REKLAMA

Rzeczkowska: Wnioski o wakacje kredytowe już od 29 lipca 2022 r.

2022-07-19 21:40, akt.2022-07-20 07:08
publikacja
2022-07-19 21:40
aktualizacja
2022-07-20 07:08
Rzeczkowska: Wnioski o wakacje kredytowe już od 29 lipca 2022 r.
Rzeczkowska: Wnioski o wakacje kredytowe już od 29 lipca 2022 r.
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Wnioski o wakacje kredytowe można składać już od dnia wejścia w życie przepisów, czyli od 29 lipca br. - powiedziała we wtorek minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że bank ma jedynie poinformować o tym, że "wakacje realizuje".

Minister finansów w wywiadzie dla TVP Info wskazała, że wnioski o wakacje kredytowe można składać od dnia wejścia w życie ustawy o wsparciu kredytobiorców, czyli od 29 lipca br. "Z wakacji kredytowych korzystamy z mocy prawa. Bank ma jedynie poinformować nas o tym, że przyjęła do wiadomości (wniosek - PAP) i te wakacje realizuje. Na informację zwrotną ma 20 dni" - powiedziała Rzeczkowska. Przypomniała, że zawieszenia spłaty w sumie 8 rat mogą skorzystać wszyscy, którzy zaciągnęli kredyt w złotych na cele mieszkaniowe.

Pytana, ilu kredytobiorców może z tej formy wsparcia korzystać, wskazała, że dane na ten temat będą w październiku, po pierwszych miesiącach funkcjonowania przepisów. Według minister wakacje kredytowe na pewno będą pomocne dla osób, którym raty znacząco wzrosły. Dodała jednak, że "zalecałaby rozwagę". "To jest decyzja każdej osoby, każdej rodziny, która musi rozważyć jak gospodarować zobowiązaniami, na ile dłużej chce z kredytem pozostać, czy może warto te raty spłacić" - oceniła.

Wakacje kredytowe - wszystko, co warto wiedzieć

Szefowa resortu finansów przypomniała też, że oprócz wakacji kredytowych osoby, które np. straciły prace lub ci, których rata kredytu, stanowi znaczącą część dochodów mogą też ubiegać się o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Przypomniała, że wsparcie z Funduszu może wynieść do 2 tys. zł miesięcznie. Dodała, że zwrot wsparcia rozpoczyna się po dwóch latach od wypłaty ostatniej raty pomocy. "W przypadku spłaty stu rat bez opóźnienia, pozostałą część przyznanego wsparcia/pożyczki umarza się" - wskazała.

Rzeczkowska powiedziała też, że rząd cały czas monitoruje uruchomione do tej pory instrumenty, które mają, z jednej strony, pomóc w wyhamowaniu inflacji a z drugiej - zapewnić bezpieczeństwo socjalne Polakom.

Zgodnie z ustawą ws. wsparcia kredytobiorców, wakacje pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu.

Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

Ustawa zakłada też wzrost środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców przeznaczonych na dopłaty dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej. Banki mają do końca roku wpłacić na fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.

Z dopłat z funduszu mogą korzystać zarówno kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w walucie polskiej, jak i obcej. Maksymalne wsparcie z FWK wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane przez okres nie dłuższy niż 36 miesięcy. Wsparcie ma charakter zwrotny. Spłata rozpoczyna się po 2 latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Część wsparcia może zostać umorzona.

Złożenie wniosku o wsparcie z funduszu będzie możliwe także online.

W ustawie zawarto też zapisy wydłużające działanie tarcz antyinflacyjnych z 31 lipca do 31 października br. W ramach tych tarcz stosowana jest niższa stawka VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc., a stawka VAT na gaz wynosi 0 proc. Do 0 proc. jest obniżony VAT na podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej. Przedłużono także obowiązywanie obniżki akcyzy na prąd, zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży paliw. Niższa akcyza obowiązuje także na lekki olej opałowy. 

Rzeczkowska: Z wakacji kredytowych korzystajmy rozważnie

Każdy musi zdecydować, czy rzeczywiście sytuacja, w której się znalazł – czyli zdecydowany wzrost raty wobec osiąganych dochodów – wymaga skorzystania z urlopu od rat, czy może dalszego spłacania zobowiązania – mówi środowemu "Dziennikowi Gazecie Prawnej" minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Szefowa resortu finansów pytana przed dziennik czy spodziewa się, że z wakacji kredytowych skorzystają wszyscy uprawnieni wskazała, że według szacunków grupa kredytobiorców uprawnionych do skorzystania z wakacji kredytowych to ok. 2 mln osób. "Każda z nich może więc sięgnąć po tę możliwość. Ale ja zachęcam do tego, by decyzję podejmować rozważnie. Pamiętajmy o tym, że to tylko +urlop+ od rat" - podkreśliła Rzeczkowska.

Zwróciła uwagę, że sam kredyt w pełnej kwocie, zaciągnięty na określonych warunkach – zazwyczaj ze zmiennym oprocentowaniem – trzeba będzie spłacić, tylko później. Jak zaznaczyła, jeśli złożymy wniosek, to raty kapitałowej i odsetkowej w danym miesiącu nie zapłacimy, ale sam okres kredytowania się wydłuża.

"Każdy musi zdecydować, czy rzeczywiście sytuacja, w której się znalazł – czyli zdecydowany wzrost raty w stosunku do osiąganych dochodów – wymaga skorzystania z wakacji kredytowych, czy może raczej dalszego spłacania tego zobowiązania. Nie wiadomo przecież, jak dalej potoczą się losy kredytu, często zaciągniętego na wiele lat" - powiedziała minister.

Rzeczkowska na stwierdzenie gazety, że NBP, opiniując projekt ustawy o wakacjach kredytowych, ocenił, że „wprowadzenie bezwarunkowych wakacji kredytowych może utrudnić dążenie do trwałego obniżenia inflacji" wskazała, że z jednej strony "rzeczywiście polityki fiskalna i monetarna rządu oraz NBP powinny być do siebie zbliżone, ale z drugiej strony rząd, musi brać pod uwagę stan gospodarki, podtrzymywać jej wzrost, a także bezpieczeństwo obywateli". "To oznacza, że koszt wysokiej inflacji rząd częściowo bierze na siebie" - zaznaczyła.

Minister pytana, czy próba dokręcania przez rząd śruby bankom, by zaczęły oferować lepsze oprocentowanie depozytów i zmuszanie ich poprzez wakacje kredytowe do tworzenia rezerw nie są działaniami wzajemnie się wykluczającymi odpowiedziała: "Musimy patrzeć na potrzebę solidarności w tym trudnym czasie. Sektor bankowy jest jednym z takich, które powinny brać to pod uwagę". W jej ocenie, sytuacja "nie jest taka zła, bo oprocentowania depozytów zaczęły rosnąć".

Odnosząc się do zapowiadanego przez premiera Mateusza Morawieckiego mechanizmu dzielenia się nadmiernymi zyskami spółek z obywatelami, szefowa MF wskazała: "To jedna z możliwości, które są obecnie analizowane".

Pytana przez gazetę, czy wierzy w scenariusz, że szczyt inflacji mamy w wakacje odpowiedziała: "Na razie w naszych prognozach (...) trzymamy się tego, że szczyt inflacji przypada w wakacje i miejmy nadzieję, że tak rzeczywiście będzie".

"Podejmując decyzję w sprawie polityki gospodarczej, z jednej strony bierzemy pod uwagę wysoką inflację, z drugiej nie możemy zostawić ludzi z problemem braku energii i ciepła na zimę. Gdybyśmy (...) chcieli tę inflację zdusić, to tak naprawdę zafundowalibyśmy obywatelom i gospodarce twarde, a nie miękkie lądowanie" - dodała Rzeczkowska. (PAP)

maja/ mhr/

autor: Ewa Wesołowska

ewes/

Źródło:PAP
Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki