REKLAMA

Rząd zwiększa wydatki na Program Budowy Dróg Krajowych o ponad 21 mld zł

2020-06-16 11:40
publikacja
2020-06-16 11:40
GDDKiA

Rada Ministrów przyjęła uchwałę zwiększającą o ponad 21 mld zł wydatki na Program Budowy Dróg Krajowych - poinformował we wtorkowym komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller.

Z tej kwoty około 9 mld złotych pokryje budowę prawie 150 kilometrów trasy ekspresowej S6 na odcinkach Lębork-Bożepole Wielkie, Słupsk-Lębork, Koszalin-Sławno-Słupsk oraz obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej.

"Na te słowa czekało wielu Pomorzan. Całość drogi zostanie sfinansowana ze środków budżetu państwa, a nie jak pierwotnie zakładano w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Dzięki temu inwestycja będzie zrealizowana szybciej" - czytamy w komunikacie.

"Rząd przyjął uchwałę, która gwarantuje tradycyjną formułę finansowania między innymi drogi ekspresowej S6. Przetargi na kolejne odcinki zostaną ogłoszone już w tym roku, dzięki temu drogi powstaną szybciej - podkreślił cytowany w komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak czytamy w komunikacie, prezydent Andrzej Duda zapowiedział inwestycję podzieloną na cztery odcinki z dodatkowymi około 9 mld. zł. Chodzi o odcinek Lębork-DK6 (Bożepole Wielkie) o długości 22 km za blisko 1, 4 mld zł, odcinek Słupsk-Lębork długości 49,6 km za niemal 2,9 mld zł, odcinek Koszalin-Sławno-Słupsk liczący 46,2 km o wartości 2, 6 mld zł i Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej długości 31,7 km za 2,2 mld zł.

"Łącznie będzie to blisko dodatkowych 150 kilometrów trasy, która będzie w całości sfinansowana ze środków budżetu państwa. Krajowy Fundusz Drogowy przeznaczy dodatkowe około 9 mld zł" - napisano w komunikacie.

Przetargi na całość inwestycji trasy S6 mają być ogłoszone jeszcze w tym roku. Najszybciej na Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej, bo już w te wakacje. Drogi będą oddawane etapami. Wszystkie prace zakończą się najpóźniej w 2025 r.

Obecnie inwestycja budowy drogi S6 jest już realizowana na odcinkach Bożepole Wielkie - Luzino, Luzino- Szemud oraz Szemud-Gdynia Wielki Kack. Zakończenie wykonywania robót na aktualnych odcinkach jest planowane zależnie od odcinka od lipca do października 2021 roku.

S6 to droga ekspresowa wzdłuż Bałtyku i obwodnica Trójmiasta. Zwiększy ona spójność sieci dróg krajowych, a przede wszystkim ułatwi komunikację zarówno mieszkańcom, jak i turystom. S6 jest najważniejszą trasą drogową Pomorza.

Wcześniej, bo w 2019 roku Rada Ministrów zwiększyła do 142,2 mld zł ze 135 mld zł limit finansowy na program budowy dróg krajowych na lata 2014-2023, z perspektywą do 2025 r.(PAP)

pif/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
dario-t
Artykuł głosi o zwiększeniu finansowania na drogi o 21 mld a w treści artykułu pojawiają się informację tylko o 9 mld za które zostanie sfinansowana S6. Czy szanowny redaktor nie może napisać na jakie drogi pójdzie pozostałe 12 mld tej kwoty? Bo w zasadzie artykuł powinien brzmieć: Rząd przeznaczy dodatkowe 9 mld Artykuł głosi o zwiększeniu finansowania na drogi o 21 mld a w treści artykułu pojawiają się informację tylko o 9 mld za które zostanie sfinansowana S6. Czy szanowny redaktor nie może napisać na jakie drogi pójdzie pozostałe 12 mld tej kwoty? Bo w zasadzie artykuł powinien brzmieć: Rząd przeznaczy dodatkowe 9 mld zł na budowę drogi S6.
1as
No i pięknie!
Jak byśmy pieli czekać na PPP, to ta obwodnica powstała by może w latach trzydziestych, a tak już jakiś konkret!
Trójmiasto już się dusi a stara obwodnica to zgon totalny.

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki