REKLAMA

Rządowy portal dla Ukraińców szukających pracy coraz bliżej

2022-05-12 16:35
publikacja
2022-05-12 16:35
Rządowy portal dla Ukraińców szukających pracy coraz bliżej
Rządowy portal dla Ukraińców szukających pracy coraz bliżej
fot. Pasquale Gargano / / ZUMA Press

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która dotyczy utworzenia systemu teleinformatycznego ułatwiającego kontakty uchodźców z Ukrainy z pracodawcami. Izba odrzuciła poprawki, które do regulacji zaproponowała opozycja. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Za ustawą głosowało 444 posłów, przeciw było 11, nikt się nie wstrzymał.

Wszystkie głosy przeciwko oddali posłowie koła Konfederacji.

Rząd przyjął projekt tej ustawy we wtorek i uznał go za pilny. Propozycja przewiduje zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

W czwartkowym głosowaniu Sejm odrzucił poprawki opozycji. Poprawka PSL dotyczyła skreślenia proponowanego przepisu, zgodnie z którym minister ds. informatyzacji będzie mógł podjąć działania mające na celu rozwój systemu. Chodzi o to, aby w przyszłości - jeśli system się sprawdzi - mógł być uruchomiony dla obywateli Polski.

Poseł PSL Marek Biernacki, uzasadniając poprawkę na czwartkowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, zaznaczył, że nie ma nic przeciwko rozszerzeniu systemu, jednak powinno to się odbyć nie z decyzji ministra, ale odrębnymi zapisami, tak, aby mogli pochylić się nad nimi posłowie. Sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz odpowiadał, że rząd chce zastrzec sobie możliwość rozwoju tego systemu, a jego rozszerzenie i tak będzie wymagało innych zmian legislacyjnych.

Poprawki Koalicji Obywatelskiej dotyczyły uruchomienia systemu. Zamiast przepisów, że ustawa wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu, a minister ds. informatyzacji termin uruchomienia systemu określi w komunikacie, KO zaproponowała 14-dniowe vacatio legis - tak, aby system ruszył za dwa tygodnie.

Posłanka KO Katarzyna Piekarska zaznaczyła na komisji, że w przeciwnym razie ustawa będzie martwa, bo przepisy wejdą w życie, a system nie zostanie uruchomiony. "Albo to jest projekt pilny, albo nie" - dodała. Andruszkiewicz podkreślił, że taka zmiana spowodowałaby, że system wszedłby w życie później, niż zakłada rząd.

Uchwalona przez Sejm ustawa zakłada utworzenie i zapewnienie funkcjonowania systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy. Zadaniem systemu będzie stworzenie bazy profili kandydatów do podjęcia zatrudnienia w Polsce. Za pomocą algorytmu system umożliwi połączenie kandydatów z ofertami pracy w sposób najlepiej odpowiadający ich kwalifikacjom.

System będzie oparty o rejestr numerów PESEL. Dotychczas numer ten nadano ok. 1,1 mln obywatelom Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną. 95 procent tych osób to kobiety i dzieci.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

autorzy: Agnieszka Ziemska, Marcin Chomiuk

agzi/ mchom/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (2)

dodaj komentarz
wibor3m10procent
https://robota.pracuj.pl/

No ale paru kumpli musi się znowu dorobić.
zoomek
Znowu ktoś musi przytulić grube miliony. Jak komuś zależy to sobie za pomocą translatora google znajdzie!

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki