REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Rzecznik MŚP: zaproponuję dobrowolność składek na ZUS dla przedsiębiorców

2019-02-24 02:46
publikacja
2019-02-24 02:46

Do maja zaproponuję dobrowolność składek na ZUS dla przedsiębiorców wzorem niemieckim - powiedział PAP podczas konferencji z przedsiębiorcami w Muszynie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Wiem, że to rewolucja - dodał.

fot. Zbyszek Kaczmarek /

Za naszą zachodnią granicą, gdzie bardzo wielu Polaków pozakładało firmy, jest taka zasada, że przedsiębiorca, jeśli chce i może płacić składkę, to ma emeryturę, jeśli nie chce lub nie może, to nie płaci i nie ma emerytury - powiedział Abramowicz. To znakomicie działa - dodał.

Podkreślił, że trzeba przedyskutować, czy nie wprowadzić u nas takich zasad, jakie ma najsilniejsza gospodarka w Europie i jedna z najsilniejszych w świecie. Chodzi o to, żeby nie blokować w Polsce rozwoju mikro i małych firm, właśnie przez tą wysoką składkę zusowską wyjaśnił.

Reklama

W Polsce ryczałtowy ZUS jest zabójcą miejsc pracy, przedsiębiorcy mówią wprost, że niekiedy uniemożliwia im pracę stwierdził. Przypomnę, mały ZUS jest od przychodu, ale przedsiębiorcy mówią, że ich dochód czasem nie pozwala na zapłacenie tak wysokiej składki. I wtedy albo się zadłuża, albo zamyka działalność dodał.

Abramowicz zaznaczył, że pierwsze obliczenia już zostały zrobione. Gdyby w momencie wprowadzenia wszyscy przedsiębiorcy zrezygnowali od razu z obowiązkowych składek, kosztowało by to Fundusz Ubezpieczeń Społecznych niecałe 11 mld zł. To dużo i mało, ale przypomnę że jak trzeba było obniżyć ceny prądu, to od razu znalazło się 14 mld zł. dodał.

Stwierdził jednocześnie, że nie wszyscy przedsiębiorcy zrezygnują. Zrobimy badanie ilu przedsiębiorców zadeklaruje, ze wyjdzie z systemu. (...) Na pewno nie wyjdą wszyscy i nie będzie to 11 mld zł., będzie to to dużo, dużo mniej - podkreślił.

Rzecznik MŚP podczas weekendowej konferencji Strategia dla Polski, organizowanej przez Fundację Pomyśl o przyszłości, zachęcał obecnych tam przedsiębiorców do współpracy z jego biurem i aktywnego uczestnictwa w posiedzeniach Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP.

Abramowicz przypomniał np., że dzięki takim spotkaniom i staraniom biura Rzecznika MŚP Ministerstwo Finansów wycofało się z pomysłu "paragon przed płatnością. Resort jest otwarty na opinie przedsiębiorców i wsłuchał się w nasze argumenty, że ten pomysł, choć ma dobre intencje walki z szarą strefą i uszczelnianiem systemu podatkowego, przysporzyłby przedsiębiorcom wielu problemów i wprowadziłoby niesamowity chaos. Wiązałoby się to też z koniecznością zakupienia nowych systemów do ewidencjonowania płatności - dodał.

Na konferencji Abramowicz mówił też, o małym sukcesie w postaci tzw. małego ZUS, który działa od nowego roku. Zaznaczył jednocześnie, ze jest opcja na poprawę tego rozwiązania, w tym m.in. wydłużenie terminu składania wniosków i włączenie tych, którzy są na karcie podatkowej a mają kasy fiskalne.

Rzecznik MŚP zapewnił obecnych na spotkaniu przedsiębiorców, że stoi na straży ich praw zapisanych w Konstytucji dla biznesu. Dodał, że złożył już kilka wniosków o ukaranie urzędników, którzy zastosowali kary nieadekwatne do przewinienia lub w inny sposób gnębili przedsiębiorców.

W trwającej do niedzieli w Muszynie konferencji "Strategia gospodarcza Polski "biorą udział przedsiębiorcy, ludzie nauki i polityki. Organizatorem konferencji jest Fundacja "Pomyśl o przyszłości", której założycielem jest Ryszard Florek, właściciel firmy Fakro.

Fundacja od ponad 8 lat zajmuje się budowaniem kapitału społecznego w Polsce oraz zachęca Polaków do zaangażowania się w rozwój gospodarczy własnego kraju. Rozwój polskich rodzimych firm jest niezbędny do budowania dobrobytu i podnoszenia poziomu naszej zamożności" - czytamy na stronie Fundacji. (PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ zm/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (32)

dodaj komentarz
polak2
piszecie bez doświadczenia życiowego - A jak sie noga podwinie to co ? 30 -40 lat życia biznesu nie można prowadzić ?zdrowie nie daje i co? Jak każdy idzie do opieki niech da - nie opieka to zbiórka jakich pełno w internecie ..... Golob , Szurkowski , Kora , muzycy oraz wiele innych .To minimum które daje ZUS w takim przypadku piszecie bez doświadczenia życiowego - A jak sie noga podwinie to co ? 30 -40 lat życia biznesu nie można prowadzić ?zdrowie nie daje i co? Jak każdy idzie do opieki niech da - nie opieka to zbiórka jakich pełno w internecie ..... Golob , Szurkowski , Kora , muzycy oraz wiele innych .To minimum które daje ZUS w takim przypadku jest na jedzenie a nie żebranie . Prawdą jest że składka nie powinna być różna ? rolnik inaczej , zatrudniony w Firmie na etacie inaczej ,a samo zatrudniony inaczej ...i tu zgoda bo emerytura ta sama ....
jiira
Likwidacja emerytur warstw uprzywilejowanych przynioslaby duzo wiecej oszczednosci. Tylko od 30-tu lat nikt tematu nie chce za bardzo dotknac, gdy w tym czasie cala generaracja osob, ktore sie w 1989 uczyly jeszcze, nabrala praw do uprzywilejowanych emerytur. A mozna bylo na spokojnie w te 30-lat rozmontowac system przywilejow, kro Likwidacja emerytur warstw uprzywilejowanych przynioslaby duzo wiecej oszczednosci. Tylko od 30-tu lat nikt tematu nie chce za bardzo dotknac, gdy w tym czasie cala generaracja osob, ktore sie w 1989 uczyly jeszcze, nabrala praw do uprzywilejowanych emerytur. A mozna bylo na spokojnie w te 30-lat rozmontowac system przywilejow, kro po kroku, zachowujac prawa nabyte.
sztos1
oczywiście . Co do praw nabytych to doczekamy sie ugrupowania , które zaproponuje emerytury wszystkim po 15 latach pracy i ciekawe co wtedy .
tomitomi
a , wiecie jak duże ubezpieczenie ( ,emerytalne ,rentowe i chorobowe ) możemy uzyskać za 1300 miesięcznie !!!?
ploosz
Teraz te wyliczenia powtorz dla kobiet ktore stanowią 55% populacji 60+. Moja mama ma 71 lat, na emeryturze od 55 roku zycia = czyli 192 miesiace, tesciowa 69 lat, na emeryturze od 55 roku zycia, wczesniej obie panie po 5 lat renty. Mojaj babcia na rencie nie była ale na emeryturze pociagneła do 93 roku zycia - czyli 38 lat , czyli Teraz te wyliczenia powtorz dla kobiet ktore stanowią 55% populacji 60+. Moja mama ma 71 lat, na emeryturze od 55 roku zycia = czyli 192 miesiace, tesciowa 69 lat, na emeryturze od 55 roku zycia, wczesniej obie panie po 5 lat renty. Mojaj babcia na rencie nie była ale na emeryturze pociagneła do 93 roku zycia - czyli 38 lat , czyli 456 miesiecy. Dzien Kobiet w Polsce mamy kazdego dnia.
sztos1
To był tylko przykład . Średni wiek życia mężczyzn [ zarówno tych co pracuja do 65 lat jak i tych co na emeryturę [ świadczenie emerytalne ] przechodzą w wieku 35-45 lat wynosi ca 73-74 lat . Analogicznie dla kobiet 81-82 latka . Założyłem tylko 30 lat składkowych ale w momencie kiedy wiek emerytalny dla M. TO 65 LAT [ 60 To był tylko przykład . Średni wiek życia mężczyzn [ zarówno tych co pracuja do 65 lat jak i tych co na emeryturę [ świadczenie emerytalne ] przechodzą w wieku 35-45 lat wynosi ca 73-74 lat . Analogicznie dla kobiet 81-82 latka . Założyłem tylko 30 lat składkowych ale w momencie kiedy wiek emerytalny dla M. TO 65 LAT [ 60 DLA KOBIET ] to z automatu wydłuża się okres płacenia składek . Piszesz , ze Twoja mama ma 71 lat a babcia pociągnęła do 93 roku życia ... gratuluję . Znam [ a raczej znałem ] jednak sporo osób co nie miało takiego szczęścia i nie doczekało nawet emerytury . Podałem śr, emeryturę na poziomie 2500 ale większość w Polsce to znacznie mniej . Szkoda , że napisałeś tylko o 5 latach renty na jakiej były obie panie a nie napisałeś o okresie czasu kiedy pracowały i płaciły składki .
sztos1
teraz policzmy . Zakładając constans przez tylko 30 lat . 558,08 [ E ] + 228,72 [ R ] =786,8 x12 x 30 = 283248 pln . Biorąc pod uwagę tylko [ R ] MAMY 558,08 x 12 x 30 = 200908 pln Oprocentowanie roczne ca 2,5% daje ca 5000 [ od całości ] czyli można założyć , ze jeśli ta kasa byłaby nieopodatkowana to po 30 latach kapitał teraz policzmy . Zakładając constans przez tylko 30 lat . 558,08 [ E ] + 228,72 [ R ] =786,8 x12 x 30 = 283248 pln . Biorąc pod uwagę tylko [ R ] MAMY 558,08 x 12 x 30 = 200908 pln Oprocentowanie roczne ca 2,5% daje ca 5000 [ od całości ] czyli można założyć , ze jeśli ta kasa byłaby nieopodatkowana to po 30 latach kapitał powinien się mniej więcej podwoić . Mamy zatem ca 401816 i przyrost co rok ca 5000 . 401816 : 2500 = PRAWIE 161 MIESIĘCY czyli kasa na ponad 13 lat no i cały czas mamy bonus odsetkowy . Pytanie brzmi kto kradnie wielki szmal i co ew. dzieje się z kasą w razie śmierci płacącego składki ?
glos_rozsadku
kto kradnie? Inflacja.
glos_rozsadku odpowiada glos_rozsadku
a skąd inflacja? z kreacji pieniądza przez NBP (dla banków), dodruku oraz zapożyczania Polski.
sztos1
DOBRY I ZŁY POLICJANT ." Do maja zaproponuję dobrowolność składek na ZUS dla przedsiębiorców wzorem niemieckim - powiedział PAP podczas konferencji z przedsiębiorcami w Muszynie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. ". HA ha ha pasożyt , nominat władzy coś zaproponuje . Ja zaproponuje dwie rzeczy DOBRY I ZŁY POLICJANT ." Do maja zaproponuję dobrowolność składek na ZUS dla przedsiębiorców wzorem niemieckim - powiedział PAP podczas konferencji z przedsiębiorcami w Muszynie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. ". HA ha ha pasożyt , nominat władzy coś zaproponuje . Ja zaproponuje dwie rzeczy dla A.A. . Dopóty dopóki " słowo ciałem sie nie stanie " to jaśnie pan A.A . będzie pobierał minimalna krajowa 2250 brutto . Ciekawe czy pan A.A. w swoim życiu choć prowadził jakikolwiek kiosk . Po drugie ZUS NIE JEST ZŁY ALE KOSMICZNY POZIOM TEGO ŚWIADCZENIA WIELU ODBIERA ROZUM . Nie widzę najmniejszego powodu aby osoby zarabiające rocznie do 50000 -60000 pln płaciły ... tyle samo co rolnicy w KRUS czyli ca 400pln no może 600 pln na .... kwartał . Jeżeli ktoś myśli , ze większość POLAKÓW będzie płacić dobrowolnie na swoją emeryturę a nie daj boże rentę to coś z nim nie tak . Problem emerytur czy rent wróci wcześniej czy później ale wtedy będzie to kosztowało znacznie więcej . DZISIEJSZA SKŁADKA DLA OS.PROW. DZ. GOSP to prawie 1317 pln to złodziejstwo , bandytyzm . Poza tym składki na ubezpieczenia powinni płacić WSZYSCY [ zero świętych krów ] .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki