Rzecznik MiŚP chce postępowania dyscyplinarnego wobec urzędników dolnośląskiej skarbówki

Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił o rozpoczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec urzędników Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu. Chodzi o „nieuzasadnione postępowania karno-skarbowe w celu zawieszania biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego”.

(fot. Jacek Świerczyński / FORUM)

W komunikacie przesłanym w piątek PAP przez Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców podkreślono, że zawieszanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, tuż przed jego wygaśnięciem, jest praktyką wciąż stosowaną przez niektórych urzędników w Polsce.

„Dzięki temu organ podatkowy lub celno-skarbowy ma możliwość wydania decyzji nawet po okresie, w którym zobowiązania podatkowe powinny się przedawnić. Ministerstwo Finansów, aby ograniczyć podobne sytuacje w przeszłości, wystosowało do urzędników specjalne zalecenia, których powinni przestrzegać” - podkreślono w komunikacie.

„Za pośrednictwem Rady Przedsiębiorców i bezpośrednio do Biura Rzecznika spływają informacje o urzędnikach, którzy wciąż nie stosują się do wytycznych Ministerstwa Finansów. Taka praktyka stoi w sprzeczności z ideą Konstytucji Biznesu, której powinni przestrzegać” – powiedział cytowany w komunikacie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Rzecznik, w związku ze zgłoszeniami przedsiębiorców, wystąpił o rozpoczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec urzędników Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu. Chodzi o urzędników, którzy zdaniem rzecznika, odpowiedzialni są za „wszczynanie nieuzasadnionego postępowania karnego skarbowego w celu zawieszania biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego”.

W komunikacie podano przykład przedsiębiorcy z Wrocławia, wobec którego toczyło od 2014 r. postępowanie podatkowe w sprawie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do sierpnia 2013 roku. To postępowanie, zdaniem rzecznika, nie zostało rozstrzygnięte do dziś, a jego przedawnienie nastąpiłoby z końcem 2018 r. W dniu 23 listopada 2018 roku Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu wszczął postępowanie przygotowawcze, czego skutkiem było zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego spółki – podano.

Adamowicz podkreślił, że wszczęcie postępowania jeszcze przed wydaniem decyzji przez organ pierwszej instancji oznacza, że organ, który wszczął to postępowanie kierował się jednoznacznie chęcią zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. „Takie praktyki nadwyrężają zaufanie przedsiębiorców do urzędów i wpływają negatywnie na swobodę prowadzenia działalności gospodarczej” - podkreślił rzecznik.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 23 karbinadel

„Takie praktyki nadwyrężają zaufanie przedsiębiorców do urzędów" - trudno nadwyrężać coś, co nigdy nie istniało.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne