Rzym przed kanonizacją Jana Pawła II i Jana XXIII

Dziesiątki tysięcy ludzi na ulicach w rejonie Watykanu, liczne grupy z całej Polski, setki zaparkowanych wzdłuż Tybru polskich samochodów z biało-czerwonymi chorągiewkami - tak wygląda Rzym w przeddzień kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.

Wśród przybyłych z całego świata pielgrzymów stale słychać na ulicach Wiecznego Miasta język polski.

Duże grupy z całej Polski już od wczesnego ranka obecne były wśród ogromnego i wciąż rosnącego tłumu na placu Świętego Piotra i w jego najbliższych okolicach, przede wszystkim na prowadzącej do Watykanu via della Conciliazione. Pielgrzymi śpiewali, modlili się, wznosili okrzyki radości, skandowali.

Wielu wiernych przyszło z plecakami i całym ekwipunkiem, niektórzy mieli materace i maty. Mówili, że będą starali się przeczekać noc jak najbliżej placu, by zająć miejsca tuż po jego otwarciu dla wiernych o godzinie 5.30 rano.

Wśród polskich pielgrzymów panuje duża serdeczność: ludzie pozdrawiają się nawzajem, pytają skąd przyjechali, umawiają się na wieczorne czuwanie i wymieniają informacjami o tym, że na mszy będzie na pewno, w koncelebrze, również emerytowany papież Benedykt XVI.

Na ulicach włoskiej stolicy widać polskie autokary i setki samochodów osobowych; wiele z nich przystrojono z okazji kanonizacji chorągiewkami i portretami obu przyszłych świętych papieży. Niektórzy pielgrzymi przyjechali camperami, w których spędzą noc w oczekiwaniu na mszę kanonizacyjną. Mówią, że decyzję o przyjeździe podjęli w ostatniej chwili.

W całym Rzymie nad porządkiem i bezpieczeństwem czuwają wzmocnione patrole policji. Setki ochotników Obrony Cywilnej rozdają butelki wody, pomagają, udzielają informacji.

Po południu nad Rzymem przeszła burza. Na najbliższe godziny również zapowiadane są opady deszczu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

GPW: największe wzrosty i spadki

INPRO 5,6000 13,4%
IBSM 15,4000 10,0%
LENA 3,4600 7,8%
SCOPAK 0,1400 -17,6%
QUMAK 0,1676 -16,2%
HUBSTYLE 0,3510 -10,0%
Akcje: 120 wzrosło, 183 spadło, 81 bez zmian.
Wolumen: 32 525 462 akcji, obrót: 661 143 797 zł
Aktualizacja: 2019-03-22 17:04:54