REKLAMA

Rzeki trute na potęgę. Odra regularnie zanieczyszczana

2022-08-18 06:41
publikacja
2022-08-18 06:41
Rzeki trute na potęgę. Odra regularnie zanieczyszczana
Rzeki trute na potęgę. Odra regularnie zanieczyszczana
fot. Wadim Tyszkiewicz / / Twitter

Odra jest zanieczyszczana regularnie – wskazują pierwsze wyniki kontroli prowadzonych przez Wody Polskie. W jej dorzeczu wykryto już setki nielegalnych wylotów ścieków - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

"Władze państwowych Wód Polskich rozpoczęły w całej Polsce kontrolę wylotów odprowadzających ścieki i wody opadowe do rzek, w tym do Odry. Pierwsze wyniki (kontrola wciąż trwa) są alarmujące" - napisano.

Jak ustaliła "Rz", "inspektorzy zidentyfikowali już ponad 17 tys. urządzeń, które nie miały uregulowanego stanu formalnoprawnego lub nieznany był ich właściciel". "W samym dorzeczu Odry naliczono ich aż 5 tys. 816 – kontrole na razie potwierdziły, że tylko na 3 tys. 500. wydano pozwolenia. Do dziś stwierdzono, że 282 wyloty są nielegalne" - czytamy w artykule. Zaznaczono, że pierwsze 57 spraw trafiło już na policję, z czego 20 dotyczy właśnie Odry.

"Zgodnie z prawem wodnym do rzek mogą być wprowadzane tylko oczyszczone ścieki bytowe, komunalne lub przemysłowe. W pozwoleniu wodnoprawnym nakłada się na zakład szereg niezbędnych warunków i obowiązków, w tym przede wszystkim określa się najwyższe dopuszczalne wartości stężeń substancji zanieczyszczających, występujących w danych ściekach, które muszą być spełnione przed wprowadzeniem ścieków do wód" – napisano w wyjaśnieniu spółki Wody Polskie.

Zwrócono uwagę, że "nielegalne wyloty są poza wszelką kontrolą". "Prawo nie przewiduje zresztą za to bolesnych konsekwencji. Rura musi zostać zlikwidowana, a właściciel zapłacić karę, tzw. opłatę podwyższoną. Wynosi ona 500 proc. opłaty zmiennej za wprowadzanie ścieków" - napisano.

Przypomniano, że "służby – policja i inspekcje ochrony środowiska – od ubiegłego tygodnia kontrolują wszystkie zakłady, które odprowadzają ścieki do Odry".

"Z trzech postawionych przez ekspertów hipotez katastrofy ekologicznej w Odrze wszystkie wskazują na udział człowieka – od wpuszczenia do wody substancji toksycznej, np. w wyniku działalności przedsiębiorstw funkcjonujących nad rzeką, przez nielegalny zrzut ścieków" - napisano. "Nawet trzecia hipoteza, która wskazuje na warunki naturalne – niski poziom wód, wysoką temperaturę – zakłada, że doprowadziły one do zwiększenia stężeń zanieczyszczeń, które występowały dotychczas w Odrze" - wyjaśniono w artykule.(PAP)

gj/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (14)

dodaj komentarz
jaszczura
"pierwsze wyniki kontroli prowadzonych przez Wody Polskie" - hehehe!!!! HEHEHEHE!!!!! Pospolite ruszenie, nasza specjalność, tak samo ciepłe stołeczki w jakiejś centralnej instytucji o pompatycznej nazwie.
polonu
jak gości teraz od koryta oderwać , pogryzą , na razie kwiczą .
pozhoga
Bardzo mnie zastanawia ten nagły wysyp zainteresowania akurat tematem zanieczyszczania rzek. Była już histeria wokół tzw. inflacji (prawidłowo: wzrostu poziomu cen), świrusa, świńskiej / ptasiej grypy, smogu, silników diesla, wirusa Ebola, ... i tak dalej aż do Paskudy (w Polszcze - bo w tzw. wolnym świecie tradycja sięga co najmniej Bardzo mnie zastanawia ten nagły wysyp zainteresowania akurat tematem zanieczyszczania rzek. Była już histeria wokół tzw. inflacji (prawidłowo: wzrostu poziomu cen), świrusa, świńskiej / ptasiej grypy, smogu, silników diesla, wirusa Ebola, ... i tak dalej aż do Paskudy (w Polszcze - bo w tzw. wolnym świecie tradycja sięga co najmniej Hearsta). A w tle pobrzmiewa muzyczka o ratowaniu pachamamy i biednych prześladowanych zboczeńcach seksualnych.

Bardzo mnie zastanawia Szanowni Państwo, kiedy przestaniecie czytać te bzdury i dawać się nakręcać sztucznie kreowanymi głupotami.
greatmongo
Państwo polskie jest ustawione, żeby być słabe. Niestety. To jest wina założycieli w latach 80tych i 90tych, którzy się albo państwa bali (bo sami siedzieli) albo chcieli pasożytować na jego słabości.


W normalnym kraju byłoby wiezienie za odprowadzenie ścieków do wspólnej rzeki. W Polsce demontaż rury
kaszankanamaxa
Zaraz w tvp pojawią się wnioski: wszystkie wyloty powstały za Tuska i PO. A premier stojący w hełmie i kaloszach na wale odrzańskim doda przed kamerami: to są właśnie proszę państwa lata zaniedbań Donalda Tuska. Tak właśnie jest, ale prawo i sprawiedliwość proszę państwa już ma plan (od 10 lat) aby to naprawić i aby zanieczyszczanie Zaraz w tvp pojawią się wnioski: wszystkie wyloty powstały za Tuska i PO. A premier stojący w hełmie i kaloszach na wale odrzańskim doda przed kamerami: to są właśnie proszę państwa lata zaniedbań Donalda Tuska. Tak właśnie jest, ale prawo i sprawiedliwość proszę państwa już ma plan (od 10 lat) aby to naprawić i aby zanieczyszczanie rzek było karane z najwyższą surowością. Proszę państwa, ryb w Odrze nie zabraknie! Nie pozwolimy PO na odbieranie Polakom prawa do kąpieli i łowienia ryb w rzekach.
samsza
Ktoś podjedzie, wyleje z beczki to surowe kary, a jak nie leje bezpośrednio z beczki, tylko przez rurę, to dostanie tylko 500% jakieś opłaty, no no...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Katastrofa ekologiczna na Odrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki