REKLAMA

Rząd zajmie się świadczeniami z ubezpieczenia społecznego

2013-05-28 06:16
publikacja
2013-05-28 06:16
Rząd zajmie się dziś założeniami projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Projekt umożliwia m.in. wystawianie i wysyłanie zwolnień lekarskich drogą elektroniczną oraz uniemożliwia pobieranie zasiłku opiekuńczego przez rodziców zatrudniających nianię, która zawodowo zajmuje się dzieckiem.

Według autorów, wprowadzone zmiany skrócą czas wypisywania zaświadczenia lekarskiego i dostarczania go do ZUS. Obowiązek dostarczania oryginału zwolnienia do ZUS i 3-letniego przechowywania kopii przez lekarza byłby zniesiony.

Pensja» Pensje są wciąż nikczemne
Eksperci są zgodni, że wystawianie i wysyłanie zwolnień lekarskich drogą elektroniczną ułatwi ich kontrolę, ale będzie trudne do wprowadzenia. Według Konrada Pszczołowskiego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, nie wszyscy lekarze używają w pracy komputerów. Dodał, że średnia wieku polskiego lekarza to pięćdziesiąt parę lat i zmuszenie ich do pracy na komputerze może długo potrwać.

Natomiast pozbawienie pobierania zasiłku opiekuńczego rodziców, którzy są zmuszeni zatrudniać nianie budzi zdziwienie ekspertów i oburza matki chorych dzieci. Podkreślają oni, że rząd powinien pracować nad rozwiązaniami umożliwiającymi opiekę nad dzieckiem, gdy ono jest chore. Zatrudnianie niani jest zwykle koniecznością ze względów ekonomicznych, która nie zwalnia rodziców z obowiązku opieki nad dzieckiem - mówią.

Podczas uzgodnień społecznych założenia do projektu nowelizacji zostały skrytykowane przez środowisko lekarskie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Góra /dyd

Źródło:IAR
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki