REKLAMA

Rząd wyda blisko 5 mld zł rocznie na zakup czołgów Abrams

2021-08-04 08:24
publikacja
2021-08-04 08:24
Rząd wyda blisko 5 mld zł rocznie na zakup czołgów Abrams
Rząd wyda blisko 5 mld zł rocznie na zakup czołgów Abrams
/ MON

Wydatki rządu na zakup czołgów Abrams w latach 2021-2026 wyniosą rocznie do 4,8 mld zł - podano w przyjętej przez rząd uchwale „Wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w czołgi” .

W lipcu wicepremier Jarosław Kaczyński ogłosił, że Polska armia zakupi od USA 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3. Szef MON informował wówczas, że program rządowy opiewa na kwotę 23 mld 300 mln zł. "Zasadniczą cenę stanowią oczywiście czołgi, ale oprócz tego, program również zawiera pakiet logistyczny, pakiet szkoleniowy, również pieniądze, które przeznaczymy na rozbudowę infrastruktury" - wyliczał Mariusz Błaszczak.

"W latach 2021–2026 wydatki budżetu państwa na realizację Programu nie mogą rocznie przekroczyć 4,8 mld zł" - napisano w uchwale. (PAP Biznes)

map/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: Modernizacja polskiej armii

Komentarze (43)

dodaj komentarz
marxs
mosio+szabesgoj=krach gospodarczy
skaurus
Tak jak wspomina kolega w innym komentarzu, najnowsza wersja Abramsa to ok 10 mln $$. Powiedzmy wartość kontraku to 11 mld cebylionów, my płacimy 24. Za co płacimy dodatkowo? O ofsecie jakoś cicho.
Może rzeczywiście chodzi o cichą zgodę za brak koncesji dla TVN?

Warunki kontraktu na bank będą utajnione.
men24a
Może to być też zapłata za ustawe 447. Ale patrząc na tych naszych inteligentnych , myślę że amerykanie im taki kit sadzą o 3 wojnie światowej, że już Rosjanie jadą przez Ukrainę do Polski, że kupują wszystko po każdej cenie. Tylko po co my jesteśmy w NATO. Chyba, że chcą nam wcisnąć bajki typu, że jak sami Może to być też zapłata za ustawe 447. Ale patrząc na tych naszych inteligentnych , myślę że amerykanie im taki kit sadzą o 3 wojnie światowej, że już Rosjanie jadą przez Ukrainę do Polski, że kupują wszystko po każdej cenie. Tylko po co my jesteśmy w NATO. Chyba, że chcą nam wcisnąć bajki typu, że jak sami się nie obronimy (przed Rosją hahah) to nikt nam nie pomoże. Po prostu doją frajera i tyle.
nostsherlock
Według wikipedii koszt jednego czołgu to niecałe 40 mln PLN. Polska ma zapłacić 115 mln za sztukę... śmierdzi korupcją, układami i kasą pod stołem
anti_day-trader
Ale 40 mln kosztuje wersja podstawowa!

Za wersję Executive - wykończoną w "świni i patyku" (skóra i drewno) trzeba odpowiednio dopłacić!
ssmentek odpowiada anti_day-trader
Proszę czytać ze zrozumieniem. "Rząd wyda X" nie znaczy że Rząd przeleje tą kwotę na konto rządu USA. Tylko, że wyda nie więcej niż te pieniądze, na na wszelkie wydatki związane z postawienie tych czołgów w gotowości bojowej na przestrzeni tych lat. Do tego dochodzi amunicja, w tym kierowana komputerowo,Proszę czytać ze zrozumieniem. "Rząd wyda X" nie znaczy że Rząd przeleje tą kwotę na konto rządu USA. Tylko, że wyda nie więcej niż te pieniądze, na na wszelkie wydatki związane z postawienie tych czołgów w gotowości bojowej na przestrzeni tych lat. Do tego dochodzi amunicja, w tym kierowana komputerowo, przeglądy, infrastruktura związana z tymi pojazdami itd, itp.
jpelerj
I pomyśleć, że wydaliśmy taka kasę, a USA i tak nie odpuściła w sprawie TVN. PIS w pigułce.
ssmentek
Człowieku co ty bredzisz. TVN to jest problem medialny. USA nie może niczego odpuścić bo nie stanowi prawa w Polsce. :D
marok
Oj płacz oj lament ,że Polska kupuje Abramsy, najlepsze czołgi na świecie, a mogła być przecież nadal bezbronna jak było za czasów PO.
pogo0
O ile wiem, to Leopardy 2 nie ustępują Abramsom, a są nieco tańsze... Mamy ich już trochę (głównie 2a4 i 2a5, gdy najnowsze to 2a7), więc zachowanie jednolitości uzbrojenia powinno zapewnić też niższe koszty jego utrzymania.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki