REKLAMA

Rząd ukrywa koszty szpitali polowych

2021-01-04 06:56
publikacja
2021-01-04 06:56
Szpital Narodowy CSK MSWiA

Między 800 milionów a miliard złotych mogą kosztować wszystkie szpitale tymczasowe. Rząd nie odpowiada na pytanie, ile wydał na szpital narodowy - donosi poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Gazeta przypomina, że minister zdrowia przekazał posłance Hannie Gill-Piątek informacje, że 19 szpitali tymczasowych utworzonych przez wojewodów kosztowało 518 mln 163 tys. 483 zł.

Dziennik zwraca jednak uwagę, że do pełnej listy kosztów brakuje 13 placówek zbudowanych przez spółki Skarbu Państwa i "premierowego" Szpitala Narodowego. Według szacunków "Rzeczpospolitej" to dodatkowe 300–500 mln zł.

Najwyższe koszty spośród 19 placówek poniesiono w budynkach targowych – jak w Poznaniu (39,7 mln zł), Lublinie (47,9 mln zł) oraz Krakowie (35,7 mln zł). Najdroższe szpitale zbudowano we Wrocławiu (spółka Dynamic Congress Centre – za 75,6 mln zł) i Katowicach (Międzynarodowe Centrum Kongresowe – 55,5 mln zł). Z kolei najtańsze okazały się szpitale urządzone w budynkach służby zdrowia, jak np. ZOZ-u w Nidzicy czy Szczytnie – każdy ok. 5 mln zł, i w Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym SPZOZ w Ciechocinku (tu niecałe 3 mln zł).

"Choć posłanka Gill-Piątek pytała o wszystkie powstałe w kraju szpitale tymczasowe, otrzymała odpowiedź niepełną. Wiceminister nie podał kosztów dotyczących szpitala narodowego w Warszawie oraz 13 kolejnych, w których budowę rząd zaprzęgnął spółki Skarbu Państwa – od KGHM, przez Orlen, Tauron, Węglokoks, po Polską Grupę Zbrojeniową i Totalizator Sportowy. Za nie również płaci budżet państwa – są budowane – ze względu na czas – poza przetargami" - donosi "Rz".

Gazeta wskazuje, że szpitale tymczasowe powstawały w szybkim tempie na wypadek lawinowych zachorowań na covid. Ale gdy je utworzono, liczba zakażeń spadła. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", z listy 16 placówek stworzonych przez spółki obecnie tylko cztery są aktywne – w Wałbrzychu, Krynicy-Zdroju, Siedlcach i Płocku. "Nieaktywne", choć w gotowości, stoją w Lubinie, Legnicy, Radziejowie, Tarnowie, Radomiu, Ostrołęce, Gdańsku i Pyrzowicach. Wstrzymano też budowę szpitala polowego w Krakowie (przy ul. Żeromskiego), Ustroniu i Poznaniu.(PAP)

reb/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jes
Jedno jest wiadome, że powstało kilku nowobogackich tylko przez przypadek związanych z pisem.
antek10
Tam sie kręci najlepsze lody. Dlatego "pandemia" bedzie trwać i trwac aż nachapia sie na 10 pokoleń do przodu. Wszystko zgodnie z przepisami.
carlito1
Ukrywa bo to kura ze złotymi jajcami ! Kolesie i oni sami właśnie ustawiają się na przyszłe pokolenia... Ludzie całe życie pracują i nie wiele mają, a wystarczyło tylko uczestniczyć w dobrej zmianie .....
marxs
takich Q jak PISty to w Polsce od 200 lat nie bylo
marynapilecka odpowiada marxs
Jak tam wsze spotniki?
carlito1 odpowiada marxs
Śp. zamordowany Lepper miał rację że tak niegodziwej, fałszywej i niebezpiecznej partii jak pis nigdy nie znał.
jes odpowiada marynapilecka
Jeszcze żadna partia nie zrobiła tyle dobrego dla Rosji co PiS, towarzyszu.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki