Rząd wygrał w szkołach

Choć respondenci widzą, że na proteście nauczycieli zyskała władza, wciąż wierzą, że strajki są najlepszą bronią w konfliktach z władzą - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

(fot. Anatol Chomicz / Forum)

"Rzeczpospolita" opisuje w czwartkowym wydaniu wyniki sondażu, który na jej zlecenie przeprowadził pod koniec kwietnia IBRIS. "Na strajku szkolnym najwięcej zyskały rząd i PiS – najbardziej stracili nauczyciele, opozycja, rodzice i uczniowie" - taki jest - według dziennika - najważniejszy wniosek płynący z badania.

"Rz" podkreśla, że zakończony w zeszłym tygodniu strajk nauczycieli był największym w Polsce w tym stuleciu. "Spektakularny protest podzielił Polaków, wzburzył, a może nawet zrewoltował środowiska nauczycielskie i mocno wpłynął na kampanię przed wyborami do PE. Rząd Mateusza Morawieckiego przetrzymał strajkujących. Nie ustąpił w sprawie żądań płacowych wyrażanych przez ZNP i komitety strajkowe. To polityczna wygrana" - ocenia dziennik.

Przytacza wyniki sondażu IBRIS, z którego wynika, że według 41 proc. badanych najwięcej na strajku "ugrał" rząd, a zdaniem 44 proc. – PiS. "65,4 proc. uważa, że najwięcej stracili uczniowie, 55,7 proc.– że rodzice, 59,9 proc. – że sami nauczyciele, 48,5 proc. wskazuje na opozycję" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jak zauważa gazeta, rząd postanowił, że podwyżki wprowadzi (niespełna 10 proc. we wrześniu), ale nie tak wysokie, jak domagał się tego Związek Nauczycielstwa Polskiego. Dlatego - jak podkreśla "Rz" - tylko ok. jednej czwartej badanych uważa, że sytuacja protestujących się poprawiła w wyniku strajku. "Ponad 44 proc. twierdzi, że się nie poprawiła, a spora grupa nie wie, jak tę sytuację ocenić – 31 proc." - czytamy.

Co ciekawe - jak podkreśla "Rzeczpospolita" - w sondażu prawie po równo rozłożyły się opinie badanych co do zapłaty za strajk. "Ponad 45 proc. uważa, że się ona nauczycielom należy, a ponad 49 – że nie." - pisze gazeta.

Zaznacza przy tym, że "mimo wszystkich negatywnych elementów: nieskuteczności strajku, nieosiągnięcia celów ekonomicznych przez nauczycieli oraz mocno podzielonych opinii co do zapłaty za czas protestu" – wyraźnie większa grupa badanych uważa, że strajki mają jednak sens. "Na pytanie +Czy strajk jest skuteczną formą walki o podwyżki i lepsze warunki pracy?+ – aż 66,4 proc. odpowiedziało +tak+, a tylko 27,7 proc. – +nie+" - twierdzi "Rz".

mkr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 tindala

To nie był strajk tylko zamach terrorystyczny, w którym sprawcy wzięli na zakładników gimnazjalistów i maturzystów. I tak też zostało to odebrane przez opinię ( pomijam Bractwo Banana w Uchu). Dlatego nie było poparcia i pan Schetyna stracił entuzjazm co w efekcie wygasiło całą akcję. Oj biedne te Gogi , trza się teraz skarżyć do Brukseli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 6 histeryk

41% to akurat mocno zindoktrynowana, w większości niewykształcona mniejszość. Typowy elektorat komunistycznych partii - a taką partią jest ta obecnie rządząca w Polsce. Te same standardy, te same ambicje, te same Himalaje zakłamania.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
30 32 potiomkin

Ani grosza dla nauczycieli. Nauczyciel to służba, funkcja społeczna i powinien pracować za minimum dla dobra społeczeńśtwa. Jak się nie podoba, to do marketu. I tak nauczyciele w większości nie są potrzebni, bo cała wiedza jest w internecie. Rodzice sami mogą uczyć swoje dzieci

! Odpowiedz
24 21 jkendy

Ciebie chyba w wolnych chwilach tylko rodzice uczyli.

! Odpowiedz
3 3 ojkonomist odpowiada jkendy

ani grosza!!!

! Odpowiedz
22 18 grzegorzkubik

Nauczyciele myśli że dostawną 1000 zł. Mowy nie ma:)) Poczekamy aż pracownik Biedronki dogoni finansowo nauczyciela i coś się pomyśli:)

! Odpowiedz
9 10 pull_up_terrain_ahead

I jak w tym kraju ma być dobrze.

! Odpowiedz
4 23 antybolszewik

@grzegorzkubik. Pracownik Biedronki w ostatnim roku przegonił "średniego" nauczyciela. A tak poza tym także uważam, że nauczyciele jeżeli nie porzucą swojej lewackiej karty to powinni zarabiać minimalną

! Odpowiedz
21 30 skasowane_konto

TAK dla pieniędzy dla emerytów, którzy często biedują na emeryturach poniżej 1000zł. TAK dla dzieci.. to chyba oczywiste, ale NIE dla nauczycieli. Nauczyciele są trzymani krótko jak niegrzeczni uczniowie w kącie pod pająkiem. Rząd który potrafi powiedzieć NIE nawet za cenę braku głosów w wyborach ale za to dla dobra Polski to skarb narodowy. Wiwat PiS, czapki z głów !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.