REKLAMA

Rzecznik ministra sprawiedliwości nie wyklucza zmian prawnych, by odwołać Banasia

2019-12-04 12:49
publikacja
2019-12-04 12:49
Twitter

Jan Kanthak, rzecznik ministra sprawiedliwości, nie wykluczył, że Prawo i Sprawiedliwość przygotuje zmiany prawne, które pozwolą na odwołanie Mariana Banasia z funkcji prezesa NIK. W jego ocenie Banaś powinien był złożyć dymisję ze względu na prawdopodobne nieprawidłowości, które w jego oświadczeniach wykazało CBA.

Marian Banaś oświadczył w środę, że nie zrezygnuje w funkcji prezesa NIK. "Byłem gotów złożyć rezygnację z urzędu szefa NIK, jednak z przykrością stwierdziłem, że moja osoba stała się przedmiotem brutalnej gry politycznej" - powiedział w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Izby. Szef NIK podkreślił też, że Izba jest jednym z najważniejszych urzędów państwowych, który cieszy się autorytetem. "Jako prezes NIK nie mogę pozwolić, by Izba stała się przedmiotem politycznych rozgrywek i targów" - dodał.

"Wydaje mi się, że dobrze by było, gdyby jednak (Marian Banaś - PAP) podał się do dymisji, bo (...) to, co zapewne znajduje się w raporcie (CBA - PAP), wskazuje na bardzo uprawdopodobnione nieprawidłowości, które powodują, że nie powinien pełnić tej funkcji" - powiedział Kanthak dziennikarzom, komentując oświadczenie szefa NIK.

Według posła PiS w sytuacji, kiedy Banaś nie podał się do dymisji, przygotowane zostaną zapewne rozwiązania legislacyjne, które pozwolą odwołać go z zajmowanej funkcji. "Nie chciałbym tutaj przesądzać o tym, pożyjemy, zobaczymy" - zaznaczył poseł PiS.

Polityk mówił, że w grę wchodzi m.in. zmiana konstytucji. "W mojej ocenie, jeśli jest większość konstytucyjna, która umożliwi zmianę konstytucji, to jest wystarczające, aby taką zmianę przeprowadzić i później zmienić ustawę, która pozwoliłaby na przeprowadzenie zmiany prezesa NIK" - powiedział Kanthak.

Pytany o ubiegłotygodniowe stanowisko marszałek Sejmu Elżbiety Witek, że do odwołania Banasia nie potrzeba zmiany konstytucji, a jedynie np. ustawy o NIK, polityk powiedział: "Są różne spojrzenia na tę kwestię, nie chciałbym tutaj przesądzać; na pewno będziemy badać i analizować tę sprawę, żeby doprowadzić do pozytywnego rozstrzygnięcia". (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ godl/

Źródło:PAP
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Afera wokół szefa NIK Mariana Banasia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki