Rząd wygrał w szkołach

2019-05-02 02:41
publikacja
2019-05-02 02:41

Choć respondenci widzą, że na proteście nauczycieli zyskała władza, wciąż wierzą, że strajki są najlepszą bronią w konfliktach z władzą - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

/ fot. Anatol Chomicz / Forum

"Rzeczpospolita" opisuje w czwartkowym wydaniu wyniki sondażu, który na jej zlecenie przeprowadził pod koniec kwietnia IBRIS. "Na strajku szkolnym najwięcej zyskały rząd i PiS – najbardziej stracili nauczyciele, opozycja, rodzice i uczniowie" - taki jest - według dziennika - najważniejszy wniosek płynący z badania.

"Rz" podkreśla, że zakończony w zeszłym tygodniu strajk nauczycieli był największym w Polsce w tym stuleciu. "Spektakularny protest podzielił Polaków, wzburzył, a może nawet zrewoltował środowiska nauczycielskie i mocno wpłynął na kampanię przed wyborami do PE. Rząd Mateusza Morawieckiego przetrzymał strajkujących. Nie ustąpił w sprawie żądań płacowych wyrażanych przez ZNP i komitety strajkowe. To polityczna wygrana" - ocenia dziennik.

Przytacza wyniki sondażu IBRIS, z którego wynika, że według 41 proc. badanych najwięcej na strajku "ugrał" rząd, a zdaniem 44 proc. – PiS. "65,4 proc. uważa, że najwięcej stracili uczniowie, 55,7 proc.– że rodzice, 59,9 proc. – że sami nauczyciele, 48,5 proc. wskazuje na opozycję" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jak zauważa gazeta, rząd postanowił, że podwyżki wprowadzi (niespełna 10 proc. we wrześniu), ale nie tak wysokie, jak domagał się tego Związek Nauczycielstwa Polskiego. Dlatego - jak podkreśla "Rz" - tylko ok. jednej czwartej badanych uważa, że sytuacja protestujących się poprawiła w wyniku strajku. "Ponad 44 proc. twierdzi, że się nie poprawiła, a spora grupa nie wie, jak tę sytuację ocenić – 31 proc." - czytamy.

Co ciekawe - jak podkreśla "Rzeczpospolita" - w sondażu prawie po równo rozłożyły się opinie badanych co do zapłaty za strajk. "Ponad 45 proc. uważa, że się ona nauczycielom należy, a ponad 49 – że nie." - pisze gazeta.

Zaznacza przy tym, że "mimo wszystkich negatywnych elementów: nieskuteczności strajku, nieosiągnięcia celów ekonomicznych przez nauczycieli oraz mocno podzielonych opinii co do zapłaty za czas protestu" – wyraźnie większa grupa badanych uważa, że strajki mają jednak sens. "Na pytanie +Czy strajk jest skuteczną formą walki o podwyżki i lepsze warunki pracy?+ – aż 66,4 proc. odpowiedziało +tak+, a tylko 27,7 proc. – +nie+" - twierdzi "Rz".

mkr/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
tindala
To nie był strajk tylko zamach terrorystyczny, w którym sprawcy wzięli na zakładników gimnazjalistów i maturzystów. I tak też zostało to odebrane przez opinię ( pomijam Bractwo Banana w Uchu). Dlatego nie było poparcia i pan Schetyna stracił entuzjazm co w efekcie wygasiło całą akcję. Oj biedne te Gogi , trza się To nie był strajk tylko zamach terrorystyczny, w którym sprawcy wzięli na zakładników gimnazjalistów i maturzystów. I tak też zostało to odebrane przez opinię ( pomijam Bractwo Banana w Uchu). Dlatego nie było poparcia i pan Schetyna stracił entuzjazm co w efekcie wygasiło całą akcję. Oj biedne te Gogi , trza się teraz skarżyć do Brukseli.
histeryk
41% to akurat mocno zindoktrynowana, w większości niewykształcona mniejszość. Typowy elektorat komunistycznych partii - a taką partią jest ta obecnie rządząca w Polsce. Te same standardy, te same ambicje, te same Himalaje zakłamania.
potiomkin
Ani grosza dla nauczycieli. Nauczyciel to służba, funkcja społeczna i powinien pracować za minimum dla dobra społeczeńśtwa. Jak się nie podoba, to do marketu. I tak nauczyciele w większości nie są potrzebni, bo cała wiedza jest w internecie. Rodzice sami mogą uczyć swoje dzieci
jkendy
Ciebie chyba w wolnych chwilach tylko rodzice uczyli.
ojkonomist odpowiada jkendy
ani grosza!!!
grzegorzkubik
Nauczyciele myśli że dostawną 1000 zł. Mowy nie ma:)) Poczekamy aż pracownik Biedronki dogoni finansowo nauczyciela i coś się pomyśli:)
pull_up_terrain_ahead
I jak w tym kraju ma być dobrze.
antybolszewik
@grzegorzkubik. Pracownik Biedronki w ostatnim roku przegonił "średniego" nauczyciela. A tak poza tym także uważam, że nauczyciele jeżeli nie porzucą swojej lewackiej karty to powinni zarabiać minimalną
skasowane_konto
TAK dla pieniędzy dla emerytów, którzy często biedują na emeryturach poniżej 1000zł. TAK dla dzieci.. to chyba oczywiste, ale NIE dla nauczycieli. Nauczyciele są trzymani krótko jak niegrzeczni uczniowie w kącie pod pająkiem. Rząd który potrafi powiedzieć NIE nawet za cenę braku głosów w wyborach ale za to dla dobra TAK dla pieniędzy dla emerytów, którzy często biedują na emeryturach poniżej 1000zł. TAK dla dzieci.. to chyba oczywiste, ale NIE dla nauczycieli. Nauczyciele są trzymani krótko jak niegrzeczni uczniowie w kącie pod pająkiem. Rząd który potrafi powiedzieć NIE nawet za cenę braku głosów w wyborach ale za to dla dobra Polski to skarb narodowy. Wiwat PiS, czapki z głów !

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki