REKLAMA

Rzecznik Finansowy wnosi m.in. o uproszczenie procedur przy otwarciu rachunku przez Ukraińców

2022-03-18 17:57
publikacja
2022-03-18 17:57
Rzecznik Finansowy wnosi m.in. o uproszczenie procedur przy otwarciu rachunku przez Ukraińców
Rzecznik Finansowy wnosi m.in. o uproszczenie procedur przy otwarciu rachunku przez Ukraińców
fot. Frank11 / / Shutterstock

Rzecznik Finansowy zwrócił się do banków m.in. z postulatem uproszczenie procedur wymaganych do otwarcia rachunku płatniczego przez uchodźców z Ukrainy, w tym o skorzystanie z oferty bezpłatnego rachunku podstawowego - poinformował rzecznik w piątkowym komunikacie.

Rzecznik zaapelował też o możliwość czasowego zwolnienia uchodźców z kosztów założenia lub obsługi rachunku płatniczego i wydanych do nich instrumentów płatniczych (karty płatniczej).

"Uchodźcy opuszczający Ukrainę tracą dostęp do aktywów ulokowanych w Ukrainie, często nie mają wystarczających środków do życia. Tym samym osoby poszukujące obecnie ochrony w Polsce mogą być szczególnie narażone na wykluczenie, ubóstwo czy wyzysk" – pisze w swoim stanowisku Rzecznik Finansowy.

Zwracając się z apelem do podmiotów rynku finansowego, Rzecznik Finansowy przedstawił propozycje, które mają ułatwić uchodźcom korzystanie z produktów i usług oferowanych na polskim rynku.

Rzecznik zauważa, że dla wielu uchodźców korzystanie z polskiego rachunku w banku lub ubezpieczenia może być konieczne do podjęcia pracy, odzyskania chociaż częściowo poczucia bezpieczeństwa czy choćby codziennego życia w naszym kraju.

"Rzecznik Finansowy postuluje o zapewnienie Uchodźcom co najmniej podstawowych i bezpiecznych usług bankowych, takich jak rachunek płatniczy, instrument płatniczy do rachunku, wsparcia finansowego, niezbędnego w obliczu trwającego konfliktu zbrojnego. Niezwykle istotne jest zapewnienie uchodźcom nie tylko adekwatnej oferty produktowej, ale również ochrony przed działaniami niezgodnymi z prawem, w tym ochronę konsumencką" – napisano w wystąpieniu.

Wśród postulatów Rzecznika Finansowego do firm znalazły się m.in.: zapewnienie obsługi klienta również w języku ukraińskim, dostosowanie kosztów kredytu konsumenckiego i pożyczek (w szczególności wysokość RRSO i prowizji) do trudnej sytuacji materialnej uchodźców z Ukrainy, czy rozważenie przez banki czasowego odstąpienia od pobierania opłat za wykonywanie transakcji płatniczych na rzecz beneficjentów z siedzibą na terytorium Ukrainy.

Rzecznik postuluje też stworzenie pakietów ubezpieczeniowych dedykowanych uchodźcom z Ukrainy, zapewnienie obsługi klienta również w języku ukraińskim, w tym obsługi infolinii, czy specjalne oznaczenie informacyjne placówek, w których dostępna będzie obsługa klienta w języku ukraińskim.

Rzecznik Finansowy wskazuje, że pomocna może okazać się kampania informacyjna na temat praw i obowiązków związanych z usługami finansowymi skierowana do uchodźców. Jej celem byłoby poszerzanie wiedzy na temat przysługującej im ochrony i tym samym przeciwdziałałoby ewentualnym próbom wykorzystywania trudnej sytuacji uchodźców z Ukrainy przez podmioty oferujące finansowanie na warunkach wykraczających poza dopuszczane przepisami.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
dzejms
Już tylko brakuje drugiego hymnu - Baćko nasz Bandera. Moderatorze - sprawdź zanim skasujesz!
https://www.youtube.com/watch?v=MlFX0JqXljs
Musisz to wiedzieć (1352) Pod koniec 2021 ta pieśń biła rekordy popularności na Ukranie
wizytator
A gdzie jest Rzecznik Finansowy jak nas strzygą banki? Za byle usługę kasują haracz. Teraz można wszystko upraszczać, a nam kłody pod nogi? Bardzo to ciekawe.
emk6
Ułatwienia są dla zarządu i ukrainców. Areczek ma prawo zachować milczenie.

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki