REKLAMA
JUŻ JUTRO

Rzeszów miastem studentów

2014-07-11 08:52
publikacja
2014-07-11 08:52
Rzeszów miastem studentów
Rzeszów miastem studentów
/ thetaXstock

Rzeszów jest stolicą województwa podkarpackiego leżącego w południowo-wschodnim zakątku Polski. Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną gałęzią gospodarki w tym regionie jest przemysł lotniczy. Działające tu stowarzyszenie firm tej branży "Dolina Lotnicza" skupia przedsiębiorstwa nie tylko przemysłowe, ale również ośrodki badawcze i szkoleniowe, a jego działania są rozproszone pomiędzy największe przemysłowe miasta całego województwa.

W odróżnieniu od większości polskich miast Rzeszów nie odnotowuje ubytku ludności. Wręcz przeciwnie, liczba mieszkańców rośnie z roku na rok (chociaż trzeba przyznać, iż w pewnym stopniu było to efektem powiększania granic miasta). Według danych Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Rzeszowa na dzień 30.06.2014 r. liczba osób zameldowanych na pobyt stały i czasowy w Rzeszowie wynosiła 184 426. Bardzo korzystnie wygląda także struktura ludności. Średni wiek rzeszowianina to zaledwie 39 lat, a odsetek ludności w wieku przedprodukcyjnym przypadający na 1 000 mieszkańców osiąga najwyższy poziom w kraju.

Miasto w relacji do swoich rozmiarów jest wyjątkowo prężnym ośrodkiem akademickim. Według danych Eurostatu Rzeszów może poszczycić się największą liczbą studentów w stosunku do liczby mieszkańców w całej Unii Europejskiej (na każdy 1 000 mieszkańców przypada 353 studentów). W mieście działa kilka uczelni wyższych, a aktualną liczbę studentów można szacować na ok. 60 tys. Mniej więcej co trzeci z nich studiuje na Uniwersytecie Rzeszowskim (powstałym w 2001 r. na bazie Wyższej Szkoły Pedagogicznej, filii Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej oraz Wydziału Ekonomii Akademii Rolniczej). Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza jest największą uczelnią techniczną w południowo-wschodniej Polsce. Wśród działających tu jednostek szkolnictwa wyższego nie sposób pominąć także Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, będącej największą niepubliczną uczelnią w regionie. Przemysław Kotwicki z portalu otoDom dodaje, iż omawiając specyfikę tutejszego rynku wynajmu mieszkań dla studentów warto podkreślić fakt, iż wśród tego rodzaju klientów coraz bardziej zauważalną grupę stanowią obywatele Ukrainy.

Rynek wynajmu - struktura oferty, ceny, popularne lokalizacje

Analiza ofert zamieszczonych na portalu otoDom.pl wykazała, iż studenci rozpoczynający po wakacjach pierwszy lub kolejny rok akademicki mogą w tym momencie wybierać pośród około 200 mieszkań do wynajęcia.

Zdecydowanie najłatwiejszy wybór będą mieli studenci, którzy zastanawiają się na lokalem dysponującym dwoma pokojami. Tego rodzaju mieszkania stanowią 56% wszystkich oferowanych do wynajęcia na badanym rynku. Większego problemu nie będą mieli studenci wspólnie poszukujący trzypokojowego lokum (29% całkowitej oferty). Kawalerek cieszących się dużym zainteresowaniem wśród studentów nie jest zbyt dużo. To co dziesiąta oferta wynajmu mieszkania w Rzeszowie.

Struktura oferty mieszkań na wynajem w Rzeszowie według liczby pokoi

()

Źródło: obliczenia na podstawie serwisu otoDom.pl

Jakich kwot oczekują co miesiąc właściciele mieszkań? Wynajęcie kawalerki w Rzeszowie to przeciętny koszt rzędu 1 040 zł. Planując wynajem mieszkania 2-pokojowego typowa stawka ofertowa sięga 1 250 zł. Większe mieszkania wiążą się przeciętnym wydatkiem w wysokości 1 656 zł (mieszkania trzypokojowe) i 1 778 zł (mieszkania czteropokojowe). Na tym nie kończą się jednak koszty ponoszone związane z zakwaterowaniem. Do ceny najmu należy doliczyć także czynsz administracyjny oraz opłaty za media.

Średnie ceny wynajmu mieszkań w Rzeszowie według liczby pokoi

()Źródło: obliczenia na podstawie serwisu otoDom.pl

Najwięcej ofert mieszkań na wynajem zlokalizowanych jest na terenach jednych z najbardziej zaludnionych osiedli Rzeszowa - Nowym Mieście, Drabiniance i Baranówce. Bogatą ofertę mieszkań na wynajem znaleźć można także w centralnych rejonach miasta.

A gdzie rzeszowscy studenci najchętniej wynajmują mieszkania? W dużej mierze wybór determinuje miejsce, w którym prowadzone są zajęcia dydaktyczne. Najchętniej wybieranymi lokalizacjami są bowiem te w pobliżu uczelni. Stąd bierze się popularność Baranówki wśród studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji. Studiujący na Uniwersytecie Rzeszowskim i Wyższej Szkoły Prawa i Administracji preferują okolice ul. Rejtana, gdzie zlokalizowane są siedziby tych uczelni. Studenci Politechniki poszukiwania rozpoczynają od okolic rozciągających się wzdłuż ul. Dąbrowskiego i Podkarpackiej. Część studentów, szczególnie jeśli ich grupa składa się z przedstawicieli kilku uczelni, preferuje mieszkania w centrum miasta.

Na co zwrócić uwagę przy szukaniu ofert

Wielu młodych ludzi dopiero zaczyna swoją przygodę z wynajmem stancji. W tym celu są bardzo narażeni na wiele prób oszustw. Co tydzień będziemy zamieszczać kilka porad na co uważać przy wynajmie wraz z wypowiedzią prawnika.

  • Stosunek ceny do standardu- jeżeli oferta wynajmu jest bardzo korzystna, a cena zadziwiająco niska, warto jest wcześniej zastanowić się czym to jest spowodowane. Może okazać się, że mieszkanie ma jakieś ukryte defekty, które wyjdą w praniu.

  • Zaliczka w ciemno- pamiętajmy, nigdy nie wpłacajmy żadnej zaliczki nie mając pokwitowania ze strony wynajmującego.

  • Ostatnie rachunki- warto jest zawsze sprawdzić ile wynosiły poprzednie rachunki za prąd, wodę czy gaz jakie dostawali poprzedni lokatorzy. Dobrze jest uprzedzić właściciela, żeby wcześniej przygotował wszystkie przydatne dla nas informacje

  • Protokół zdawczo-odbiorczy- jest bardzo ważnym dokumentem przy wyprowadzaniu się z mieszkania. O tym szerzej opowie nasz ekspert Marcin Zadrożny Aplikant adwokacki z Kancelarii adwokackiej HILLS LTS S.A.

- Wakacje to gorący okres również na rynku najmu lokali mieszkalnych, ponieważ osoby rozpoczynające studia poszukują mieszkań na wynajem.

Najważniejszą rzeczą przed podpisaniem umowy najmu jest dokładne przeczytanie umowy. Nie należy sugerować się zapewnieniami wynajmującego, iż zaproponowana treść umowy jest "standardowa". Umowa najmu powinna zabezpieczać interesy zarówno wynajmującego, jak i najemcy, w tym przypadku studenta. Podpisanie umowy o właściwej treści, pozwoli najemcy uniknąć w przyszłości ewentualnych sporów z wynajmującym.

W umowie powinny zostać określone kwestie dotyczące zasad najmu nieruchomości, powinno znaleźć się także oświadczenie wynajmującego, iż jest właścicielem przedmiotowej nieruchomości, a nie tylko współwłaścicielem - w takiej sytuacji umowa powinna być podpisana przez wszystkich współwłaścicieli lub jeden ze współwłaścicieli powinien dysponować odpowiednimi pełnomocnictwami od pozostałych. W treści umowy nie może zabraknąć dokładnego opisu przedmiotu najmu, postanowień dotyczących czasu trwania najmu, wysokości czynszu oraz opłat za media, wysokości kaucji (można także doprecyzować warunki kiedy i w jakich sytuacjach wynajmujący może zaspokoić się z wpłaconej kaucji), regulacji sprawy ewentualnego podnajmu, okresu wypowiedzenia umowy, a w przypadku umowy na czas oznaczony również wskazania wprost sytuacji, w których wypowiedzenie może zostać złożone. Nadto w umowie winny znaleźć się także indywidualne ustalenia stron, których zapisanie pozwoli uniknąć niepotrzebnego sporu w przyszłości. Tytułem przykładu można podać np. zapis dotyczący ewentualnej zgody na posiadanie przez najemcę psa lub kota, czy też zgody na palenie tytoniu w wynajmowanym lokalu, etc.

Integralną częścią umowy najmu powinien stanowić protokół zdawczo-odbiorczy, w którym dokładnie zostanie wskazany stan liczników, stan wyposażenia mieszkania oraz ewentualne wady/usterki, które dotyczą nieruchomości. Do protokołu warto dołączyć szczegółową dokumentację zdjęciową. Po zakończeniu umowy najmu, w przypadku ewentualnych/spornych zniszczeń w lokalu, wykonana dokumentacja zdjęciowa będzie podstawą do ustalenia czy lokal (i jego wyposażenie) został zniszczony, czy też nastąpiło normalne zużycie rzeczy, za które najemca nie odpowiada -radzi Marcin Zadrożny Aplikant adwokacki z kancelarii adwokackiej HILLS LTS S.A.

Co piszą studenci na forach

Na jednym z for, gdzie poruszony został temat mieszkań w Rzeszowie pojawiło się wiele opinii dotyczących wynajmu stancji w tym mieście. Sprawdźcie co piszą forumowicze.

~Justyna~pokoje w Rzeszowie do wynajęcia to małe klitki gdzie ledwie się mieści łóżko i szafka i za taki pokój śpiewają sobie 400-500 zł + opłaty a jak jest trochę większy to włascicel wrzuca drugie łóżko i od osoby żąda 300-350 zł + opłaty. Rzeszowiacy myślą że mieszkają w Warszawie i na wszystkim chcą zarobić. Mała kawalerka to już koszt ok 1000 zł + opłaty. Niestety płaca na podkarpaciu nie jest rewelacyjna dlatego większość osób traktuje wynajem mieszkania jako druga pensja. no cóż pozostaje mi życzyć właścicielom dobrego zarobku.

~Brzeszczotek~wynajmowałem mieszkanie przez 5 lat ... 250zł msc + opłaty... ani razu nie dostalem umowy... tu jest motyw do kontroli US.

~Anabell~ Mieszkanie za 300 zł to przeszłość. Teraz jest moda na zarabianie na studentach.

~Sztandar~ Kominikacja publiczna w Rzeszowie jest droga i kiepska więc warto moim zdaniem szukać mieszkania w promieniu 30min na nogach od uczelni.

~J.S~ Jeżeli umieszczacie ogłoszenie na rzeszowiaku, że poszukujcie pokoju do wynajęcia i zadzwoni do was mężczyzna, któremu dziwnie ucieka zasięg i bardzo mu spieszno wynająć pokój, bo rzekomo wyjeżdża za granicę, zaoferuje dobrą cenę i spotkanie z jego żoną na mieszkaniu (młoda, drobna blondynka z niekompletnym uzębieniem) TO NIE DAJCIE SIĘ NA TO NAMÓWIĆ!!! Ci oszuści wynajmują mieszkania od uczciwych ludzi i później kradną ich tożsamość podając się za prawdziwych właścicieli - podnajmują mieszkanie kliku osobom jednocześnie, które oczywiście nie mają pojęcia o swoim wzajemnym istnieniu. Sprawa została zgłoszona na policję, uważajcie!

Jak widzicie warto poczytać fora o wynajmie w danym mieście. Wiele rzeczy można się z nich dowiedzieć

Przykładowe oferty

Poniżej wybraliśmy dla Was wspólnie z serwisem otoDom.pl kilka ciekawych ofert wynajmu mieszkań w pobliżu największych rzeszowskich uczelni.

  • Rzeszów/Podkarpacka/Niedaleko Politechniki Rzeszowskiej/Cena:1000zł/2-pokoje
  • Rzeszów/Żwirki i Wigury/ Niedaleko Politechnika Rzeszowska/Cena:1260zł/2-pokoje
  • Rzeszów/NoweMiasto/Niedaleko Uniwersytet Rzeszowski/Cena:900zł/2-pokoje
  • Rzeszów/Rejtana Krzyżanowskiego/ Niedaleko Uniwersytet Rzeszowski/Cena:1300zł/3-pokoje
  • Rzeszów/Ofiar Katynia/Niedaleko Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania/Cena:980zł/2-pokoje
  • Rzeszów/Spiechowicza/ Niedaleko Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania/Cena:1200zł/2-pokoje

Agata Polińska, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Strefynieruchomosci.pl


Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Robert
Tak Rzeszow jest p.idealnym miastem na studia. 5 lat nauki, zabawy i beztroskiego zycia.
~Studenciak
Rzeszow swietne miasto do studiowania. Nie rozni sie lub nieznacznie od czolowych miast studenckich polski. Studia, zycie, impreza, znajomosci, sport, praca po godzinach, wypady. Swietne miasto do studiowania.
~Kot
W podanej cenie kawalerki w Rzeszowie można wynająć dwupokojowe w Krakowie. Prawdopodobnie autorzy operują na cenach ofertowych mieszkań, które wiszą miesiącami, bo są za drogie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Gośka
Wolę Poznań. Większe miasto, weselsze, mieszkania w takiej samej cenie (wynajem) szkoły lepsze a o prace stałą czy dorywczą łatwo ( najniższe bezrobocie w pl) i dobrze płacą.
~Dramaturg
Spamerzy się uaktywnili. Zaraz przyjdzie Hubert, który kupił od Erigo i już nie musi dojeżdżać z Lubonia :) Poznań to dramatycznie nudne miasto.

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki