REKLAMA

Rząd zajmie się moratorium na sprzedaż ziemi

2016-02-23 04:40
publikacja
2016-02-23 04:40

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się moratorium na sprzedaż ziemi. Projekt przepisów przygotowało ministerstwo rolnictwa. Celem nowych rozwiązań jest powstrzymanie spekulacyjnego handlu gruntami.

Rząd zajmie się moratorium na sprzedaż ziemi / fot. sweetcrisis / YAY Foto

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel argumentuje, że grunty były kupowanie od skarbu państwa po zaniżonych cenach i dalej odsprzedawane z zyskiem. Szef resortu zaznaczył, że sprzedaż zostanie zastąpiona przez dzierżawę. Zaznaczył, że taki sposób gospodarowania gruntami należącymi do skarbu państwa przynosi stały dochód, natomiast do sprzedaży dochodzi tylko raz, a państwo traci na zawsze majątek.

Pod koniec zeszłego roku minister zapowiedział, że dokończone zostaną tylko te procesy sprzedaży, których zaniechanie naraziłoby skarb państwa na wysokie odszkodowania. Krzysztof Jurgiel dodał, że w przyszłości ziemia będzie sprzedawana tylko na cele inwestycyjne. Państwowe grunty rolne będą mogły kupować między innymi samorządy, które planują konkretne inwestycje. Minister zaznaczył, że wycena takich gruntów będzie maksymalnie zbliżona do wartości rynkowej tak, by niemożliwe było dalsze ich odsprzedawanie z zyskiem.

Ministerstwo chce, by moratorium na sprzedaż ziemi weszło w życie pierwszego maja tego roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A. Pszoniak/pbp

Źródło:IAR
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~tomtom
Moim zdaniem chodzi o coś innego. Ustawa, która ma regulować obrót ziemią jest kontrowersyjna, ale.... Cała ta czerwona zaraza, która uwłaszczyła się na narodzie nakupowała sobie ziemi by ulokować kapitał, który zdobyła w szemrany sposób, zarobić na wzroście cen, plus ciągnąć dopłaty bezpośrednie z unii. Nie Moim zdaniem chodzi o coś innego. Ustawa, która ma regulować obrót ziemią jest kontrowersyjna, ale.... Cała ta czerwona zaraza, która uwłaszczyła się na narodzie nakupowała sobie ziemi by ulokować kapitał, który zdobyła w szemrany sposób, zarobić na wzroście cen, plus ciągnąć dopłaty bezpośrednie z unii. Nie mogąc swobodnie sprzedać ziemi i wyprowadzić pieniądze z kraju są pięknie udupieni. Jak dla mnie makiawelizm w czystym wydaniu. Racja stanu wyższym celem!!!
~bleble
Zgadzam się z Wami w pełni, rynek powinien sam regulować takie sprawy. Przynajmniej na pocieszenie jest klub superhodowcy!
~podatnik
Kiedy reforma rolna, ziemia powinna wrócić do Narodu jako dobro narodowe a pracujący na nim powinni tylko dzierżawić!
~koleś
o wartości ziemi to ma rynek decydować, tak jest w cywilizowanych krajach. A nie jacyś urzędnicy z agencji będą mówili komu i za ile. To już było za PRL. Urzędnicy mają tylko nadzorować i to do pewnych granic, a nie decydować o czyjejś własności. Własność rzecz święta.
~tralka
Cała ta ustawa naraża Skarb Państwa na wysokie odszkodowania, mówi o tym mnóstwo prawników. A że przy okazji rzesza ludzi będzie miała złamane życie to pikuś, tym się rząd przejmować nie musi. Swoich nie skrzywdzą, a co ich obchodzi, że jakiś rolnik-emeryt nie mając z czego żyć chciałby swoją własność uczciwie Cała ta ustawa naraża Skarb Państwa na wysokie odszkodowania, mówi o tym mnóstwo prawników. A że przy okazji rzesza ludzi będzie miała złamane życie to pikuś, tym się rząd przejmować nie musi. Swoich nie skrzywdzą, a co ich obchodzi, że jakiś rolnik-emeryt nie mając z czego żyć chciałby swoją własność uczciwie sprzedać. Dostanie tyle, że najwyżej będzie mógł zapić się z rozpaczy.
~Krajan
Mam wrażenie że Komuna wrócila, ale w demokratycznym stylu.
~ala
czyli komuna wraca rzad lepiej wie kto ma co kupowac i za ile
~Ziemianin
Czyli tak jak w 1989 kto sie oblowil wtedy teraz sie z nas smieje, cale 25 lat grabili ziemie, a teraz , gdy wielu wrociloby do uprawiania roli, droga zamknieta. Oczywiscie nie dla swoich. Zakaz zakupu ziemi dla Polakow to podstawowy zamach na wolnosci obywatelskie, jednak kto to teraz obroni, jak konstytucja jest do bani od zawsze.
~ziemnyspekulant
Szyszko i Jurgiel. Jurgiel i Szyszko. Te dwa leśne dziadki narobią takich szkód PiS-owi, że KOD, Nowoczesna i inne badziewie to pikuś.
~bolo
następna grupa łapówkarzy ,komu można , komu nie i to w świetle prawa - samograj no nie ?

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki