REKLAMA

Rzeczniczka SG: Zmienia się taktyka strony białoruskiej na granicy

2022-01-05 13:06
publikacja
2022-01-05 13:06
Rzeczniczka SG: Zmienia się taktyka strony białoruskiej na granicy
Rzeczniczka SG: Zmienia się taktyka strony białoruskiej na granicy
fot. Michał Kość / / FORUM

Liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy jest mniejsza, ale równomiernie nękane są wszystkie placówki na granicy z Białorusią. Obserwujemy wyraźną zmianę taktyki - powiedziała rzeczniczka SG por. Anna Michalska.

"Grupy migrantów są mniejsze, cztero-pięcioosobowe, za to +wyspecjalizowane+" - powiedziała por. Michalska. "Zmiana taktyki strony białoruskiej" polegać ma według niej m.in na testowaniu ewentualnych słabych punktów polskiej granicy.

"Minionej doby zatrzymano czterech obywateli Indii, którzy przekroczyli granicę polsko-białoruską przez rzekę Świsłocz. Przeszli w płytkim miejscu, które ktoś musiał im wskazać" - powiedziała Michalska. Dodała, że tego samego dnia czterech obywateli Iraku pokonało Świsłocz na pontonie, a z powrotem mrozów, Straż Graniczna spodziewa się prób przechodzenia przez rzekę po lodzie.

"W ten sposób strona białoruska bada naszą czujność, na ile jesteśmy w stanie zatrzymać te próby" - powiedziała por. Michalska.

Podkreśliła, że nie ustają też agresywne prowokacje na granicy.

"We wtorek ok. godz. 5 rano 11 obywateli Iraku, Algierii, Iranu i Syrii, próbowało sforsować granice w Czeremsze, rzucając kamieniami, oślepiając funkcjonariuszy latarkami. Udział w tym incydencie brało osiem osób w mundurach białoruskich" - poinformowała Michalska.

Podała też inny przykład: "Około godz. 2 w nocy patrol białoruski oślepiał nasze patrole laserami. Później rzucił cegłę w stronę polskich patroli, a następnie rzucano kamieniami".

W styczniu Straż Graniczna odnotowała już 96 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. W ośrodkach dla cudzoziemców przebywa 1730 osób.

"Część ubiega się o ochronę międzynarodową, inne oczekują na powrót do domu" - wyjaśniła rzeczniczka. Dodała, że z podsumowania zeszłego roku wynika, że największy napór migracyjny przeżyły placówki w Michałowie, Białowieży i Czeremsze.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego. (PAP)

Autorka: Luiza Łuniewska

lui/ lena/

Źródło:PAP
Tematy
Ile kosztuje kredyt na 10 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt na 10 tys. zł?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki