REKLAMA

Rzecznik rządu: Celem zmian jest uruchomienie nowego systemu podatkowego od przyszłego roku

2021-05-17 16:27
publikacja
2021-05-17 16:27
Rzecznik rządu: Celem zmian jest uruchomienie nowego systemu podatkowego od przyszłego roku
Rzecznik rządu: Celem zmian jest uruchomienie nowego systemu podatkowego od przyszłego roku
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Celem zmian jest uruchomienie nowego systemu podatkowego od przyszłego roku, czyli cały rok 2022 byłby objętymi nowymi rozwiązaniami - podkreślił w poniedziałek w PR24 rzecznik rządu Piotr Müller.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawili program Polski Ład. Wśród elementów programu znalazło się m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz podwyższenie drugiego progu podatkowego z 85 zł do 120 tys. zł.

Rzecznik rządu zapewnił, że na zmianach podatkowych zyska 18 mln Polaków i dla 90 proc. podatników program będzie korzystny lub neutralny.

Pytany, czy zmiany podatkowe wejdą w życie od tego roku odparł, że celem jest objęcie zmianami przyszły rok. "Celem zmian jest uruchomienie nowego systemu podatkowego od przyszłego roku, czyli cały rok 2022 byłby objętymi nowymi rozwiązaniami" - poinformował.

Müller wyraził nadzieję, że zarówno PSL, które w swoich propozycjach programowych miało m.in. emeryturę bez podatku, poprze ten projekt, jak i inne klub parlamentarne.

Dopytywany o kwestię jednolitego kontraktu o pracę, czyli likwidację umów śmieciowych, odparł, że będzie w tej sprawie prowadzona dyskusja.

"Jeżeli chodzi o rozwiązania związane z ujednoliceniem kontraktu, to oczywiście przed nami też duża dyskusja, jeżeli chodzi o Radę Dialogu Społecznego. W związku z tym my chcielibyśmy pakiet tych najważniejszych rozwiązań przedstawić na jesień i wprowadzić od przyszłego roku. Czy w tym będzie jednolity kontrakt, to będzie kwestia do przedyskutowania" - dodał Müller.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ par/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jas2
Rząd swoimi propozycjami znokautował opozycję.
siema123
Chyba banki już dobrze zatankowane kredytem złotówkowym także teraz czas na golenie i kolejkę ostro w dół 10% -> 20% -> 30% inflacji. Podejrzewam że to banki lobbują za tą ustawą żeby sobie odbić po frankach także nie wiem gdzie jest limit skoro wg rządzących wszystkim będzie lepiej. Ja już zapinam pasy.
jpelerj
Jak dla 90 % społeczeństwa zmiany w podatkach sa korzystne albo neutralne, to znaczy, że rząd robi zamach na samorządy. Kasa w budżecie centralnym na Koryto+ zostanie, a samorządy będą sie musiały prosić pana. A pan da po uważaniu, swoim. Niebezpieczny program. Powrót do gospodarki centralnie Jak dla 90 % społeczeństwa zmiany w podatkach sa korzystne albo neutralne, to znaczy, że rząd robi zamach na samorządy. Kasa w budżecie centralnym na Koryto+ zostanie, a samorządy będą sie musiały prosić pana. A pan da po uważaniu, swoim. Niebezpieczny program. Powrót do gospodarki centralnie sterowanej.

Powiązane: Polski Ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki