REKLAMA

Rząd za umożliwieniem realizacji Narodowego Celu Redukcyjnego na wyższym poziomie

2021-06-29 14:44
publikacja
2021-06-29 14:44
Rząd za umożliwieniem realizacji Narodowego Celu Redukcyjnego na wyższym poziomie
Rząd za umożliwieniem realizacji Narodowego Celu Redukcyjnego na wyższym poziomie
fot. KWS / / Bankier.pl

Projekt nowych przepisów umożliwiających realizację Narodowego Celu Redukcyjnego (NCR) w 2021 r. oraz w latach późniejszych na poziomie wyższym niż to jest możliwe w obecnym stanie prawnym, przyjęła we wtorek Rada Ministrów - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska.

NCR to minimalna wartość ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia, m.in. paliw ciekłych, biopaliw ciekłych, gazu skroplonego (LPG), sprężonego gazu ziemnego (CNG) czy skroplonego gazu ziemnego (LNG) stosowanych w transporcie, w przeliczeniu na jednostkę energii.

Nowelizacja przepisów ma umożliwić podmiotom zobowiązanym do realizacji NCR wykonanie wyznaczonego obowiązku w 2021 r. oraz latach późniejszych na poziomie wyższym niż to jest możliwe w obecnym stanie prawnym. Chodzi m.in. o zniesienie obowiązku wspólnej sprawozdawczości z realizacji NCR, wydłużenie terminu na składanie sprawozdań rocznych z realizacji NCR, doprecyzowanie przepisów dotyczących kar dla podmiotów wspólnie realizujących NCR.

Wprowadzono także możliwość realizacji NCR przy wykorzystaniu instrumentu w postaci opłaty zastępczej.

W komunikacie czytamy, że wodór wykorzystywany w pojazdach ma być objęty systemem monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Rozwiązanie to ma na celu ochronę użytkowników pojazdów napędzanych tego rodzaju paliwem.

Ponadto, uwzględniono zmianę definicji lekkiego oleju opałowego i ciężkiego oleju opałowego, spowodowaną koniecznością dostosowania ich do zmian wprowadzonych w Unii Europejskiej. Działanie to wynika, jak tłumaczy CIR w komunikacie, ze zmiany dopuszczalnej zawartości siarki w olejach.

W komunikacie wskazano, że proponowane rozwiązania stanowią odpowiedź na postulaty podmiotów realizujących Narodowy Cel Redukcyjny, m.in. zajmujących się produkcją, importem lub nabyciem wewnątrzwspólnotowym paliw ciekłych.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ je/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki