REKLAMA

Rząd tnie finansowanie Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Jest apel fundacji

2022-01-17 16:13
publikacja
2022-01-17 16:13
Rząd tnie finansowanie Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Jest apel fundacji
Rząd tnie finansowanie Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Jest apel fundacji
fot. Dragana Gordic / / Shutterstock

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zaapelowała w poniedziałek do premiera Mateusza Morawieckiego o współfinansowanie przez rząd telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 -111. Podkreśliła, że przez 13 lat dzieci potrzebujące pomocy skontaktowały się z linią ponad 1,4 mln razy.

Prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Monika Sajkowska w datowanym na 17 stycznia 2022 r. piśmie do szefa rządu przypomniała, że 116-111 to linia, którą powołało w 2008 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach zobowiązań Polski wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Decyzją MSWiA i Urzędu ds. Komunikacji Elektronicznej prowadzenie tego telefonu powierzono Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

"Przez 13 lat staraliśmy się wywiązywać z tego zadania najlepiej jak to było możliwe. Wyszkoliliśmy zespół profesjonalnych konsultantów, wiele wysiłku włożyliśmy w to, żeby dzieci znały numer, pod którym mogą porozmawiać o każdej ważnej dla siebie sprawie. Ciągle monitorujemy efekty naszej pracy" – podkreśliła Sajkowska.

Wskazała przy tym, że w pierwszych latach działania telefonu 116-111 fundusze państwowe "stanowiły solidną bazę umożliwiającą jego stabilne funkcjonowanie". "Współfinansowanie ze środków publicznych oscylowało między 30 a 60 proc. rocznego budżetu utrzymania telefonu. W ostatnich latach poziom współfinansowania państwowego nie przekraczał 6 proc. Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że w roku 2022 r. nie możemy liczyć na żadne wsparcie państwa" – napisała prezeska fundacji.

"Nie rozumiemy tej sytuacji. Wobec pogarszającej się kondycji psychicznej dzieci i młodzieży i ogromnych problemów społecznych wywołanych pandemią, telefon 116-111 jest ważnym zasobem zdalnej pomocy psychologicznej dla najmłodszych obywateli naszego kraju. Wiemy, że obecna oferta pomocy telefonicznej w Polsce nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu ze strony dzieci" – zaznaczyła Sajkowska.

Zwróciła uwagę, że w ubiegłym roku, działając w trybie 24/7, przeprowadzono 57 621 rozmów, choć – jak dodała – konsultanci byli w stanie odebrać tylko ok. jedną czwartą przychodzących połączeń; odpowiedziano też na 9232 wiadomości online.

Szefowa fundacji podkreśliła, że liczba interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka rośnie z roku na rok. Jak wskazała, w 2018 r. było ich 346, w 2019 – 519, w 2020 – 747, w 2021 – aż 823.

"Przez 13 lat działania odebraliśmy ponad 1,4 miliona połączeń, odpowiedzieliśmy na ponad 92 tysiące wiadomości i przeprowadziliśmy ponad 3,3 tysiąca interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka" – wskazała Sajkowska.

W apelu do premiera zaznaczyła, że cały ciężar finansowy świadczenia tej pomocy nie może spoczywać na organizacji pozarządowej.

"W tej chwili telefon działa wyłącznie dzięki hojności indywidualnych obywateli, prywatnych fundacji i firm. Jednak w sytuacji braku jakiegokolwiek wsparcia ze strony budżetu państwa, a także wysokiej inflacji, jego dalsze działanie w trybie 24/7 nie będzie możliwe, co pozbawi wiele dzieci szansy na pomoc, także w dramatycznych sytuacjach" – podkreśliła prezeska fundacji.

Zwróciła uwagę, że w innych krajach członkowskich UE poziom finansowania z funduszy publicznych mieści się w przedziale 13-100 proc. rocznego budżetu działania linii 116-111. "Dlatego apelujemy o współfinansowanie telefonu ze środków budżetu państwa" – dodała Sajkowska.

Linia 116-111 jest ogólnopolska, całkowicie bezpłatna i anonimowa. Z konsultantami można skontaktować się także za pośrednictwem strony www.116111.pl. Z telefonu mogą korzystać dzieci i młodzież potrzebujące pomocy oraz ofiary przemocy. Konsultanci obsługujący telefon zaufania udzielają porad, a także – na mocy porozumienia z policją – reagują w sytuacji, gdy z rozmowy telefonicznej wynika, że życie lub zdrowie dziecka może być zagrożone.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (4)

dodaj komentarz
carlito1
Kogo tam jakieś dzieci obchodzą... Grunt, że jest cudnie, kaczy wał spowoduje dobrobyt, i wszyscy są szczęśliwi ku uciesze przewodniczącego.
_xyz
Ale za to fundusz kościelny dostaje coraz więcej na swoich czarnych alimenciarzy i pedofilów.
pstrzezek
Kwestia priorytetów. Z fundacji nie kupisz działki po atrakcyjnej cenie a od kościółka... no sam wiesz jak to działa :)
grab
Brawo rząd PiS! Niech dzieci popełniają samobójstwa, uciekają z domu i godzą się z przemocą.
Ale za to politycy i ich pociotki zarabiają setki tysięcy a marnotrawią miliony, ale to jest ok.!

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki