REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Rzecznik rządu: Nowe obostrzenia związane będą z mobilnością ludności

2021-12-07 08:26, akt.2021-12-07 11:58
publikacja
2021-12-07 08:26
aktualizacja
2021-12-07 11:58
Rzecznik rządu: Nowe obostrzenia związane będą z mobilnością ludności
Rzecznik rządu: Nowe obostrzenia związane będą z mobilnością ludności
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Na godzinę 13.00 we wtorek zaplanowano konferencję prasową z udziałem m.in. ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Mają zostać przedstawione nowe obostrzenia epidemiczne.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że we wtorek lub w środę zaprezentowane będą "zaostrzenia epidemiczne" w związku ze świętami i nowym wariantem koronawirusa. Poinformował, że rozważane jest wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych.

We wtorek rano rzecznik rządu Piotr Müller powtórzył, że w związku z dużą liczbą chorych na COVID-19 i z dużą liczbą zgonów we wtorek lub w środę zostaną ogłoszone decyzje dotyczące ograniczenia mobilności społecznej i zmiany limitów. Zaznaczył, że osoby zaszczepione będą "zasadniczo" wyłączone z tych ograniczeń.

"Szczegółów bym nie chciał przekazywać, ale to będą decyzje, które będą się wiązać z ograniczeniami - zmianą limitów i pewnymi działaniami ograniczającymi mobilność społeczną po to, aby rozwój choroby ograniczyć" - dodał Müller. Zastrzegł, że osoby zaszczepione będą "zasadniczo wyłączone z tych ograniczeń".

Pytany, czy będzie lockdown, odparł: "Rozumiany w taki sposób jak w zeszłym roku na szczęście nie, ale to są daleko idące decyzje, które muszą być podjęte".

Müller był też pytany, dlaczego rząd nie chce wprowadzić obowiązkowych szczepień i nie chce poprzeć projektu Lewicy w tej sprawie. "Obowiązkowe szczepienia jeszcze nie obowiązują w żadnym kraju europejskim. Jest zapowiedź takich decyzji w Austrii i to od lutego, więc to nie jest łatwa decyzja. Takiego powszechnego obowiązku szczepień faktycznie nie planujemy, ale szukamy takich możliwości, które by mobilizowały do szczepień" - zaznaczył rzecznik rządu.

Kraska: Część nowych obostrzeń będzie obowiązywać w całym kraju

Odnosząc się do tych zapowiedzi w Newsroom WP, wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że "te uzgodnienia jeszcze są dyskutowane, jaki mają mieć ostateczny kształt."

Kraska dopytywany o to, czy obostrzenia będą ogólnokrajowe czy powiatowe stwierdził: "Myślę, że pewne zasady będą obowiązywały w całym kraju."

Wiceszef resortu zdrowia podkreślił, że nowa strategia walki z koronawirusem będzie oparta o zalecenia Rady Medycznej przy premierze.

"Myślę, że ani hotele, ani stoki nie będą zamknięte, aczkolwiek pewnie jakieś obostrzenia będą wprowadzone" - powiedział Kraska.

Pytany o to, czy osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 z nowych zasad epidemicznych będą wyłączone, powiedział: "Tak jak wczoraj mówił premier Mateusz Morawiecki - musimy preferować te osoby, które są zaszczepione, to także będzie powodowało to, żeby zachęcić te osoby, które się jeszcze wahają".

"Nie konsultowano z Radą Medyczną zmian w obostrzeniach, które mają być ogłoszone"

"Nikt z nami nie rozmawiał w sprawie zmian w obostrzeniach, które zostały zapowiedziane. Coś będzie pewnie zaostrzone, żeby nie było, że nic się nie zrobiło" – powiedział w rozmowie z PAP dr Szułdrzyński.

Przyznał, że nie spodziewa się przełomu w tej sprawie. "Nie spodziewam się takiego przełomu, który przywróciłby nas na tory racjonalności" – dodał. W jego ocenie będą to "kosmetyczne zmiany w obrębie znanych już mechanizmów".

"Jest jednak szansa, że zostanie wprowadzona obowiązkowość szczepień w niektórych grupach zawodowych. Powinno to dotyczyć pracowników systemu ochrony zdrowia, nauczycieli i służb mundurowych. Nasza rekomendacja w tej sprawie była wydana jeszcze przed początkiem jesiennej fali zakażeń" – przypomniał ekspert.

Jego zdaniem byłby to krok w dobrym kierunku.

"Jeżeli szkoły mają funkcjonować, a doskonale wiemy, jak ważne jest to dla dzieci, to trzeba zaszczepić nauczycieli. Chyba że ktoś ma lepszy pomysł niż szczepienia. Przyznam się jednak, że nie słyszałem" – wskazał.

W obrębie innych obostrzeń dr Szułdrzyński nie spodziewa się niczego, co zmieniłoby sytuację. "Z limitu 50 proc. obłożenia, który nie jest respektowany, bo nie ma odpowiedniej podstawy prawnej, zejdziemy np. do limitu 30 proc., który również nie będzie respektowany" – podsumował.

map/ ana/ pś/ par/ szz/ mir/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (40)

dodaj komentarz
itso_naturatobzdura
nie głosujcie ludzie na tych żydów przestańcie w końcu na nich głosować !
itso_naturatobzdura
są tak zakłamani i zrobią wszytko dla władzy ze robią nawet pokazówkę medialną w kościele katolickim
300_pala odpowiada itso_naturatobzdura
Jezus był Żydem
prawnuk
moim zdaniem jeśli ludzie nie jadą na swięta, to mają z tego czysty zysk, i powinno się go opodatkować
polak1978
Panie doktorze nie słyszał pan ?
A wczesne leczenie amantadyną i innymi tanimi lekami znanymi od dziesięcioleci ?
Już wiemy po mniej niż roku że szczepionki nie chronią przed roznoszeniem choroby ani przed zachorowaniem, być może chronią przed ciężkim przebiegiem (być może).
prawdziwynierobot
problem w tym, że te leki są tanie krucabomba...
kiwixix
Chanuka odprawiona, czas rozpocząć od początku ten cyrk.
emk6
Swoją droga widzieliście jak długopis recytował wierszyk przed rabinami, jak jakiś dzieciak w szkole? To było żenujące.
Swoją drogą słusznie ktoś zauważył ze skoro komisja europejska chce zmian nazw świąt bożego narodzenia, aby odrzucić katolicka symbolikę, to mam nadzieje, że pójdą za ciosem i Chanuka stanie
Swoją droga widzieliście jak długopis recytował wierszyk przed rabinami, jak jakiś dzieciak w szkole? To było żenujące.
Swoją drogą słusznie ktoś zauważył ze skoro komisja europejska chce zmian nazw świąt bożego narodzenia, aby odrzucić katolicka symbolikę, to mam nadzieje, że pójdą za ciosem i Chanuka stanie się świętem świeczki.
duck_killer
Prezentacja dotycząca obostrzeń covidowych, wersja 1.3.ppt

Slajd 1.

1. Na czas pandemii Konstytucja traci moc.
1.2. Obowiązuje jedynie prawo zapisane w poniższej prezentacji.
...
Slajd 17

5. Minister zdrowia może wprowadzić dowolne obostrzenia, zakazy i nakazy wedle własnego uznania.
5.1.
Prezentacja dotycząca obostrzeń covidowych, wersja 1.3.ppt

Slajd 1.

1. Na czas pandemii Konstytucja traci moc.
1.2. Obowiązuje jedynie prawo zapisane w poniższej prezentacji.
...
Slajd 17

5. Minister zdrowia może wprowadzić dowolne obostrzenia, zakazy i nakazy wedle własnego uznania.
5.1. Nie musi przy tym podpierać swoich decyzji żadnymi badaniami.

Slajd 23.

2. Wszyscy urzędnicy działający w wyższej konieczności w walce z covid są zwolnieni z odpowiedzialności karnej.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki