Rzecznik Erdogana: Ankara informowała Rosję o operacjach w Syrii

Ankara informowała Rosję o swych operacjach w Syrii - oznajmił w poniedziałek rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, Omar Celik. Wcześniej strona rosyjska poinformowała, że Ankara nie ostrzegła jej, że będzie w tym regionie przeprowadzać operacje militarne.

Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że tureccy żołnierze zginęli pod ostrzałem syryjskich sił rządowych w prowincji Idlib w Syrii, bo Ankara nie ostrzegła Moskwy, że będzie w tym regionie przeprowadzać operacje militarne.

"Oświadczenie, że Rosja nie została poinformowana, nie jest zgodne z prawdą. Turcja regularnie i natychmiast dostarcza Rosji informacje. Informowała również o tym ostatnim wydarzeniu. Nie jest prawdą, że nie podzieliła się tą informacją" - napisał Celik na Twitterze.

Ministerstwo obrony Turcji poinformowało, że w ostrzale artyleryjskim syryjskich sił rządowych w prowincji Idlib zginęło sześciu tureckich żołnierzy.

Erdogan powiedział później, że w wyniku działań odwetowych sił tureckich zginęło od 30 do 35 syryjskich żołnierzy. Sprecyzował, że turecka artyleria uderzyła w 46 celów. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, organizacji z siedzibą w Londynie, w tureckiej operacji w Idlibie śmierć poniosło co najmniej sześciu syryjskich żołnierzy.

Syryjska armia, wspierana przez siły rosyjskie, prowadzi ofensywę na ostatni bastion rebeliantów w kraju, położony w Idlibie i części sąsiedniej prowincji Aleppo. Wojska tureckie rozmieszczone są na niektórych obszarach kontrolowanych przez rebeliantów w ramach porozumienia z Rosją w celu powstrzymania przemocy na terenach zdominowanych przez dżihadystów i rebeliantów w Syrii. Jednak siły reżimu prezydenta Baszara al-Assada od kilku tygodni nasilają ofensywę w Idlibie, zwiększając liczbę bombardowań, które pociągają za sobą ofiary w ludziach.

fit/ kar/ arch/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil