REKLAMA

Rzecznik rządu Węgier: Sankcje niszczą europejską gospodarkę

2022-10-05 18:29
publikacja
2022-10-05 18:29

Polityka Unii Europejskiej wymaga zmiany, ponieważ sankcje gospodarcze wyraźnie niszczą unijną gospodarkę – oświadczył w środę rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs w nagraniu opublikowanym na Facebooku.

Rzecznik rządu Węgier: Sankcje niszczą europejską gospodarkę
Rzecznik rządu Węgier: Sankcje niszczą europejską gospodarkę
fot. Laszlo Balogh / / ERGO Hestia

Kovacs zaznaczył, że po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej Unia Europejska mówiła, że żadne sankcje na energię nie zostaną nałożone. Następnie w czerwcu Bruksela przeforsowała decyzję o zakazie importu rosyjskiej ropy i jej pochodnych.

„Od samego początku mówiliśmy, że wszelkie sankcje nałożone na energię są równoznaczne z zrzuceniem bomby atomowej nie tylko na węgierską, ale i europejską gospodarkę” – stwierdził rzecznik rządu. „W przypadku Węgier, które nie mają dostępu do morza i sprowadzać ropę oraz gaz mogą tylko rurociągami, zmiana kierunków dostaw wymagałaby długich lat i setek miliardów forintów” – dodał.

Kovacs odniósł się również do zapowiedzianych przez rząd narodowych konsultacji, w których władze mają spytać obywateli o poparcie dla sankcji nałożonych na Rosję po agresji na Ukrainę. „Jeśli wystarczająco wielu z nas wyrazi swoje poparcie, będziemy w stanie zmienić te decyzje” – podkreślił.

W czerwcu w trakcie negocjacji nad szóstym pakietem sankcji Węgry przeforsowały możliwość sprowadzania ropy naftowej z Rosji rurociągami ze względu na położenie geograficzne niektórych państw, skutkujące szczególnym uzależnieniem gospodarek od rosyjskich źródeł energii. Natomiast zapisy przyjmowanego obecnie ósmego pakietu mówią o limitach cen na ropę, które jednak nie będą miały zastosowania do transportu surowca przez rurociągi, o co zabiegały Węgry.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ mal/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
endes
W końcu głos rozsądku i myślenia pośród tej całej hołoty odmóżdżonych okupantów PE!

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki