Rząd zapowiada dalsze poszerzanie polskiej własności w sektorze finansowym

Rząd planuje dalsze zwiększanie udziału polskiej własności w sektorze finansowym - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

(Kancelaria Premiera RP)

Sasin przypomniał o kluczowej jego zdaniem transakcji przejęcia od włoskiego UniCredit akcji Banku Pekao przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju.

"Wcześniej udział zagranicznego kapitału w sektorze bankowym przekraczał 60 proc. i był oceniany przez wielu ekspertów, że hamuje on możliwość wpływania na procesy gospodarcze" - powiedział w sobotę w Toruniu wicepremier Sasin.

"Ta transakcja spowodowała, że te procenty się odwróciły. Dzisiaj większość sektora bankowego jest w rękach polskich, a planujemy i prowadzimy rozmowy, aby ten zakres polskiej własności w sektorze finansowym poszerzać" - dodał.

"Chcemy bardzo aktywnie, jako Ministerstwo Aktywów Państwowych, wspomagać proces konsolidacyjne firm, które będą stawały się potężnymi i ważnymi graczami na rynku europejskim" - powiedział Sasin w sobotę w Toruniu.

Dodał, że kierowane przez niego ministerstwo chce też szukać rozwiązań, które sprawiłyby, że ważne projekty inwestycyjne mogłyby być realizowane nie tylko przez jeden podmiot.

Wskazał, że MAP mógłby pełnić rolę koordynatora takich działań.

"Chcemy też inicjować duże inwestycje, bo nie ma rozwoju bez ambitnej polityki inwestycyjnej prowadzonej przez spółki państwowe, ale również przez prywatny biznes" - powiedział Sasin.

"Chcemy, żeby menedżerowie spółek Skarbu Państwa, te ogromne środki, które są w firmach, inwestowali. Po pierwsze, żeby te inwestycje przynosiły zyski, bo firmy państwowe podobnie jak prywatne muszą przynosić pieniądze akcjonariuszom, w tym Skarbowi Państwa, ale po drugie - żeby przynosić ogromny zastrzyk tej machinie rozwoju. Żeby nasz wzrost gospodarczy utrzymywał się na wysokim poziomie" - dodał.

Dementuję plotki o planach konsolidacji PGNiG i Tauronu - powiedział Sasin. Dodał, że plotki w tej sprawie "są oparte o żadne fundamenty".

"W tym przypadku są to spekulacje oparte o żadne fundamenty. Pomysł konsolidacji PGNiG i Tauronu chciałem zdecydowanie zdementować. Takich pomysłów nie ma" - powiedział Sasin.

Dodał, że co do samego kierunku konsolidowania firm z podobnych branż, aby tworzyć duże podmioty zdolne nawiązywać konkurencję z większymi firmami działającymi na polskim czy europejskim rynku, to jest to kierunek, który rząd chciałby kontynuować.

"Nie mogę podać konkretnych nazw, nawet jeżeli luźne rozmowy na ten temat toczymy. Te konkrety, o których dziś mogę powiedzieć, to kontynuacja połączenia Lotosu z Orlenem. Mamy również fakt publicznie wyrażonej chęci zakupy spółki Energa przez Orlen. Trudno jednak mówić tutaj, że sprawa jest przesądzona, bo jest to początek procesu, który będzie trwał i wymagał wielu analiz - również po stronie mojego resortu" - podkreślił Sasin.

Państwowy bank przejmie mBank?

Wicepremier Sasin pytany przez PAP, czy chciałby, by któryś z należących do Skarbu Państwa banków odkupił od niemieckiego Commerzbanku udziały w mBanku odpowiedział:

"To są różnego rodzaju biznesowe rozmowy, ale toczą się one na poziomie firm, również tych z udziałem Skarbu Państwa oraz innych podmiotów. Nie chciałbym więc się w tej sprawie wypowiadać".

"Chciałbym bardzo, to jest oczekiwanie nie tylko rządu, ale i znacznej części społeczeństwa, żeby zakres polskiej własności w gospodarce, jak również w sferze instytucji finansowych, był szerszy" - dodał.

Na początku tego tygodnia analitycy Santander BM wyrazili opinię, że ogłoszone przez PKN Orlen wezwanie na akcje Energi może być pierwszym krokiem w budowie "narodowych wielosektorowych czempionów". Ich zdaniem następnym celem może być Tauron, a wśród kandydatów do jego przejęcia widzą Eneę, KGHM i PGNiG.

Zdaniem analityków Santander BM Pawła Puchalskiego i Michała Sopiela pomysł "narodowych wielosektorowych czempionów", jak określił je wcześniej minister aktywów państwowych Jacek Sasin, może być rozszerzony i wezwanie na akcje Energi może być dopiero pierwszym krokiem w jego realizacji. W ich opinii najbardziej prawdopodobnym scenariuszem mogłoby być przejęcie Tauronu przez PGNiG.

(PAP Biznes)

pr/ tj/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
69 63 anna_domagalczyk

Czebole nie bardzo się sprawdziły w Korei. Ale pewnie PIS liczy, że my mamy inny klimat. Teraz pewnie jeszcze przepłacą za mbank, bo jak już ogłaszają że są zainteresowani, to i cena pójdzie w górę. No, ale kto bogatemu zabroni...

! Odpowiedz
9 16 marianpazdzioch

Za 4 lata PO sprzeda bank za 1/3 ceny zakupu i knajacki interes polityków zatoczy kolejny raz koło. Jedni dostaną łapówki, drudzy milionowe odprawy. Każdy będzie szczęśliwy...

! Odpowiedz
5 9 _jasko odpowiada marianpazdzioch

Gwoli jasności na przykładzie Pekao.
W grudniu 2016 roku państwowe konsorcjum PZU i PFR podjęło decyzję o „repolonizacji”Pekao i podpisało umowę zakupu od UniCredit 32,8 proc. akcji za 10,6 mld zł,
Ponad 17 lat wcześniej włoski inwestor kupił 50,1 proc. akcji za zaledwie 4 mld zł.

! Odpowiedz
0 15 jkl777 odpowiada marianpazdzioch

Sprzeda za 1/3 zakupu, bo KOMUNISCi z PiS do tej wartosci doprowadza to przedsiebiorstwo. Takiemu Sasinowi nie dalbym umyc szyby w samochodzie, a ten ekonomista pokroju Suskiego siedzi na miejscu zarezerwowanym dla najinteligentniejszych ludzi w kraju.

! Odpowiedz
81 89 jkendy

Jednym słowem, wracamy do państwowej patologii z przed 1989 roku.

! Odpowiedz
53 59 kkk1111

patologia to było sprzedać banki i inne strategiczne przedsiębiorstwa jak masz wątpliwości to popatrz jak to załatwili Francuzi , np. z mitalem czy Niemcy

! Odpowiedz
56 45 jkendy odpowiada kkk1111

Słyszałeś o jakimś amerykańskim banku w rękach państwa? Państwowa własność to wyraz braku zaufania państwa do własnych obywateli. Państwo ma się szkolnictwem, policją i wojskiem a nie konkurować na rynku z prywatnymi firmami.

! Odpowiedz
21 13 tomitomi odpowiada jkendy

bank wszelkich banków ( emitent kasy ) FED jest państwowy ! ..............a, jak w p-oLSCE będzie ustrój demokracji ,taki jaki jest w Ameryce ,będziesz miał rację i Cię poprę , a na razie lipa !!! chazary górą !

! Odpowiedz
0 0 zenonn odpowiada tomitomi

FED historię ma ciekawą. Kto jest dziś jego właścicielem nie wiadomo- nie rząd, nie korporacje.
https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/bankowosc/jak-rockefellerowie-i-morganowie-stworzyli-fed/

! Odpowiedz
84 27 kkk1111

banki zawsze powinny byc w rekach państwa bo to jest strategiczna instytucja i tylko sprzedawczyk albo idiota pozbywa sie takiej instytucji oczywiście mogą być obok banki prywatne a podstawę stanowić powinien bank państwowy ciekawe kim byl Balcerowicz bo nawet człowiek po podstawówce wiedział ze sprzedaż banku to pozbawienie sie podstaw suwerenności państwa i wpływu na gospodarkę

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
MBANK -2,76% 324,20
2020-02-27 17:00:00
WIG -3,99% 51 318,69
2020-02-27 17:15:02
WIG20 -4,29% 1 850,61
2020-02-27 17:15:00
WIG30 -4,02% 2 145,34
2020-02-27 17:15:01
MWIG40 -3,15% 3 686,78
2020-02-27 17:15:01
DAX -3,19% 12 367,46
2020-02-27 17:37:00
NASDAQ -1,45% 8 850,89
2020-02-27 19:27:00
SP500 -1,19% 3 079,40
2020-02-27 19:27:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.