REKLAMA

Rząd ujawni dane podatkowe największych płatników

2017-03-24 14:24
publikacja
2017-03-24 14:24

Ministerstwo Finansów przygotowuje nowelę ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, skutkiem której ujawniane będą dane podatkowe największych płatników CIT w Polsce - wynika wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

/ fot. adam121 / YAY Foto

Obecnie indywidualne dane podatkowe dotyczące podatników podatku dochodowego od osób prawnych nie są publicznie dostępne.

"Istotną wartością dla państwa jest także społeczna odpowiedzialność biznesu, jako +korporacyjnego obywatela+. Aby wzmocnić tę wartość i świadomość biznesu w zakresie jego odpowiedzialności społecznej, konieczne jest publikowanie określonych danych podatkowych. Udostępnienie ich opinii publicznej umożliwi społeczną kontrolę nad zachowaniem podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz ułatwi pracę organizacjom pozarządowym typu +watch dog+, które zyskają dostęp do danych i materiały do analiz. Rozwiązanie to podyktowane jest troską o interes społeczny i gospodarczy państwa" - napisano.

Istotą zmian jest wprowadzenie do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych regulacji dającej ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych możliwość publikowania informacji zawierającej podstawowe dane podatkowe wynikające z zeznania.

Chodzi np. o przychody, koszty uzyskania przychodów, dochód, podstawa opodatkowania i należny podatek, a także dane identyfikacyjne podatnika wraz ze wskazaniem roku podatkowego, za który informacja jest publikowana.

Informacja taka będzie mogła wskazywać także wysokość efektywnej stopy podatkowej danego podatnika, obliczonej jako procentowy udział kwoty podatku należnego w zysku brutto wykazanym w sprawozdaniu finansowym za ten sam rok podatkowy.

Podawane do publicznej wiadomości będą dane dotyczące tych podatników, których przychody za rok podatkowy, za który informacje mają zostać opublikowane, mieścić się będą w grupie 1 proc. podatników CIT wykazujących najwyższe przychody. (PAP)

map/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~As
Uwaga najlepsze jest to ze ponad połowa Polaków uważa ze nie płaci vat (kiedyś w autobusie słyszałem ze w markecie NETTO jest tanio bo sprzedają towary bez VAT ) jaki suweren taki rząd
~Marek
Trochę to stoi w sprzeczności z zasadą równości wobec prawa. Rozumiem jednak zamierzenia: cyfrowy cyprsat i inne Luksemburgpole zmuszają do pewnych działań, zwłaszcza ze poprzednia władza problemu nie dostrzegała. Ale niestety jak praca w zagranicznym korpo byla w ich mniemaniu szczytem możliwości to tak wyglada sytuacja.
~runnerr
Bardzo dobra decyzja. Jawność i uczciwość to zasady godmne pochwały.
~Wlodek
Zabawne. Opinia publiczna ma być bardziej skuteczna od kontroli. Duże firmy będą płaciły CIT z obawy przed "ludem". A tak przy okazji to te i inne dane są już dostępne dla wszystkich w KRS.
~zzz
Być może "lud" nie będzie kupował produktów firm które nie płacą podatków ?
~ja_będę odpowiada ~zzz
Ja będę! Bo prawdopodobnie będą one tańsze o tyle ile wyniósłby podatek...
Firma charytatywnie nie działa i swoje zarobić musi... a jeśli potrafi tak wykombinować żeby zmniejszyć podatek, dzięki czemu może obniżyć cenę i więcej sprzedać tym lepiej dla mnie :)
A ci co chcą niech kupują drożej i płacą
Ja będę! Bo prawdopodobnie będą one tańsze o tyle ile wyniósłby podatek...
Firma charytatywnie nie działa i swoje zarobić musi... a jeśli potrafi tak wykombinować żeby zmniejszyć podatek, dzięki czemu może obniżyć cenę i więcej sprzedać tym lepiej dla mnie :)
A ci co chcą niech kupują drożej i płacą na rząd.
Ale może ja nie jestem "lud"...
~tax_aware odpowiada ~ja_będę
Cenę obniży tylko na tyle, by wykończyć więcej płacącą podatków konkurencję. Zaoszczędziłeś, ale Twoje pieniądze wylądują na Kajmanach, raczej już nie wrócą do Ciebie. Koniec końców, to jednak Ty, a nie dobrze zoptymalizowana podatkowo firma, będziesz musiał z czegoś utrzymać to państwo, jeśli planujesz Cenę obniży tylko na tyle, by wykończyć więcej płacącą podatków konkurencję. Zaoszczędziłeś, ale Twoje pieniądze wylądują na Kajmanach, raczej już nie wrócą do Ciebie. Koniec końców, to jednak Ty, a nie dobrze zoptymalizowana podatkowo firma, będziesz musiał z czegoś utrzymać to państwo, jeśli planujesz tu dłużej żyć i mieszkać.

Czy to faktycznie jest lepsze dla Ciebie...?
~Mundek
Jak mi zapewnią taką ochronę jak ma Kaczyński i to darmową to niech publikują
~gringo7
Czytaj ze zrozumieniem-dotyczyć ma to największych płatników.Jeżeli jednak uważasz,że się już do nich zaliczasz,to nie rozumiem żalu.Inaczej byłaby to groteska.
~mmnk
śmiech na sali
obecnie jest moda na kreatywną księgowość
najwięksi wykazują najmniejsze podatki
dziękuję, dobranoc

Powiązane: Rząd Beaty Szydło

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki