Rzecznik rządu Węgier: Twierdzenia, że zmierzamy do dyktatury, są śmieszne

Rząd Węgier nie otrzymał nieograniczonej władzy w przyjętej w poniedziałek przez parlament ustawie o ochronie przed koronawirusem – oświadczył w środę rzecznik rządu Zoltan Kovacs w krótkim wywiadzie dla BBC. Jego słowa przytoczyła agencja MTI.

(fot. Bernadett Szabo / Reuters)

Kovacs podkreślił, że na Węgrzech najwyższym organem władzy państwowej nadal pozostaje parlament, który w każdej chwili może wycofać nadzwyczajne pełnomocnictwa dla rządu, gdy uzna, że kryzys dobiegł końca.

Rzecznik zaznaczył, że nie zawieszono funkcjonowania parlamentu, a jedynym cele rządzenia poprzez dekrety jest walka z epidemią koronawirusa.

Kovacs uznał za śmieszne twierdzenia, jakoby Węgry zmierzały w kierunku dyktatury, i dodał, że takie zarzuty pod adresem kraju padają od 10 lat. Zaznaczył, że rząd nigdy nie dążył do nieograniczonej władzy, a gdyby tak było, byłoby to godne ubolewania.

Przyjęta w poniedziałek ustawa przedłuża stan zagrożenia wprowadzony przez rząd Viktora Orbana 11 marca. Ustawa stanowi też, że rząd będzie mógł w czasie stanu zagrożenia „zawieszać stosowanie niektórych ustaw, odstępować od zapisów ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki w celu zagwarantowania życia i zdrowia obywateli, bezpieczeństwa prawnego i stabilności gospodarki narodowej”.

W ustawie przewidziano też m.in. kary do 8 lat więzienia za grupowe złamanie izolacji lub uniemożliwianie nadzoru podczas stanu zagrożenia, jeśli będzie to skutkowało czyjąś śmiercią.

Ustawa wywołała kontrowersje w Brukseli. Szef komisji wolności obywatelskich (LIBE) Parlamentu Europejskiego, hiszpański europoseł Juan Fernando Lopez Aguilar z grupy Socjalistów i Demokratów (S&D), wyraził obawę z powodu rozszerzenia środków dotyczących stanu zagrożenia na Węgrzech i zmian w węgierskim prawie karnym w związku z epidemią koronawirusa. Szczególną krytykę wywołuje fakt, że nie wprowadzono ograniczeń czasowych tych rozwiązań.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ akl/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil