Rzecznik KNF: Raport ws. GetBacku został przekazany przewodniczącemu sejmowej komisji finansów

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przekazał w poniedziałek przewodniczącemu sejmowej Komisji Finansów Publicznych Andrzejowi Szlachcie raport ws. GetBacku w zakresie informacji, które nie są objęte tajemnicą zawodową - poinformował PAP rzecznik KNF Jacek Barszczewski.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

O raport wnosili posłowie z komisji finansów.

Raport, jak zapowiadał w ubiegłotygodniowej odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów Leszek Skiba, został przekazany szefowi komisji finansów Andrzejowi Szlachcie.

"Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego zapewnił, iż KNF będzie podejmowała dalsze działania w zakresie wyjaśnienia wszystkich nieprawidłowości związanych z wykonywaniem obowiązków informacyjnych przez GetBack oraz działaniami innych podmiotów nadzorowanych zaangażowanych w dystrybucję obligacji tej spółki" - napisał Skiba.

W styczniu sejmowa komisja finansów zdecydowała o powołaniu nadzwyczajnej podkomisji, która będzie się zajmować sprawą afery GetBack.

Spółka GetBack zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. Powstała w 2012 r., a w lipcu 2017 r. jej akcje zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W kwietniu 2018 roku GPW, na wniosek KNF, zawiesiła obrót akcjami GetBacku. Stało się to po tym, gdy 16 kwietnia rano firma podała, że prowadzi negocjacje z PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju ws. finansowania o charakterze mieszanym kredytowo-inwestycyjnym w wysokości do 250 mln zł. Z komunikatu spółki wynikało, że informację uzgodniono "ze wszystkimi zaangażowanymi stronami" tymczasem PKO BP i PFR zdementowały informacje, że prowadzą takie rozmowy. To wywołało reakcję KNF. W efekcie rada nadzorcza GetBack odwołała ze skutkiem natychmiastowym Konrada K. ze stanowiska prezesa spółki.

Konrada K. aresztowano. Zarzucono mu popełnienie ośmiu przestępstw, m.in. usiłowanie oszustwa na kwotę 250 mln zł, wyrządzenie spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach - co najmniej ponad 185 mln zł i podejmowanie działań zmierzających do utrudnienia postępowania karnego i uniknięcia odpowiedzialności karnej.

Obligatariusze GetBack starają się odzyskać pieniądze zainwestowane w obligacje, ale nie od GetBacku, tylko od banków, które te instrumenty oferowały. Chodzi m.in. o Idea Bank. W listopadzie ub. roku bank ten znalazł się na liście ostrzeżeń publicznych KNF w związku z prowadzeniem działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych.

UOKiK zarzuca bankowi, że jego przedstawiciele podawali klientom nieprawdziwe informacje, np. o tym, że obligacje GetBack przyniosą im gwarantowany zysk lub że dostęp do tych obligacji jest limitowany. Ponadto do nabycia obligacji namawiali osoby, o których powinni byli wiedzieć, że nie akceptują ryzykownych inwestycji.

Stowarzyszenie szacuje, że w skali kraju straty poniesione przez obligatariuszy-osoby fizyczne poszkodowane w aferze GetBack sięgają ponad 2 mld zł.

Jak informowała KNF, Komisja pozostaje w bieżącym kontakcie ze wszystkimi organami państwa, które są zaangażowane w wyjaśnienie sprawy sprzedaży obligacji GetBack SA, a instytucje te korzystają z wyników pracy Urzędu w zakresie swojej właściwości. Podkreślił, że Urząd KNF aktywnie wspiera czynności prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie kierując m.in. liczne uzupełnienia do zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. (PAP)

pś/ amac/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 areoplan89

i po co za to pieniądze brać jak i tak nic nie zrobicie, czy kiedyś kiedykolwiek w Polsce jakaś komisja, urząd czy inne coś wyjaśniło jakąś sprawę? Te szwindle muszą być planowane na szczytach, grube rybki biorą mld a płotki biorą tys za zasiadanie w komisjach.

! Odpowiedz
1 6 janek43

Dariusz Szkaradek pracując dla Deloitte audytował GetBack a potem został członkiem zarządu Geitn. Kapitał Zakładowy Deloitte sp. z o.o. to 22mln złotych więc te pieniądze należą się obligatariuszom GetBack.

! Odpowiedz
3 1 staryznajomy

Rozumiem, ze teraz kazdy kto stracił na obligacjach bedzie od panstwa domagał sie pomocy i moze partycypowania we wzroście !! Idźmy dalej każdy kto stracil na akcja także! K9lejny "frankowicze" sie znaleźli!!!!

pjb 2019-02-18 15:07

! Odpowiedz
0 4 pjb

A kto sprawdzi poprawność postępowania układowego. Obligatariuszom umorzono 75% należności i nie dostali nic w zamian. Kto stoi za tą decyzją, i dlaczego kurator tak głosował? Czy w wybranej radzie wierzycieli nie było akcjonariuszy, bo tylko oni wygrali na tej decyzji. Czy sąd prawidłowo rozważył interesy 10tys wierzycieli getback, czy może uległ wpływom tylko akcjonariuszy, w tym tego głównego który przecież stoi za całą aferą?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 15 tomitomi

a, co z audytorem ( Deloitte ) w GetBack ? zapodawał trefne dane - czy kogoś aresztowali ?

czy na krótkie ręce ma p-oLSKIE prawo ? coś cicho z tej strony ,

! Odpowiedz
7 14 adamleszcz

Jedynie ta zachciwiona i niedouczona banksterka handlarska, oszukująca z premedytacją na "kwalifikowanego doradcę inwestycyjnego" z Lion's Idea Bank zrujnowała ok. 1 miliard oszczędności ok 5.000 Klientom "wyjątkowych i darzonych szczególną troską"... Pozdrawiam :)

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil