Rząd zamierza wyemigrować do chmury

Dane z tradycyjnych serwerowni mają trafić do dwóch chmur – rządowej i komercyjnej. Przetarg na obsługę tej krajowej chcielibyśmy uruchomić w I kwartale 2020 r. – podał w wywiadzie dla "DGP" sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Karol Okoński.

(fot. Blackboard / Shutterstock)

Okoński, który jest też pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa wskazał w "Dzienniku Gazecie Prawnej", że obecnie dominujący model wykorzystania infrastruktury IT w Polsce jest taki, że dana instytucja ma własną serwerownię, w której instaluje i utrzymuje różne aplikacje i systemy. Jego zdaniem, nie jest to optymalny model. Choćby dlatego, że każda z instytucji z osobna musi stworzyć odpowiednie warunki, serwerownie muszą być odpowiednio zabezpieczone, także pod kątem dostaw prądu czy utrzymywania temperatury wewnątrz. To dość kosztowne przedsięwzięcie. Do tego potrzebny jest zespół ludzi, którzy się na tym znają i są w stanie to wszystko serwisować. Często brakuje serwerowni zapasowych, więc system może przestać działać, gdy pojawi się jakiś problem.

Wiceminister podał, że większość z 300 serwerowni instytucji publicznych jest małych i na dłuższą metę nie tylko nie opłaca się, ale wręcz jest ryzykowne ich utrzymywanie.

"Wiedząc, że państwo przechowuje dane o szczególnej wrażliwości, uznaliśmy, że najbardziej optymalnym modelem będzie model hybrydowy. Chcemy równolegle rozwijać dwie chmury. Jedna będzie należała do infrastruktury należącej w pełni do państwa. Mówimy o dużych serwerowniach połączonych we wspólną, zabezpieczoną sieć. Jej operatorem jest Centralny Ośrodek Informatyki (COI), na którego serwerowniach bazujemy. To tam będziemy lokować najbardziej wrażliwe systemy państwowe. Chcemy jednak otworzyć się na rynek i zamawiać usługi u podmiotów komercyjnych, ale w sposób ujednolicony i scentralizowany, by wykorzystać efekt skali i ułatwić poszczególnym podmiotom administracji wejście w ten rynek, a równocześnie mieć pewność, że wybieramy bezpieczne i sprawdzone rozwiązania" – podał.

Okoński przekazał, że zakończył się już dialog techniczny. "Weryfikujemy katalog dostępnych usług i gotowość do ich świadczenia oraz poziom cen. Sam przetarg na obsługę chmury krajowej chcielibyśmy uruchomić w I kw. 2020 r., rozstrzygnąć go w II kw., dzięki czemu od połowy przyszłego roku podmioty mogłyby zacząć korzystać z usług chmurowych" – podał. (PAP)

ktl/ pat/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 jaykob

Trochę racji mają. Wieczne niedofinansowanie sektora IT w budżetówce to plaga. Niestety przejście na chmurę może okazać się ucieczką spod deszczu pod rynnę. On ile rozwiąże to problem utrzymywania małych serwerowni to stworzy problem z natury HA, gdyż jak w takim urzędzie padnie łącze to interesant nic nie załatwi, podczas gdy przy własnej serwerowni system będzie działał, a potem się synchronizuje z dużymi serwerami rządowymi. No , ale pozostaje czekać, swoją drogą dawno jakiejś większej afery nie było.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 karbinadel

FSB już się cieszy :)

! Odpowiedz
3 18 myslcie_samodzielnie

Nie ma czegoś takiego jak chmura, to po prostu serwer u kogoś obcego.

! Odpowiedz
1 5 innowierca

Dodatkowo z chmury wszystko wycieka. Jak koles jest od cyberbezpieczenstwa, to wie ze dane wrazliwe najmniej bezpieczne sa w chmurze. Ostatnio juz trudno doliczyc sie wyciekow danych.
50, 100 000 milionow kont, danych uzytkownikow wycieklo, skradziono to juz w mediach chleb powszedni.

! Odpowiedz
0 20 awenturyn1

Jak myślicie, kto wygra ten przetarg?
Ja już wiem. Nasz wielki brat zza wielkiej wody albo jego mały korniszonek z gwiazdą na czole.Ktoś ma inne oferty?

! Odpowiedz
0 2 vxb9370

Wiadomo! Tak samo jak ostatnio z JPK gdzie wygrał Azure firmy Microsoft. Kręcenie UPO to pare dni na chmurze.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.