.

! Odpowiedz
1 3 ~mdd odpowiada ~plutarch

Nie Olgino, tylko przedmieścia W-wy.
P.S. Mam nadzieję, że twój rodak rano nie zapije i przyjdzie odśnieżyć chodnik przed moim domem, bo jak dostanę mandat, to mu całość i jeszcze z nawiązką odliczę.

! Odpowiedz
4 9 ~Viracocha

Tak to zawsze działa czyli powtórka z historii: Dawniej aby kultura, eksport, gospodarka i Polska myśl techniczna się nie rozwijała dbał ZSRR, formami przymusu były pomruki inwazji na Polskę, wysyłanie sekretarzy na kontrolę z instrukcjami. Oraz ostentacyjne przejazdy wojsk. Jak również organizowano na nas nagonki przywódców z państw „Obozu” Obecnie ten obowiązek przejął zachód tłumiąc wykupując i rujnując do reszty za pomocą sprzedawczyków z KOD`u Polski przemysł i zaimplantował nam swój własny w ramach kolonialnego wyzysku. Formy przymusu: Umiejętnie wykorzystanie rusofobi narosłej od dekad w społeczeństwie Polskim, organizacje KOD`ów, groźby wybuchu majdanów oraz deprecjacja waluty. Jednocześnie nie zrezygnowano z wynalazku ZSRR w formie najazdu sekretarzy na kontrolę z instrukcjami, nagonki przywódców z państw „Nowego Obozu” Oraz ostentacyjne ruchy wojsk na naszym terytorium, pod sztandarami stabilności i obrony demokracji przed wyimaginowanym zagrożeniem ze strony Rosji. Która to jak twierdzą tak bardzo „pragnie bardzo Polskich jabłek” że nie widząc innej możliwości aby je pozyskać, będzie musiała po nie czołgami wjechać!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 6 ~plutarch

macie płacone od wierszówki, czy jak...?

! Odpowiedz
2 4 ~1224332 odpowiada ~plutarch

O co biega z tą rusofobią? Cholera najechali Ukrainę. Człowiek ma prawo mieć obawy.

! Odpowiedz
2 2 ~plutarch odpowiada ~1224332

A'propos - poszukaj w necie: "Rusofobia w strategii Kremla. Broń masowego rażenia". Specjalny raport Ośrodka Studiów Wschodnich.

! Odpowiedz
1 3 ~Viracocha odpowiada ~plutarch

A tobie jak płacą?

! Odpowiedz
0 1 ~1224332 odpowiada ~plutarch

Obejrzę.

! Odpowiedz
1 2 ~plutarch odpowiada ~Viracocha

mówiłem już: "zielona makulatura"

! Odpowiedz
5 5 ~plutarch

W moim gimnazjum wszyscy, poza mną, popierają Putina i walczą z NWO-illuminati. Myślicie, że jestem chory?

! Odpowiedz
0 2 ~1224332

Gimnazjum?

! Odpowiedz
0 1 ~GRM

Nie chory, ale jeśli piszesz szczerze to mocno pobłądziłeś chłopaku i jeszcze musisz sporo się nauczyć o swojej ojczyźnie.

! Odpowiedz
0 3 ~dobrzeżetozamykają

całe szczęście że nowy rząd zamknie te gimnazja bo to jak widać wylęgrnia takiej patoli jak plutparch

! Odpowiedz
2 0 ~plutarch odpowiada ~GRM

Jaką lekturę polecasz?

! Odpowiedz
1 5 ~proszębardzo odpowiada ~plutarch

"Finansowy potwór z Jekyll Island. Prawdziwa historia rezerwy federalnej" Griffin Edward G. - to jest książka dla ciebie plutparch

! Odpowiedz
0 1 ~GRM odpowiada ~plutarch

Jak u ciebie z ang ?

! Odpowiedz
2 0 ~plutarch odpowiada ~proszębardzo

samo to, jak się do mnie zwracasz, świadczy o jakości lektury, którą polecasz. pomału kończą się naboje w waszym arsenale

! Odpowiedz
1 0 ~plutarch odpowiada ~GRM

ujdzie

! Odpowiedz
0 1 ~GRM odpowiada ~plutarch

Na początek pojedź od podstaw. Polecam The Revenge of Geography od Kaplana. Przeczytaj teorie Mackindera i Spykmana o Rimlandzie i Heartlandzie.

Później "O Chinach" Kissingera.

To są podstawy geopolityki. No i pan Bartosiak. Wpisuj w youtube a nie zawiedziesz się.

! Odpowiedz
0 0 ~GRM odpowiada ~proszębardzo

Kurcze nie czytałem tego. Ale chyba zajrzę.

! Odpowiedz
4 10 ~plutarchrobigaleswet

Plutarch sprzata w banku i ma modny sweter na sobie

! Odpowiedz
7 4 ~plutarch

gimbaza? czy putinoza?

! Odpowiedz
3 13 ~1224332 odpowiada ~plutarch

Nie. Ludzie którzy ciebie nie lubią. Znajdź sobie inny portal na dorabianie. Tylko uważaj. Nie jestem sam. W tym kraju jest sporo patriotów. A my z kolei otwieramy innym oczy , by dostrzegali wasze kłamstwa.Wy płatni zdrajcy.

! Odpowiedz
1 3 (usunięty) odpowiada ~plutarch

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 27 ~PL

Jak widzę z jaką nienawiścią banksterka rzuciła się na PIS to chyba zacznę niedługo Jarosława popierać. Będzie jak na Wegrzech - im bardziej naciskano na nich tym bardziej Orban zdobywał przychylność wyborców.

! Odpowiedz
9 2 ~plutarch

jak widzę, że Olgino wciąż ma kasę, to chyba zacznę niedługo jeździć rowerem, zamiast dieslem.

! Odpowiedz
3 12 ~PL odpowiada ~plutarch

Jak dla mnie to jedziesz swetrem i sorosem.

! Odpowiedz
10 3 ~plutarch odpowiada ~PL

przynajmniej nie zmieniam nicka co post

! Odpowiedz
1 8 ~1224332 odpowiada ~plutarch

UUU paranoję wyczuwam :D.

! Odpowiedz
2 8 ~wydałeśsię odpowiada ~plutarch

plutparch wydałeś się broniąc Sorosa

! Odpowiedz
7 2 ~plutarch odpowiada ~wydałeśsię

mowę nienawiści opłacił Władymir Putin. po co ten listek figowy?

! Odpowiedz
0 11 ~GRM odpowiada ~plutarch

Człowieku tu sami Polacy którzy mają nasz narodowy interes na myśli. A ty kłócisz się z nami jakby tu sami wynajęci przez Putina byli. Prawda jest taka : jesteśmy między młotem a kowadłem. Ale nie sami. Jest Rumunia, Węgry, Słowacja, Czechy, Białoruś (którą DA się przekabacić tylko trzeba wiedzieć jak), Ukraina (która walczy, aczkolwiek wkurza mnie te dawanie kredytów z ramienia USA), Litwa, Łotwa, Estonia, Mołdawia. Nie jesteśmy sami. I moim zdaniem czas najwyższy na własną unię. Unię którą wymyślił Piłsudski, a nad którą pracował ośmieszony i poniżony za życia i po śmierci Lech Kaczyński. Unię Międzymorza. Poczytać STRATFORA i NCSS. Dowiecie się więcej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~PL odpowiada ~plutarch

Nicka może nie ale lekarza powinieneś.

! Odpowiedz
3 2 ~plutarch odpowiada ~GRM

jednym słowem "Polska od morza do morza"? ;)

! Odpowiedz
0 6 ~GRM odpowiada ~plutarch

Nie. Sojusz od morza do morza.

! Odpowiedz
6 23 ~Czardasz

To nic nowego> Podczas nagonki na Wegry. Finansjera miedzynarodowa dzialala podobnie! Ale okazalo sie , ze Wegrzy mieli racje!! Zobaczcie jakie postepy poczynila gospodarka wegierska. Finansjera miedzynarodowa tak dziala- bo ma swoje plany i cele i to jest dla wzystkich myslacych takie oczywiste!

! Odpowiedz
8 5 ~plutarch

expresowy zarobek w rublu

! Odpowiedz
3 11 ~jo44

Swoją drogą zdjęcie ze strony głównej to żenada! Szczyt manipulacji. Grzyb a. w mózgu autora ..
musi chyba depo uzupełnić, stąd emocje. News - jak na grzybach... Swetru działa z kolegą na S.

! Odpowiedz
6 24 ~Marta

S&P dyskwalifikuja samych siebie, skoro dlugoterminowa perspektywa byla pozytywna a po niecalym roku zmieniaja na negatywna, to chyba cos nie tak z ich dlugoterminowa prognoza? A jesli tak slabo im idzie zgadywanie przyszlosci, to powinni wydawac tylko krotkoterminowe.

! Odpowiedz
8 51 ~SONDA

Czy uważasz, że banksterzy przeprowadzają spekulacyjny atak na polską walutę, taki sam jak w przypadku Rosji?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

(sonda niesponsorowana przez G.Sorosa)

! Odpowiedz
3 11 ~Robi

Bez sorosa? Czyli mojego postu nie skasują? Plutarch robi gałę petru! Trzymam za słowo... :)

! Odpowiedz
8 6 ~plutarch odpowiada ~Robi

słaby hejt na Sorosa, Wańka wstańka

! Odpowiedz
3 5 ~1224332 odpowiada ~plutarch

Jasne trzeba by się postarać o lepszy. Ale co z twoją pęsją w tedy plutarch? CO. Z. TWOJĄ. PENSYJĄ?

! Odpowiedz
3 5 ~plutarch odpowiada ~1224332

o moją się nie martw. w przeciwieństwie do ciebie nie jestem na pokładzie tankowca udającego państwo

! Odpowiedz
2 7 ~1224332 odpowiada ~plutarch

Popatrz na giełdy. Europie kończy się kasa. I twoja w Berlinie też się skończy.

! Odpowiedz
0 6 ~plutarch odpowiada ~1224332

a to już nie jestem w Kijowie? uzgodnijcie jedną wersję.

! Odpowiedz
1 3 ~1224332 odpowiada ~plutarch

A co jednak w moskwie? :D

! Odpowiedz
1 4 ~plutarch odpowiada ~1224332

Spytaj kolegi przy komputerze obok. Czy właśnie pisze bloga kulinarnego, z małymi wrzutkami o dobrym carze?

! Odpowiedz
2 1 ~1224332 odpowiada ~plutarch

Koleżanka obok właśnie śpi bo zafundowałem jej fajne piątkowe wyjście. Nie myśl , ze każdy kto ci odpisuje bierze hajs jak ty.

! Odpowiedz
0 0 ~plutarch odpowiada ~1224332

maładiec

! Odpowiedz
5 27 ~oko

Jak naród polski gnębiony podatkami,karami to nikogo nie interesuje,głodowe pensje tym bardziej i umowy śmieciowe ALE jak podatek bankowy czy od "markjetów" to aj waj obniżamy rating, bo w Polsce prawie stan wojenny. TAK KWICZY BYDŁO ODCIĄGANE OD KORYTA !

! Odpowiedz
6 5 ~plutarch

a rubel spada... pomimo zaklęć

! Odpowiedz
2 5 ~czarymary odpowiada ~plutarch

a dolar rośnie i rośnie, to bardzo dobrze jest dla USA nie pluto-parch ?

! Odpowiedz
2 12 ~1224332

Kwiczy kwiczy. Wszedzie gdzie przegrywają słudzy banków leci rating. Zobacz : Węgry parę lat temu.

! Odpowiedz
4 19 ~towamwyjaśni

jest świetny dokument opowiadający historię banksterów który wiele wyjaśnia, polecam - The Money Masters pl

! Odpowiedz
11 6 ~plutarch

moskiewska kinematografia?

! Odpowiedz
3 3 (usunięty) odpowiada ~plutarch

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 5 ~plutarch odpowiada (usunięty)

zawsze możesz pójść na skargę do Prawdomównego

! Odpowiedz
3 4 (usunięty) odpowiada ~plutarch

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 11 ~towamwyjaśni odpowiada ~plutarch

ja nie taki dziecinny kapuś jak nowoczesne lemingi z PO co na byle bzdurę która powinna zostać w rodzinie lecą na skargę i psują powietrze

! Odpowiedz
1 28 ~kb

Polecam wszystkim zainteresowanym obejrzeć nowy film "The Big short" jest tam kilka scen na temat agencji ratingowych i ich kryminalnych działań. To są PRYWATNE firmy, w którym za rating płacą także banki. Rating S&P nie opiera się na danych makro/finansowych tylko POLITYCZNYCH ...więc nie jest kompletnie obiektywny i rzeteln

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 1 ~plutarch

blah blah

! Odpowiedz
2 8 ~1224332 odpowiada ~plutarch

Kończy ci się repertuar odpowiedzi płatny trolu? :)

! Odpowiedz
1 5 ~GRM

Oglądać! Nie plotą bzdur w tym filmie.

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 4 ~GRM odpowiada (usunięty)

Ponawiam. Oglądać. Braun nie kłamie. To prawdziwy patriota.

! Odpowiedz
4 3 ~plutarch odpowiada ~GRM

100% pożyteczny patriota

! Odpowiedz
1 2 ~GRM odpowiada ~plutarch

Prawda. Udam , że nie widzę ironii to może ci potrącą ci z pensji.

! Odpowiedz
10 13 ~kb

Za całym szacunkiem - ale podziękujcie PiS że próbuje walczyć z zachodnim kapitałem. Tak walczyć!
Przez Balcerowicza itp jesteśmy teraz na łasce zagranicznych korporacji, zagranicznego kapitału i prywatnych firm (S&P). Rating dla naszego kraju robi analityk, który siedzi bodajże we Frankfurcie, mówi to coś Wam ?
Jesli w naszym kraju ma być lepiej, to musimy zagraniczny kapitał albo opodatkować albo wspierać rodzinny przemysł/biznes. Inaczej "strefy wpływów" będą nami szantażować tak jak jest teraz...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 6 ~plutarch

Wowie i jego trollom już dziękujemy.

! Odpowiedz
5 6 (usunięty) odpowiada ~plutarch

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 7 ~1224332 odpowiada (usunięty)

Kukiz nie kłamał mówiąc , że soros dał 150 mln zł na KOD.

! Odpowiedz
6 6 ~plutarch odpowiada ~1224332

to ten słynny sowiecki dowcip o rowerach?

! Odpowiedz
9 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 7 ~Kikon

co popalasz?

! Odpowiedz
4 3 ~plutarch odpowiada ~Kikon

uderz w stół...

! Odpowiedz
2 3 ~PL

masz nieźle nawalone człowieku.

! Odpowiedz
2 6 ~1224332

Jasne. Walka o twoją duszę. Zaufasz PO i Nowoczesnej która biegała do UE i skarżyła na Polskę. Jaka to Polska zła i niedemokratyczna! Jaki ten PIS zły i się stawia z tym śmieciem Kukizem! Obalili demokrację po wygranych demokratycznych wyborach! I rozpoczęli komisarze UE z miejsca postępowanie. Od Razu! A w Niemczech walą armatkami wodnymi i leją ludzi którzy protestują przeciwko imigrantom. Gdzie u nas kod biega po ulicach i głosi swoje hasła bezproblemowo. Macie odpowiedź na wyciągnięcie ręki. I tak pewnie skasują ten post ale ci co zobaczą tą wypowiedź będą znali powody obniżenia rankingu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 17 ~PL

Tak samo jak S&P dawało śmieciom wzorowe raitingi w 2007r wiedząc, że Ameryka to zgniłe jabłko. Swetru pokazał, że w podpierdzielaniu jest dobry.

! Odpowiedz
7 4 ~JP

Tylko wariant islandzki nas uratuje przd satanistami. PIS jest za miekki. Nie wytrzymaja. Polska stracona nie ma sie co ludzic...

! Odpowiedz
4 6 ~plutarch

bredzisz za kopiejkę

! Odpowiedz
1 9 ~1224332

Polakiem jesteś? A kiedy to rzucaliśmy broń? Walcz do cholery! Dobrowolnie zgadzasz się na biedę i ośmieszenie?

! Odpowiedz
15 25 ~petrulot

Petru PObudził swoich pejsów do POkazania POLAKOM, kto rządzi światową finansjerą. Tyle tylko panie petru, że szkodzisz całemu NARODOWI polskiemu i ten NARÓD ci tego nie zapomni.

! Odpowiedz
11 8 ~plutarch

hejtera opłacił car

! Odpowiedz
11 10 ~bmiara

Jasne. To Petru jest sprawcą zamieszania, a nie PiS. I jeszcze cykliści, wegetarianie i Żydzi na spółkę z Masonami.

! Odpowiedz
3 6 ~PL

Niestety nie wszystkie tumany potrafią to odczytać. Dobrze mówił Stonoga, że trzeba ich autobusem do pudła z wiejskiej. Tak czują się bezkarnie i szkalują Polskę na arenie międzynarodowej.

! Odpowiedz
3 4 ~Robi odpowiada ~plutarch

Masz na myśli siebie i tuska?

! Odpowiedz
1 5 ~PL odpowiada ~bmiara

Wszystko gra oprócz cyklistó i wegetarian. Za dużo tv oglądasz!

! Odpowiedz
1 3 ~bolek odpowiada ~bmiara

świnie w chlewie - jedna mówi do drugiej - czy to prawda że ludzie nas tak dobrze karmią żeby potem zabić i zjeść - na to ta której się wydawało że jest bardziej entelegentna - co ty bredzisz - przestań snuć tu jakieś teorie spiskowe tylko zajmij się korytem

! Odpowiedz
6 11 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 5 ~plutarch

szybciutki kosz!

! Odpowiedz
5 4 ~gońtrolla

kiedy Putinowi się skończy kasa na Ministerstwo Prawdy i Miłości?

! Odpowiedz
11 1 ~bmiara

Rozpoczął? Przecież to PiS podpaliło polski system bankowy i wywołali ten pożar....

! Odpowiedz
1 6 ~1224332 odpowiada ~gońtrolla

To w tedy Po i Nowoczesna upadną i nie będziemy waszych idiotycznych komentarzy czytać. Tego dnia tylko wyglądać.

! Odpowiedz
1 3 ~1224332

Aha zaczyna się cenzura. To jasne kogo portalem jest Bankier.pl :). Moje komentarze też zaraz polecą, pewnie poza komentarzami Tusko i Petru - filów.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty) odpowiada ~bmiara

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 3 ~1224332 odpowiada (usunięty)

Janku, ale za jego posty leci mu kasa a my gramy o lepszy nasz los i naszych dzieciaków. Więc nie dziw się , że takie rzeczy można u nas na portalach wyczytać. PO i Nowoczesna przegrały walkę o wszystkie 4 władze, więc teraz walczą o 5.

! Odpowiedz
1 7 ~cokolwiek

http://biznes.pl/swiat/standard-poor-s-zaplaci-1-38-mld-usd-za-bledne-ratingi/43bmq

! Odpowiedz
2 13 ~piotr

TYLE W KWESTII WIARYGODNOŚCI OCENY S&P - do sądu z nimi, a nie się tłumaczyć.
1."Dobrą ocenę wiarygodności Polski potwierdzają wyniki sprzedaży obligacji z 7 stycznia 2016."
2."Przedwczoraj MFW potwierdził dobre fundamenty polskiej gospodarki. Na wniosek Polski obniżono wysokość elastycznej linii kredytowej."
3."Bank Światowy w tym tygodniu podwyższył prognozę wzrostu dla PL do poziomu 3,7% z 3,6%. Te dane wyróżniają pozytywnie PL na tle całej Europy"
4."Argumenty przytaczane przez S&P dotyczą tylko sfery zmian politycznych w Polsce i nie mają nic wspólnego z ekonomią."
5."W raporcie S&P nie zmieniła ocen Polski w żadnym z kluczowych kryteriów."
6."Decyzja jest sprzeczna z ocenami pozostałych agencji, największych międzynarodowych instytucji finan. oraz uczestników rynków finansowych."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 ~Szok

To wszystko już było. Teraz zacznie się prawdziwa gra rynkowa. Kto ją wytrzyma? Rząd pisu czy świat? Od poniedziałku wstaniesz w nowej rzeczywistości. Gorszej dla ludzi.

! Odpowiedz
1 0 ~piotr odpowiada ~Szok

Nie klep głupot.

! Odpowiedz
2 2 ~Tyui

Dobra, czas na wasze lekarstwa i pora spać.

! Odpowiedz
3 24 ~1224332

To jasne. Dostajemy po głowie za wybory. To samo węgrom zrobili swojego czasu.

! Odpowiedz
14 4 ~Dgh

Tak, wybór pisu okazał się totalną porażką. Gospodarcze niedorajdy wpędzają kraj w kłopoty, których większość ludzi nie jest w stanie zrozumieć. Dadzą dodatki na dzieci, na emerytów. Kupią spokój teraz i kłopoty w przyszłości.

! Odpowiedz
13 8 ~plutarch odpowiada ~Dgh

A Putin aż się skręca ze śmiechu. Jego służby się nie skręcają, tylko pracują w pocie czoła. Dobra zmiana wyjdzie nam bokiem. Mam nadzieję, że będą za 4 lata wolne wybory i ludzie podziękują ekipie Jarka.

! Odpowiedz
1 2 (usunięty) odpowiada ~plutarch

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 (usunięty) odpowiada ~Dgh

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 4 ~piotr

Banksterskie trolle: coś do poczytania.
http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/komunikaty/-/asset_publisher/6Wwm/content/niezrozumiala-decyzja-jednej-z-agencji-ratingowych?redirect=http%3A%2F%2Fwww.mf.gov.pl%2Fministerstwo-finansow%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_dNH3%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3D_118_INSTANCE_9Jwz__column- 2%26p_p_col_count%3D1#p_p_id_101_INSTANCE_6Wwm_

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Ssss

Spać

! Odpowiedz
0 1 ~1224332 odpowiada ~Ssss

Nie. Po siedzisz sobie jeszcze kilka godzin i po kasujesz :>

! Odpowiedz
5 20 ~bumbum

Sojusznicy dali wiernej flance NATO plaskacza finansowego. No cóż. Lata PRL nauczyły nas, że jak sojusz, to trudno. Będziemy przyjmować oskarżenia o holokaust i wspierać Izrael, będziemy wspierać jedność Unii Europejskiej, będziemy kupować amerykański sprzęt po okazyjnej cenie, tzn. z marżą 200%. Każdemu odbija na swój sposób. Zachód kocha uchodźców gwałcicieli, a Polacy kochają swoich ekonomicznych oprawców. To się nazywa syndrom sztokholmski.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 8 ~plutarch

ostry dyżur w Olgino, jak widzę

! Odpowiedz
3 6 ~rychu

BRAWO! W samo sedno!!!

! Odpowiedz
3 4 ~Sasa

bumbum: Dzięki za mądry wpis.

! Odpowiedz
1 6 ~jo44

http://www.citizengo.org/en/32350-ograniczenie-kapitalu-niemieckiego-w-mediach-na-terytorium-polski

! Odpowiedz
2 5 ~GRM

Głosować. Prawda jest taka, że to jedna z dróg do faktycznej niepodległości.

! Odpowiedz
25 9 ~SONDA

Czy 20.01.2016r. będzie dymisja rządu, nowe wybory w marcu

i delegalizacja PISu do końca 3016r.

tak- zielona łapka
nie- czerwona łapka
______________________________________________________

BROSZKA na dywaniku 19.01.2016 w EuroParlamencie
DUDUŚ już 18.01.2016 na dywaniku RadyEuropy

zobaczymy ostrą jazdę na rynku kapitałowym wyprzedaż obligacji, akcji, PLN. Spójrz na rentowności obligacji to się zdziwisz

banki w następnym tygodniu podniosą koszt kapitału !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 5 ~SONDA

i delegalizacja PISu do końca 3016r. - jest to miękki warunek ze względu na PREZESA

! Odpowiedz
2 13 ~piotr

Chłopie daj na wstrzymanie z tym "sondażem" - powtarzasz go już po raz setny w tym wątku.
Że wynik ci nie pasuje? Trudno...widać jesteś w mniejszości.
Czyli: zdecydowana większość klika w czerwona łapę (nie będzie żadnej dymisji).
Nawet głupi wie, że wybory są raz na 4 lata.
A rządy PO/Petru nic dobrego Polakom nie przyniosły i nie przyniosą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 19 ~wiseguy

jakby Tusk nie zapozyczyl nas po uszy to nie byloby problemu. On jednak wolal stadiony i muzea dla Izraelitow budowac...

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 4 ~tylko_dzisiaj

dług zagraniczny Polski wzrósł o 30 mld zł i tyle w temacie zadłużania przez kwaczkę

! Odpowiedz
2 3 ~PL odpowiada ~tylko_dzisiaj

przet tego kto podJUDZAŁ na Polskę czyli swetru podobnym banksterom!

! Odpowiedz
4 2 ~bmiara

Chłopie, chłopie...Przecież PiS wymyślił, że zwiększy wydatki o kilkadziesiąt miliardów. Sam program 500+ to ponad 20 mld dodatkowych wydatków. A z pustego i Salomon nie naleje.

! Odpowiedz
5 7 ~Sasa

Plutarch jest kapciowym Petru!

! Odpowiedz
4 10 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 2 ~plutarch

czemu moderator śpi?

! Odpowiedz
1 1 ~Wody odpowiada ~plutarch

A co ci przeszkadza?

! Odpowiedz
1 3 ~vonBraun odpowiada ~plutarch

Masz szczęście Plutrachu, że śpi, bo byś żadnego swojego durnego posta nie zobaczył.

! Odpowiedz
10 9 ~zaniepokojony

Macie tupet. Rzadzilo PO byla jego wina, rzadzi PiS i dalej wina PO... Ludzie czybWam sie w glowach poprzewracalo!?

! Odpowiedz
1 9 ~jaktojest

czemu PO nie zgłosiło do EUI jak złamało konstytucję w sprawie TK ? tylko teraz jak PIS łamie w tej samej sprawie bardzo im się przypomniało ?

! Odpowiedz
5 4 ~rychu

zaniepokojony - trzeba było się uczyć, to wiecej bys pokumał

! Odpowiedz
8 4 ~roberto odpowiada ~jaktojest

Bo PO chciałbo ukraść jabłko ze sklepu, a PIS wysadził cały sklep w powietrze. Taka roznica kolego i chyba sam widzisz roznice miedzy proba wprowadzenia kilku dodatkowych "swoich" ludzi a zablokowaniem całego trybunału.
Trzeba walczyć o Polskę, bo jak dalej pojdzie, PIS nas zacznie izolować od wszystkich rozwinietych gospodarek i bedzie sie dogadywal z upadajycymi wegrami albo małymi czechami... :(

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~jaktojest odpowiada ~roberto

logika godna Kalego, na szczęście mało kto to kupuje, każdy normalny widzi kto zaczął ten problem i kto POleciał jak małe nowoczesne dziecko na skargę

! Odpowiedz
6 7 ~bumbum

Mógłby ktoś zbanować tego niedorozwoja banderowskiego, który wszędzie widzi trolli Putina, nawet w krytyce międzynarodówki finansowej? Jeden czubek zasmradza całe forum.

! Odpowiedz
6 7 ~plutarch

czy mógłby ktoś zbanować te hordy płatnych, putinowskich hejterów i kłamczuszków?

! Odpowiedz
3 3 ~PL

Przyłączam się by zbanować ten spam.

! Odpowiedz
14 2 ~hahaha

ale cyrk bezzębny karzeł polazł bez żadnego przygotowania na ring bić się z banksterami i dostał od razu strzał między oczy od S&P tak że wypadł z ringu i leży w okolicach WC dla kibiców buahaha

! Odpowiedz
3 6 ~PL

Wara od kibiców! Przyjdzie co do czego to będą musieli ratować kraj i taką fajtłapę ja ty.

! Odpowiedz
14 16 ~PL

Niestety Swetru i POdobni szkalują nasz kraj niby w obronie demokracji. Teraz banksterka broni naszej demokracji razem z wami. To żeście nam pomogli!

! Odpowiedz
9 6 ~plutarch

kret Chutina pisze

! Odpowiedz
5 2 ~www

Haha, całe szczescie że rzad PIS prowadzi bardoz dobrą politykę gospodarcza - prawdziwi fachowcy, którzy znaja się na tym, co robią, oddaja przemyslane pakiety ustaw, kontrolują uwaznie wydatki, w żaden sposób nie próbują się przypodobac Polakom swoimmi socjalnymi obietnicami, na które brak kasy.

! Odpowiedz
10 29 ~Sasa

Swiatowa finansjera się wkurza, że traci kondominium... - zagrywa na nowe wybory.

! Odpowiedz
6 7 ~plutarch

Wania pisze za kopiejki

! Odpowiedz
1 3 (usunięty) odpowiada ~plutarch

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 27 ~dupla

To jest bezczelny spisek wszystkich przeciwko nam!!! Tak jak zawsze!!!

! Odpowiedz
10 2 ~plutarch

pisz Grisza, pisz...

! Odpowiedz
3 10 ~bumbum odpowiada ~plutarch

Jakiś tumok wyzywa od trolli Putina każdego krytyka światowego porządku finansowego. Do tej pory na to miano zasługiwali tylko Polacy upamiętniający rzeź wołyńską i nie dający sobie np. wciskać kitu o separatystach ostrzeliwujących własne miasta by wrobić UPAinę. Teraz ukraińśki stypendysta jedzie bez trzymanki i wali zarzutami niczym czyjny rewolucjonista.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 6 ~plutarch odpowiada ~bumbum

tak, zapodaj jeszcze parę razy wasze ulubione memy: banderowców, UPAinę, juntę kijowską, banksterów, iluminatów i chemtrailsy, że o szczepionkach nie wspomnę... wasz matrix się skończy wraz z ropą poniżej 20.

! Odpowiedz
8 20 ~ciekawy

Właśnie obejrzałem film dokumentalny "Szwindel: Anatomia Kryzysu" (Inside Job) reż Ferguson. Pokazali w DOKUMENCIE rolę m.in agencji S&P w doprowadzeniu do kryzysu 2008 i pracujących tam - właściwie - kryminalistów. Niestety całe finanse amerykańskie nadają się do AMERYKANSKIEJ prokuratury i szkoda że niestety mają tak olbrzymi wpływ na państwa typu Polska. Działają na zamówienie polityczne - ale czyje ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 5 ~plutarch

brednie w interesie Łubianki

! Odpowiedz
10 4 ~Hi

PiS jest lepszy od S&P. Sam stwarza zagrożenia dla Polski po czym ogłasza, że przed tymi zagrożeniami Polskę obroni. Paranoja pisowską nie zna granic.

! Odpowiedz
4 7 ~Sasa

Myśle że na zamówienie światowej finansjery. Polska miała w ich planach pełnić rolę konsumenta, co najwyżej dostawcy taniej siły roboczej. A Polakom zachciało się podmiotowości...To wszystko sa przetestowane na innych krajach metody "dyscyplinowania". Jak ktoś się interesuje geopoltyką, to znajdzie dużo analogii. Można znależć sporo literatury na ten temat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 4 ~plutarch odpowiada ~Sasa

myślę, że bierzesz kopiejku za post

! Odpowiedz
0 2 ~sasa odpowiada ~plutarch

plutarch, zmartwie cie - dzialam pro publico bono. Jestem przeciw systemowi neoliberalnemu, a to - jak wiesz, zjawisko globalne, Ty jestes chory? Wszedzie widzisz Rosje?

! Odpowiedz
2 2 ~plutarch odpowiada ~sasa

Wiesz, coś tam poczytałem i połączyły mi się kropki w głowie :) Dziękuję za uwagę!

! Odpowiedz
8 20 ~pl

S&P instytucja polityczna, co mają media publiczne i TK do gospodarki ?
ciekawe kto im kazał wydać taką notę ?

! Odpowiedz
16 8 ~plutarch

odpowiem na twoją słabo maskowaną insynuację: pewnie masoni i jaszczury. jak to u was jest, Saszka z Olgino, kiedy skończycie matrix?

! Odpowiedz
12 4 ~Polko

Dla zwolennikami pisu normą jest, że trzeba coś komuś kazać. Ktoś musi być wrogiem. Polacy gorszego sortuj. Taka pisowską norma, przyzwyczailiście już nas do takich brednie.

! Odpowiedz
0 2 ~Lolko odpowiada ~Polko

Ile trzeba wypić żeby tak ładnie sklecić dwa zdania?

! Odpowiedz
2 2 ~bolek odpowiada ~plutarch

dzięki plutarch że nas uświadomiłeś

! Odpowiedz
2 2 ~PiotrN

Nooo, 2% raptem, bez trzymanki, wow

! Odpowiedz
18 9 ~plutarch

Trolle Putina w komentarzach tradycyjnie murem za PiS-em. Przypadek?
PS: DO MODERATORA: co takiego jest w moim poście, że go wcześniej usunąłeś?

! Odpowiedz
1 2 ~PiotrN

Jakoś nie rozumiem, a staram się, może za głupi jestem? Ale chyba nie, skoro za moją pracę ludzie płacą po parę tysięcy dziennie?

! Odpowiedz
6 8 ~plutarch odpowiada ~PiotrN

czego nie rozumiesz? tego, że w interesie Putina jest słaba, wykluczona z Łunii Polska? udajesz, czy co?

! Odpowiedz
0 1 ~przekonany

Podpis

! Odpowiedz
1 3 (usunięty) odpowiada ~plutarch

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 16 ~gosc

PLN - parytet w srebrze, wyjsc z unii, zacząć umacniac granice, wzmocnic Grupe Wyszehradzka, zdrajcow wypie... z kraju. Jest recepta na parszywe ataki na Polske.

! Odpowiedz
12 5 ~Szok

I zdychać w nędzy...nie dzięki. To takich jak Ty trzeba nawracać do cywilizacji.

! Odpowiedz
11 5 ~plutarch odpowiada ~Szok

wystarczy odciąć od putinowskiej kopiejki. ale co taka bezrobotna, sprzedajna klawiatura sobie wpisze w CV?

! Odpowiedz
4 12 ~gosc odpowiada ~plutarch

sprzedajne to wy jestescie - sorosowskie dziwki

! Odpowiedz
9 4 ~plutarch odpowiada ~gosc

ładnie się demaskujecie, coraz gorszego sortu agenci wpływu w Olgino. lepsi zdążyli prysnąć z tonącej łajby

! Odpowiedz
4 7 ~gosc odpowiada ~plutarch

ile ci soros zaplacil za hejty dziwko ?

! Odpowiedz
19 7 ~Szok

Rząd do dymisji

! Odpowiedz
5 15 ~piotr

obudź sie...PO już przegrało wybory,jest 2016 rok.

! Odpowiedz
7 2 ~dfg odpowiada ~piotr

Bo Pis szukiwało i kłamało!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 2 ~bax

Czyli będzie wzrost inflacji, a nie deflacji, miastowe nabrały kredytów i teraz będą spłacać znaczne więcej.

! Odpowiedz
4 6 ~PogromcaPajaca

boze chroń Polskę przed faszyzmem

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
25 11 ~SONDA

Czy 20.01.2016r. będzie dymisja rządu i nowe wybory w marcu

tak- zielona łapka
nie- czerwona łapka
______________________________________________________

BROSZKA na dywaniku 19.01.2016 w EuroParlamencie
DUDUŚ już 18.01.2016 na dywaniku RadyEuropy

zobaczymy ostrą jazdę na rynku kapitałowym wyprzedaż obligacji, akcji, PLN. Spójrz na rentowności obligacji to się zdziwisz

banki w następnym tygodniu podniosą koszt kapitału !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
21 42 ~cv

Dzieki Tuskowi mamy co splacac.
Dzieki Schetynie mamy niski rating.
Nikt by nie wiedzial na swiecie ze Polska ma TK gdyby nie oni.
Gratulacje. Schetyna zaprzepascil 25 lat demokracji tego kraju.

! Odpowiedz
10 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)