Rzecznik ONZ: Proponowany przez Trumpa budżet uniemożliwi nam pracę

Proponowany przez administrację prezydenta Donalda Trumpa budżet USA, który drastyczne ogranicza wydatki na ONZ, uniemożliwi nam kontynuowanie najważniejszych prac - ogłosił w środę rzecznik ONZ Stephane Dujarric w oficjalnym komunikacie.

"Sumy przedstawione w projekcie (budżetu) po prostu uniemożliwią ONZ prowadzenie dalej zasadniczej działalności polegającej na promowaniu pokoju, praw człowieka i rozwoju oraz na pomocy humanitarnej" - ostrzegł Dujarric.

We wtorek Biały Dom przedstawił projekt budżetu na rok finansowy 2018, w którym przewidziane są cięcia wydatków między innymi na programy socjalne, pomoc zagraniczną czy ochronę środowiska.

Według Reutera fundusze przeznaczane na misje pokojowe zostaną zredukowane o 1,5 mld dol. Projekt budżetu zakłada też ograniczenie finansowania organizacji międzynarodowych, ale nie precyzuje, o które podmioty chodzi.

W styczniu amerykańska prasa poinformowała, że administracja prezydenta Trumpa przygotowuje dekrety, które mają umożliwić drastyczne ograniczenie wydatków USA na organizacje międzynarodowe, w tym na ONZ, co może unieważnić pewne wielostronne traktaty.

Przygotowywane dokumenty wzywały do wstrzymania amerykańskich funduszy dla każdej agencji ONZ lub organizacji międzynarodowej niespełniającej któregoś z wielu wyliczonych kryteriów, dotyczących między innymi wszelkich podmiotów, które przyznają członkostwo Autonomii Palestyńskiej lub Organizacji Wyzwolenia Palestyny. (PAP)

fit/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil