Rząd wprowadzi "prawie" darmowe konta dla każdego

analityk Bankier.pl

[Aktualizacja; godzina 11:30] Rząd przyjął projekt ustawy prowadzającej darmowe rachunki. Tak jak pisaliśmy już wcześniej, rachunek nie będzie w rzeczywistości całkiem bezpłatny. Projekt zostawia bowiem bankom otwartą furtkę. Będą mogły na przykład pobierać opłaty za obsługę kart płatniczych.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, który implementuje do naszego prawa unijne przepisy dotyczące tzw. rachunków podstawowych. Szeroko na ten temat pisaliśmy już we wcześniejszych publikacjach. Takie rachunki miałyby w założeniu ułatwić osobom nieubankowionym dostęp do oferty instytucji finansowych. Chodzi o dotarcie z ofertą do osób przekonanych, że mają zbyt niskie dochody, aby założyć konto osobiste. Zgodnie z przepisami ustawy, konta podstawowe będą musiały znaleźć się w ofercie wszystkich banków i SKOK-ów. Mają być oferowane osobom, które nie posiadają innych rachunków osobistych.

Powstanie darmowy, podstawowy rachunek płatniczy
Powstanie darmowy, podstawowy rachunek płatniczy (fot. Yellowj / YAY Foto)

Zgodnie z projektem nowelizacji, klient – w ramach dostępu do rachunku podstawowego – będzie mógł wykonywać jedynie podstawowe transakcje takie jak: wpłata i wypłata, polecenie przelewu czy polecenie zapłaty. Nie będzie miał dostępu do żadnych produktów kredytowych (debetu czy karty kredytowej). Podstawowy rachunek płatniczy prowadzony będzie bezpłatnie.

Przewidziano jednak pewne ograniczenia w dokonywaniu operacji na koncie. W ciągu miesiąca możliwe będzie dokonanie 15 bezpłatnych poleceń przelewu lub zapłaty (w tym zleceń stałych) – za kolejne dostawca będzie mógł pobrać opłatę, jednak nie wyższą niż najczęściej stosowaną w ramach kont osobistych. Zdaniem ustawodawcy, limit 15 bezpłatnych transakcji wydaje się być w pełni wystarczający do zarządzania domowymi finansami, np. opłacania rachunków za czynsz, energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne.

Instytucje finansowe będą też mogły pobierać opłaty za obsługę karty płatniczej wydanej do konta. Taka opłata nie będzie mogła być wyższa niż w przypadku innych rachunków. Niestety jest to dla banków otwarta furtka do wprowadzenia dodatkowych opłat. W większości banków karta jest bowiem płatna, a opłaty można uniknąć wyłącznie wtedy, gdy aktywnie korzysta się z plastiku.

Teoretycznie nie trzeba brać karty do konta, ale wówczas ROR staje się półproduktem. Karta jest bowiem „kluczem” do gotówki zgromadzonej na rachunku. Za jej pomocą można nie tylko płacić sklepach, ale przede wszystkim wypłacać środki z bankomatów. Gotówkę można pobrać co prawda w placówce, ale mniejsze banki mają ograniczoną sieć oddziałów. Są też takie, które nie mają oddziałów w ogóle.

Tego, że banki wprowadzą opłaty za karty, możemy być niemal pewni. Od samego początku zgłaszały bowiem szereg zastrzeżeń do ustawy. Chciały na przykład zmniejszyć liczbę darmowych operacji do 3 w miesiącu i wprowadzić dodatkowe mechanizmy zabezpieczające przed migracją obecnych klientów na darmowe rachunki. Związek Banków Polskich uważa, że nałożenie na banki obowiązku oferowania usług za darmo jest w rzeczywistości naruszeniem zasady wolności gospodarczej.

Projekt noweli wprowadza także regulacje, które zapewnią szybkie i bezpieczne przenoszenie rachunków płatniczych między poszczególnymi kategoriami dostawców usług, np. z banku do SKOK-u. Powinno to zwiększyć konkurencję między dostawcami usług płatniczych i w efekcie przełożyć się na wyższą ich jakość oraz spowodować większą presję na obniżenie ceny usług powiązanych.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~tosia

jeden komentarz chip w łeb i niewolnik gotowy....illuminaci sà wszędzie

! Odpowiedz
1 0 ~as

Jeszcze będziecie uciekać z tych banków. To celowa globalna polityka rządów dążąca do pełnej inwigilacji sfery finansowej (i nie tylko).

! Odpowiedz
2 4 ~yyyr

to o to chodzi ludzie , by przejąc kasę najbiedniejszych i móc nią spekulować , a to że w Polsce biednych nie brakuje to im trochę da , zedrzec skurę i pod kontrolą miec finanse tych najbardziej uciemierzonych finansowo chcą i tyle , a to co oferują to wiecej zyskują ludzie nie trzymając tych niewielkich kwot w banku , spujrzcie z tej strony . a może coś dostrzezecie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~32lata

Chce kupić mieszkanie i chce to sfinansować z kredytu w CHF w 50% i w 50% ze środków własnych . Niestety nikt mi nie chce pożyczyć kasy w CHF , POMIMO 50% WKŁADU WŁASNEGO . Oczywiście w 2008 nie było problemu jak CHF był po ca 2 pln .Dzisiaj jak to jest korzystne dla mnie to cicho sza . Gdzie sa ci co darli ryja w 2006 , ze to łamanie prawa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 ~gliza

Przecież to o to chodzi żeby emerytury wpływały na konto a nie noszone przez listonosza jak 100.lat temu.

! Odpowiedz
2 22 ~księgowy

Zamiar jest zupełnie inny - rząd chce aby starsi ludzie powyciągali oszczędności ze "skarpet"
i wpłacili do banku a tym samym na rynku pojawi się większa gotówka którą będzie można obracać.

! Odpowiedz
5 19 ~wolny

Ludzie nie dajcie się nabrać na żadne darmowe konta!!!!!! Jak tylko możecie to płacie gotówką!!!!!!!! Tak samo nie rejestrujcie żadnych kart prepaidowych, bo potem dowalą wam opłatę audiowizualną na reżimową TV.

! Odpowiedz
6 2 ~asd

rezimowa? Zatem wpłacam, na "rezimowa" tez dokonam wplaty aby zniszczyla rezimowa tvn

! Odpowiedz
3 22 ~glon

Darmowe rzadowe konta sa potrzebne by je pozniej znacjonalizowac, ot taka prawie robi roznice.
Prawda jest taka ze ten co nie wyjechal powinien rozwazyc ta opcje ponownie.
TU DOBREGO NIC NIE BEDZIE.

! Odpowiedz
5 11 ~PISowyborca

KOHAM RZONT!!!

! Odpowiedz
5 23 ~Arti

Trwa zaganianie owieczek do zagrody, a jak zniknie gotówka to będzie strzyżenie do gołej skóry,

! Odpowiedz
3 2 ~BRUCE_LEE

rocznica. pamiętamy!

! Odpowiedz
4 27 ~przymus

Przygotowują się do zdelegalizowania gotówki. Darmowe konta, coraz niższe dozwolone kwoty transakcji gotówkowych, coraz niższe nominały banknotów... kurek jest przykręcany aż będzie ledwo kapał. Zobaczycie że to jest tylko lep a przyjdzie czas że takie konta będą przymusowe jako posiadanie dowodu osobistego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 7 ~Szymon

Bzdura. Darmowe konta tego typu stworzono juz w latach 80 w Wielkiej Brytani.
Efekt jest taki ze w Angielskim banku masz darmowe konto, darmowa karte (nawet jak nie uzywasz) i nikt cie nie skubie...

Banki jakos nie zbankrutowaly z tego powodu :)

! Odpowiedz
1 3 ~ysyxz

obym nie dożył tych czasów , w tym świcie pokręconych idei kosi się ostatnie podwaliny wolności w zamian miraż darmochy i pełni swobody , wstręt i obrzydzenie budzą we mnie te idee, a niesie to wszystko zachód ze swoją nowoczesnością obracają nature świata do góry nogami , łajdacy i szubrawcy

! Odpowiedz
6 11 ~Misiek

Po co korzystać z pośredników, którzy za sam transfer pieniądza ograbili ludzi na 1,7 biliona dolarów - 1700 mld USD w ubiegłym roku. Te pieniądze mogą zostać u zwykłych ludzi. Można korzystać z przejrzystych krypto walut. Konta są zupełnie za darmo i każdy może ich mieć dowolną ilość. Działają bez pośredników i oferują jednakowe zasady dla każdego użytkownika.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 ~vc

Który kiosk czy sklep spożywczy je akceptuje? Co mogę kupić w galerii handlowej za to, na której stacji już je akceptują? W rzeczywistym świecie równie dobrze mógłbyś mieć kasę z monopoly. Mają swoje zalety ale póki nie da rade za nei nic kupić od ręki sa mocno niszowe i niepraktyczne.

! Odpowiedz
4 6 ~Misiek odpowiada ~vc

W Szczecinie kupuję za nie bezpośrednio pieczywo, wędliny, papierosy, itd bez żadnych pośredników w płatności. Przez internet opłacam rachunki i wszystkie opłaty. Można wyszukać miejsca akceptowania, np. coinmap.org

! Odpowiedz
2 3 ~vc odpowiada ~Misiek

Jestem regularnie w Szczecinie i na żadnym sklepie nie znalazłem naklejki o akceptacji kryptowalut. Możesz cos jaśniej? Gdzie konkretnie? Na ile sklepów w Pl jest honrowana taka forma płatności, nie spotkałem siez nimi też w żadnym dużym sklepie intenetowym.

! Odpowiedz
2 5 ~Misiek odpowiada ~vc

Robię zakupy w centrum na "manhattanie". Są sklepy oznaczone i można je dokładnie zlokalizować na podanej wcześniej stronie coinmap. Przez internet można już kupić wszystko, ale to wymaga jeszcze pośrednika. Kontrahent nawet nie wie, że płacę krypto walutą i dostaje żądaną kwotę w złotówkach. Jednorazowo można przelać do 10.000 zł, a całkowity koszt takiego przelewu to 1 zł.
https://inpay.pl/rachunki/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 ~buhaha

wszystko trzeba ustawowo ustanowic place 10 tysi dla kazdego wszystko w sklepach za 1 zl wczasy za darmo i flaszka na leb tygodniowo a za wszystko zapalaca oni

! Odpowiedz
3 10 ~abc

CIEĆ DOSZEDŁ DO WNIOSKU, ŻE JEST PREZESEM - SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA RP

! Odpowiedz
2 30 ~Obywatel

Potem ustawowo zlikwidowana zostanie gotówka ;)

! Odpowiedz
8 12 ~ABC

Teraz ustawowo zmuszą banki do oferowania tego, co i tak oferują.

! Odpowiedz
20 19 ~aaa

I tu jesteśw błędzie. Rachunek na oferować darmowe wpłaty, wypłaty i przelewy. I to jest rachunek, który wystarcza 90% społeczeństwa. Każdy krok w tępieniu złodziejstwa, to dobry krok :)

! Odpowiedz
5 23 ~On

Uważem, żę prawdziwym przełomem byłaby możliwość przenoszenia rachunku między bankami, na wzór numerów komórkowych. To, by banksterke dopiero zmusiło do konkurencji. Skoro dało się w GSM, to i tu się da.

! Odpowiedz
2 3 ~saddsadas odpowiada ~On

poczytaj o systemie OGNIVO w bankach zanim zaczniesz coś pisać :P

! Odpowiedz
8 6 ~dociekliwy odpowiada ~aaa

A czy złodziejstwem nie jest zmuszanie banków do otwierania rachunków, za które jego posiadacze nie będą płacić? Niech NBP, albo BGK otwierają takie rachunki (w końcu to banki utrzymywane z podatków). Dlaczego prywatne instytucje mają otwierać takie rachunki?

! Odpowiedz
3 5 ~asdf odpowiada ~dociekliwy

Nie jest, bo to nie są w pełni prywatne instytucje, tylko rynek regulowany. Państwa zapewniają bankom specjalne prawa, dzięki którym mogą zarabiać.

Między innymi jest to konieczność obrotu bezgotówkowego powyżej określonej kwoty.

! Odpowiedz
0 2 ~dociekliwy odpowiada ~On

Oczywiście, że się da. Pamiętaj tylko, że te cyfry w numerze rachunku bankowego coś oznaczają: https://pl.wikipedia.org/wiki/Numer_rachunku_bankowego

Musiałbyś całkowicie przebudować ten dziś istniejący system i algorytm generowania numerów. Nie wiem nawet jak oszacować kwotę potrzebną do takiej zmiany.

! Odpowiedz
2 6 ~dociekliwy odpowiada ~asdf

No właśnie specjalnie zadałem to pytanie, żeby ktoś odpowiedział tak, jak Ty i dotknął sedna sprawy. Nie dziwcie się, że banki was zniewalają, skoro sami politycy dają bankom specjalne prawa. Wszystko zaczęło się od czasu, kiedy w XVII, XVIII i XIX wieku parę niewyobrażalnie bogatych rodzin (Morgan, Rothchild, Baring, Rockefeller, itp.) postanowiło oferować rządom pożyczki, a potem księgowość i usługi finansowe budżetów narodowych. W tym celu zakładały wielkie Banki Inwestycyjne.. Potem stopniowy zyskiwały kolejne, jak to trafnie ująłeś "specjalne prawa", dzięki którym mogły zarabiać jeszcze więcej. Warto poczytać o historii bankowości centralnej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~dsd

Napedzając bankom milionową Klientelę do dalszego x-sellu. Wszyscy szczęśliwi - banki zarobią, państwo uzyska większa kontrolę nad wszystkim a obywatel darmowe konto... tracąc wolność.

! Odpowiedz
0 1 ~pro100w odpowiada ~saddsadas

niestety ognivo powoduje zmianę nr rachunku, a to chyba nie to samo.

! Odpowiedz
0 4 ~zakaz odpowiada ~aaa

Zabronić też sprzedaży noży kuchennych!! Pan wie, że takim nożem można kogoś zabić?

! Odpowiedz
0 2 ~asdf odpowiada ~dociekliwy

Państwo reguluje też inne rzeczy, np. ceny prądu lub kanalizację. Jednak nie opowiada się, że przymusowy dostęp do elektryczności lub kibla zniewolił obywateli.

! Odpowiedz
3 10 ~janm

"Powstanie darmowy podstawowy rachunek płatniczy"
Tyle nagłówek.
A w treści?
Co akapit, to opis opłat dodatkowych za ten rachunek.
Przy czym za te opłaty dodatkowe, już teraz większość banków nie pobiera opłat.

Podsumowując: Powstanie darmowy rachunek płatniczy, droższy od obecnych płatnych rachunków...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Lopez

Ustawodawca najwyraźniej nie rozumie znaczenia słowa "darmowy". Podobnie funkcjomują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które definiują m. in. sposób naliczania podatku, który należy zapłacić 2 razy. Pewnie wkrótce jak polityk powie, że coś jest "czarne", to trzeba będzie interpretować jako "białe".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 ~dociekliwy

"Podstawowy rachunek płatniczy prowadzony będzie bezpłatnie" - wyjaśniło CIR." - Co znaczy bezpłatne? Tzn., że pracownik banku, obsługujący to konto, albo informatyk programujący automatyzację obsługi tych kont nie będzie za tę konkretną czynność pobierał wynagrodzenia? Tzn, że bank będzie obsługiwał te konta charytatywnie, społecznie? Jeśli tak, to faktycznie darmowe. Jeśli nie, to bank będzie musiał przenieść te koszty na innych Klientów (co podniesie koszty innych usług i opłat dla innych Klientów). Albo żebrać o dopłatę z budżetu państwa, czyli od obywateli. Czyli od ludzi, którzy będą mieli te konta.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~endi

Rząd chce ? chyba musi , no i pytanie kiedy dokładnie będzie dostępne takie konto ?

! Odpowiedz
6 8 ~skandal

Tak i niech ci biedni ludzie wezmą całe oszczednosci swojego życia ze słoika i materaca i zaniosa do wskazanego banku na te darmowe konto. Jak sie nazbiera to kasa zniknie jak w SKOK na trefne kredyty. A reszta narodu za to zapłaci. Oto szczegóły programu Koryto + i ojczyznę dojną racz zwrocić nam Panie. To skandal ze ta banda traktuje nas jak śmieci. Najpierw jeden kupowal zegarki za 30 tyś inny żarł ośmiorniczki i zapijał winem za 1500 a teraz PiS podwyzki po kilka tysięcy i dla zony dudusia 13 tyś co miesiąc. Komorowskiej to samo, przecież ona nawet 13 tys nie przeje nie da rady ..choć może. I to wszystko z naszych podatków. PIS ZAWIÓDŁ NA CAŁEJ LINI TYM RUCHEM Z PODWYŻKAMI DLA SIEBIE !!!! To przesadzili!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 30 ~Mixkolor

Potem tylko wycofanie obrotu gotówkowego, wprowadzenie jednego biometrycznego dokumentu zastępującego wszystkie i będącego jednocześnie kluczem dostępowym do internetu. Na koniec zastąpienie tego dokumentu chipem wszczepiwanym w ciało i mamy niewolnictwo 21 wieku. Orwell patrzy z osłupieniem.

! Odpowiedz
1 19 ~Daffa

A najlepsze, ze 3/4 ludu bedzie tym faktem wniebowzieta.

! Odpowiedz
4 11 ~Sceptyk

To teraz prezes NiU będzie miał nie tylko kota ale i konto?

! Odpowiedz
1 7 ~anonim

nie tylko Prezes. oj zdziwisz się ile Polaków będzie miało takie konto...

! Odpowiedz
3 4 ~mega_sceptyk

Platforma to co innego, taki prezydent Adamowicz już ujawnił 36 kont, chociaż jeszcze go dobrze nie przycisnęli

! Odpowiedz
1 20 ~rew

A darmowe połączenia telefoniczne? Każdy obywatel eurokołchozu powinien mieć dostęp do takiego narzędzia, musi przecież rozmawiać z rodziną?! W 21 wieku to jest nie do pomyślenia aby bandycie firmy telekomunikacyjne pobierały opłaty za połączenia. !!

! Odpowiedz
0 11 ~GP

Tylko telefoniczne? A internet? A SMS?
I oczywiście darmowa woda - trzeba się przecież myć.

! Odpowiedz
0 7 ~oolo odpowiada ~GP

A jedzenie?

! Odpowiedz
5 9 ~wwff

Niesamowite, ale czytelnicy Bankiera sami nie zdają sobie sprawy jakimi są pisowcami. Przypominam komentarze pod artykułami, że banki wycofują z oferty "darmowe" rachunki. Większość chce mieć "za darmo", a 5 zł miesięcznie to "zdzierstwo".

! Odpowiedz
5 16 ~fox

Nie ma darmowych obiadów.

! Odpowiedz
1 5 ~aaaaaaaaaaaa

I polskie banki to wprowadzą???? hehehe nie podatek bankowy ale właśnie darmowy podstawowy rachunek wykosi im zyski...

! Odpowiedz
1 3 ~ff

W innym artykule jest napisane że PKO BP daje gotówki z RRSO 32%. Skoro tak kroji Klientó w ramach zysku niech otwiera darmowe konta. Sam otworzę przyjemnością - do każdego bank będzie musiał dopłacać. Wiec cos dostanę od dobrej zmiany.

! Odpowiedz
0 1 ~icek odpowiada ~ff

bank nic nie będzie dopłacał,pomiędzy dopłacaniem a zyskiem jest jeszcze orzestrzeń zerowa

! Odpowiedz
9 4 ~AntyLichwiarz

Banki od początku wiedziały że te kreduty pseudo-walutowe to smierdzący temat.


Już w 2005 prezes WBK ostrzegał ZBP że kredyty pseudo-walutowe to duże ryzyko dla banków:

1. Ryzyko kredytowe
2. Ryzyki reputacji
3. Ryzyko misselingu
4. Ryzyko negatywnego wpływu na duże grupy społeczne.

Ale chęc zysku wygrała. Frankowicze też podejmowali ryzyko ale dookoła słyszeli że PLN się będzie umacniał. W prasie i telewizji dziennikarze i eksperci (Ci sami co teraz wróżą bankowy armagedon)
radzili zadłużanie się w CHF. Cześć frankowiczów w PLN nie miała szans na kredyt. Na dodatek ludzie nie inwestowali tych pieniędzy tylko chcieli kupić mieszkanie niezbędne do życia - więć
dlaatego mowię ze brali kredyty w dobrej wierze.
Banki natomiast z pełna premadytacją wciskały te kredyty:

Link do oryginału dokumentu prezesa WBK z 2005:

https://scontent.xx.fbcdn.net/hphotos-xlt1/v/t1.0-9/12799327_10205293551611800_5998659237723450132_n.jpg?oh=de98fafe97353c24c34ceac13b4b57a4&oe=57512B93

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~Ka100r

ale zabawnie czyta się Twój wpis

! Odpowiedz
2 8 ~it_MANxx


Banierzy ciągle tylko krecą i oszukują.. kolejna afera


http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/panama-papers-relacje-mediow-zagranicznych,140,0,2053260.html

GoldMAN Sachs:

Porozumienie rządu USA z Goldman Sachs dotyczy zarzutów o podejmowanie działań, które doprowadziły do światowego kryzysu finansowego 2008 roku. Chodzi o łączenie różnych papierów wartościowych z ryzykownymi obligacjami z amerykańskiego rynku nieruchomości i ukrywanie ryzyka związanego z zakupem tak "spakowanych" instrumentów finansowych. Ugoda przewiduje, że Goldman Sachs zapłaci 5 miliardów 60 milionów dolarów w ramach różnego rodzaju kar o odszkodowań, w tym dla kredytobiorców, których zadłużenie przekroczyło wartość nieruchomości.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/goldman-sachs-zaplaci-w-koncu-kare-5,185,0,2058681.htmlDB Złoto i srebro:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Deutsche-Bank-przyznal-sie-do-manipulacji-na-rynkach-zlota-i-srebra-7359930.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 26 ~Dawaj_mnie_tu

Dajcie jeszcze podstawowe produkty spożywcze darmowe w sklepach, wszakże jeść trzeba!

! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz